Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Afacere/Bisnita 10 mii de lei. 100 de milioane vechi.

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Multe tarabe/magazine satesti sunt deschise cu capital cam in jur de 10 mii de lei, dar uneori chiar si mai putin.

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 30.11.2021
La unele bisnisuri, afaceri mici, capitalul este mai mic, discutia este partea de controale si respectat legislatia.
Ce vreau sa zic? Pe la tara si prin magazinele de cartier, da, poti face un magazin cu 10 mii de lei, cred ca si mai putin.
Discutia este de partea de legalitate, avize isu, primarie, dsp, ca o sa vinzi diferite alimente.
Dar ca si investitie este una decenta.

Asa ma uitam inainte la amaneturile gsm, consignatie, cum se numesc magazinele care cumpara telefoane. Ma gandeam ce afacere draguta. Dupa ce am facut cateva calcule, cat te costa telefoanele respective, pai era vorba cu usurinta de vreo 50.000 mii de lei investit in telefoane.
Si am zis sa nu ma gandesc la un amanet mai mare, sa ma gandesc la un amanet simplu cu cateva telefoane.
Cateva iphone si cateva telefoane Samsung S si ai investit 50 de mii de lei in telefoane.

#21
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 21.04.2016
Ciorapi, am vazut recent un nene innparcare la kaufland care vroia sa vanda ciorapi.
Avea o geanta mare cu ciorapi de bumbac cu 20lei 6 perechi.
Dupa ce a vzut ca nu vreau ciorapi a scos o masina de tuns, a cerut 120 pe ea si dupa ce i-am spus ca nu am nevoie de vreo 7 ori m-a intrebat cat sunt dispus sa ii ofer, sa zic eu un pret
Nu stiu de caati baani reuseste sa vanda sau ce marja de profit are

#22
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt "de la ai nostri'!
Daca intelegi ce zic zambind.

Ori sunt furate din magazine, ori picate din tir sau tiruri rasturnate.
O faza amuzant de trista. Se deschisese un magazin care incepe cu P, cei de acolo ciordeau sampoane scumpe, in fata magazinului le vindeau.
Nu este caterinca, furau din magazin si vindeau in fata magazinului.

Nu cred ca face cineva treburile astea pentru profit, adica sa faci profit trebuie sa cumperi de la Chinezi de la Bucuresti si dupa ce platesti pe transport nu ai face cine stie ce profit.
Zic sa vanda sosete.

O faza de ieri, un tip incerca sa vada o masina de ras, nu cred ca era firma cunoscuta, ceva chinezarie de avea capete, puteai sa te barbieresti, sa te tunzi. Si cerea 100 si ceva de lei, o tanti mai pe la 50-60 de ani s-a gandit ca fraiera sa intrebe despre ce vinde, abia astepta. Si s-a apucat sa negocieze, sa-i faca oferte, el incerca sa-i vanda aparatul si ea isi cam daduse seama ca facuse o greseala sa intrebe. Si mai scoate un aparat de masaj, oferte. De la 100 si ceva cred ca mai dorea 50 de lei inainte sa urce femeia respectiva in autobuz.
Aparatul de masaj arata ceva: https://redortopedic...er-mg16/104.htm

Si ma uitam la el, avea vrajeala, era imbracat in negru pe caldura aia si imi pare rau de el, avea un fel de plasa de rafie de la kaufland, cred ca plina cu aparate de barbierit si aparate de masaj. Si incerca sa vanda. Si ma tot gandeam cat profit sa faci sa justifici timpul pierdut si sumele investite.
Si apoi mi-am dat seama ca niciodata, scriu treaba asta ca roman crescut la bloc intr-un cartier sarac, stiu ca niciodata smecheria/schema nu este la vedere. Adica tu te concentrezi pe cati bani face tipul si el sigur are un scam. O manevra este. Ori iti vinde cutia goala, ori aparatul nu functioneaza, ori iti da bani falsi, ori nu are schimbat, este o manevra.

Ca samsari de telefoane, bisnitari care vindeau inainte pe langa amaneturi GSM, vindeau produse defecte de acolo si pretul mai mic.


Si sa zic o faza amuzanta, donez un frigider, subliniez ca este vechi dar functioneaza. Vin niste amarati, nu le-am cerut 1 leu pe fierul vechi, cu toate ca am precizat ca stiam ca functioneaza frigiderul.
Aveam un telefon mai vechi si l-am aruncat pe frigider si a picat in cutia din spatele frigiderul, daca intelegi ce zic.
Au venit, au luat frigiderul, au observat telefonul si au luat si telefonul.
Eu nu mi-am dat seama, ma uitam pe camerele de supravghere cum arata fara frigider, adica se eliberase spatiul. Si observ cum ciordeste telefonul si apoi husa.
Asta incerc sa zic, niciodata nu este schema la vedere. Telefonul era defect dar model bun.

Si la o cunostinta, tot asa, s-au dus care sa cumpere fier, cand se uita ala atent, pana sa se uite el deja "cumparasera" si altceva de la el.

Am scris mesajul si ma gandeam? Oare asta este subiectul pe care l-am facut cand am vazut baieti aia 2 in autobuz? Care discutau ei despre 10 mii de lei de parca erau bani care ar putea sa le schimbe viata.

In viata trebuie si putina nebunie, sa risti, cand poti sa risiti.
Dar in mod ciudat cu cat citesti mai mult, cu cat experimentezi mai multe, cu atat iti vine mai frica sa incerci.
Cand eram tanar nu stateam sa analizez nimic.

Mergeam prin oras si ma uitam prin magazine, oare ce pare interesant? Curele, parfumuri, cumparam si incercam sa vand.
Si uimitor cate furturi erau din asemenea magazine.

Acum nu cred ca ar mai merge asa ceva, se cauta produse de firma sau cum ziceam... cum cat experimentezi, citesti, inveti, parca nu merita.

Edited by MindArchitect, 10 April 2024 - 17:39.


#23
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 30.11.2021
Eram in statia de autobuz si l-am vazut pe tanarul care vindea masinile de tuns, am urmarit modelul si am cautat pe google:
https://www.temu.com...2026_lic8qwn06g

Nu stiu daca merge vanzarea, ma gandesc ca ar putea face altceva in timpul asta dar naiba stie, fiecare cu educatia lui financiara.
Merge si pe olx, forumuri, merge si plimbat cu ele prin oras.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate