Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Audi A3 Sportback 35 TFSI - pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Cineva aici zicea că la TFSI-ul 1,5 L de 150 CP ai avea nevoie de bidonul de ulei. Realitatea e că nu ai nevoie tot timpul de bidon, dar la 30.000 km pe an tot am avut nevoie de 1 L de ulei. Cel mai probabil din cauză că i-am dat destul de des talpă (viteze între 150 și 180 km/h pe autostradă în Germania). Uleiul e unul subțire.

Pentru mine cel mai enervant e sistemul de dezactivare a cilindrilor. Eu momentul când mașina câteodată vibrează, nu întotdeauna.

Cutia de viteze e ok, momentan.

Programul de schimbat filtre de la Audi e o glumă bună: la doi ani sau 60000 km pentru ăla de climă, și 90000 km (fără limite se ani) pentru ăla de motor.

#38
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Avem in familie Passat B8 150CP+DSG si nu prea se confirma cele mentionate de tine @LeopardSurd.

Si intre timp a aparut si Audi A3 facelift : https://www.autoexpr...t-more-ways-one
O evolutie destul de zgarcita.. ar zice unii
[ https://media.autoexpress.co.uk/image/private/s--38AMhsko--/f_auto,t_content-image-full-desktop@1/v1710167445/autoexpress/2024/03/Audi%20A3%202024-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://media.autoexpress.co.uk/image/private/s--f7ejKL6H--/f_auto,t_content-image-full-desktop@1/v1710167445/autoexpress/2024/03/Audi%20A3%202024-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://media.autoexpress.co.uk/image/private/s--4mtw1ApT--/f_auto,t_content-image-full-desktop@1/v1710167446/autoexpress/2024/03/Audi%20A3%202024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Pieptoasa, 19 March 2024 - 20:47.


#39
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Consuma cam un litru la 15000km, completezi cel mult de doua ori in 30000km. E drept ca a mea vede foarte multe depasiri si foarte multe drumuri de munte. Motorul trage foarte bine pe o compacta si e foarte economic.

Edited by Cumulus, 19 March 2024 - 22:32.


#40
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

Vizualizare mesajPieptoasa, pe 19 martie 2024 - 20:45, a scris:

Avem in familie Passat B8 150CP+DSG si nu prea se confirma cele mentionate de tine @LeopardSurd.
Probabil depinde de modul de forjare. Cum am zis, eu fac cam 30.000 pe an si bag talpă. Consumul de ulei de 1 L la 30.000 km e acceptabil. Schimbul de ulei îl fac la 30.000 km, deci pot estima bine. Apropo, șofez in Germania și câteodată în Cehia, nu în Ro.

Positiv la motor e consumul, fac des drumuri peste 30 km într-o bucată iar când conduc lejer (100 kmh pe drum județean și 120 kmh pe autostradă) stă consumul intre 5 și 5,9 l pe suta de km.

Trebuie să remarc faptul că am un A3 8V FL, ultimul an de fabricație (2020).

FL-ul de la 8Y nu-mi place la interior, prea mult plastic iar sistemul de control al navigației il prefer non-touch ca la 8V sau la multe modele Mazda. Touch-ul im distrage atenția. Exteriorul 8Y pre-FL e pentru mine mai reușit decât 8Y FL. Am un prieten cu RS3, și până la țevile de eșapament supradimensionate îmi place cum arată pe afară. 8Y FL-ul are un grilaj ciudat in față, sigla stă ciudat iar aplatizarea siglei la portbagaj arată aiurea. De gustibus.

Edited by LeopardSurd, 20 March 2024 - 18:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate