Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Afacere/Bisnita 10 mii de lei. 100 de milioane vechi.

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Zilele trecute eram in autobuz, in fata mea 2 tipi, pareau amici, 1 tip mai mare, malac, imbracat bine, langa el un tip mai micut dar amandoi pareau ok, imbracati decent, aranjati.
Si ori veneau de la job ori nu aveau job sau aveau ceva job slab platit.
Si eram eram in spatele lor, ascultam linistit ca tot eram blocati in trafic.

Un tip incercase taxi, cred ca si Glovo sau zicea ceva de bolt, glovo, ca nu mai ai viata daca faci taxi.
Un alt tip se gandea ca daca avea 100 de milioane ar cumpara si ar vinde ceva.

Dar ma gandeam? Oare ce ar face tipul asta daca ar avea 100 de milioane. Daca ii dadeam 100 de milioane.
Eram curios ce ar cumpara si ar vinde. Cel malac avea ceva experienta cu bisnita. Cumparase si vanduse bomboane de Craciun. Le cumpara cu 7 lei si le vindea cu 12 lei.
Mai zicea de o bisnita dar am uitat, tot dastea.
Avea el pe cineva angajat pe undeva si le vindea copiilor.

Si ma gandeam, am calculat, am 100 de milioane(10 mii de lei cash), i-am pus deoparte sa fac ceva cursuri, nu planuiam sa strang 10 mii dar sursele de venit pasive.
Ar trebui sa fac subiect pe forum, afacere, bisnita, 10 mii de lei.

Am folosit "100 de milioane" prin mesaj ca se pronunta suma respectiva, ziceau ca daca ar putea imprumuta suma asta cateva zile sa cumpere sa vanda ceva.
Si eu ma tot gandeam? Ce naiba sa cumpere si ce naiba sa vanda?
Am coborat in statie ca eram curios la discutie.

#2
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Cumperi un auto si il vinzi mai scump. Fii atent sa nu iti iei teapa.

#3
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Bisnita cu marfa din bazar de la turci. Devii client fidel la furnizori, iti faci clienti in RO pt aur, haine, parfumuri (fake). Traiesti decent spre f bine daca rulezi sume mari/luna ( daca ai cui sa le vinzi).

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Mare bisnita poti face cu aceasta "imensa" suma de inceput de drum.
10.000 de lei sunt egal fix pix pentru orice fel de afacere.

ps.
Dar daca este vorba de 100 de milioane, tre' sa fii prostul prostilor sa te apuci de vreo afacere

Edited by adisz, 17 February 2024 - 20:12.


#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Si eu ma gandeam ca este suma cam mica sa cumperi un auto din Germania. Stiu si eu de auto.de.
Dar daca se adauga transport, platforma ca nu cred ca este careva naiv sa se duca pana in Germania sa cumpere o masina SH si sa o conduca pana in Romania.
Am cunostinte care sunt samsari auto, nu discut cu ei sumele, cat adauga la masini dar stiu ca au firme, fac cumva sa nu plateasca ei prea multe taxe, nu o inmatriculeaza pe numele lor.

Deci la 10 mii de lei nu cred ca ai ce masina sa cumperi SH, sa o aduci pe platforma sau pe rotile ei din Germania. Nici nu stiu legislatia daca ai voie sa o aduci pe rotile ei. Dar cred ca daca platesti asigurare, toate alea...

Bisnita? Ok, haine? Haine contrafacute sa fie vandute pe OLX? Pai te verifica ANAF.
Doar ce au retinut ieri un tip care vindea detergenti contrafacuti.

Tigari si alte astea dubioase, te parasc aia care se ocupa cu asa ceva de ani de zile. Aveam o cunostinta care lucra in presa, cumparau si ei tigari de la bisnitari, nici nu erau interesati de stirile respective, ca aia erau parati de alti care vindeau tigari de ani de zile.

Edited by MindArchitect, 17 February 2024 - 20:17.


#6
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Pai nu asa...
Aur cumpar de la Mihaela
Pantaloni / camasi de la tiganul cu stand in Balif (Ploiesti) fara bon ca imi face reducere...Traim toti asa.

#7
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostMindArchitect, on 17 februarie 2024 - 20:17, said:

Si eu ma gandeam ca este suma cam mica sa cumperi un auto din Germania. Stiu si eu de auto.de.
Dar daca se adauga transport, platforma ca nu cred ca este careva naiv sa se duca pana in Germania sa cumpere o masina SH si sa o conduca pana in Romania.
Am cunostinte care sunt samsari auto, nu discut cu ei sumele, cat adauga la masini dar stiu ca au firme, fac cumva sa nu plateasca ei prea multe taxe, nu o inmatriculeaza pe numele lor.

Deci la 10 mii de lei nu cred ca ai ce masina sa cumperi SH, sa o aduci pe platforma sau pe rotile ei din Germania. Nici nu stiu legislatia daca ai voie sa o aduci pe rotile ei. Dar cred ca daca platesti asigurare, toate alea...

Bisnita? Ok, haine? Haine contrafacute sa fie vandute pe OLX? Pai te verifica ANAF.
Doar ce au retinut ieri un tip care vindea detergenti contrafacuti.

Tigari si alte astea dubioase, te parasc aia care se ocupa cu asa ceva de ani de zile. Aveam o cunostinta care lucra in presa, cumparau si ei tigari de la bisnitari, nici nu erau interesati de stirile respective, ca aia erau parati de alti care vindeau tigari de ani de zile.
iei din ro,o mai negociezi in jos la pret
vezi Auto Master Chef by Mihai Popescu,ia masini ptr filmat content cu Robert Preda tinichigiul vopsitor,dupa care le revinde mai scump.
Omul nu are alt servici, traieste din youtube si din promovat Ravenol

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Mihai Popescu parca era craiovean ca filma prin Craiova.

Este riscant sa cumperi cazane ieftine pe la 2000 de euro(euro fiind 4.95 lei?) Si fara experienta.

#9
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Da,este craiovean, traieste din filmari pe youtube si tiktok.Nu are alt serviciu.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Bravo lui. Inainte era cu baieti de la canalul atelierul de detailing.
Eu stiu de el de cand era contra administratiei locale.

Nu cred ca merge bisnita cu masini in RO, ma refer cu masini ieftine sa fie cumparate din Romania.
Am amici care se ocupa cu asa ceva, este un domeniu in care nu au ce cauta persoanele cinstite.
Prea multe defecte ascunse.

#11
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
mihailastefanvlog din petrila targu jiu si dancristianvlogs,meritatotibanii din Drobeta turnu severin, cu asta au facut ei bani
din masini ieftine,promovate pe canal youtube si revandute

#12
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
E plin Facebook ul de anunturi de vanzare posete, portofele, rucsacuri, etc, probabil luate din bazar de la turci. Plus incaltaminte, haine, etc. Dar asta include sa ai tupeu sa faci asta , Fb fiind considerat spatiu public, si sa fii in niste grupuri din orasul tau si imprejurimi ,plus sa te duci dupa marfa regulat. Probabil ar putea incepe cu 2000 de euro, cum zicea acel tip.

#13
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 03.11.2009
10000 RON sunt bani putini pentru a pune pe picioare o afacere de succes, sunt buni pentru ceva "gainarii" pe termen scurt, oportunitate de cumparat "leul cu 50 bani", dar nu-i in fiecare zi Craciunul!

#14
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Vinde casa de la tara unde stai, ziceai ca ai Pruni si Vie.
Ca sa faci bani de capital.
Ziceai ca mai ai un apartament in Craiova.

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021

View PostDannyHuwe, on 18 februarie 2024 - 13:59, said:

Vinde casa de la tara unde stai, ziceai ca ai Pruni si Vie.
Ca sa faci bani de capital.
Ziceai ca mai ai un apartament in Craiova.
Tu cu mine vorbesti?
Cate date private ai retinut despre mine si ai scris intr-un mesaj.

Nu dezmint nimic din ce ai scris ca nu scriu date private pe forum.

Nu am nevoie sa vand nimic, am bani.

View PostCosti_68, on 18 februarie 2024 - 03:37, said:

10000 RON sunt bani putini pentru a pune pe picioare o afacere de succes, sunt buni pentru ceva "gainarii" pe termen scurt, oportunitate de cumparat "leul cu 50 bani", dar nu-i in fiecare zi Craciunul!
Pe mine m-au facut curios cu privire la suma respectiva.

Era o vreme placuta, soare, eram blocati in trafic si butonam telefonul.
Ascultam ce vorbeau si ma gandeam? Ba? Au internet, au acces la tot felul de treburi.
Eu din pacate nu stiu variante de imbogatire rapida.
Adica variante cu 5-10% profit pe an stiu.

Sunt "afacerile" astea cu bisnita de daca am invatat ceva in viata asta, este sa te feresti de domeniul pe care nu-l cunosti sau care iti pare periculos.
Cum sunt afacerile auto. Sansele sunt ca o masina de 2000 de euro(100 de milioane) sa fie revandute, sa fie cumparate de incepatori, sa fie reparate, carpite.

Mi-am adus aminte ca eram tanar, cumparam de pe aliexpress si vindeam pe forumuri si olx. Si am observat ca anumite produse atrag anumiti clienti.
Nu stiu daca s-a inteles ce am vrut sa zic?
Vinzi Iphone/Samsung, clineti cam sunt femei, persoane cat de cat ok, sa fie telefoanele mai noi si preturile calumea, sa nu vinzi telefoane ieftine.

Laptopuri? Nu stiu de ce dar piata este nitel mai specializata si clienti zgarciti.

Si vindeam accesori, profit ok, decent, zic la vremea respectiva, doar ca clientela era dubioasa, dubiosi care purtau:
https://www.aliexpre...ler|query_from:
Te-ai gandi ca asa ceva poarta studenti tineri nu dubiosi burtosi.

Astea sunt treburi care pot sa fie vandute in weekend la targ, atentie la legislatie, atentie sa nu fie produse brand.

View PostSharonCollins, on 17 februarie 2024 - 23:57, said:

E plin Facebook ul de anunturi de vanzare posete, portofele, rucsacuri, etc, probabil luate din bazar de la turci. Plus incaltaminte, haine, etc. Dar asta include sa ai tupeu sa faci asta , Fb fiind considerat spatiu public, si sa fii in niste grupuri din orasul tau si imprejurimi ,plus sa te duci dupa marfa regulat. Probabil ar putea incepe cu 2000 de euro, cum zicea acel tip.
Ai dreptate.
Pe mine m-a mirat cand am intrat pe marketplace, m-a mirat ca sunt care fac torturi.

Cand sunt curios la treburile astea mai ma uit pe olx si te mai poti inspira:
https://www.olx.ro/s...eri-colaborari/

#16
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,767
  • Înscris: 06.07.2023

View PostMindArchitect, on 17 februarie 2024 - 19:58, said:

Zilele trecute eram in autobuz, in fata mea 2 tipi, pareau amici, 1 tip mai mare, malac, imbracat bine, langa el un tip mai micut dar amandoi pareau ok, imbracati decent, aranjati.
Si ori veneau de la job ori nu aveau job sau aveau ceva job slab platit.
Si eram eram in spatele lor, ascultam linistit ca tot eram blocati in trafic.

Un tip incercase taxi, cred ca si Glovo sau zicea ceva de bolt, glovo, ca nu mai ai viata daca faci taxi.
Un alt tip se gandea ca daca avea 100 de milioane ar cumpara si ar vinde ceva.

Dar ma gandeam? Oare ce ar face tipul asta daca ar avea 100 de milioane. Daca ii dadeam 100 de milioane.
Eram curios ce ar cumpara si ar vinde.
Cel malac avea ceva experienta cu bisnita. Cumparase si vanduse bomboane de Craciun. Le cumpara cu 7 lei si le vindea cu 12 lei.
Mai zicea de o bisnita dar am uitat, tot dastea.
Avea el pe cineva angajat pe undeva si le vindea copiilor.

Si ma gandeam, am calculat, am 100 de milioane(10 mii de lei cash), i-am pus deoparte sa fac ceva cursuri, nu planuiam sa strang 10 mii dar sursele de venit pasive.
Ar trebui sa fac subiect pe forum, afacere, bisnita, 10 mii de lei.

Am folosit "100 de milioane" prin mesaj ca se pronunta suma respectiva, ziceau ca daca ar putea imprumuta suma asta cateva zile sa cumpere sa vanda ceva.
Si eu ma tot gandeam? Ce naiba sa cumpere si ce naiba sa vanda?
Am coborat in statie ca eram curios la discutie.

Nu stiai cum sa intrebi pentru tine si ai bagat-o pe asta cu doi tipi in autobuz? Posted Image

LE: Asta deja devine campanie de cautat idei pe toate ariile Posted Image

View PostMindArchitect, on 17 februarie 2024 - 19:28, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ii853_WvqWY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fu simpatic prin oras, fu simpatica ziua.
Am uitat sa va zic ca zilele trecute eram in autobuz, in fata mea 2 tipi, pareau amici, 1 tip mai mare, malac, imbracat bine, langa el un tip mai micut dar amandoi pareau ok, imbracati decent, aranjati.
Si ori veneau de la job ori nu aveau job sau aveau ceva job slab platit.
Si eu eram in spatele lor, ascultam linistit ca tot eram blocati in trafic.
Si pun telefonul pe inregistrare.
Un tip incercase taxi, cred ca si Glovo sau zicea ceva de bolt, glovo.
Un alt tip se gandea ca daca avea 100 de milioane ar cumpara si ar vinde ceva.
Eu ma gandeam sa ma sinucid, ma gandeam, ba, daca implodeaza autobuzul, aia este, familia mea a castigat la loto, sunt bogati.
Dar ma gandeam? Oare ce ar face tipul asta daca ar avea 100 de milioane. Daca ii dadeam 100 de milioane.
Eram curios ce ar cumpara si ar vinde. Cel malac avea ceva experienta cu bisnita. Cumparase si vanduse bomboane de Craciun. Le cumpara cu 7 lei si le vindea cu 12 lei.
Mai zicea de o bisnita dar am uitat, tot dastea.
Avea el pe cineva angajat pe undeva si le vindea copiilor.
Si ma gandeam? Ba? Era o dastea care vindea bomboane de brad printr-o asta pe unde lucram. Ca la stat erau care aduceau haine, oale, miere, cosmetice, aur, in rate.
Cum la stat nu este locul unde sunt angajati oameni cinstiti sau morali, aveam care faceau manevre, bisnita cu masini, aur, produse cosmetice.
Ca nu toate birourile au acces la zaharelul ala pudrat numit spaga.
Si ma gandeam, am calculat, am 100 de milioane(10 mii de lei cash), i-am pus deoparte sa fac ceva cursuri, nu planuiam sa strang 10 mii dar sursele de venit pasive.
Ar trebui sa fac subiect pe forum, afacere, bisnita, 10 mii de lei.
Si ce ziceam cu tipi aia 2? Ma uitam la ei, anonim in multime, stateam cumintel in autobuz si ma gandeam? De ce nu emigreaza? Trebuie pile in oras.

Edited by Zuckerwatte, 19 February 2024 - 15:28.


#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,585
  • Înscris: 15.06.2007
Meleoanele alea, care sunt defapt 2000 de euro, un salariu decent in occident.. ca sa ne dam seama cat de jos suntem noi aici.

#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Astea sunt scuze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate