Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Windows 11 Insider Preview 24H2

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Acum câteva zile am făcut update:

[ https://i.imgur.com/ksPcMeN.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iar Roblox nu mai vrea să ruleze, deși am încercat tot ce-am găsit pe net.

A mai întâmpinat cineva această problemă?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca e preview evident ca poti avea tot felul de surprize de genul.
In loc sa deschizi topic, mai simplu e sa raportezi problema la Microsoft, ca de-aia te-ai inrolat ca insider. Sa faci ep beta testerul ptr ei si sa raportezi problemele cu diverse programe sau ce mai apare cand lucrezi pe PC.

In general dupa un astfel de raport, update-ul urmator poate remedia problema.

#3
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Eroarea se raportează automat, căci așa am setat, m-ar fi interesat dacă sunt un caz izolat sau a mai avut și altcineva problema mea...
Thread-ul l-am deschis întrucât am observat că nu exista absolut niciunul legat de Insider Preview, cel puțin pentru Windows 11.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cei care au instalat 11 pe sisteme mai vechi facand bypass la spec check cpu e posibil sa aibe surprize la urmatoarele update-uri. Se anunta ca functiile SSE 4.2 si SSE 4A vor deveni obligatorii pentru core/kernel. Deci intram intr-o noua era de coding asm cam cum era pe vremea cand a aparut MMX-ul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4HknnMbK-Ng?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 15 February 2024 - 12:39.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesaj_V_, pe 15 februarie 2024 - 09:51, a scris:

Eroarea se raportează automat, căci așa am setat, m-ar fi interesat dacă sunt un caz izolat sau a mai avut și altcineva problema mea...
Thread-ul l-am deschis întrucât am observat că nu exista absolut niciunul legat de Insider Preview, cel puțin pentru Windows 11.

Ce se raporteaza automat e una, feedback-ul e alta - acolo poti da detalii suplimentare si de obicei ce e acolo se ia in consideratie mai rapid.

Abia de vreo 2-3 zile s-a stabilit ca 24H2 va fi totusi Windows 11 si nu 12, asa ca inca nu a apucat nimeni sa deschida topic.

#6
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

Vizualizare mesajandreic, pe 15 februarie 2024 - 10:08, a scris:

Se anunta ca functiile SSE 4.2 si SSE 4A vor deveni obligatorii pentru core/kernel.
La acel video, cineva a scris:
"SSE4.2 was first introduced in Intel Nehalem core in November 2008. The first AMD CPUs with SSE 4.2 support were launched in October 2011"

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesaj_V_, pe 15 februarie 2024 - 10:31, a scris:

La acel video, cineva a scris:
"SSE4.2 was first introduced in Intel Nehalem core in November 2008. The first AMD CPUs with SSE 4.2 support were launched in October 2011"
4.2 a aparut prima data in Nehalem / i7. Iar A in FX-uri. Am corectat. Chestia e ca devin mandatorii.

Edited by andreic, 15 February 2024 - 12:39.


#8
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Între timp am transmis și un feedback detaliat către Microsoft, momentan nu mai sunt în sevraj, întrucât am constatat că nu-s singura persoană de pe planetă cu Roblox nerulabil:

https://answers.micr...95-d168a83f868a

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
cine e Roblox si la ce foloseste?

#10
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Cineva, care-n mod evident n-a jucat Roblox, mi-a editat prima postare din thread și a pus link către Roblox Studio -care funcționează.
Cel nerulabil, la care fac eu referire este acesta:

https://www.microsof...ox/9nblgggzm6wm

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e filtrul forumului care verifica ce scrii si pune linkuri daca exista ceva cu numele ala pe site-ul Softpedia sau pe cel cu auto...

Sigur n-a jucat :D

#12
alpeba1996

alpeba1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.01.2024
Cum aș putea și eu să testez 24h2? (dacă-s pe lângă subiect, se poate șterge)

#13
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Saj-pY7wsQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Instaland Windows 11 Insider Preview Build 26058.
Fisierul ISO il poti descarca de pe site-ul microsoft, trebuie sa te inscrii ca insider cred: https://www.microsof...siderpreviewiso
Sau il poti genera folosind uupdump: https://uupdump.net/...e7-8c05b6f98815


Ma asteptam sa vina limitarea procesoarelor vechi. Pe insider au implementat asta de anu trecut din vara, incepand cu build-ul 25905 nu mai booteaza niciun ISO pe procesoare vechi, core 2 duo and shit.  Am tot asteptat si inca astept o metoda de bypass dar nimic.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvj_Heaven, on 15 februarie 2024 - 23:12, said:

Am tot asteptat si inca astept o metoda de bypass dar nimic.
Nu are cum sa mai bypasseze... se cer instrructiuni neimplementate.

#16
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Postvj_Heaven, on 15 februarie 2024 - 23:12, said:

Fisierul ISO il poti descarca de pe site-ul microsoft

nu-i nevoie musai de un fișier de tip ISO, după înscrierea în program, prin intermediul contului de utilizator Microsoft, la mine a fost suficient doar de un update direct din Windows, la care am ales să păstrez absolut tot din sistemul de operare, iar după finalizarea instălării pe nvme(care a durat cel mult 10 minute), va rămâne un director Windows.old, care la rândul lui se va putea șterge cu aplicația Disk Cleanup sau prin comanda cleanmgr în situația-n care nu doriți să reveniți la precedenta variantă a sistemului de operare.

Cel puțin deocamdată, din 11.02.2024 și până azi, am observat că nu-mi funcționează doar acel Roblox:

https://www.roblox.com/download

în rest, legat de programe & browsing & drivere, n-am găsit altceva suspect(cel puțin deocamdată) la Photoshop, Office și Code::Blocks.

#17
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Stiu asta, ma gandeam ca vrea sa testeze separat, nu sa faca upgrade si sa instaleze o versiune instabila sau care poate da probleme, gen problema ta cu Roblox.

Cred ca va trebui sa astepti urmatorul build pentru Roblox. :(

#18
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Postvj_Heaven, on 16 februarie 2024 - 14:34, said:

Cred ca va trebui sa astepti urmatorul build pentru Roblox.

Corect, s-a rezolvat absolut totul în build 26063.1

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate