Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Garantie reciclabile, monopolizata?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Buna seara all colege si colegi!
Daca am postat in aria necorespunzatoare imi cer scuze si rog un moderator sa fie mutat subiectul.
Incerc sa fiu cat mai posibil pe subiect. Sotul meu este un mare consumator de bere la doza. El considera berea ca fiind un aliment. Il accept in placerea lui. Om muncitor si familist convins. A cumparat cateva baxuri de bere la doza de la un market de top din zona unde locuim. A platit si garantia pentru dozele respective. Le-a golit, meritul lui si le-a reciclat in acel aparat, la un alt market de top din zona. A primit un bon cu valoarea a X doze x 50 de bani. Azi am fost impreuna la cumparaturi in marketul de unde a achizitionat dozele. La casa,cand am vrut sa achitam, pe langa suma respectiva care trebuia sa o achitam am dat si acel bon cu valoarea
de reciclare. Nu ne-a fost primit bonul de la dozele reciclate, pe considerent ca nu este eliberat de societatea lor.
Nu este o mare valoare, nu vreau sa fim stresati de acest incident, dar parca s-a facut prea mult tam-tam referitor la reciclare.
Iubim natura! Suntem de acord cu eliminarea tuturor ambalajelor de pe strazi, drumuri, lacuri, poteci de munte...dar parca e o mare birocratie, sau monol in domeniu de reciclare si protectia mediului.
Apreciez sincer orice parere a dumneavoastra referitoare la acest subiect!

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005
Contravaloarea bonului o poți primi în numerar chiar și fără să cumperi marfă, doar de la "marketul de top" de care ține acel automat de reciclare.

Am testat la Auchan, unde au o casa rapida pentru recuperarea contravaloarii bonului primit de la aparatele pentru reciclare. Și sigur merge și la celelalte magazine, că sunt obligați să îți dea banii, fără a condiționa cumpărarea de produse de la acel supermarket. Așa e sistemul creat.

#3
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Da, e corect. Daca ai luat dozele de la Kaufland sau Lidl sau Auchan sau din orice alt magazin, le poti duce la reciclat la Mega Image, dar voucherul il poti folosi doar la Mega Image. E bine pentru tine, e bine pentru noi toti. Recicleaza! Posted image Posted image

Edited by marga32, 20 February 2024 - 20:31.


#4
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
marga32
Iti apreciez sfatul. Marfa am luat-o de la Kaufland. Nu am pastrat bonul cu garantia achitata. Dozele au fost predate la mega si am primit bonul respectiv care nu a fost primit la kaufland. Nu sunt o persoana sa despic firul in 4, 8, 16, dar parca ceva nu functioneaza bine. Mai bine le turtea sotul si le punea in sacii de reciclare care erau ridicati saptamanat in zona noastra. Acum este un efort in plus.
Le pastreaza intacte, le preda, primeste bonul si suntem respinsi sau ignorati. Pe undeva este o anormalitate. Unde oare?

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajMama_ranitilor, pe 20 februarie 2024 - 20:07, a scris:

Buna seara all colege si colegi!

In traducere libera inseamna buna seara stimate colege si stimati colegi?
Doar intreb, fara resentimente.

#6
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Da, asa ni se pare pentru ca este un sistem inca aflat la inceput. De anul viitor va fi ceva normal sa ducem sacul cu peturi/doze de aluminiu la cel mai apropiat magazin care are aparat pentru reciclat.

Vizualizare mesajMama_ranitilor, pe 20 februarie 2024 - 20:33, a scris:

Acum este un efort in plus.
Stiu, la fel ca taxele si preturile din ce in ce mai mari. La fel ca pungile de unica folosinte pe care le platim. La fel ca sarcinile din ce in ce mai multe pe care trebuie sa le facem la serviciu. Dar asta e lumea in care traim. Ne adaptam sau murim.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMama_ranitilor, on 20 februarie 2024 - 20:33, said:

. Pe undeva este o anormalitate. Unde oare?
Că nu realizezi că îl poți folosi la mega.

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajMama_ranitilor, pe 20 februarie 2024 - 20:33, a scris:

marga32
Iti apreciez sfatul. Marfa am luat-o de la Kaufland. Nu am pastrat bonul cu garantia achitata. Dozele au fost predate la mega si am primit bonul respectiv care nu a fost primit la kaufland. Nu sunt o persoana sa despic firul in 4, 8, 16, dar parca ceva nu functioneaza bine. Mai bine le turtea sotul si le punea in sacii de reciclare care erau ridicati saptamanat in zona noastra. Acum este un efort in plus.
Le pastreaza intacte, le preda, primeste bonul si suntem respinsi sau ignorati. Pe undeva este o anormalitate. Unde oare?
Nu trebuie să păstrezi bonul cu marfa cumpărată unde se vede și garanția.

Trebuie să păstrezi bonul primit de la automatul unde ai dus dozele de bere și cu el sa te duci atunci să îți recuperezi banii de la magazinul de care ține acel automat de reciclare, că altfel exista riscul sa pierzi bonul care e valabil doar la magazinul unde ai depus dozele.

#9
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
@OP
Nu inteleg nemultumirea. Ai 2 variante: fie returnezi ambalajele de unde le-ai luat in cazul in care mergi periodic acolo la cumparaturi si alternativ reduci urmatoarele cumparaturi cu valoarea bonului sau iei cash inapoi, sau returnezi la alt magazin si iti recuperezi cash acolo daca nu vrei sa cumperi ceva de acolo.

Edited by ForsakenTotal, 20 February 2024 - 20:44.


#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005
Nu vreau sa fiu ironic, dar "pare că sigur" nu ai înțeles unde e greseala ta!

#11
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017

Vizualizare mesajadisz, pe 20 februarie 2024 - 20:34, a scris:

In traducere libera inseamna buna seara stimate colege si stimati colegi?
Doar intreb, fara resentimente.
Corect!
Dar sunt prezenta sau prezent pe acest onorabil forum, de multi, foarte multi ani. Cu alti useri. Statem pana dimineata la dezbateri pe diferite subiecte domestice. Nu am facut aceasta mentionare pentru a fi scuzata, sau scuzat, referitor la ,,all'', dar am remarcar ca termenul este folosit pe multe arii. Am cautat si eu ca persoana in varsta sa fiu in trend (mod abordare colege sau colegii).
Referitor la resentimente, nu este nici o problema. Multumesc sincer pentru remarca respectiva!

#12
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Pe scurt, unde duci ambalajele, tot acolo trebuie sa folosesti voucherul.

Tetrailes bahtalo! Posted image

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajmarga32, pe 20 februarie 2024 - 20:52, a scris:

Pe scurt, unde duci ambalajele, tot acolo trebuie sa folosesti voucherul.

Tetrailes bahtalo! Posted image
Da, dar există posibilitatea să și ceri banii, fără să cumperi de la acel magazin.

#14
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017

Vizualizare mesajmarga32, pe 20 februarie 2024 - 20:37, a scris:

Da, asa ni se pare pentru ca este un sistem inca aflat la inceput. De anul viitor va fi ceva normal sa ducem sacul cu peturi/doze de aluminiu la cel mai apropiat magazin care are aparat pentru reciclat.

Stiu, la fel ca taxele si preturile din ce in ce mai mari. La fel ca pungile de unica folosinte pe care le platim. La fel ca sarcinile din ce in ce mai multe pe care trebuie sa le facem la serviciu. Dar asta e lumea in care traim. Ne adaptam sau murim.

Ne adaptam! Pana murim. Trebuie sa lasam locul altora, cum au lasat parintii si bunici nostri, locul sub soare, pentru noi!

Vizualizare mesajwertyck, pe 20 februarie 2024 - 20:46, a scris:

Nu vreau sa fiu ironic, dar "pare că sigur" nu ai înțeles unde e greseala ta!

Pe bune!
Unde? Te rog din toata inima mea care inca mai bate normal, sa ma ajuti sa ies si eu la lumina soarelui in aceasta necunoscuta.
Ganduri pline de pozitivism, vor pleca spre tine!

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005
Automatele de reciclare tin de magazinul langa care sunt amplasate, chiar dacă sunt în afara magazinelor.
Acolo ai greșit, că le-ai considerat independente de magazin.



Și repet contravaloarea bonului primit la acel automat de reciclare ii recuperezi doar de la magazinul arondat sau îi cheltui tot acolo.

Edited by wertyck, 20 February 2024 - 21:07.


#16
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017

Vizualizare mesajcrisstonne, pe 20 februarie 2024 - 20:38, a scris:

Că nu realizezi că îl poți folosi la mega.
Sunt o bunica, sau bunic, care am trecut prin diferite societati in decursul multor ani pe care cineva de undeva, ne accepta si ne tine momentan sanatosi. Fizic si mult mai important mental.
Legea este una singura referitoare la reciclare, bonuri eliberate, recuperare financiara, sau compensare la achizitionarea altor produse.
Legile sunt interpretative pentru cei care nu le respecta. Dumneavoastra sunteti constient de acest lucru.
Acum sincer, sunt obligat sa-l folosesc (mai corect, valorific) la mega?

#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Atat timp cat ati reciclat ambalajele la Mega ... va trebui sa folositi tot la Mega.
Spor

#18
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

Vizualizare mesajMama_ranitilor, pe 20 februarie 2024 - 21:01, a scris:

Ganduri pline de pozitivism vor pleca spre tine!
Si cu mine cum ramane? Posted image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate