Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Intrebare rezidenta permanenta

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Buna seara,
Odata obtinuta rezidenta permanenta într-o tara UE, care e relatia pe care o mai ai cu Romania?

La ce ma refer? De ex eu am un pfa in România pentru activitati pe care le pot face in perioada in care vin in concediu, voi plati taxe la statul roman pt veniuti sau si la statul in care sunt acum pt ca aici am rezidenta? E un hobby si unul dintre motivele pt care mai vin in România.

Sau de ex eu am cont la case de pariuri, daca castigi impozitul se retine automat, practic nu trebuie sa-l platesc in tara in care am rezidenta permanenta daca e plătit in România ?

La fel si cu actiunile de la bursa cumparate cu ani in urma, daca eu le vând dupa ce obtin rezidenta, platesc impozit in tara de reședință sau/si in Romania? Stiu ca e tratat de dubla impozitare, insa nu mi-e clar cum se impart taxele.

Cine din cei plecati știe cum se procedeaza in situatiile astea?

Edited by hustyus, 17 February 2024 - 17:46.


#2
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Taxele si impozitele se platesc in tara unde ai rezidenta fiscala.

Daca realizezi venituri in alta tara, trebuie sa le raportezi in tara in care ai rezidenta fiscala.

https://wise.com/ro/...fiscala-romania

Edited by murdar, 17 February 2024 - 17:54.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
In UE poti factura cu PFA-ul de oriunde. Nu iti trebuie PFA in Romania pentru activitati infrecvente in Romania. Chiar si la frecvente, am vazut ca lumea s-a apucat sa-si deschida PFA-uri in Polonia :lol:

Dar rezidenta/ domiciliun e un lucru diferit fata de rezidenta fiscala.

#4
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Acolo unde faci acei bani platesti impozit. Lucrezi in alta tara, platesti acolo. Ai venituri din chirii, pariuri, etc in Romania, platesti in Romania. Simplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate