Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ulei de măsline fals în supermarket

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Mierea de la Apidava este foarte ok. Cea de salcam s-a solidificat uniform si e alba. Cea numita Mos Costache e din amestecuri si nu pare ca e toata miere naturala. Uleiul de masline bun il recunosti imediat dupa gust. Totusi daca m-as fi intors la magazin cu acea sticla de ulei fals, nu stiu daca il acceptau. La Carrefour accepta returul fara comentarii. Am returnat o branza cu mucegai alb pe motiv ca nu mai avea mirosul caracteristic produsului si mi-a returnat banii imediat. Aveau produsul la reducere, cu doar cateva zile de garantie si deja avea un miros de alterat. Branza cu mucegai alb are un miros foarte slab ca de branza topita.

#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018
Eu de obicei cumpar ulei de masline preventiv, cand mi se reduce rezerva sau cand prind promotii. Se poate intampla sa deschid un recipient de ulei si la 6-12 luni distanta de la achizitie.

Ca regula generala, nu cumpar ulei de masline decat in recipient de tabla, sa nu ajunga lumina la el.

Referitor la miere cumparata de maicamea direct de la apicultor, cu aia mi-am luat cea mai mare teapa. Sticle pline cu sirop de glucoza industrial (alimentar), care se baga in amestecurile de miere sau tot felul de siropuri.

In plus as fi curios, ca tot zicea cineva mai sus sa cumparam de la tarani pe marginea drumului, de unde au taranii romani ulei de masline? Adica in ce regiuni ale tarii avem livezi de masline in Romania?

Edited by abac, 20 February 2024 - 06:29.


#21
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Oare de ce la uleiul de floarea soarelui apar in ultimul timp oferte cu preturi din ce in ce mai scazute?
O fi si asta provenit de la reciclarea ambalajelor?
Incerc sa nu-mi fac griji, mancam ce gasim de cumparat si mai ales, ce ne permitem.
p.s.
Putin mai devreme am auzit la radio de un restaurant amendat pt nereguli. Printre altele, s-au gasit oase fierte cu tot cu ambalajul din plastic!
Mai apar diverse filmulete pe retelele de socializare cu orezul chinezesc facut din faina de porumb+plastic.
De arhicunoscuta bianca dragusanu, numita si "femeia din plastic" care a devenit un reper in domeniul implanturilor, ce sa mai spunem? E cautata de unii barbati sau nu e?
Nu sunt destui oameni care au implanturi dentare, alte proteze?
Hai sa-i dam bataie cu inlocuitorii, cu completarile.

#22
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajabac, pe 20 februarie 2024 - 06:28, a scris:


In plus as fi curios, ca tot zicea cineva mai sus sa cumparam de la tarani pe marginea drumului, de unde au taranii romani ulei de masline? Adica in ce regiuni ale tarii avem livezi de masline in Romania?

Măslini nu prea avem noi dar măsline da. De la oile noastre...  Posted image

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015
Vrajeli

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

Vizualizare mesajValy_User, pe 19 februarie 2024 - 22:00, a scris:

Oare mierea de la raft tot așa o fi?


De ulei stiam demult. Daca vrei ulei premium apelezi la firme specializate care il importa, nu te duci la supermarket sa il iei, mai ales dupa ce a stat pe rafturi nu stiu cate luni.

Mierea ... simplu. Cumperi un borcan si daca in timp cristalizeaza este buna. Daca nu ..... e sirop de zahar amestecat cu miere sau mai rău.

#25
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 22.02.2014
La taranii din piata un borcan de miere de 500g, are in realitate 450g. Deci fura si la calitate si la cantitate.

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajBogotta, pe 20 februarie 2024 - 07:19, a scris:

Mierea ... simplu. Cumperi un borcan si daca in timp cristalizeaza este buna. Daca nu ..... e sirop de zahar amestecat cu miere sau mai rău.
Mierea de la Moș Costache mereu e zaharisită.

Vizualizare mesajalex342, pe 20 februarie 2024 - 02:48, a scris:


2016
link
Cum sunt PĂCĂLIȚI clienții în supermarketuri. Ce conține de fapt borcanul de miere polifloră vândut de Lidl în promoție. Rezultatele analizelor
Văd că buletinul de analiză nu a concluzionat în niciun fel că e un fals.

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Nu are nici o treaba autenticitatea mierii cu zaharisitul.
Nu înțeleg însă sensul dilemelor, chiar mănâncă cineva miere? Indiferent ca e sirop de glucoză sau miere de albine masate cu ulei de măsline, tot aia e. De fapt glucoza e mai sănătoasă decât mierea, dacă se poate spune așa.

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 20 februarie 2024 - 08:09, a scris:

Nu are nici o treaba autenticitatea mierii cu zaharisitul.


Eu stiam ca are. Dar ma rog, poate am eu informatii gresite.

Apropos de chestii contrafacute..... poate nu stiati dar cam tot sosul tomat provine din China. Este importat in butoaie de 200litri , rehidratat, i se adauga diverse condimente (inclusiv sare) si revandut sub braduri arhi-cunoscute, inclusiv multe italiene. Ai impresia ca faci paste cu sos tomat Cirrio din Italia si defapt e din Asia. :)

#29
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007

Vizualizare mesajaltuser09, pe 20 februarie 2024 - 06:30, a scris:

Oare de ce la uleiul de floarea soarelui apar in ultimul timp oferte cu preturi din ce in ce mai scazute?

pentru ca se gaseste materie prima in ucraina, mai ieftina si mai buna ca aia romaneasca. ghinion, pentru mioriticii care credeau ca duc kilu de ulei de la 15 lei in sus.

#30
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Materia aia prima mai ieftina isi datoreaza partial competitivitatea ingrasamintelor si pesticidelor ieftine care nu se pot folosi in UE. Prefer sa folosesc ulei de doua ori mai scump cu mai putina otrava adaugata.

Edited by mannick, 20 February 2024 - 08:58.


#31
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajValy_User, pe 19 februarie 2024 - 22:00, a scris:

M-am uitat cu stupefacție la acest clip:
...
Nu m-am putut gândi vreodată că este posibil să cumperi din supermarket ulei de măsline fals.
Oare mierea de la raft tot așa o fi?
Am citit undeva ca uleiul de masline disponibil pentru un an la vanzare depaseste capacitatea de productie la nivel mondial. Cu alte cuvinte, daca tot uleiul de masline din magazine ar fi pe bune din masline, tot ceea ce e disponibil pentru vanzare intr-un an depaseste cu mult cantitatea de ulei produsa in anul anterior.

Cat despre miere, cu siguranta si aia e lungita cu zahar sau altceva. Nu am vazut miere de tei luata direct de la producator care sa se zahariseasca vara, cand am ~22-23 de grade in casa,sau mai mult. Chiar si la ~19 grade e tot la fel.
In schimb, cu mierea din magazin (LIDL, Kaufland) am patit foarte des sa se zahariseasca.

Edited by Hider141, 20 February 2024 - 09:03.


#32
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Sau treziti si ei. Ulei "fals" exista de ceva timp.

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajValy_User, pe 19 februarie 2024 - 22:00, a scris:

Nu m-am putut gândi vreodată că este posibil să cumperi din supermarket ulei de măsline fals.

In acest fel nu va mai fi o noutate pentru tine cand vei descoperi si celelalte produse falsificate.
Iti "recomand" produsele lactate. Apoi cele spirtoase. Apoi cele procesate. Dupa asta sucurile (de ce dracu le zice bauturi racoiritoare?). Si tot asa, pana cand o sa-ti dai seama ca totul este fals, la fel ca tot ce ne inconjoara Posted image

#34
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018

Vizualizare mesajTalibane, pe 20 februarie 2024 - 09:03, a scris:

Sau treziti si ei. Ulei "fals" exista de ceva timp.

Dupa razboi, multi viteji s-arata.

Edited by abac, 20 February 2024 - 09:20.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajValy_User, pe 19 februarie 2024 - 22:00, a scris:

Nu m-am putut gândi vreodată că este posibil să cumperi din supermarket ulei de măsline fals.
....
Oare mierea de la raft tot așa o fi?
Buna dimineata.

De ani de zile se discuta pe forum de astea.
Plus Tv si presa...

TOATA mierea din comert e falsificata - in diverse proportii - de la 0% miere pana pe la 40% miere.
La fel si aproape tot uleiul de masline, in special cel provenit din Italia. Astai de ani de zile exporta de 3-4 ori mai mult ulei decat pot produce.

Edited by eiffel, 20 February 2024 - 09:22.


#36
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Asa greu ajung la noi știrile! De ceva ani sunt, inclusiv pe YT, anchete detaliate despre falsificarea uleiului de masline. Comic ca inclusiv intr-o retea ce vindea la magazine si restaurante de lux, de fapt snobii sunt cei mai expusi.
Mai bine folosesti de rapita, daca gasesti facut cum trebuie, decat de masline din supermarket.

Acusi mai citeste un jurnalist Gomorra si afla ca hainele se falsifica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate