Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Viermisori (Oxyuriasis)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Dragi colegi am nevoie de un sfat, deoarece doctora noastra de familie este in concediu.

Partenera mea este educatoare la gradinita si se pare ca s-a infectat de la copii cu viermisori (oxyuriasis). Eu m-am izolat si momentan nu am simptome sau nu am observat o infectie. De la un alt doctor am primit medicamentul Pantelmin (Mebendazol), 3 zile, 2 pastile pe zi. Partenera a inceput terapie direct luni, a terminat-o ieri seara.

Doctorul respectiv mi-a spus ca normal viermisorii mor foarte rapid, dupa 1-2 zile de la primul medicament se vad primele rezultate. Astazi este a 4 a zi si partenera m-a informat ca a observat in scaun viermisori care nu au murit.

De la primul medicament si pana in prezent, am curatat toata casa. S-au schimbat asternuturile de mai multe ori, s-a curatat de praf si incl cu aburi fierbinti etc.

Doctorul respectiv nu lucreaza astazi, astfel ca nu am pe cine sa intreb, daca este normal ca dupa 4 zile de la primul medicament sa mai traiasca atat de multi viermisori. Problema se pune, cat timp sa mai stam izolati si daca oare nu a functionat medicamentul.

Aveti sfaturi cum sa scape de ei si daca este normal ca viermisorii inca sa traiasca? Va multumesc mult!

Edited by business11, 16 February 2024 - 12:09.


#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Eu stiu ca tratamentul pentru Oxiuri dureaza cateva saptamani! Noi am avut un tratament cu o pastila o zi pe saptamana timp de 3 saptamani.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Doctorul mi-a spus mie la telefon ca momentan cel mai bun tratament este cel cu Mebendazol, iar medicamentul prescris (Pantelmin) se ia 3 zile la rand, cate 2 pastile pe zi. Asa scrie peste tot pe internet, iar dupa 3 saptamani repeti inca odata tratamentul.

Faza este ca m-as fi asteptat  sa moara viermii destul de rapid.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbusiness11, on 16 februarie 2024 - 12:03, said:

Aveti sfaturi cum sa scape de ei si daca este normal ca viermisorii inca sa traiasca? Va multumesc mult!
Inseamna ca nu s-a rezolvat nimic, tratamentul e de durata si trebuie mentinuta o dieta fara lactate si chestii care i-ar putea ajuta sa supravietuiasca.
Tratamentul are mai multe prize pentru ca exista si oua care se vor dezvolta.
Animale de casa aveti ? Ca de regula aia sunt purtatori.

LE - si atentie la autoinfectare ca e foarte usor.

Edited by andreic, 16 February 2024 - 13:14.


#5
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Medicamentul e contra  parazitilor vii, nu contra oualelor, de aceea se reia tratamentul dupa 14 zile. Faptul ca dupa 4 zile inca elimina paraziti vii inseamna ca erau foarte multi. Prin natura profesiei e foarte expusa, daca doar un singur copil are se poate oricand reinfecta.  Ouale pot fi mutate de pe mainile nespalate pe clanta usii, pe robinetul de la baie, vasul de wc, etc. Dar nu mai e obligatoriu la intrarea in comunitate a copiilor un rezultat bun la examenul coproparazitologic? Ca in situatia dată posibilitate ca ea sa ia din nou e foarte mare.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
@andreic - mersi de raspuns, nu, nu avem animale de casa. In 3 saptamani o sa primeasca urmatoarea "doza" de medicamente, doctorul a zis ca e totusi un medicament toxic si ca nu il poti lua in continuu, motiv pentru care trebuie pauza.

@SharonCollins - multumesc si tie de raspuns. Este foarte posibil acest lucru, deoarece ea se plangea de simptome de vreo 6 saptamani, exact cand a reinceput gradinita dupa anul nou, dar noi ne-am dat seama ca au legatura cu viermisorii abea duminica cand a sesizat prezenta lor in scaun, deci banuiesc ca in tot acest timp s-au inmultit rau de tot, dar ce ma mira este faptul ca eu nu prezint nici simptome, nici probe in scaun.

La gradinita nu s-a mai dus de luni, a anuntat directoarea si a cerut masuri, acum nu stiu exact ce va decide directoarea.

Aveti idee cum sa scape cel mai rapid de ei? Daca vad ca dupa 3 doze de medicament nu s-a intamplat mare lucru, nu stiu ce sa zic mai departe. Stiu ca nu afecteaza cu nimic, dar totusi pe plan psihic are anumite afectiuni, iar eu de cand ne-am dat seama de prezenta lor, parca am devenit paranoid. Ma spal cred ca zilnic de 50 de ori pe maini, de mi s-au facut mainiile hartie abraziva.

Edited by business11, 16 February 2024 - 14:40.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Pe lângă tratamentul medicamentos, este de ajutor consumarea semințelor crude de dovleac. Bunica mereu ne punea sa mancam, știa ea ce știa...
Se recomanda evitarea lactatelor și a dulciurilor.
Și încă un detaliu, aparent fără legatura: tăierea unghiilor de la mâini, cât mai scurte, pentru a preveni auto reinfectarea.
https://www.remediu....ali-19956a.html

Edited by corinadaniela, 16 February 2024 - 14:45.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 16 februarie 2024 - 12:33, said:

Mebendazol, 3 zile la rand, cate 2 pastile pe zi.
Asa e si aici la mine. Tabletele sunt de 100 mg.

#9
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Se scapa usor,depinde de caz.
Duador 5 zile, apoi Vermicin forte(Fares).
Trebuia repetat tratamentul dupa 2 saptamani caci raman oua care ar putea ecloza din nou.
Nu a fost nevoie.

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,618
  • Înscris: 12.06.2010
Adjuvant seminte de dovleac (s-a scris deja) si ceva protector pentru ficat.

#11
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Sa incerce si Zentel 200 mg sau chiar 400 mg (dar vad ca nu prea se mai gaseste nici pastile, nici solutie) sau Albendazol (asta vad ca se gaseste).


1. CE ESTE ZENTEL SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA

Zentel este un carbamat de benzimidazol, compus care apartine grupei de medicamente antihelmintice si antiparazitare.

Zentel este utilizat la adulti, adolescenti si copii cu varsta cuprinsa intre 6 si 12 ani pentru tratamentul unei varietati largi de manifestari intestinale determinate de viermi si paraziti.
Zentel este eficace impotriva trichinelei spiralis, oxiurilor, limbricilor, teniei, nematodelor, viermilor care determina tricocefaloza, giardiei.
Zentel elimina viermii sau parazitii prin afectarea metabolismului acestora, ceea ce determina moartea lor. Sunt afectate atat ouale si larvele cat si parazitii adulti.


Sa poarte manusi / masca sau sa nu mai duca mana la gura aiurea. Sa se spele bine pe maini si sub unghii inainte si in timp ce mananca si in timp ce mananca sa nu mai atinga altceva. Vezi sa nu ia si paduchi ca sa fie tacamul complet. Sa dezinfecteze tot ce se poate, recomand Mikrozid si Skinman.
Nu prea vad cum s-ar putea feri complet de chestii din astea intr-un asemenea mediu, e dificil :[

Edited by Winc, 17 February 2024 - 01:00.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Va multumesc mult pentru sfaturi. Ieri de dimineata inca avea urme de viermisori in fecale, astfel ca s-a dus din nou la doctor. Si doctorul s-a mirat cum este posibil, ca in general dupa a 3 a zi, nu prea mai este posibil sa supravietuiasca indiferent de cat de multi au fost.

In orice caz i-a prescris inca o doza de Mebendazol, acelasi tratament, 2 pastile 3 zile si repetat dupa 2-3 saptamani.

Casa a fost din nou dezinfectata total, incl cu aburi fierbinti.

Acum sa vedem daca pana luni a scapat de ei, daca nu, cel mai probabil trebuie sa dea o proba din scaun, ca sa se verifice la laborator.

#13
curvymomylore

curvymomylore

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 06.03.2017
Doamne feri cum sa ai viermi in fund eu as face infart daca as vedea asa ceva

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
M-a si bufnit rasul. Pai ce sa zic, 1,5 miliarde de oameni sunt infectati cu astfel de paraziti. In Romania pana prin anii 2000 erau astfel de infectii la greu, mai ales printre copii. In special datorita apei murdare, maini nespalate, legume/fructe nespalate, etc.

Dar si in restul Europei sunt milioane de oameni care sufera de astfel de infectii. Per total este doar o chestie psihologica care deranjeaza, in rest nu afecteaza organismul cu nimic.



#15
Butteflyapril

Butteflyapril

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.11.2023
Pfff! Daca are predispozitie nu va scapa de ei cu toate masurile de dezinfectare. In meseria asta nu ai cum. Si eu sunt in aceasi situatie. De ani de zile ma lupt. Am luat de toate. Funcționează 6 luni apoi cand intru iarasi la clasa se repeta povestea. Ca sa fac o recomandare la interventia mea in acest topic, cel mai bine a functionat tratamentul cu Parasites 12 de la Herbagetica.

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Intre timp a reusit sa scape de ei.

A fost un tratament ceva mai intensiv decat prescris, dar altfel nu s-au lasat doborati.

Dupa cum am scris in primul post, dupa primele 3 zile de Pantelmin nu s-a intamplat absolut nimic, inca erau vizibili, ba chiar foarte activi. Astfel ca 2 zile mai tarziu a primit de la farmacie inca o doza de Pantelmin pentru 3 zile. Deci practic in 8 zile a facut 2 tratamente. Dupa aceasta perioada viermisorii nu au mai fost vizibili. Dupa 14 zile de la prima aplicare a urmat a 3 a doza de Pantelmin, tot la fel cu 3 zile una dupa alta. Iar la o saptamana mai tarziu a 4 a doza de Pantelmin.

Intre timp a scapat de viermisori. Noi am fost plecati in concediu 10 zile, timp in care la gradinita au existat examinari medicale si ulterior terapii unde a fost necesar. Pe viitor va avea mult mai multa grija... si sa speram ca nu se mai repeta.

#17
Butteflyapril

Butteflyapril

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.11.2023
Daca se iau masuri la gradinita, e minunat! In general, nu prea vor sa auda de astfel de probleme. E bine daca a scapat. Sănătate multă !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate