Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

La ce vă uitați când cumpărați un apartament

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tot există subiectul cu la ce să te uiţi când cumperi o casă într-un complex rezidenţial, la ce vă uitaţi (adică ce luaţi în considerare) când cumpăraţi un apartament. Nu spun idei principale, că deocamdată nu mă mut eu şi vreu să văd ce gândiţi voi.

Edited by djl, 15 February 2024 - 12:56.


#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Intai si intai ne uitam in portofel, cati bani avem
apoi ne uitam spre banca, cat putem imprumuta
ne uitam si la cati membri se muta in el, sa incapa cat de cat in apartament.
stabilim o zona de interes si incepem sa cautam. in orasele mai mici, chiar capitala de judet, poate fi tot orasul. in orasele mari, trebuie sa te cam decizi. Aproape de locul de munca, daca ai copii mici => aproape de parinti / bunici.  sau departe de soacra?!
eu, din principiu, am evitat ultimul etaj (desi are avantajul ca nu auzi zgomotul vecinului de deasupra)

Edited by strongsss, 15 February 2024 - 13:10.


#3
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
sa fie aproape de locul de munca!!!

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Hai că nu cumperi in fiecare zi cate un apartament.
Te uiți la preț, la câți bani ai, etajul, orientarea, starea lui și a finisajelor.
Și prima data: îți chiar trebuie un apartament? De ce?

#5
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
La pret, la zona, la starea in care se afla, daca merita cumparat si bagat bani in el sa il aduci la nivelul la care vrei tu sa fie, sau cauti altul. In momentul de fata sunt preturi nesimtite. Ca idee, un apartament gol, cu 3 camere, 83.000 euro, in conditiile in care fix in acelasi bloc a cumparat sora mea acum 4 ani cu 56.000, la cheie, complet mobilat. Evident ca nu se va vinde cu pretul cerut, dar se tin aiurea preturile sus timp de cateva luni de zile, chiar si peste un an, pana isi dau seama ca nu il cumpara nimeni. Alt exemplu, in acelasi bloc cerea cineva 73.000 euro pe un apartament. Dupa un an il vindea cu 53.500. Chiar si asa a stat cateva luni bune la vanzare pentru ca starea lui nu era tocmai ok, mai era de investit in el destul (parchet, termopane, usi, mobila etc.).

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Sa aiba centrala proprie. In destule orase asta e de la sine inteles. In Bucuresti doar in blocurile mai noi de 1989.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
1. zona (scoala, parc, metrou, magazine, apropiere de serviciu)
2. banii de avans. Daca nu-i ai, reevaluezi 1
3. cat iti da banca si pe cati ani mai poti imprumuta. La 45 de ani ai mei a cam scazut perioada. Daca nu-ti da, reevaluezi 1.
4. intermediarii aia jegosi. Ca au spamat tot si nu mai gasesti nimic fara intermediari. Le zici una si ei vin cu alta. Niste capuse inutile in era internetului, dar realitatea face ca ai treaba cu ei. Tu ii vei plati, dar nu sunt avocatul tau si nu iti reprezinta tie interesele ci mai degraba vanzatorului, ca-s interesati sa se faca tranzactia. Daca nu te descurci cu ei, reevaluezi 1 sau mai astepti.
5. blocul sa fie ok. Curat cat de cat, sa nu ai gandaci, sa nu fie de-ala de se aude. Daca nu e ok, o iei de la inceput, de la 1.
6. Daca nu ai bani de renovare, conteaza si cum arata apartamentul in care te vei muta, ca va trebui sa stai acolo o perioada in conditiile pe care le gasesti. E in legatura cu 2, ca de acolo se scad banii de mutat.
7. Cat esti dispus sa strangi din buci, daca nu ai banii de la 2 si 3. Sa zicem ca gasesti sa te imprumuti, dar tre sa-i si poti da la loc intr-un timp rezonabil. Asta inseamna sa strangi din buci. Nu-i bine sa strangi prea tare, ca-ti schimba ikebana, chiar si caracterul si astra nu-i bine.

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 15 februarie 2024 - 13:15, a scris:

Sa aiba centrala proprie. In destule orase asta e de la sine inteles. In Bucuresti doar in blocurile mai noi de 1989.
Ete scart.
E a 10a problema asta.
Ti-o poti pune si tu, nu tre s-o aiba.
Oricum, dupa ce cumperi, poate ai alte standarde de calitate si vrei alte lucruri. De obicei, daca vrei si ieftin, si zona, vei gasi ceva functional la limita, sau nefunctional.

#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 15 februarie 2024 - 12:44, a scris:

Dacă tot există subiectul cu la ce să te uiţi când cumperi o casă într-un complex rezidenţial, la ce vă uitaţi (adică ce luaţi în considerare) când cumpăraţi un apartament. Nu spun idei principale, că deocamdată nu mă mut eu şi vreu să văd ce gândiţi voi.

la bani

#9
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
filtrari facute online: pret, locatie, compartimentare (includem si suprafata aici), vechime. Daca nu corespunde cerintelor din anuntul online la unul din categoriile de mai sus, nu are rost sa ma duc sa il vad. Daca nu ai un anunt ok online, cel putin in Bucuresti presupun automat ca ori ai ceva de ascuns ori nu ai actele in ordine.

Pret si locatie sunt chestii subiective asa ca nu are rost sa discutam. Si vechime si compartimentarea sunt oarecum in stransa legatura cu pretul si locatia; greu gasesti ceva la pret ok (determinat subiectiv de mine) care sa aiba si suprafata ok si pus in pozitie ok.

Cand am cumparat primul apartament nu aveam posibilitati financiare asa mari (deh, eram la inceput de cariera) si nu am putut sa am atatea pretentii si am facut anumite compromisuri, in multe din ariile de mai sus. Cand am cumparat casa noua acum cativa ani, pretentiile (si posibilitatile financiare) au crescut si mi-a pasat mult mai mult de dimensiunile camerelor, existenta spatiilor de depozitare etc.

In rest, referitor la cat de ok e contructia, apelez la un amic care lucreaza in domeniu.In ambele cazuri, constructia a fost ok, dar au fost mici probleme la finisaje care oricum sunt greu de observat. Imperfectiunile nu s-au observat decat dupa cativa ani de locuit acolo si au fost relativ usor de reparat (dar deh, au si costat).

#10
tesla_s3xy

tesla_s3xy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 14.08.2023

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 15 februarie 2024 - 13:04, a scris:

sa fie aproape de locul de munca!!!

Si daca lucrezi de acasa? Sau daca iti schimbi locul de munca? Sau daca locul de munca se schimba? Sau daca langa locul de munca nu sunt scoli sau gradinite? Vezi, n-ai pus destule semne de exclamare.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cu opozitia vecinilor de a se trage coloana adevarata de gaze, cu taxa mare de debransare, cu cheltuieli mari pentru centrala, coloana si debransare, nu stiu daca poti sa o pui, mai ales dupa ce ai dat o galagie de bani pe apartament.

Bineinteles, sa pot monta aer conditionat, punctul 2. Posted image

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostNeaceasca85, on 15 februarie 2024 - 13:15, said:

Sa aiba centrala proprie. In destule orase asta e de la sine inteles. In Bucuresti doar in blocurile mai noi de 1989.
sa NU aiba centrala proprie. n-am nevoie de tevi trase prin apartament la vedere, n-am nevoie sa ocup spatiul aiurea, de stresul cu reviziile, si mai ales de noxe. poluez destul cu masina ca sa mai otravesc lumea si cu centrala. preferabil, centrala de bloc.

on-topic, traditional la alegerea unui apartament se tine cont de 3 criterii mari si late: location, location, location.

#13
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Eu, cand mi-am luat apartamentul, prima conditie a fost ( constructie intre 1981 - 1987 ), cand s-au respectat toate normativele in vigoare la acea vreme ( calitate ciment, structura, etc ), dupa care intre 58 - 80 mp, Parte sau Etaj 1 ( tinand cont ca poate, viata nu-mi rezerva norocul sa imi pot construi o casa la tara ) dar si suma de bani in care stiam ca ma pot incadra.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
E OK si centrala de bloc. Mai ales la blocuri noi micute e chiar practica.

Nu poluezi nimic cu centrala. Cu masina e alta discutie.

#15
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostNeaceasca85, on 15 februarie 2024 - 13:44, said:

E OK si centrala de bloc. Mai ales la blocuri noi micute e chiar practica.

Nu poluezi nimic cu centrala. Cu masina e alta discutie.

Conform mintilor luminate de la Bruxelles, Taxa pe Carbon este prevazuta si in cazul celor cu Centrale pe Gaz pe care le vor Anulate / Scoase din functiune cat de curand

Edited by raducanu969, 15 February 2024 - 13:47.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Bruxelles-ul e partid comunist aberant mai nou, conducerea de acolo va pica la alegeri.

Deja Engie ne-a scumpit prea mult gazul ca sa mai fie loc de alte taxe instituite din prostie sau din mintile luminate cu lanterna.

Taxa pe Carbon e de fapt Taxa pe Oxigen. Acolo s-a ajuns.

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Vizualizare mesajraducanu969, pe 15 februarie 2024 - 13:43, a scris:

Eu, cand mi-am luat apartamentul, prima conditie a fost ( constructie intre 1981 - 1987 ), cand s-au respectat toate normativele in vigoare la acea vreme

sta soacra-mea intr-un bloc din asta, construit in perioada 85-87, pe cadre, e jale. placi puse stramb, instalatie electrica praf, as muri de frica daca ar trebui sa stau acolo.

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
De acord cu o parte din ce au scris colegii, insa noi ne-am uitat la:

1. buget (motiv pt care am luat in bloc vechi din 85, nu aveam buget de nou) raportat la suprafata (4 camere musai din cauza celor 2 copii adolescenti care aveau nevoie de camere total separate, 2 balcoane sa bagam biciclete, trotinete si alte cele)
2. zona (sa fie langa cealalta locuinta pe care o aveam, pentru a fi mai usor de gestionat si pentru ca aveam parcari platite acolo, marea problema a detinatorilor de auto, deh)
3. nu am vrut nicio imbunatatire (am facut de la zero)
4. centrala nu a contat (am facut cerere de debransare RADET si ne-am montat singuri)
5. a contat sa NU fie langa vreun parc (aveam prima locuinta vizavi de un parc si ne-am blestemat noptile pe timpul verilor)
6. a contat sa fie la etaj intermediar (am luat la 4/8)
7. a contat sa nu fie restantieri in bloc (nu sunt)
8. a contat sa luam fara agentie (am luat fara, direct de la proprietar)
9. a contat sa fie vecinii linistiti (am facut 3-4 zile investigatii in bloc la diverse ore din zi, am stat de vorba cu vecinii, cu administratora, totul bine pana in prezent)
10. barbate-miu a vrut sa fie un bloc fara vedere obturata in fata lui (a gasit el un bloc care are case in fata si avem vedere libera extrem de mare)
11. a trebuit sa fie in Buc (din cauze de job sot care trebuie sa fie la toate orele din noapte la serviciu si cat mai repede)
12. a contat feelingul (am vizionat peste 15 locuinte pana eu chiar ma saturasem deja, dar cand am intrat a stiut ca acolo va fi locul in care ne vom muta, bine mai mult el a stiut, eu am zis da numai sa scapam de cautat case Posted image)

Cam atat in mare.

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 15 februarie 2024 - 13:32, a scris:

Cu opozitia vecinilor de a se trage coloana adevarata de gaze, cu taxa mare de debransare, cu cheltuieli mari pentru centrala, coloana si debransare, nu stiu daca poti sa o pui, mai ales dupa ce ai dat o galagie de bani pe apartament.


La noi in bloc toti proprietarii sunt si proprietari ai tevii de gaz, noi am mostenit practic drepturile prin actul de proprietate.
NU ne-am lovit de niciun nu sau de alte probleme, totul a decurs normal, conform procedurilor legale, dar fara a avea batai de cap.
In bloc sunt 52 apt. din care cu centrala sunt 14.
Si da, iti pui si centrala ca doar nu o sa te speli la lighean dupa ce dai o gramada de bani pe locuinta si renovare. :)

Edited by -Diana-, 15 February 2024 - 14:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate