Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Imobil inchiriat in 2024 unui SRL. Cine plateste impozitul?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
vasilemb2021

vasilemb2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.06.2021
Buna dimineata,
Detin un imobil (sunt persoana fizica) in Bucuresti pe care l-am inchiriat unei societati comerciale. Mentionez ca in clauzele contractuale nu am specificat cui revine obligatia platii impozitului si a CASS (sanatatea). Va rog sa imi spuneti in acest caz, cine are obligatia legala sa achite impozitul pe venitul din chirie si cine are obligatia legala sa achite CASS-ul.
Chiriasul achita impozitul si proprietarul CASS-ul?
Eu am fost astazi si am inregistrat contractul la ANAF.
Multumesc

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Proprietarul, bineinteles. Chiriasul plateste chiria, sa vrea sa plateasca alea nu poate ca nu se poate scade in contabilitate. Sau daca o face si-l zareste anaful la vreo inspectie, il arde cu o amenda.
Oricum, proprietarul cand si-a calculat chiria, a  calculat in asa fel incat sa-si acopere cheltuielile cu apartamentul, ceva cheltuieli cu reparatii, profitul lui...

#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Daca nu ai specificat in contract partea cu impozitul, proprietarul va trebui sa plateasca ambele. Si impozit, si CASS. In definitiv, profitul activitatii de inchiriere revine proprietarului, nu chiriasului.

#4
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Mai bine intrebati la ANAF. au fost niste schimbari recente.

https://www.sagasoft...in-chirii-2024/

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Plateste cel care are venitul, bineinteles.
Cand primesti niste bani, o parte din ei ii vrea statul.

#6
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Impozitul il retine si vireaza firma.

Cass il calculati si platiti dvs.

#7
act_of_terrorism

act_of_terrorism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.03.2007
Recent legislatia s-a modificat si in cazul in care inchiriezi catre un SRL, acesta va fi responsabil sa vireze impozitul pe chirie, datorat de catre Proprietar, direct catre ANAF.

Astfel daca contractul specifica o chirie lunara de 1000 de lei, la inceputul lunii SRL-ul va vira 80 de lei catre ANAF (impozit) si 920 lei catre Proprietar.

Restul taxelor sunt in responsabilitatea proprietarului pentru a fi achitate.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Impozitul pe proprietate firește că îl plătește proprietarul. La DTIL

#9
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Nu mai spuneti din amintiri. Il plateste chiriasul persoana juridica.

Initiatorul nu trebuia sa initieze contractul fara sa cunoasca inainte legea.

Trebuie confirmat la Anaf cine plateste impozitul, cine CAss si apoi vorbit clar cu firma chirias.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Nu trebuie să confirmi nimic. Trebuie doar să citești codul fiscal.

Impozit:
ART. 841 - Reguli privind stabilirea impozitului pentru veniturile din cedarea folosinței bunurilor, altele decât cele din arendarea bunurilor agricole și din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, plătite de persoane juridice sau alte entități care au obligația de a conduce evidență contabilă
...
(3) Venitul net din cedarea folosinței bunurilor, altul decât venitul din arendarea bunurilor agricole și din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, se stabilește la fiecare plată, de către plătitorii de venit, persoane juridice sau alte entități care au obligația de a conduce evidență contabilă, prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 20% asupra acestuia.
(4) Plătitorii veniturilor, persoane juridice sau alte entități care au obligația de a conduce evidență contabilă au și obligația de a calcula, reține, declara și plăti impozitul corespunzător sumelor plătite.


și CASS:
ART. 174 - Stabilirea, declararea și plata contribuției de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h)
(1) Contribuția de asigurări sociale de sănătate se calculează de către contribuabilii prevăzuți la art. 170 alin. (1) prin aplicarea cotei de contribuție prevăzute la art. 156 asupra bazei anuale de calcul menționate la art. 170 alin. (4).
...
(3) Persoanele fizice care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h), cu excepția celor pentru care plătitorii de venituri prevăzuți la alin. (2) stabilesc și declară contribuția, depun declarația prevăzută la art. 120 până la data de 25 mai, inclusiv a anului pentru care se datorează contribuția.
(31) Persoanele fizice care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h), cu excepția celor pentru care plătitorii de venituri prevăzuți la alin. (2) stabilesc și declară contribuția, depun declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, prevăzută la art. 122, până la termenul de 25 mai inclusiv al anului următor celui pentru care se stabilește contribuția datorată, dacă realizează venituri peste plafoanele prevăzute la art. 170 alin. (2), după caz.


#11
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Asa, bun , si CASSul ?

Este datoria proprietarului , nu ? Art 31.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Tu nu poți procesa mai mult de o frază, așa-i?
Ia mai citește o dată ce am scris...

Edited by radunic, 14 February 2024 - 14:47.


#13
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Sa citeasca initiatorul.

#14
vasilemb2021

vasilemb2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.06.2021
Este clar pt mine. Sa zicem ca chiria este 1000 de lei/luna.

Daca chiriasul (firma) plateste toata suma de 1000 lei catre proprietar fara sa-i retina impozitul de 8% ( 80 lei), atunci acesti 80 de lei sunt virati eronat si pot fi considerati ca venituri necuvenite.

Conform legii,chiriasul tb sa achite catre proprietar 920 lei, retinand impozitul de 80 de lei de la acesta si virandu-l la stat.

Asa e legea din 1 ianuarie 2024.

PROPRIETARUL NU ARE NICI O OBLIGATIE DE PLATA A IMPOZITULUI, iar daca firma greseste si ii vireaza toata suma, are tot dreptul legal sa l ceara inapoi in instanta motivand ca a fost o eroare.

#15
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2022
Am primit o scrisoare de la firma locatarukii carriage ii inchiriez( eu pf si srl ul face plata) ca sunt obligati de la 1 martie sa traga inpozitul automat si sa facă plata catre stat.

Si daca contractul e facut de ex anul trecut un August? Acum in mijlocul cintractului se schimba foaia?

#16
tenhoursdude

tenhoursdude

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2023

Vizualizare mesajvasilemb2021, pe 14 februarie 2024 - 08:33, a scris:

Chiriasul achita impozitul si proprietarul CASS-ul?

Asa se pare, doar nu iti plateste chiriasul sanatatea tie. Au trecut impozitul de la proprietar la persoana juridica pentru a avea o mai buna evidenta a veniturilor realizate probabil, pentru ca se trece in contabilitate.

#17
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
daca eu am o chirie de 1000 lei si chiriasul imi retine 80 lei impozit, inseamna ca eu trebuie sa declar in acea declaratie unica suma de 920 lei, la care voi plati doar asigurari de sanatate, am inteles bine?

#18
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Platiti CAS daca ați depășit 6 salarii minime adică peste 18000 lei  ( din chirii, dobanzi..) trebuie sa mai plătiți CASS 10% din 18000 adică 1800 lei. Dacă depășiți 12 salarii minime plătiți 10% din 36000 lei. Peste 24 salarii minime plătiți 7200 lei CASS.

Pt 2024 s a marit salariul.. deci va fi mai mult

Edited by the_blue_raven, 12 March 2024 - 22:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate