Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

La ce vă uitați când cumpărați un apartament

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Prima oara ma uit la zona si la vecini... poate sa mi-l dea si gratis daca e tiganie sau scandal

#38
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2024

Vizualizare mesajdjl, pe 15 februarie 2024 - 12:44, a scris:

Dacă tot există subiectul cu la ce să te uiți când cumperi o casă într-un complex rezidențial, la ce vă uitați (adică ce luați în considerare) când cumpărați un apartament. Nu spun idei principale, că deocamdată nu mă mut eu și vreu să văd ce gândiți voi.
Pozitionare in functie de nevoi si buget !
Acum 2 ani am ales un asemenea apartament si economia anuala de cateva mii de km neparcursi cu masina , totul este la maxim 5 minute de casa , scoala, servicii, piata, marketuri !
E drept , nu in Bucuresti insa preturile sunt apropiate !

#39
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015

Vizualizare mesajtesla_s3xy, pe 15 februarie 2024 - 13:30, a scris:


Si daca lucrezi de acasa? Sau daca iti schimbi locul de munca? Sau daca locul de munca se schimba? Sau daca langa locul de munca nu sunt scoli sau gradinite? Vezi, n-ai pus destule semne de exclamare.
daca da masina peste tine? daca iti cade un asteroid in cap si mori? daca si cu parca
daca lucrezi de acasa poti sta si in jungla daca ai net
daca schimbi locul de munca, nu imi pasa, ca nu-l schimb
daca langa locul de munca nu sunt scoli, nu toti au copii sau nu vor asta
ps-iti mai las semne de exclamare !!!!!
alege-le tu

eu ma refer la mine, si ce e optim pt mine
si ce sa vezi, am tot ce s-a spus mai sus, sau ce ai spus tu . si gradinita si scoala si cresa, si supermarket, si locul de munca la 2 minute, nici nu renunt la el, zona buna.

#40
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,850
  • Înscris: 17.08.2022

Vizualizare mesajGalacticul, pe 15 februarie 2024 - 15:19, a scris:

O proprietara mi-a spus ca o firma de imobiliare i-a cerut 5.000 euro ca apartamentul ei sa fie promovat prin intermediul firmei.

Asta o fac proprietarii care nu vand timp indelungat pentru ca apartamentul nu e atragator, are defecte esentiale.
sau ei se afla in strainatate si lasa cheile la un birou de intermediari
Insa suma este imensa.
De obicei se face pe baza de semnatura prin care comisionul revine numai firmei X

Insa revin la ceea ce ne-a ghidat pe noi.
Cartierul, cartierul si iar cartierul.

Edited by vio69c, 15 February 2024 - 21:13.


#41
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007

Vizualizare mesajvio69c, pe 15 februarie 2024 - 21:11, a scris:

Asta o fac proprietarii care nu vand timp indelungat pentru ca apartamentul nu e atragator, are defecte esentiale.
sau ei se afla in strainatate si lasa cheile la un birou de intermediari
Insa suma este imensa.
De obicei se face pe baza de semnatura prin care comisionul revine numai firmei X


Aici pe la noi (Arad), e o intreaga mafie deja cu firmele de imobiliare. Au aparut ca ciupercile dupa ploaie. Si inca apar. Pe langa firmele mari de imobiliare, cunoscute de ani de zile, au venit multe altele, cu strategii agresive pentru vanzator (ii suna si de 7 ori pe zi, doar sa vanda prin ei). Plus de asta, au aparut si multi care si-au deschis ei o mica firma, tot mai des vad anunturi de genul "Marin Ion Imobiliare va pune la dispozitie un apartament... etc.". Chiar zicea un vanzator la un moment dat ca isi baga picioarele si scoate de la vanzare apartamentul, s-a saturat sa fie sunat zilnic de cateva ori, de catre 7-8 agentii, fiecare cu textul lor. Si de fiecare data de pe alt numar, isi pun agentii sa sune pe rand.

#42
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,850
  • Înscris: 17.08.2022

Vizualizare mesajGalacticul, pe 16 februarie 2024 - 09:22, a scris:

Pe langa firmele mari de imobiliare, cunoscute de ani de zile, au venit multe altele, cu strategii agresive pentru vanzator (ii suna si de 7 ori pe zi, doar sa vanda prin ei).

Cred ca sunt doua solutii, legate intre ele.

- In anunt sa fie scris -fara intermediari, adica de discutat numai cu persoane particulare

- Publicat pe site-rile de vanzari -cumparari ,publi24, ro-anunt, imobiliare-anunturi.ro ,imobiliare pro....etc....etc....
Stiu, e deranj, dar e usor sa selectezi dintre smecherii ce masoara casa cu ochi de expert si o familie
care vine sa caute un apartament.
La cumparare e si mai simplu

Edited by vio69c, 16 February 2024 - 10:38.


#43
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Pai tocmai de pe site-urile de vanzari sunt racolati vanzatorii. La un moment dat chiar am vazut un apartament postat de doua agentii, habar n-am cum si de ce, probabil sunt infratite. Cum ziceam, caut un apartament in aceasta perioada, asa ca urmaresc toate site-urile pentru anunturi noi, si cum apar le si vad. Am vazut destule apartamente care erau postate de persoane fizice, si peste 2-3 zile, aceleasi apartamente erau postate si de firme de imobiliare. Nici macar nu se oboseau sa mearga sa faca poze noi, luau aceleasi poze, puneau un ditamai logo de abia mai vedeai apartamentul, si evident pretul mai mare cu cateva mii.

Am un prieten ce e fotograf profesionist, in domeniul imobiliar. A colaborat cu cateva firme, mi-a zis ca e dezastru cu ele. De la o firma inca mai are de recuperat cateva mii de lei (a fost si el credul deh, ca primeste banii la sfarsit), la altele cand a mers sa isi prezinte oferta (sunat de ei, nu ca a mers el la cerseala), i-au zis din start ca mai mult de 50 lei pe apartament nu ii da. Da, 50 lei sa faca poze profi la un apartament intreg. Si e vorba de o firma destul de mare, cu birouri in mai multe orase din tara. Evident ca le-a dat pass.

Edited by Galacticul, 16 February 2024 - 11:07.


#44
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,850
  • Înscris: 17.08.2022

Vizualizare mesajGalacticul, pe 16 februarie 2024 - 11:04, a scris:

Pai tocmai de pe site-urile de vanzari sunt racolati vanzatorii.
Asta nu inseamna ca vanzatorul sa nu vada cine e persoana fizica si cine e intermediar.
Destul sa spuna :"-mergem la avocatul meu sa facem precontract daca esti interesat"
Sa vedem raspunsul.

#45
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 17.04.2007

Vizualizare mesajGalacticul, pe 15 februarie 2024 - 14:38, a scris:

Daca tot e deschis acest topic, arunci si eu o intrebare aici, ca fix acum caut un apartament. Cei care ati mai cumparat in trecut, si ati negociat, cam cat se mai negociaza? De exemplu am gasit un apartament care ne place, zona e buna, etaj ok etc. Pretul cerut este 67.000. Ideea e ca noi o sa vrem sa refacem mobila in totalitate (bucatarie, sufragerie, dormitor, si inca o camera), pentru ca apartamentul e al unor batrani, mobila veche etc. Mai trebuie si zugravit. Centrala are, deci o cheltuiala in minus. Am stat de vorba cu ei asa putin, si au specificat ca se vinde mobilat sau nemobilat. Logic ca nu avem ce face cu mobila. In conditiile date, cam ce oferta am putea sa le facem? Nu ne deranjeaza sa o luam de la zero cu el, pentru ca apartamentul in sine e ok, bloc bun, zona buna, dar mai e de lucru si de investit. In zona se vindeau cu aproximativ 55-56.000 in stare buna, mobilate ok.
Vorbim de provincie, nu de Bucuresti.
In Bucuresti eu am negociat de la 65.000 la 60.000euro la sfarsit de Iulie 2023 cu mentiunea ca pretul era deja bun, sub media pietei.

Vizualizare mesajstrongsss, pe 15 februarie 2024 - 19:10, a scris:

daca as incerca sa dau o gaura, probabil se darama tot blocul, ca un castel de carti de joc. nimic nu e in regula in blocurile construite dupa '83-'84. in Bucuresti sunt cat de cat OK, dar in provincie se facea rabat la tot ce se putea face rabat. cred ca nici nisip nu puneau cat trebuie!
ca sa fim off topic: nu as cumpara un apartament construit in anii 83-90!
Eu nu as lua apt in bloc in Romania decat din anii '80 ideal chiar dupa 85' sau nou dar doar daca cunosc "proiectul" sau dezvoltatorul. One este unul din exemplele bune. (lucrez in domeniu conex)

Iar ca sa raspund initiatorului, eu am luat in Bucuresti (Doamna Ghica) apt 3 cam semi decomandat 69mp cu 2 bai, etaj 6/8 bloc '86 cu 60.000euro. Am negociat doar 5000e de la 65.000e , fara agentie/intermediar, anunt gasit pe olx, postat de proprietar. Recomand sa ai setari facute pe olx, publi24, storia si imobiliare ca sa vezi anunturile imediat ce se posteaza, asa ai sanse sa ajungi direct la proprietar.
Am avut urmatoarele criterii:
-zona (clar cel mai important criteriu)
-pretul
-anul constructiei
-starea imobilului
-etaj intermediar
-2 bai
-vecinii (sa fie liniste, sa nu fie restantieri)
-puncte de interes (scoli, gradinite, transport in comun, magazine)
Singurul lucru pe care mi-l doream si nu l-a bifat apartamentul respectiv este apropierea de o statie de metrou. (sunt 3 statii de tramvai/autobuz pana la metrou) Eu unul nu folosesc metroul din cauza jobului(am si masina de munca) dar pt sotie si copil pe viitor era mai facil sa aiba metroul aproape.

Edited by Drag0n_X, 16 February 2024 - 15:49.


#46
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,850
  • Înscris: 17.08.2022

Vizualizare mesajGalacticul, pe 15 februarie 2024 - 14:38, a scris:

. Pretul cerut este 67.000. Ideea e ca noi o sa vrem sa refacem mobila in totalitate (bucatarie, sufragerie, dormitor, si inca o camera), pentru ca apartamentul e al unor batrani, mobila veche etc. Mai trebuie si zugravit.

Poate gresesc.Dar mobilat are importnata numai la inchiriat.
La vanzare cumparare, nu conteaza, caci fiecare nou proprietar doreste mobila lui
De aceea se scrie in contract sa fie locuinta eliberata de tot.
La fel si cu faianta sau ceramica....
Faptul ca a pus-o de 2-3 ani nu inseamna nimic, nu e argument la pret,
daca nu e stilul si culoarea care imi place si oricum o inlocuiesc...

#47
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Diana, si eu stau in Sebastian, langa parc spre Prosper. Nu e Rahova deloc, stai linistita.

Edited by the_blue_raven, 16 February 2024 - 18:37.


#48
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Eu ma uit cat de ingrijit este blocul si seara sa mergi stai pe casa scarii sa asculti daca iti place ce se aude. Si sa fie cat mai putini chiriasi.

#49
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
si cu parcarea cum ramane?

View Postvio69c, on 16 februarie 2024 - 18:23, said:

Poate gresesc.Dar mobilat are importnata numai la inchiriat.
La vanzare cumparare, nu conteaza, caci fiecare nou proprietar doreste mobila lui
De aceea se scrie in contract sa fie locuinta eliberata de tot.
La fel si cu faianta sau ceramica....
Faptul ca a pus-o de 2-3 ani nu inseamna nimic, nu e argument la pret,
daca nu e stilul si culoarea care imi place si oricum o inlocuiesc...
Cumperi ce se vede de obicei, daca nu-ti convine poti sa arunci si mobila si faianta si aerul conditionat... e apartament SH, nu de la dezvoltator.

#50
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,623
  • Înscris: 13.03.2005
Așa e, dar atunci când e mobilat poți cere scăderea prețului, la achiziționarea fără mobilă.

#51
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Tu poti sa ceri si gratuit ca nu te doare gura...

#52
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Anunţurile pot specifica "se vine mobilat" sau "se vinde nemobilat". Dacă scrie că se vinde nemobilat, nu ai cum să ceri reducere de preţ. Pe mine m-ar supăra la extrem să văd că găsesc un apartament mobilat şi decorat cum îmi place mie şi când mă duc, nu mai e mobila, că vai, am dat-o, aruncat-o, că trebuia adus la zi. Prea multe apartamente clasice distruse de idioţi.
Dacă e liftul scos din uz sau din două mai funcţionează doar unul, oameni zgârci-zgârci sau nepăsători.
Agenţiile preiau uneori anunţurile şi altor agenţii. Nu vorbesc de siteuri stil agregator, precum imobiliare.ro .
Loc de parcare. Să nu fie idioţi care parchează aiurea de să nu pot trece cu bicicleta. Pe mine mă interesează să am unde să las bicicleta, că maşină nu am şi nici nevoie nu am.
Să fie mai toleranţi. De exemplu să pot spăla şi la 11-12 noaptea la maşină, să nu se supere dacă mai trag o ploaie de înjurături, să pot asculta Paraziţii neCeNzurAt în difuzoare.
Aia cu trenuleţul nu era o glumă. Îmi plac de mic trenurile şi trenuleţele. Dacă ai ceva pe scară mai mare, berea soseşte via calea ferată de apartament.   :yes:
Magazine multe, cred că am zis.
Orientare parţială spre unde e mai mult Soare. Mai bine mori de cald decât de frig.
Baie de măcar 4 m.p. şi neapărat cu geam. Un W.C. de serviciu ar fi util, dar dacă stau singur, nu e neapărat necesar.
Bucătăria să aibă măcar spre 8 m.p., că acolo mânc.

#53
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajdjl, pe 17 februarie 2024 - 13:49, a scris:

să pot asculta Paraziţii neCeNzurAt în difuzoare.


Stii ca exista niste chestii care se numesc căști?
Daca scoatem toti boxele pe geam, cum ar fi?

#54
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
#Balamuc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate