Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

e-Factura UM si diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi,

Am 2 nelamuriri si poate v-ati lovit de problema asta:
- pentru o factura legata de prestari servicii pentru luna anterioara, ce UM ar trebui trecut pe factura? Din cate am vazut MON ar fi corect, de la Month. Eu deja am trimis factura cu H87 (echivalentul BUC) pentru ca asta mi-a pus programul by default. E corect MON?
- avand in vedere ca probabil trebuie schimbat UM (suma si restul e ok) cum se procedeaza? Se face o noua factura cu suma anterioara pe - si aceeiasi suma cu + cu diferenta ca UM e cel nou?
- daca in certificatul de la registrul comertului am denumirea cu diacritice "PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ" este necesar sa fie cu diacritice si in e-Factura? Sau mai bine zis suporta e-Factura diacritice sau in locul lor ma trezesc ca pune tot felul de caractere?

Va multumesc pentru raspunsuri.

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,681
  • Înscris: 21.03.2020
Lasa bucati acolo ca nu suntem la literatura romana e doar contabilitate ciolaceasca.
Daca vrei sa corectezi trebuie sa stornezi factura initiala exact asa cum ai facut-o in prima faza.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Unitatea de masura trebuie sa reflecte ce ai prestat tu acolo, nu altceva. Si nu tine de luna anterioara, curenta sau viitoare.
Exista "cod 384 - Factura corectata" pentru astfel de cazuri. Bineineles, se poate merge si pe varianta clasica, stornare si alta noua.
Suporta si diacritice. Insa nu acel text e asa de important sa fie la milimetru ci CUI, acesta indica precis cine esti.

Edited by neagu_laurentiu, 13 February 2024 - 11:01.


#4
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Da, dar la servicii e dubios sa ai UM. Daca am servicii de dezvoltare software nu pot sa zic ca MON mi se pare ca are mai mult sens ca si BUC de ex. Eu am servicii oferite intr-o luna, dar asta nu inseamna ca s-a prestat toata luna.

Factura corectata 384 din cate inteleg eu e defapt o noua factura unde se pune ce era pe factura care se doreste a se storna urmata de o alta factura cu valorile corecte. Deci e procedeul clasic conform art 330 din codul fiscal.

Am mai observat o chestie la factura descarcata din spv, nu are campurile de la Vanzator si Cumparator in aceeiasi ordine. Adica daca la Vanzator pe linia 2 am nume, la Cumparator am pe linia 7. Am notificat producatorii soft-ului pe care il folosesc, deoarece ma gandesc ca are relevanta cum se pun in XML-uri campurile.

Intrebam de diacritice pentru ca am primit ceva factura care la detalii avea niste informatii cu diacritice si acolo erau tot felul de caractere ciudate.


Deci, din cate am inteles eu treaba sta cam asa:
- ian - iun 2024 se merge in paralel cu efactura si factura clasica. Factura clasica are relevanta din punct de vedere fiscal. Deci clientului inca ii trimit factura clasica
- ian - mar 2024 nu se dau amenzi daca nu se trimit facturile insa e recomandat sa se trimita chiar daca se depasesc cele 5 zile.
- din apr 2024 este obligatorie trimiterea in spv in timp de 5 zile
- din iul 2024 factura clasica nu mai exista, se vor folosi doar eFacturi.

Priceput bine?

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca unitatea de masura intereseaza strict pe cele 2 parti, client si vanzator, pe anaf nu-i intereseaza, ei sunt interesati doar sa declari factura. Eu zic ca poti linistit pune MON daca asa iti place.
Sau pui Bucata, si la descrie scrii Servicii IT conform contract XXX, pentru luna YYY.

Da, priceput bine. Vedem daca va fi chestia cu 1 iulie. Nu neaparat ca dispar facturile trimise in stil clasic, direct la client, ci o factura e oficiala doar dupa ce e transmisa si in e-factura. Pana atunci, e doar un pdf fara valoare financiara. Trebuie sa te asiguri ca inregistrezi in contabilitate doar facturi care sunt si trimise prin e-factura.

#6
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003

View Postbai3tzash, on 13 februarie 2024 - 11:41, said:

pe anaf nu-i intereseaza,

gresit, ii intereseaza si inca foarte tare ptr ca o factura incorect intocmita e rost de amenda, exista nomenclator cu unitati de masura,

#7
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
La servicii depinde cum tarifezi.

Ori treci ore si tarifezi/vinzi la ora.

Ori treci bucati si tarifezi intreg costu' serviciului/intreaga activitate.

Vopsit gard - 10 ore - 5 lei/ora - 50 de lei total serviciu.
Vopsit gard - 1 buc - 50 lei/buc - 50 de lei total serviciu.

Edited by a010, 13 February 2024 - 17:27.


#8
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Si mie asa imi pare logic, insa serviciile nu sunt ceva palpabil de aceea suna ciudat bucata pentru ca mie bucata imi implica ceva vizibil care poate fi atins.

#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Ba da, sunt palpabile. Tu ai semnat un contract in baza caruia emiti factura. Si acolo ai declarat ce vinzi: Ore de lucru sau bucati livrabile.

De-a lungul timpului am avut contractori care mi-au facturat x ore engineering de exemplu. Sau mi-au facuturat bucata livrabil ce l-a facturat la receptie (proiect tehnic...., aplicatie x, etc).

Edited by MooF2010, 13 February 2024 - 19:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate