Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

La ce vă uitați când cumpărați un apartament

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Am uitat de acte:
Mai trebuie verificate actele, sa aiba cadastru, sa fie un singur proprietar sau daca-s mai multi sa stai de vorba cu toti, sa nu te trezesti cu surprize neplacute.
Sa fie intabulat pe numele lui (a celui cu care vorbesti) si sa nu aiba datorii inscrise in cartea funciara.
Ideal ar fi sa nu ajungi la notar pana nu verifici tu ca totul e ok, sa nu creezi angajament superior.
Totul tre sa fie smooth, sa nu-ti perturbe prea tare viata si sanatatea mental-emotionala. Cand esti la limita cu banii, tre sa te asiguri ca nu merge nimic prost. Ceva tot o sa mearga prost ca asa-i in viata, dar macar sa te asiguri inainte de a face angajament suplimentar.

Altfel o sa te trezesti ca nu-ti doarme nevasta noaptea, ca-i obosita a doua zi, ca nu-ti face de mancare, si-ti da in cap cu polonicul. Deloc de neglijat acest aspect.

#20
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Da, bravo, p-asta cu actele o uitasem!
Ne-a tinut unu vreo 5 luni cu niste acte pe loc, iar noi prosti si de buna credinta l-am asteptat pe ala care zicea ca are probleme cu mostenirea, orbiti de faptul ca locuinta era in bloc cu niste colegi de-ai mei de serviciu cu care ne intelegem bine si indeplinea restul criteriilor mentionate in postul precedent.
N-a vandut nici acum, nici nu a rezolvat cu actele.

#21
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Poststrongsss, on 15 februarie 2024 - 14:00, said:

sta soacra-mea intr-un bloc din asta, construit in perioada 85-87, pe cadre, e jale. placi puse stramb, instalatie electrica praf, as muri de frica daca ar trebui sa stau acolo.

Stai linistit ca sunt mai bune de 1,000 de ori fata de cele noi, iar apoi, cele cu " placi " asa cum le zic multi, eu am locuit intr-un astfel de bloc, apartamentul fiind cu 3 camere si cand a fost sa dau gaura in placa ( pentru a scoate burlanul / cosul de gaze de la Centrala ) a trebuit sa aduc un baiat cu un Picamar ( in adevaratul sens al cuvantului ), ca nu am reusit cu Bormasina sa facem ceva. Instalatia electrica este cea clasica din Fir de Aluminiu ( asa cum era odata ) si inainte, chiar se pastra normativul privinta Insalatiile Electrice, numai ca acum, s-au inmultumit consumatorii iar sigurantele sunt mici si numai fac fata, daca le schimbi, numai ai treaba.

Dute si incearca sa dai o gaura in peretele acelui bloc si alta gaura in peretele uni bloc noi, si ai sa ramai surprins.

#22
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Mai baieti si fete...
- alegeti locatia.
- vrei sa va mutati direct sau sa il aranjati cum doriti ?
-  daca doriti sa il reamenajati atunci luati in ordine toate bombele de apartamente si mai trageti in jos cat de mult, min 10k Eur
Am luat  ap 4cam la 60k in Bucuresti la doi pasi de metrou pt ca imi placea compartimentarea, in rest era o ghena la care am bagat lejer 30k Eur pt renovare ( curatat peretii complet si refacut absolut tot instalatii sanitare/electrice, tras tevi prin sapa)
- verificati iar locatia... avem scoala/cresa/gradinita ... tot tacamul... la max 10min, si parculete o gramada
Mult spor celor care nu verifica structura fizica a cladirii inainte de cumparare... am vazut blocuri din "rezidence" cu peretii fisurati, dar nu ridica nici un semn de intrebare la oameni (e doar tencuiala dom`le ), dupa 1-2ani curgea apa prin pereti la ploi mai serioase
Unele blocuri noi au problemele cu canalizarea/scurgerea pt ca se folosesc materiale de kkt... e frumos cand ala de la parter inoata in handel pt ca vecinii nu vor sa repare imediat cum apar problemele
Am vazut blocuri cu tevile de scurgere montate din constructie direct in zidarie, fara guri de vizitare sau canal si nu s-a putut trage alta teava cand s-a spart ( s-au patat peretii si miroseau cand s-a infundat/spart teava)... nu s-au simtit sa verifice temeinic pana cand nu au aparut ditamai petele in apartamente pe zidurile exterioare.
Sa va uitati si la instalatia electrica daca tot e bloc "aproape nou"... ca sunt unii electricieni d'astia de spui ca si-au luat autorizatia la pitesti

Daca doriti doar sa va mutati si sa nu fie bataie de cap, mai bine platiti un evaluator, sa verifice toate detaliile de genul asta.... daca nu va pasa , luati o bomba... trageti de pret in jos si apoi il "personalizati" corespunzator.

Spor la cascat ochii, si verificati eventual si pe alte forumuri, poate au pareri desprre acea zona/ansamblu.

#23
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Daca tot e deschis acest topic, arunci si eu o intrebare aici, ca fix acum caut un apartament. Cei care ati mai cumparat in trecut, si ati negociat, cam cat se mai negociaza? De exemplu am gasit un apartament care ne place, zona e buna, etaj ok etc. Pretul cerut este 67.000. Ideea e ca noi o sa vrem sa refacem mobila in totalitate (bucatarie, sufragerie, dormitor, si inca o camera), pentru ca apartamentul e al unor batrani, mobila veche etc. Mai trebuie si zugravit. Centrala are, deci o cheltuiala in minus. Am stat de vorba cu ei asa putin, si au specificat ca se vinde mobilat sau nemobilat. Logic ca nu avem ce face cu mobila. In conditiile date, cam ce oferta am putea sa le facem? Nu ne deranjeaza sa o luam de la zero cu el, pentru ca apartamentul in sine e ok, bloc bun, zona buna, dar mai e de lucru si de investit. In zona se vindeau cu aproximativ 55-56.000 in stare buna, mobilate ok.

Vorbim de provincie, nu de Bucuresti.

#24
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Toate motivele expuse sunt de bun simt.
La unele se poate renunta, la altele mai putin
Ceea ce cred ca este mai importat ca vopseaua, vederea, etajul, - este cartierul.
Calitatea vecinilor si nivelul porblemelor, rezolva in mare restul problemelor.
Caci este verificat.
Oamnii cand fac ceva bani si se muta intr-un cartier linistit si elegant,
isi schimba radical comportamentul avut in cartierul anterior.

Vazut de mine, nu odata:
-" Ridica ambalajul ce l-ai aruncat, aici nu suntem unde am stat inainte"
sau -" liniste deja, nu mai vorbi tare la fereastra, nu suntem acolo unde am stat"

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
@ Galacticul,
Noi am negociat de la 87.000 la 78.000 euro.
Si daca nu as fi eu o carte deschisa careia i se citesc pe moaca toate sentimentele, cred ca ajungeam si mai jos.
Dar mie imi sclipesc ochii cand imi place ceva sau ma apuca incruntarea direct, cei din jur ma citesc dupa fata la orice chestie. Posted Image

Edited by -Diana-, 15 February 2024 - 14:48.


#26
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Cred ca mai interesanta ar fi o discutie despre ce NU ar trebui sa aiba un apartament ca sa-l cumparati.
De exemplu, nu as cumpara niciodata un apartament spre nord, fara soare, mai in partea de jos a blocului. Am vazut blocuri cu chestie de-aia verde (nici muschi, nici mucegai nu parea, mai degraba un mix :))) ) pana la 2 m deasupra solului...

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Post-Diana-, on 15 februarie 2024 - 14:47, said:

Noi am negociat de la 87.000 la 78.000 euro.
Ai de capu meu!
Aparent nu gasesc nimic cu 4 camere in zona in care vreau eu sub 200k euro, daca ma uit pe saiturile cu imobiliare. Habar n-am cat de reale sunt preturile.

Dar tu, comparativ cu ce ai gasit pe saiturile de imobiliare, ai platit mai mult, mai putin?
Ar trebui sa iau si eu ceva la vara/toamna. Altfel nu cred ca mai pot, ca cu fiecare an ce trece, banca se uita din ce in ce mai urat la ridurile mele de pe frunte.
:)

#28
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007

View Post-Diana-, on 15 februarie 2024 - 14:47, said:

@ Galacticul,
Noi am negociat de la 87.000 la 78.000 euro.
Si daca nu as fi eu o carte deschisa careia i se citesc pe moaca toate sentimentele, cred ca ajungeam si mai jos.
Dar mie imi sclipesc ochii cand imi place ceva sau ma apuca incruntarea direct, cei din jur ma citesc dupa fata la orice chestie. Posted Image

Eu am zis ca o luam pe cumnata mea cu noi, il scoate la 45.000 la cum ii place sa negocieze Posted Image .

@maccip: vara am observat ca preturile sunt mai mici, cel putin aici in zona. Am un prieten ce detine o firma de imobiliare, si mi-a spus ca nu neaparat ca scad preturile, dar se satura proprietarii sa il tina la vanzare cu un pret nesimtit, si atunci il aduce la pretul normal. Am dat exemplul cu apartamentul ce era postat la 73.000, si dupa un an il vindea cu 53.000. O proprietara mi-a spus ca o firma de imobiliare i-a cerut 5.000 euro ca apartamentul ei sa fie promovat prin intermediul firmei. Automat si ea trebuie sa recupereze cei 5.000 de undeva, astfel ca a marit pretul apartamentului. Evident ca nu s-a dat, si 6 luni firma respectiva avea exclusivitate, nu putea sa il vanda decat prin ei. Un mare bullsh*t.

Edited by Galacticul, 15 February 2024 - 15:24.


#29
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostNeaceasca85, on 15 februarie 2024 - 13:44, said:

Nu poluezi nimic cu centrala. Cu masina e alta discutie.
cum adica nu poluezi nimic cu centrala? ce iese pe evacuare, aroma de musetel? du-te stai cu nasul la teava 5 minute si vino apoi sa ne spui ca nu poluezi nimic    :)

centrala de ap. e fata de centrala de bloc/cartier/oras asa cum e masina fata de autobuz/metrou/tren. de ce crezi ca ne alearga astia sa folosim mai putin masinile si mai mult autobuzul?

#30
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postborn2lose, on 15 februarie 2024 - 15:25, said:


cum adica nu poluezi nimic cu centrala? ce iese pe evacuare, aroma de musetel? du-te stai cu nasul la teava 5 minute si vino apoi sa ne spui ca nu poluezi nimic    :)

centrala de ap. e fata de centrala de bloc/cartier/oras asa cum e masina fata de autobuz/metrou/tren. de ce crezi ca ne alearga astia sa folosim mai putin masinile si mai mult autobuzul?
Că să se care ei liniștiți cu avioanele.
Germania a închis centrale nucleare și face 4 mari centrale pe gaz. La ei e voie. Ca și pe cărbuni.

Edited by sanderoalex, 15 February 2024 - 15:29.


#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postmaccip, on 15 februarie 2024 - 15:19, said:


Dar tu, comparativ cu ce ai gasit pe saiturile de imobiliare, ai platit mai mult, mai putin?


Cred ca am platit pretul corect pe zona, stam langa Parcul Sebastian care e in Rahova, iar lumea fuge de Rahova, d-aia sunt mai ieftine aici, dar pe zona asta sunt blocuri mai noi cu suprafata utila mai mare si mai ieftine, comparativ cu alte cartiere.

Desigur ca nu e Iancului, unde visa barbate-miu, dar i-am zis ca putem lua acolo daca ma ajuta sa spargem un bancomat, a zis ca nu participa si ma mai da si in gat pe deasupra, asa ca am renuntat. Posted Image
Prima locuinta a fost luata de mine (in 2012 cand am si divortat), iar pentru ca a vazut si barbate-miu asta nou (nou de aproape 9 ani, ca sa zic asa) ca nu ne da nimeni in cap si ca trebuie sa gestionam si casa veche cumva (n-o vand, o las copiilor), a acceptat sa ramana in Rahova (chiar daca ura cartierul la inceput, din considerentele pentru care fug toti de el), asa ca in ianuarie 2023 am devenit co-proprietari cu drepturi egale.
Banii ne ajungeau de casa in afara orasului, dar situatia cu ambii copii la liceu si cea profesionala nu ne permite sa ne indepartam de centrul orasului.
Noi suntem ok cu pretul platit, iar locuintele au tot felul de preturi in zona aia, depinde unde si cum le gasesti, pe ce platforma sau in ce stadiu de amenajare.

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Aproape de Iancului locuiesc eu.  Dar am ajuns să stăm aici că am cumpărat de la stat locuinţa în 1998. 25.000.000 Lei am găsit că a costat. Repartiţie, am primit pe vremea lu' ăla regretat de unii acuma (nu Iliescu) că a dat tatăl tatălui atenţie. Dar am fi putut cumpăra apartamentul unde am stat înainte, dacă mai locuiam ceva ani acolo. Mai central, dar nu aş zice că la fel de super dacă e să te iei după câte magazine ai + bloc la bulevard, şi chiar dacă eşti în spate, tot e nasol cu zgomotul.
La vreo 2 ani după ce ne-am mutat aici, s-au şi despărţit părinţii.   :)   Din fericire a rămas al mamei apartamentul. Nu cea mai super chestie, dar sunt mulţumit că am multe magazine, că fiind mai pretenţios un pic şi fiind şi zgârci-zgârci când e vorba de cumpărat anumite produse, dacă nu găsesc ceva la magazin sau găsesc o ofertă bună, am de unde alege.
În fine, pe lângă venituri, consider că tipul de apartament trebuie ales şi în funcţie de cine locuieşte în el. Că dacă sunt doar soţ + soţie, merge şi un semidecomandat. Dacă ai copil sau copii, cam e util un decomandat sau măcar ceva care are 2 băi; plus, e utilă o bucătărie mai mare, ca să pui o chiuvetă în plus, unde fie să se bărbierească sau spele puţin domnul, fie să se aranjeze doamna. Personal, îmi plac băile mai mari. Ah, iar mai ales dacă ai copii, nu e bun open space.
Dacă tot îmi exprim opinia, mie îmi plac apartamentele vechi, neaduse la zi. Asta nu înseamnă că nu trebuie văruială, izolat termic şi eventual fonic, îmbunătăţit instalaţiile, dar sincer, îmi plac apartamentele alea care arată a la boşorogi. Nu să pută sau mai ştiu eu ce, deşi unele mirosuri probabil le pot suporta, dar astea stil modern, minimalist îmi provoacă o mare stare de disconfort psihic, deoarece am crescut în anumite medii şi au ajuns să-mi placă lucrurile alea, iar astea noi mi se pare dezumanizante şi ieftinache.
Maşină nu am. Unii au spus cum e locurile de parcare, dar sunt curios cum se descurcă şi restul - chiar ar merita un subiect separat.
Centrala de apartament nu poluează chiar aşa de tare, că totuşi e vorba de gaz metan. Nici e 100% eco, dar nici Diesel Euro 0 sau 1. Nu-mi place la bloc centrala de apartament - la casă individuală e altceva. Dacă nu e centralizată, măcar să fie centrală de bloc.
Mi-ar plăcea un apatrament circular. Să se învârtă trenuleţul   :P  între camere. Probabil pentru a nu distruge şinele, ar trebui să fac ceva bucată de uşă franceză uşă olandeză. Uşi franceze = glasvanduri, uşile olandeze sunt alea de se poate deschide doar partea de sus de exemplu - le mai vezi în desene animate.

#33
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdjl, on 15 februarie 2024 - 16:34, said:

Mi-ar plăcea un apatrament circular. Să se învârtă trenulețul   Posted Image  între camere. Probabil pentru a nu distruge șinele, ar trebui să fac ceva bucată de ușă franceză ușă olandeză. Uși franceze = glasvanduri, ușile olandeze sunt alea de se poate deschide doar partea de sus de exemplu - le mai vezi în desene animate.

...si voi ca fraierii raspundeati serios. :D

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postraducanu969, on 15 februarie 2024 - 14:26, said:

Stai linistit ca sunt mai bune de 1,000 de ori fata de cele noi
Asta e o generalizare stupida ... m-am mutat de la apartament comunist la apartament nou, diferenta e foarte mare (in bine). Si nu ma leg de suprafata care e dubla, ci de restul chestiilor:
- geamuri de vreo 4 ori mai mari inseamna apartament mult mai bine luminat ... la baie sunt chiar triste baile comuniste cu un gemulet de 40x40 cm (ca sa nu zic de alea fara geam), eu am la baie geam cat au apartamentele comuniste la camere.
- impartire a apartamentului mult mai buna (desi si cel comunist era modificat serios fata de cum a fost original, adica avea multi pereti sparti ... apartamentele nemodificate ale vecinilor erau chiar depresive)
- izolatie net superioara (desi suprafata e dubla si spatiile vitrate incomparabil mai mari, am platit factura comparabila la gaz cand m-am mutat fata de ce plateam la apartamentul comunist)
- casa scarii care nu te baga in depresie, e mai spatioasa, nu are mirosul ala de vechi, e mult mai bine luminata (din nou, geamuri mult mai mari)
- nevasta-mea suferea de alergii la vechiul bloc, care i-au trecut cand ne-am mutat aici - probabil era de la igrasie, desi noi nu vedeam urme de igrasie, dar undeva sub izolatia interioara facuta de vechiul proprietar probabil ca era igrasie
- vecini cu un nivel semnificativ mai ridicat de trai (dincolo aveam oameni simpli, muncitori, vanzatoare, instalatori, soferi de tir, taximetristi, mai rar cate un profesor, aici am ingineri, IT-isti, manageri, etc) - a nu se intelege ca unii vecini din blocul vechi nu erau oameni faini, chiar daca nu aveau un nivel de educatie ridicat
- curte proprie (inchisa - cu acces auto cu telecomanda), cu parcare privata, magazie, foisor, gazon, irigatii automate, pomi fructiferi, etc
- supraveghere video, acces limitat pentru restul lumii (si la blocul vechi aveam interfon, dar aici nici macar in curte nu poate intra cineva usor)
Bine, am si facut finisajele/dotarile la alt nivel decat le facusem la primul, unde au fost facute cele de baza (cel vechi a si fost modernizat acum mai bine de 20 de ani, erau alte cerinte/asteptari).

Pe scurt, vechiul apartament era de nota 6 (ca era totusi o scara curata, trotuare bine intretinute, gard viu bine intretinut si el, parcare modernizata, iluminat public cu LED, vecinii erau oameni care isi vedeau de treaba, etc), asta nou e de nota 9.

Cat despre criteriile care conteaza pentru un apartament, as zice in ordinea importantei:
- zona (sa aiba parcuri, scoli, gradinite, magazine, sa fie sigura, curata, fara poluare notabila, decenta si din punct de vedere estetic, infrastructura rutiera/sportiva buna, cu acces la transport public eficient, sa poti ajunge usor la obiectivele de interes local, munca, sa nu fie aglomerata pietonal/rutier, etc)
- calitatea locuintei/cladirii/curtii (izolatii, geamuri, usi, pereti drepti, scurgeri bine facute, spatii de depozitare bine gandite, materiale durabile, etc)
- calitatea vecinilor
- dotari/facilitati/servicii (ale cladirii/apartamentului/etc)
- sa nu aiba vicii ascunse/probleme legale/cu actele

Edited by utopium, 15 February 2024 - 18:42.


#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View PostGalacticul, on 15 februarie 2024 - 14:38, said:

Daca tot e deschis acest topic, arunci si eu o intrebare aici, ca fix acum caut un apartament. Cei care ati mai cumparat in trecut, si ati negociat, cam cat se mai negociaza? De exemplu am gasit un apartament care ne place, zona e buna, etaj ok etc. Pretul cerut este 67.000. Ideea e ca noi o sa vrem sa refacem mobila in totalitate (bucatarie, sufragerie, dormitor, si inca o camera), pentru ca apartamentul e al unor batrani, mobila veche etc. Mai trebuie si zugravit. Centrala are, deci o cheltuiala in minus. Am stat de vorba cu ei asa putin, si au specificat ca se vinde mobilat sau nemobilat. Logic ca nu avem ce face cu mobila. In conditiile date, cam ce oferta am putea sa le facem? Nu ne deranjeaza sa o luam de la zero cu el, pentru ca apartamentul in sine e ok, bloc bun, zona buna, dar mai e de lucru si de investit. In zona se vindeau cu aproximativ 55-56.000 in stare buna, mobilate ok.

Vorbim de provincie, nu de Bucuresti.

Poti obtine o reducere de 7-10k, dar depinde de cat de disperati sunt ei sa vanda sau voi sa cumparati, ca asta afecteaza suma finala negociata.

#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postraducanu969, on 15 februarie 2024 - 14:26, said:

Dute si incearca sa dai o gaura in peretele acelui bloc si alta gaura in peretele uni bloc noi, si ai sa ramai surprins.

daca as incerca sa dau o gaura, probabil se darama tot blocul, ca un castel de carti de joc. nimic nu e in regula in blocurile construite dupa '83-'84. in Bucuresti sunt cat de cat OK, dar in provincie se facea rabat la tot ce se putea face rabat. cred ca nici nisip nu puneau cat trebuie!
ca sa fim off topic: nu as cumpara un apartament construit in anii 83-90!

Edited by strongsss, 15 February 2024 - 19:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate