Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Chitanta / adeverinta ca un apartament a fost achitat

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Un apartament cumparat in 1992, de la o firma imobiliara ce apartinea de stat.
A fost achitat in 4 rate, platite toate in 1992.

Insa proprietarul nu are chitanta ca a platit toate ratele, are doar contractul de vanzare cumparare unde este trecut ca va fi achitat in rate.

Am fost la acea firma imobiliara care inca exista pentru a solicita sa imi dea o dovada ca apartamentul a fost platit.
Cei de acoli imi spun ca trebuie sa achit o taxa de 500 de lei si ca fara acea dovada apartamentul nu poate fi vandut si nici facut cadastru.

Este legal/normal sa imi ceara banii astia?
Am vazut ca au calculatoare, deci pot sa vada in baza lor de date intr-un minut ca apartamentul a fost achitat.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Cer ce vor, ca doar iti fac un serviciu, nu munca patriotica.
Cel mai probabil trebuie sa caute in arhiva fizica, nu cred ca au digitalizat.

#3
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 21.10.2006
Stai calm... ca au calculatoare - asta nu inseamna ca au arhiva pe calculatoare.

100% iti zic ca au arhiva in format fizic. Pe rafturi, in spate pe undeva...

La ocpi sigur ti se va da chitanta pe banii ceruti. Deci nu ii va baga in buzunar.

Si da, trebuie dovada platii - chitanta.
Asta e.
Te duci, platesti si rezolvi.

Bafta.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSephh, on 19 februarie 2024 - 12:44, said:


Este legal/normal sa imi ceara banii astia?


Traim in capitalism, iar acel demers se numeste spirit antreprenorial, spirit care este incurajat de noua societate in care traim.
De asemenea, chiar daca n-ar fi legal, ai alta solutie? Ar fi sa-i dai in judecata, dar timpul pierdut si nervii te vor costa mult mai mult decat cei 500 de lei ceruti.
Asadar singura solutie este sa achiti banii, eventual sa inverci sa negociezi suma. In mod obligatoriu sa ceri factura, chitanta, contract, orice hartie ar fi din care sa rezulte ca ai platit banii ceruti.

#5
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Pai de ce nu ar fi legal? Chitanta a fost eliberata si catre cumparator in momentul in care s-a facut plata. Nu sunt obligati sa iti ofere mai multe dovezi, deci faptul ca iti ofera treaba asta contra cost nu cred ca incalca niciun drept/lege.

#6
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

Vizualizare mesajbai3tzash, pe 19 februarie 2024 - 12:53, a scris:

Cer ce vor, ca doar iti fac un serviciu, nu munca patriotica.
Cel mai probabil trebuie sa caute in arhiva fizica, nu cred ca au digitalizat.
e de cautat zile la rand,nu este atat de usor cu arhiva fizica :lol:

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Mi se par o idiotenie chestiile astea....

Si mie cand am cumparat casa mi-a zis notarul sa am grija de chitanta cu care am platit avansul ca in cazul in care vreau sa vand casa o sa am nevoie de ea... pana mea, ti-am aratat tie chitanta, ai facut contractul, de ce dracu trebuie sa o mai pastrez...
Parca nu sunt sanatosi la cap...

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pt ce ii trebuie acea chitanta? Are Contractul, Intabularea, Extrasul de carte funciara. E suficient.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Eu nu pricep de ce nu ai pastra-o. E dovada platii, nu se stie niciodata daca/unde trebuie, mai ales ca traim in Romania.
Pricep daca e un document vechi, pierdut din cine stie ce motiv.

Edited by bai3tzash, 19 February 2024 - 13:10.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Eu nu pastrez asa ceva pt ca daca ma apuc sa caut ceva incepe durerea de cap. Asa stiu de la inceput: nu mai am nimic si is f linistit.
Cand trebuia in trecut sa caut ceva imi era groaza.
Acum tot asa. Caut un lucru ce stiu sigur ca il am. Prefer sa il cumpar din nou decat sa ma muncesc 2-3 zile sa il caut.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007

View PostSephh, on 19 februarie 2024 - 12:44, said:

Am vazut ca au calculatoare, deci pot sa vada in baza lor de date intr-un minut ca apartamentul a fost achitat.

pai si arhivarea, infrastructura, mentenanta, salarii, chirii, din ce  crezi ca sunt platite? ai fost tu invatat  cu mocangeli, d'aia ti se pare aiurea sa platesti acum pentru un serviciu care are costuri.
nu exista case de binefacere, pune mana si marca banu...

Edited by laffin, 19 February 2024 - 13:50.


#12
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postdorin_2k, on 19 februarie 2024 - 13:09, said:

Pt ce ii trebuie acea chitanta? Are Contractul, Intabularea, Extrasul de carte funciara. E suficient.
Si cu alea ce faci mai exact?

ON: trebuie sa existe o dovada a platii efectuate, altfel e degeaba.

Edited by futurist, 19 February 2024 - 13:52.


#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
s-a mai discutat pe tema asta, parerea mea este ca ea este la limita abuzului, in multe situatii fiind extrem de dificil daca nu imposibil de reconstituit dovada platii imobilului.
de exemplu cei care le-au cumparat in rate de la stat ar trebui sa fi primit o adeverinta ca s-au inchis ratele, dar nimeni nu a primit.
unii vanzatori persoane fizice nu mai traiesc, altii sunt plecati de mult din tara, sunt jdemii de situatii in care recosntituirea platii este dificil de realizat.
pe de alta parte, cand am cumparat un apartament,in 2005, notarul a cerut vanzatorilor, ca, dupa ce primesc banii (o parte a fost cash, o parte prin banca) sa se intoarca si sa dea o declaratie prin care arata ca au primit toti banii.
eu m-am uita un pic stramb, dar notarul mi-a spus ca o hartie de scapa de o gramada de belele.
declara.jpg

View PostSephh, on 19 februarie 2024 - 12:44, said:

Am vazut ca au calculatoare, deci pot sa vada in baza lor de date intr-un minut ca apartamentul a fost achitat.

Nici o legatura intre una si alta.
Or fi avand caculatoare, dar crezi ca au si baza de date? si daca au baza de date, crezi ca a introdus cineva datele?
tot opisul si creionul chimic sunt de baza!

Edited by strongsss, 19 February 2024 - 14:18.


#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Poate e de ajutor:
In 2010 am mostenit un apartament. Apartamentul fusese cumparat prin preluare contract ICVL.
Primul proprietar l-a contractat, a platit ce a platit, s-a hotarat sa-l vanda. Persoana de la care am mostenit, l-a cumparat prin preluarea contractului (prin 1981).
Atunci singura banca cu care puteai relationa era CEC.
A platit in continuare ratele iar prin 1994 (cu aproximatie), a platit restul in totalitate, a scapat de rate, a primit chitanta de la CEC.
Chitanta era un mic petic de hartie, cat palma, avea stampila patrata care se aplica la agentie pe chitante, carnete de economii CEC, samd.
Chitanta a fost pastrata.
Cand ne-am hotarat sa-l vindem, completam dosarul cu acte, la administratia fondului imobiliar ni s-a cerut dovada achitarii integrale. Am aratat chitanta, ni s-a spus ca nu e valabila, trebuie sa obtinem adeverinta de la CEC.
Strategic, in aceeasi cladire, era o firma care se angaja sa-ti rezolve treaba contra 250 lei (pretul de atunci, acum nu stiu cat o fi). Noroc ca stand la coada pe hol, am auzit un fragment de discutie care m-a luminat. M-am dus la CEC (la Piata Alba Iulia), am depus cerere, in vreo 10 zile am primit raspunsul dorit, ca apartamentul e achitat in intregime.
Serviciu gratuit.
Daca in cazul prezentat, plata s-a facut printr-o banca, cred ca acolo vei gasi dovada platii.
Bafta!
p.s.
Apartamentul de care am povestit este in Bucuresti.

Edited by altuser09, 19 February 2024 - 15:01.


#15
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

View Postaltuser09, on 19 februarie 2024 - 14:56, said:

Poate e de ajutor:
In 2010 am mostenit un apartament. Apartamentul fusese cumparat prin preluare contract ICVL.
Primul proprietar l-a contractat, a platit ce a platit, s-a hotarat sa-l vanda. Persoana de la care am mostenit, l-a cumparat prin preluarea contractului (prin 1981).
Atunci singura banca cu care puteai relationa era CEC.
A platit in continuare ratele iar prin 1994 (cu aproximatie), a platit restul in totalitate, a scapat de rate, a primit chitanta de la CEC.
Chitanta era un mic petic de hartie, cat palma, avea stampila patrata care se aplica la agentie pe chitante, carnete de economii CEC, samd.
Chitanta a fost pastrata.
Cand ne-am hotarat sa-l vindem, completam dosarul cu acte, la administratia fondului imobiliar ni s-a cerut dovada achitarii integrale. Am aratat chitanta, ni s-a spus ca nu e valabila, trebuie sa obtinem adeverinta de la CEC.
Strategic, in aceeasi cladire, era o firma care se angaja sa-ti rezolve treaba contra 250 lei (pretul de atunci, acum nu stiu cat o fi). Noroc ca stand la coada pe hol, am auzit un fragment de discutie care m-a luminat. M-am dus la CEC (la Piata Alba Iulia), am depus cerere, in vreo 10 zile am primit raspunsul dorit, ca apartamentul e achitat in intregime.
Serviciu gratuit.
Daca in cazul prezentat, plata s-a facut printr-o banca, cred ca acolo vei gasi dovada platii.
Bafta!
p.s.
Apartamentul de care am povestit este in Bucuresti.

Ti-au cerut la cec copii dupa buletin, contract, certificat de mostenitor?
Si in cazul meu tot la cec cred ca s-a achitat ratele.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Eu am ajutat pe cineva sa-si reconstituie vechimea in munca
Treaba e ca arhivele vechi au fost preluate de "firme autorizate" care pot elibera documentele la cerere dar ... nu gratis - pe bani frumosi
Justificarea a fost ca nu exista nimic electronic iar arhivarii trebuie sa caute intre munti de hartie
Asa si era ... a durat enorm si a costat pe masura
La momentul respectiv, conditionarea platii a fost criticata inclusiv de Curtea Constituționala care ... nu a luat nici o masura

Stiu ca nu (prea) are legatura cu cazul tau dar, daca vrei sa-ti rezolvi problema, 500 lei chiar e putin

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu mai stiu ce acte am prezentat dar stiu ca aveau un formular tip, fotocopiat la-a-nu-stiu-cata-mana, era destul de sters dar nu erau multe de completat. Eu am intrebat mai intai prin telefon, persoana care lua cererile nu e permanent jos, la usa, mi se pare ca doar 1-2 zile/saptamana.
Nici nu mai tin minte prea bine si e posibil sa se mai fi schimbat cate ceva, ce spun eu s-a intamplat in urma cu 5 ani.
Cred ca am dat si niste copii, sigur am dat dar nu pot spune care. nu imi amintesc.
Oricum, e bine sa ai copii dupa orice act.
Eu cat am umblat, am avut totdeauna la mine dosarul cu 2-3 copii pt fiecare hartie, sa fie daca mi se cere.
Din cauza asta nici nu mai stiu ce am dat si pe unde.

Edited by altuser09, 19 February 2024 - 15:49.


#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajSephh, pe 19 februarie 2024 - 12:44, a scris:

Un apartament cumparat in 1992, de la o firma imobiliara ce apartinea de stat.
A fost achitat in 4 rate, platite toate in 1992.

Insa proprietarul nu are chitanta ca a platit toate ratele, are doar contractul de vanzare cumparare unde este trecut ca va fi achitat in rate.

Am fost la acea firma imobiliara care inca exista pentru a solicita sa imi dea o dovada ca apartamentul a fost platit.
Cei de acoli imi spun ca trebuie sa achit o taxa de 500 de lei si ca fara acea dovada apartamentul nu poate fi vandut si nici facut cadastru.

Este legal/normal sa imi ceara banii astia?
Am vazut ca au calculatoare, deci pot sa vada in baza lor de date intr-un minut ca apartamentul a fost achitat.

De ce ar fi obligata acea institutie sa dea  gratuit un duplicat al chitantei respective UNEI TERTE PERSOANE?

La fel cum platesti pentru un Extras de Carte Funciară, e normal sa platesti si pentru acea adeverinta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate