Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Voi schimbați prin casă pentru a ține pasul cu vremurile?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Vad ca nu intelegi, in o societate mediocra majoritatea dicteaza si ii marginalizeaza pe cei care nu sunt ca ei.Nu esti mediocru si pari destept, ti-o iei.
Daca faceai armata puteai observa asta.
Eu nu prea am vazut pradatori educati, dimpotriva cei prosti sunt agresivi si isi impun prostia prin forta, altfel nu ...stiu!
Dar eu nu ma refer doar la prostie si forta bruta, ma refer ca nu se pot integra cand nu sunt la curent cu tendinta, cerinta, cu ce face turma, raman oile negre de care toti fug.Oricum societate merge aprid spre superficialitate, acum orice copil care nu are iphone si jordan este luat la misto.Nu exista nici o argumentatie logica, ilogica pentru a cumpara rahaturile alea dar sunt obligatorii pentru integrare, toti le au sau le vor.

#92
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Nu la forta fizica ma refeream.
Fiecare isi creste copilul dupa cum il duce capul, unii prefera sa fie integrati in turma de bivoli mediocri, cu iphone si jordan, altii trag tare sa ii ridice prin educatie.
Tragem linia dupa 18 ani si vedem ce-o iesi.
Cu cat iti merge mai bine, cu cat esti mai informat, mai inteligent, mai educat, cu atat mai putin probabil este sa mai ai chef de harfele turmei de mediocri trogloditi, care oricum devin irelevanti dupa 25 de ani.
Partea mai educata a societatii a fost intotdeauna calarita de majoritatea imbecilizata care se incoloneaza in urma unui bivol de genul asta, a carui singura trasatura vizibila este de obicei ca e tare in clanta.

Edited by leusteanul, 21 February 2024 - 15:43.


#93
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce aţi discutat voi, mă face să mă simt prost. Din cauză că am fost diferit, chiar şi când eram la modă (cine va mai face muzici care să unească oamenii, aşa precum era până în 1999-2008), am fost tratat la modul idiotic. Dacă eram cu turma, eram bine. Oamenilor le e frică să fie excluşi din grup. Cică trăim vremuri liber. Şi nu, şi da. Eu înţeleg chestii şi din cărţile de telefon.

#94
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Ce chestii intelegi din cartile de telefon? In afara faptului ca au multe personaje?😂

Edited by baribalu, 22 February 2024 - 08:43.


#95
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai mai multe ediţii, în funcţie de grosimea cărţii, poţi vedea dacă a crescut numărul de abonaţi. Cu cât mai groasă cartea, cu atât mai mulţi abonaţi. Sau poţi face comparaţia între judeţe.
Vezi cât de dezvoltată era telefonia în zonele unui oraş sau pe lângă el. Mai mulţi abonaţi, acolo se investise mai mult. Poţi căuta şi după rude, cunoscuţi. Dacă era un judeţ cu abonaţi deserviţi de centrale automate şi în oraşele mici, ba chiar la ţară (că ultimele centrale manuale au fost scoase în uz prin 2004), înseamnă că în acel judeţ se investise mai mult în telefonie.
Pe urmă, ca aspect general ar fi: cât de mult erau dispuşi să investească în tipărire: calitatea hârtiei, mărime fontului, anunţuri... am şi carte de telefoane din 1999 în care nu sunt trecuţi abonaţii de la centralele manuale.

#96
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Pe mine apartamentele mai pe stil clasic la decoraţii (dar nu ceva prea încărcat cu decoraţiuni sau mobilă de proastă calitate) mă liniştesc. Să ai şi nişte rulouri din alea vechi de lemn pe afară şi să fie coborâtă o parte din ele, iar lumina Soarelului să intre de dimineaţă, ce frumos. De mic îmi plac unele lucruri şi sufletul nu-mi poate fi schimbat.
Cele moderne îmi provoacă o stare de disconfort mental. Nu au personalitate, albul arată a la spital. Şi să nu vezi cărţi în casă, e aiurea. Chiar dacă nu e o bibliotecă întreagă, măcar vreo 20 de cărţi să fie.
Plus plastice şi alte chestii de proastă calitate.

#97
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Daca ar fi sa schimb ceva ca sa tin pasul cu vremurile, ar trebui sa schimba nevasta cu una de 19 ani. Restul... la salariu sau cand vrea consoarta sau cand se strica.

#98
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,085
  • Înscris: 30.11.2017
Am auzit că o companie mare de telefonie reintroduce serviciile telefonice și de internet analogice inclusiv adsl că ar fi necesare și foarte robuste in cazul unor cataclisme pt apeluri de urgente. Sa demonstrat că telefonia cu fir de metal nu e afectata de lipsa curentului radiații și alte probleme.

O alta companie a anunțat că va relua tipărirea cărților de telefon conform unor noi directive ale uniunii europene conform cărora numerele de telefon trebuie sa existe și în format fizic tipărit pt o apelare și informare în caz de necesități.

O importanta casa de discuri din SUA a anunțat că va relua producerea de albume muzicale pe suport fizic optic și magnetic ce dvd caseta vinil laser disc la solicitarea mai multor formații muzicale nou apărute dar și consacrate dar și la solicitarea multor fani pe rețelele sociale.

Un important producător de componente electronice din Asia a anunțat că va relua producția sporadică de modele mai vechi de placi de baza pt PC-uri electronice, anume cele pe socket liga 775 deoarece încă există stocuri foarte mari de procesoare compatibile și exista încă o mare cerere de pc-uri echipate cu aceste componente in special in domeniul automatizarilor.

Un important producător de automobile militare din rusia a anunțat că va relua producția de autoturisme mozvici și lada fiind mare cerere în Extremul Orient și zonele nordice datorita fiabilității și robusteții cunoscute asemeni camioanelor militare Ural.

Un important dezvoltător imobiliar din Cluj-Napoca a anunțat că va dota noile sale apartamente cu lustre vintage dinainte de anii 90 și becuri cu incandescenta și cfl la solicitarea mai multor clienți.

Primăria unui mare oraș din Franța a anunțat că va reintroduce cabinele telefonice stradale cu aparat analog și apelare cu buton și plata cu cartela prepay monezi card bancar sau crypto fiind necesare unor situații de urgență.

Ministerul educației a anunțat că variantele de subiecte la examenele naționale vor fi extrase in dimineața examenului indirect la radio că în anii 90-2000 pt a evita fraudele având în vedere că în situația de față mulți candidați intra in posesia subiectelor și chiar a rezolvărilor dat fiind căutările pe google cu multe ore inaintea începerii examenelor a unor cerințe din subiecte. In acest sens s-a stabilit că toate școlile vor fi dotate cu aparate de radio in special cu tuburi electronice sau lămpi in limbajul cunoscut pt că acestea sunt imune la cataclisme radiologice cum ar fi atacuri nucleare bruiaje interferente.

#99
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Cel putin un user de pe softpedia, o sa aiba orgasme multiple, la aflarea informatiilor de mai sus.😋

#100
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021

View Postcipri2bau, on 24 martie 2024 - 10:48, said:

Un important producător de automobile militare din rusia a anunțat că va relua producția de autoturisme mozvici și lada fiind mare cerere în Extremul Orient și zonele nordice datorita fiabilității și robusteții cunoscute asemeni camioanelor militare Ural.
Numai că acel Moskvich arată așa:
[ https://www.economica.net/wp-content/uploads/2022/12/Moskvich-3-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcipri2bau, on 24 martie 2024 - 10:48, said:

Un important producător de componente electronice din Asia a anunțat că va relua producția sporadică de modele mai vechi de placi de baza pt PC-uri electronice, anume cele pe socket liga 775 deoarece încă există stocuri foarte mari de procesoare compatibile și exista încă o mare cerere de pc-uri echipate cu aceste componente in special in domeniul automatizarilor.
Da. În automatizări se folosesc componente electronice digitale rudimentare.
Și când te uiți la o placă de bază la o centrală, costă o grămadă de bani și arată de zici că are 40 de ani.


Iar fibra, din punctul meu de vedere e mult mai sigură.
Da, ai nevoie de electricitate pentru a face transmisiuni pe ea, dar așa e și la cupru.
În plus, fibra nu interferează cu radiațiile electromagnetice.
Iar dacă rămâne fără alimentare centrala operatorului, nasol.
Singurul avantaj pe care-l văd eu pentru cupru e că e ușor de reparat și de construit rețeaua. Poți să o faci cu patentul și cu cositor. Posted Image

Edited by Valy_User, 24 March 2024 - 17:34.


#101
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006
Este ca nu rizi niciodata printre primii, cind auzi un banc?

#102
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 24 martie 2024 - 10:48, a scris:

Am auzit că
Toate astea sunt chestii marunte, punctiforme, fara relevanta in context global.

Edited by andreic, 24 March 2024 - 23:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate