Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Focul în pădurile din România: e voie sau nu e voie?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Maxim_D_B

Maxim_D_B

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2024
Bună ziua tuturor!

Vă cer părerea vis-a-vis de cunoscuta LEGE A PICNICULUI conform căreia nu ai voie să faci focul decât în locuri special amenajate. Link: https://www.legalis....a-50000-de-lei/


Să înțeleg că nu ai voie să faci un foc mic să te încălzești la pădure sau să le arăți copiilor chiar dacă ai grijă la toate aspectele (vânt, curățarea zonei de vegetație uscată, supraveghere continuă etc.)?  Sau nu ai voie să petreci o noapte în pădure la cort - că e necesar să faci un foc, nu?

Sunt tot felul de vloggeri pe youtube care posteaza cum fac focul prin paduri. Sa înțeleg că se riscă?

https://www.youtube....focul in padure

Totodată din normele celor de la ISU https://www.isudobro...de-incendii.pdf
se deduce că s-ar putea face focul în pădure dacă e vreme bună...Ce să mai înțelegem?

Exemplu concret: Merg cu copiii la pădure și vreau să fac un foc mic într-o groapă (eventual pun niște pietre în groapă ca să nu fie direct pe pământ) folosind lemne uscate de prin pădure/cregi uscate ale copacilor pe picior. Scopul ar fi acela de a le arăta copiilor cum se face focul și pentru a ne încălzi un pic. Trebuie să primesc 2000-5000 RON amendă pentru asta?

Mi se pare prea restrictivă și neclară legea... Ce părere aveți?

#2
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Ai inteles bine.
Si eu am facut tot la risc ultima data cand am stat cu cortul.
Nu aveam cum sa ma supar daca luam amenda.
Pana acum nu am luat niciodata, si am respectat mereu regulile de bun simt.
Daca luati la voi conserve si le bagati pe foc la final de zi, sa nu uiti sa le iei cu tine cand pleci, nu le lasa in vatra.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Legea e buna, pacat ca nu e aplicata.Daca vrei foc in padure, sint aragaze de camping.La noi in zonele de picnic e plin de locuri unde s-a facut focul, pana ajungi de e distrusa pajistea, padurea, etc.In plus, in padure e risc de incendiu.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
2000-5000 lei e prea putin pentru unu care poate da foc la padure ca sa le arate puradeilor lui cum se face focul...

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Bagat in sac de dormit bun si imbracat corespunzator, poti dormi in cort si sub 0*. Daca intr-adevar iti place aventura.

#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Focul îl faci tot pe locul unde a mai fost făcut nu te apuci să-l faci pe pajiște. O singură dată am fost atenționați, făcusem focul în "buza" unei râpe de unde începea pădurea. Au oprit cei de la Ocolul Silvic: "Stingeți imediat focul și faceți-l lângă râu!". Nu las nici cea mai mică "mizerie", adun totul într-un sac menajer. O fi bine sau nu, nu-mi dau seama.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul Posted Image

Nu inteleg de ce este OBLIGATORIU sa le arati la puradei cum se face focul IN PADURE
Nu poti sa faci focul ala in curtea din dotare ?

Eu n-as da amenda pentru ca un cocalar n-ar intelege mare lucru
L-as baga direct la parnaie pentru 6 luni

Edited by Naijax, 10 February 2024 - 15:34.


#8
Maxim_D_B

Maxim_D_B

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2024
De ce atâta răutate? Păi poate stau la bloc "puradeii" şi au mintea prăjită de telefon...şi le prinde bine o experienţă din asta. La pădure găseşti la îndemână lemne pentru un foc, e un loc discret, aer curat, se pot face multe activităţi frumoase. În unele ţări (SUA de exemplu) acest lucru este permis: se cheama RECREATIONAL FIRES şi trebuie să respecte anumite dimensiuni reduse legate de diametru şi înălţime (vezi aici https://www.minneapo...han six inches.) Ce părere aveţi de treaba asta? PÂRNAIE LA COCALARII DIN MINNESOTA CARE AU FĂCUT LEGEA?  Posted Image))

Edited by Dany_Darke, 10 February 2024 - 18:40.


#9
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Exista campinguri care au loc amenajat de gratar, poti sa faci focul acolo. Nicaieri in lumea civilizata nu ai voie sa faci focul unde te taie capul.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajNaijax, pe 10 februarie 2024 - 15:34, a scris:

...
Nu poti sa faci focul ala in curtea din dotare ?
...
Am o suprafață de 1000 (UNAMIE) metri pătrați de teren, l-am curățat de vegetație. Ce fac cu resturile ? Pot sa le dau foc ?

#11
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

Vizualizare mesajcristobob, pe 10 februarie 2024 - 18:28, a scris:

Am o suprafață de 1000 (UNAMIE) metri pătrați de teren, l-am curățat de vegetație. Ce fac cu resturile ? Pot sa le dau foc ?

Nu, începând din data de 20 februarie 2021
https://www.hotnews....sanctiunile.htm

Edited by mihaistoian, 10 February 2024 - 20:02.


#12
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Teoretic, nu. Practic resturile vegetale se elimina prin ardere.. tata n-are, de pilda, nici o treaba. Si n-a fost vreodata intrebat de sanatate..

#13
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMaxim_D_B, on 10 februarie 2024 - 12:45, said:

Mergi in Teide - Tenerife. Au gratare cu lemnele lor, pregatite, tu doar dai foc si faci gratarul. Totul mocca.

#14
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 03.09.2016
Legea e bună, binevenită și firească. Ah, că îi afectează pe cetățenii responsabili care nu pleacă de la fața locului fără să se asigure că focul e stins 100%...asta e altceva. Dar tind să cred că sunt mult mai mulți iresponsabili decât responsabili, așadar legea vine să îi oprească pe primii. Un camper și/sau un hiker adevărat nu are nevoie de foc deschis să se încălzească și/sau să facă o mâncare. Să te încălzești există îmbrăcăminte adecvată, să faci o mâncare există o Trangia (cu spiertieră sau adaptor de gaz), arzătoare pentru butelii (Soto/Primus/MSR & Co.), Bushbox...
Deși aici la Bushbox ar fi bine de știut dacă acesta este considerat foc deschis sau nu!

Pe mine, sincer, mă deranjează să găsesc peste tot locuri de foc, peste care s-au lăsat doze de bere, batiste de hârtie și/sau șervețele umede, sticle de vin, resturi de mâncare, mucuri de țigară etc. E dezgustător, nici nu îmi vine să aprind foc acolo, sincer! De ce trebuie să lăsăm urme ale prezenței noastre?
De asta sunt adeptul filozofiei ”leave no trace”. La plecare încerc și fac tot posibilul să minimizez faptul că am fost acolo.

În ceea ce privește copiii, poți să le arăți cum se face un foc și în curtea casei sau dacă stai la bloc repet, există sobe din inox (din categoria Bushbox sau alte modele cu pereți din titaniu sau oțel inoxidabil), bagi în ele niște vreascuri și le dai foc. E fix același lucru, nu e nevoie să pârjolești pământul pentru asta.
Astfel poate îi educi și pe ei să nu facă foc ”unde li se scoală” atunci când vor fi mari, să îi conștinetizezi că se poate găti în natură și altfel decât la foc de tabără și că în general natura e mult, mult mai frumoasă fără urme ale prezenței omului.
Asta trebuie învățați copiii, să nu lase urme. Nu cum să facă focul. Că foc toată lumea se prinde cum să facă, dar să curețe locul în urma lor...aici e de lucru serios.

Pe de altă parte cred că o să poți face totuși un foc, că șansele sunt slabe să treacă fix atunci cineva pe acolo de la Ocolul Silvic, de exemplu, și să te pună să îl stingi sau mai rău, să te amendeze. Dacă îl faci într-o zonă puțin umblată, ferită de ochii lumii, n-o să pățești nimic. Șă nu faci foc la modul ostentativ, pe marginea drumului, în locuri demarcate ca fiind proprietate privată sau arie protejată.

Dar repet, educația constă în a explica copiilor de ce să NU facă foc oriunde și că se poate găti și fără a lăsa un cerc negru pe pământ în urma lor.
Că dacă ne-am fi comportat de la bun început așa, nu ar mai fi fost nevoie de lege.

#15
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
Clar: NU IN PADURE!
Nici macar in liziera ei.

#16
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View PostMaxim_D_B, on 10 februarie 2024 - 12:45, said:

Exemplu concret: Merg cu copiii la pădure şi vreau să fac un foc mic ... folosind lemne uscate de prin pădure/cregi uscate ale copacilor pe picior. Scopul ar fi acela de a le arăta copiilor cum se face focul şi pentru a ne încălzi un pic.
Situația cu focurile pentru chermeze cu grătare și mici a degenerat, și asta de mulți ani. De asemenea incendiile de pădure nu sînt rare, de asta se dau legi așa de extreme.
Desigur că un om responsabil știu unde și cum se face un foc, și cum se lasă după, dar ai fi uimit cât de puțini sînt din aceștia, legile se dau pentru marea masă, și decât să-i dai omului răspunderea mai bine interzici total și nu riști. Și așa lucrurile nu sînt controlate cum ar trebui.

Dacă știi cum se face un foc în siguranță și ai mare grijă, n-o să te urmărească ”cu elicopterul”, chiar și pădurarii se văd cu cine au de a face. Dar zic așa, pentru cei de aici, sincer nu aș face publică o afirmație ca asta... Posted Image

Edited by Morosanul, 27 February 2024 - 20:46.


#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
De ce foc in padure si nu in vreo poiana, zona de campare mai departe de padure sau oricum loc unde sa existe vatra de foc si sa nu fie pericol de incendiu? Eventual/preferabil sa fie si un rau/lac in apropiere, sa nu fie zona protejata?

Pentru gatit ceva de baza si rapid in drumetii clar mult mai simplu, rapid si ecologic e de folosit un aragaz sau spirtira.

Edited by LunaCrystal, 08 March 2024 - 21:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate