Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Extensie/aplicatie istoric preturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Care ar fi cele mai de incredere solutii pentru a urmarii istoricul preturilor la un anume produs?
Am testat The Camelizer dar merge doar cu Amazon si nu stiu cat de corecte sunt preturile. Ei le compara si cu "3rd party" dar atunci de ce merge doar cu Amazon? Ceva  mi se pare cam dubios. Sau poate 3rd party inseamna alti vanzatori pe Amazon?

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Tu vrei istoric preturi doar pentru site-urile detinute de Amazon(.com/.de/.it, etc) sau si alte site-uri gen emag, altex, etc?

Da, 3rd party = parteneri Amazon

Edited by tigerheart, 07 February 2024 - 12:15.


#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
Pt istoric doar pe amazon am folosit https://camelcamelcamel.com
Nu stiu daca merge si cu alte site-uri.

PS Si uitasem de o alerta setata cu ani in urma, am primit mail recent :)

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
istoricprețuri https://chromewebsto...efjjnpmhbljhcmd
(pentru site-urile din țară)

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru Germania www.check24.de

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,958
  • Înscris: 15.04.2019
Care e utilitatea reala a unei astfel de aplicatii? Amani cumpararea unui produs necesar pana cand pretul scade sub o valoare pe care ti-ai propus-o? Poti estima suficient de precis cand se va intampla asta (adica evolutia - presupun scaderea - e constant lineara)?

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Mie îmi sunt foarte utile.
Că mereu, la Flanco apare preț redus.
Chiar dacă acum o zi prețul era cu 30% mai mic.

Știi să te orientezi, să vezi dacă este oportună cumpărarea acelui produs acum, sau mai aștepți.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 07 februarie 2024 - 14:48, a scris:

Care e utilitatea reala a unei astfel de aplicatii? Amani cumpararea unui produs necesar pana cand pretul scade sub o valoare pe care ti-ai propus-o? Poti estima suficient de precis cand se va intampla asta (adica evolutia - presupun scaderea - e constant lineara)?
Daca nu e vreo graba achizitia, da, te ajuta sa iei decizia de a cumpara cand pretul e cu adevarat bun. Pentru ca preturile variaza constant si in sus, si in jos. Daca nu stii istoricul, nu prea ai cum sa recunosti un pret bun.

#9
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
pricy.ro

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

 __Dan__, on 07 februarie 2024 - 14:48, said:

Care e utilitatea reala a unei astfel de aplicatii? Amani cumpararea unui produs necesar pana cand pretul scade sub o valoare pe care ti-ai propus-o? Poti estima suficient de precis cand se va intampla asta (adica evolutia - presupun scaderea - e constant lineara)?
exact. Cu ani in urma cautam niste capace de roti la masina. Situl avea grafic cu istoricul pretului. Din acel grafic am dedus ca eram pe varf si ca pretul urma sa scada candva. Am avut si un buton de notificare pentru a primi email in caz ca scade pretul. Dupa cateva saptamani pretul a fost mai mic, la un nivel pe care il consideram acceptabi.
Totul pe lumea asta se bazeaza pe planificare. Cand vrei imediat, pe loc platesti in plus cu mult. Valabil de la bilete de avion la hoteluri, la produse de orice fel. Vrei cirese in decembrie? Scoti banu gros. In iunie sunt la o fractiune din pret.

 Valy_User, on 07 februarie 2024 - 15:12, said:

Mie îmi sunt foarte utile.
Că mereu, la Flanco apare preț redus.
Chiar dacă acum o zi prețul era cu 30% mai mic.

Știi să te orientezi, să vezi dacă este oportună cumpărarea acelui produs acum, sau mai aștepți.
ati auzit stirea ca Flanco-Altex- Samsung s-au inteles sa fixeze preturile? Au luat si premiu pentru asta, cateva milioane de euro amenda.

https://clujcapitala...oare-mai-scump/

Deh, altex "cel mai mic pret".


Cele patru companii s-au înțeles în privința prețurilor televizoarelor și telefoanelor mobile vândute în perioada 2019-2021, iar cei prejudiciați au fost chiar cumpărătorii, care au plătit mai mult. Retailerii au achitat deja amenda, iar banii au intrat în bugetul statului.

Si uite asa a mai strans ciolacu niste bani la bujet. 


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate