Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Stare subfebrila persistenta de 3 saptamani

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Deja se fac 3 saptamani de cand o stare subfebrilă mă supără.
Începe să mă sperie fiindcă o viroză nu m-a ținut niciodată așa mult.
Inițial făceam temperatura seara cam in jur de 37.5. Acum, de câteva zile bune am temperatura pe tot parcursul zilei. Oscileaza între 37-37.5.
Am fost la doctora de familie m-a consultat, m-a pus să fac niște analize si apoi m-a trimis la ORL. Luni am programare la ORL, deși mă tem că am o infecție ceva.
Bag picioarele in apa fiarta cu sare urmata de frectie cu carmol in fiecare seara + paracetamol si aspirina, dar fara rezultate grozave.
Nu tusesc, nu ma doare in gat. Doar am nasul foarte infudat in prima parte a zilei.
Astea-s rezultatele analizelor (Hemograma a iesit buna) :

[ https://scontent.fotp3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/424649035_932869154867720_1414596233210744674_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=3635dc&_nc_ohc=4b_sjKP_MZIAX91QYJE&_nc_ht=scontent.fotp3-3.fna&oh=00_AfAWmScl0wfabls7ND1ZJt-cq-u3rk0iHa-lbgJFsNEGkQ&oe=65D5B792 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Voi care credeți că e cauza ? Mulțumesc.

Edited by orthodox, 17 February 2024 - 18:30.


#2
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Probabil vreo infectie si anxietate.
Ceva sinuzita.

#3
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
stiu o ruda la care a inceput asa. dupa cateva sapt a inceput sa tuseasca. Acum 5 zile i a zis ca are pneumonie. Eu am fost aproape 3 luni la rand, racit. Am dat in sinuzita la un moment dat.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Sinuzita este o suprainfectie.

Asa patesc si eu, racesc si apoi fac sinuzita.

Temperatura indica o infectie, poate sa fie pe la masea, pe la sinuzita, raceala etc...

Te deranjeaza ceva? Ca 37-  37.5 este o temperatura normala.

Asa patesc si eu cu sinuzita, pe seara imi face belele ca ma trage curentul, merg prin frig, temperatura. Un paracetamol sinus.


Sunt ani de zile de cand nu am mai auzit pe cineva sa foloseasca aspirina.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007
Pare să fie o infecție virală, cu factorii de fază acută ușor crescuți. Doctorița de familie (dacă nu are scanner de sinusuri) trebuia să te trimită la o radiografie de sinusuri. Măcar tratament simptomatic a știut să-ți dea?

Attached Files



#6
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
37-37.5 nu este subfebrila. E normala. Daca tu aveai inainte mai mult nu era bine.
Dar nu e rau sa-ti faci tote analizele. Exista niste analize de sange pentru infectii in organism dar sincer, nu stiu care sunt alea.

#7
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
persoanei careia i-a gasit pneumonie..la fel..era subfebrila.doar seara se accentua starea.I s-a spus ca sistemul imunitar ar fi problema, ca nu mai reactiona si nu mai declansa febra efectiv.Acum..ce sa zic..a luat antibiotice si cat de cat si-a revenit..urmeaza o radiografie.

#8
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
eu am patit asa cand am avut covid...e nasoala starea

#9
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 30.11.2017

View Postrealnick, on 17 februarie 2024 - 22:35, said:

persoanei careia i-a gasit pneumonie..la fel..era subfebrila.doar seara se accentua starea.I s-a spus ca sistemul imunitar ar fi problema, ca nu mai reactiona si nu mai declansa febra efectiv.Acum..ce sa zic..a luat antibiotice si cat de cat si-a revenit..urmeaza o radiografie.
adică pe scurt avea febră dar sistemul imunitar nu mai reacționa și nu mai declanșa febră efectiv?

Deci cum avea febră daca nu o declanșa "efectiv"?

Vsh pare crescut, e infecțiune, febră sau subfebrilitate e peste 36,5 exceptând cazuri de încălzire artificiala a corpului. Unii nu tratează febră decât dacă deranjează in apropiere de 40 că se zice că ajută corpul sa gestioneze treaba. In general din ce am auzit senzația pe la 39 e plăcută ceva cum ai fi pe o plaja la soare, totul arde e ferbinte sau poate fi intercalat cu frisoane depinde.

Aspirina e f buna, doar că e prea ieftina, probabil va fi interzisă și înlocuită cu ceva de 100 de ori mai scump și promovat la radio .

Edited by cipri2bau, 17 February 2024 - 23:13.


#10
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View PostKarhu, on 17 februarie 2024 - 21:44, said:

Pare să fie o infecție virală, cu factorii de fază acută ușor crescuți. Doctorița de familie (dacă nu are scanner de sinusuri) trebuia să te trimită la o radiografie de sinusuri. Măcar tratament simptomatic a știut să-ți dea?

Nu mi-a dat decat molekin imuno. Nici măcar nu l-am luat.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007
Ăla e supliment, se poate lua fără rețetă.
Doctorița aia pare complet depășită inclusiv de chestiile cele mai simple. Dacă poți, mută-te la altcineva…

Edited by Karhu, 18 February 2024 - 15:40.
Typo


#12
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 30.11.2017

View Postorthodox, on 18 februarie 2024 - 11:07, said:



Nu mi-a dat decat molekin imuno. Nici măcar nu l-am luat.
trebuia luat cred ptr imunitate și trece si starea subfebrilă treptat. Unii iau în cazuri dastea pe la 3-4 grame de vit c in forme acute de ex. Acuma nu știu dacă e și eficient.
Ce simptome mai ai? Tușești?

Ptr sinusuri se mai ia sinupret. Se mai fac inhalații, se desfunda cu spray-uri și picături. Daca sta înfundate mult timp se pot infecta urechile.

Nici cu antibiograma nu iese precizie că sunt bacterii saprofite care ies că ai avea ceva bacterie patogena. Exista stafilococ saprofit dar și patogen streptococ lafel, coci lafel.

Bineinteles in anotimpul rece cel mai bine e sa te ferești și să lucrezi remote sau sa iei concediu mult și să pleci eventual in zone mai calde.
Ar trebui purtata și masca când ieși prin aglomerații, o sa se uite lumea că la urs dar nu cunteaza.
Cred că și vaccinarea antigripala trebuie, nunstiu ce efect ar avea asupra coviduluil. Probabil deloc, confecțiile alea gripa covid nunsyiu daca sunt respinse.
Prevenția e baza.



#13
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcipri2bau, on 17 februarie 2024 - 23:07, said:



Aspirina e f buna, doar că e prea ieftina, probabil va fi interzisă și înlocuită cu ceva de 100 de ori mai scump și promovat la radio .
Sa nu cumva sa administrati aspirina pe baza acestui sfat competent, mai ales la copii.

#14
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View PostKarhu, on 18 februarie 2024 - 11:15, said:

Doctorița aia pare complet depășită inclusiv de chestiile cele mai simple. Dacă poți, mută-te la altcineva…
Dupa pandemie, toti medicii procedeaza la fel. Am  crezut ca a mea e depasita. Ma plangeam unor vecini si ii intrebam de un medic bun. Imi spune doamna ca ea pateste mai rau. Cu exemple. Am inceput sa intreb stanga-dreapta. Acelasi lucru. Prescriu doar vitamine si atat.

View Postcipri2bau, on 18 februarie 2024 - 13:07, said:

Ar trebui purtata și masca când ieși prin aglomerații, o sa se uite lumea că la urs dar nu cunteaza.
De ce? Cand eram copil toti putau fulare. Si adultii. Si nu se uita nimeni ca la urs. Acum fularul e "demodat", folosim masca.

#15
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Cred ca e pur si simplu o viroza care nu se mai termina, stiu multa lume care la fel ca si tine nu mai scapa de starea asta febrila, nu mai intrati in panica cu tot felul de pneumonie, covizi, etc. Chiar cred ca dupa pandemia covid la toata lumea ni s-a dus sistemul imunitar ori de la stat prea mult in casa. Si am exemplul si cu a mea, noi am fost plecati si in nov si in decembrie la caldura, intorsi la inceputul anului a luat-o mare viroza (ori gripa desi la testare nu i-a iesit nimic) cu tuse, stare febrila, nici acum nu i-a trecut complet TUSEA. Tot la fel a fost si la medicul de familie si la Regina Maria, s-au schimbat complet paradigmele si zic ca nu ai nimic. Fix cum este prin Vest, in UK, totul se trateaza cu paracetamol. Pana ajungi sa crapi sau sa descoperi ceva mult mai grav. Chiar nu stiu cum este mai bine, sincer...parca si vechea paradigma sa ne cocoloseasca de antibiotice nu era chiar ce trebuie. Eu, in schimb, care raceam cel mai mult, anul asta am racit cel mai putin sau oricum le-am dus pe picioare si s-au terminat de la sine. In schimb pe langa mine toata lumea la pat, inclusiv maica-mea in perioada asta (si mai este si cu cancer la san), stau cu ceva frica, desi cica de ieri este si ea mai bine. Dar pot sa zic ca si cu viroza asta - ai zile bune si zile proaste, azi te simti bine, maine esti epava. Deci...atentie!

Eu recomand sinupret, parasinus si molekin imuno... daca e vitamina C  mai ales noaptea pastilele alea galbene cred ca sunt cele mai bune, desi se vede clar ca le elimin in urina, cica ajuta organismul foarte mult. Mai precizez si ca am facut in oct vaccinul anti gripal - doar eu cu maica-mea ca restul familiei nici sa nu auda de asa ceva :) Poate d-asta le-am dus mai usor pe picioare...who knows.

Sanatate!

#16
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003
Parasinus - atentie la cei cu tensiune mare. Basca faptul ca nu se administreaza paracetamol mai mult de 5 zile consecutiv.
Molekin-gasesti combinatia respectiva in inca 245 de produse.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAl3xandrus, on 19 februarie 2024 - 01:27, said:

s-au schimbat complet paradigmele si zic ca nu ai nimic. Fix cum este prin Vest,
In vest orice afectiune se investigheaza si se trateaza conform protocoalelor.
Cum dreaq pot sa zic eu unui pacient ca nu are nimic pana nu i-am facut examenul clinic si investigatiile de rigoare?

#18
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View PostKarhu, on 19 februarie 2024 - 09:57, said:

In vest orice afectiune se investigheaza si se trateaza conform protocoalelor.
Cum dreaq pot sa zic eu unui pacient ca nu are nimic pana nu i-am facut examenul clinic si investigatiile de rigoare?

Perfect de acord si bravo tie!

Insa ce povesti horror am auzit prin Olanda, Franta, Germania si mai ales UK de era sa piarda sarcina cumnata-mea (adica true story, ca asa cu totii poate am mai auzit unele inflorite) si au tinut-o in travaliu 1 sapt pana era sa piarda sarcina si sa dea in altele (asta in 2021 ianuarie)...
Si efectiv de ex. in UK este la pamant, astepti si 1 luna pentru o consultatie, nici nu stii ce sa mai crezi, ca nici in RO nu este nimic grozav, dar parca acolo sunt overwhelmed la propriu (probabil datorita imigrantilor).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate