Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Mai pot recupera banii? Sau ii bag la pierderi?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,897
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2024 - 21:30, said:

La faza cu camera video nu m-am gandit. Poate o sa incerc maine!

Fa un print de pe tranzactia de banca
Mergi la magazin sa gaseste-i nr de tel si discuta cu patronul
Ii zici ca s-a facut o greseala si sa verifice camera daca nu te crede la ora... xx:xx

O sa-ti dea banii

View PostAutumn_Dream, on 07 februarie 2024 - 04:12, said:

Nu mai consuma alimente pe baza de alcool cand conduci. Evita-le!
Termina nu cred ca e cu alcohol, iar daca e, cantitatea e infima

#38
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Greseala nu e neaparat ca ai aruncat bonul.
Greseala pe care o fac si eu in 99% din timp cand platesc, este ca nu astept sa ma uit pe aparat ci pun cardul direct, asta este incorect.
Ce trebuie sa facem, este sa stam 1-2 secunde in plus, sa verificam suma care apare pe POS, apoi sa dam cu cardul.
Oricum este mai rapid decat numararea de cash si rest.

Teoretic ai putea sa iti recuperezi banii, cu o investigatie care face mai mult decat prejudiciul.

#39
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
Toate POS-urile (cel putin alea la care am platit eu, mai putin la supermarket gen Lidl unde primesti un singur bon) scot chitanta in dublu exemplar, unul pt client si unul care ramane la vanzator. Ai putea cere sa verifice exemplarul lor. Daca nu is magari o sa-ti arate/ verifice, daca nu vor inseamna ca si-au insusit diferenta.

#40
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Problema rezolvata acum 2 minute ... totusi am un gust amar! Azi dimineata am fost din nou la magazin. I-am zis vanzatorului ca am fost la banca si ca banca a zis ca e greseala lui. De asemenea i-am zis sa ne uitam pe inregistrarea de la camera (magazinul are camera video). Cica la inregistrarile de la camera nu are acces decat seful! Insa in magazin se afla si seful respectiv - cred ca era patronul. Vine la mine si ma intreaba care e problema. Ii explic ce s-a intamplat acum 2 zile. Ii arat telefonul, se uita la tranzactie cu atentie. Apoi il intreaba pe vanzator " ce a cumparat domnul?"! Vanzatorul ii spune ca am luat o ciocolata cu rom. Da-i restul pana la 25 de lei, si alta data sa nu mai gresesti! Vanzatorul deschide sertarul cu bani de la magazin. Si aici vine partea de gust amar. Seful pe un ton ridicat ii spune: nu ii dai restul din casa magazinului, ii dai restul din banii tai. Tu ai facut greseala, tu sa platesti! Vanzatorul se intuneca la fata , si scoate 22 de lei si 50 de bani din buzunarul lui!
Pe moment am fost tentat sa nu iau banii. Insa tinand cont ca acel vanzator m-a mintit ... i-am luat. Totusi am un gust amar, ca patronul l-a pus pe amaratul ala sa imi dea bani din buzunarul lui!

Edited by Robert_Kiran, 07 February 2024 - 09:05.


#41
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Candva inainte de carduri era un afis la magazine "Verificati restul inainte de iesirea din magazin, orice reclamatie ulterioara nu se ia in considerare".

22.5 lei putea fi lectia de viata. Data viitoare sa verifici bonul inainte sa iesi din unitate. Asta cu ANPC-ul  e doar sa se stie el cu mucii pe caciula si sa nu vrea ANPC pe cap. Faza e ca el nu poate bate pe POS alta suma decat pe casa fiindca nu i se inchide casa. Cumva inseamna ca tot 25 RON ai avut si bonul fiscal. Si de aici succes.

Dovada ca ti-a scos din buzunar nu din casa. Daca era discrepanta intre POS si casa iti scotea din casa si facea storno. Dar tie ti-a scos la negru.

Edited by MooF2010, 07 February 2024 - 09:07.


#42
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
MooF2010, e un magazin de cartier. Nu are casa cu PC ca la supermarket. Are o casa de marcat din aceea mica, un pic mai mare ca un POS. Si nu e ca la supermarket, casa sa fie legata la POS. POS-ul e total independent!
Oricum problema e rezolvata. Totusi imi parea rau sa pierd banii, eu muncesc pe banii aia!

Edited by Robert_Kiran, 07 February 2024 - 09:10.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,897
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRobert_Kiran, on 07 februarie 2024 - 09:04, said:

Problema rezolvata acum 2 minute ... totusi am un gust amar! Azi dimineata am fost din nou la magazin. I-am zis vanzatorului ca am fost la banca si ca banca a zis ca e greseala lui. De asemenea i-am zis sa ne uitam pe inregistrarea de la camera (magazinul are camera video). Cica la inregistrarile de la camera nu are acces decat seful! Insa in magazin se afla si seful respectiv - cred ca era patronul. Vine la mine si ma intreaba care e problema. Ii explic ce s-a intamplat acum 2 zile. Ii arat telefonul, se uita la tranzactie cu atentie. Apoi il intreaba pe vanzator " ce a cumparat domnul?"! Vanzatorul ii spune ca am luat o ciocolata cu rom. Da-i restul pana la 25 de lei, si alta data sa nu mai gresesti! Vanzatorul deschide sertarul cu bani de la magazin. Si aici vine partea de gust amar. Seful pe un ton ridicat ii spune: nu ii dai restul din casa magazinului, ii dai restul din banii tai. Tu ai facut greseala, tu sa platesti! Vanzatorul se intuneca la fata , si scoate 22 de lei si 50 de bani din buzunarul lui!
Pe moment am fost tentat sa nu iau banii. Insa tinand cont ca acel vanzator m-a mintit ... i-am luat. Totusi am un gust amar, ca patronul l-a pus pe amaratul ala sa imi dea bani din buzunarul lui!

Du-te-napoi si dai doar 11 lei, faceti juma-juma, si-i spui
Ii reprosezi ca te-a mintit si-i promiti ca pentru gestul pe care l-a facut patronul nu o sa mai cumperi de acolo niciodata nimic, si-i faci si reclama cu cine vorbesti

#44
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View PostRobert_Kiran, on 07 februarie 2024 - 09:04, said:

Problema rezolvata acum 2 minute ... totusi am un gust amar! Azi dimineata am fost din nou la magazin. I-am zis vanzatorului ca am fost la banca si ca banca a zis ca e greseala lui. De asemenea i-am zis sa ne uitam pe inregistrarea de la camera (magazinul are camera video). Cica la inregistrarile de la camera nu are acces decat seful! Insa in magazin se afla si seful respectiv - cred ca era patronul. Vine la mine si ma intreaba care e problema. Ii explic ce s-a intamplat acum 2 zile. Ii arat telefonul, se uita la tranzactie cu atentie. Apoi il intreaba pe vanzator " ce a cumparat domnul?"! Vanzatorul ii spune ca am luat o ciocolata cu rom. Da-i restul pana la 25 de lei, si alta data sa nu mai gresesti! Vanzatorul deschide sertarul cu bani de la magazin. Si aici vine partea de gust amar. Seful pe un ton ridicat ii spune: nu ii dai restul din casa magazinului, ii dai restul din banii tai. Tu ai facut greseala, tu sa platesti! Vanzatorul se intuneca la fata , si scoate 22 de lei si 50 de bani din buzunarul lui!
Pe moment am fost tentat sa nu iau banii. Insa tinand cont ca acel vanzator m-a mintit ... i-am luat. Totusi am un gust amar, ca patronul l-a pus pe amaratul ala sa imi dea bani din buzunarul lui!

De ce ai impresia ca vanzatorul te-a mintit legat de camere?

#45
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Nu era vorba de camere. Era vorba ca m-a mintit referitor la faptul ca a sustinut ca el a tastat 2,5 lei, nu 25 lei. Cand e clar ca a tastat 25 lei. De minciuna asta era vorba!

View PostTsunamii, on 07 februarie 2024 - 10:10, said:


Du-te-napoi si dai doar 11 lei, faceti juma-juma, si-i spui
Ii reprosezi ca te-a mintit si-i promiti ca pentru gestul pe care l-a facut patronul nu o sa mai cumperi de acolo niciodata nimic, si-i faci si reclama cu cine vorbesti
Sincer ma mai gandesc. Totusi pana la urma patronul a avut dreptate, vanzatorul a gresit. Sa vad la finele programului.

Edited by Robert_Kiran, 07 February 2024 - 10:23.


#46
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Ce sa te mai gandesti, nu mai e nimic de gandit.
Ti-ai recuperat banii, situatia s-a incheiat, data viitoare casca ochii la ce iti arata pe POS inainte sa pui cardul, simplu, te scutesti si pe tine de belele, si pe vanzator de greseli (in)voluntare.

Mai bine fute binele.
Las-o asa.

#47
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003
Am luat odata de la Kaufland? o varza si am dat 96 de lei parca, in conditiile in care trebuia sa fie 5 lei, ceva de genul. Cand m-am intors la casierita si i-am spus s-a facut alba la fata. De multe ori pierderile sunt platite din prorpiu buzunar, chiar si la marile magazine, care isi permit pierderi. Am vorbit frumos cu fata, cu sefa ei si am primit banii inapoi.

Oamenii de la casa sunt o categorie de oameni necajiti. Pot oricand sa faca greseli, dar probabil sunt si unii care incearca sa-si rotunjeasca veniturile.

#48
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
A tastat gresit din magazin.

#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003

View PostRobert_Kiran, on 07 februarie 2024 - 10:24, said:

Sincer ma mai gandesc. Totusi pana la urma patronul a avut dreptate, vanzatorul a gresit. Sa vad la finele programului.
Concluzia e ca patronul l-a jecmanit pe angajat. Banii tai s-au dus la patron, dar vanzatorul a dat de la el. Trebuia sa primesti banii tai, nu a vanzatorului.

#50
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2024 - 21:11, said:

La plata cu cardul se pot pierde bani. Eu am patit ieri. Ieri in timpul programului mi se face o pofta de o ciocolata mai ceva ca la gravide. Vad un magazin de cartier (ii zicea minimarket) si opresc. Cumpar o ciocolata cu rom si imi fac pofta. O platesc rapid cu cardul a costat 2,5 lei. Seara ma uit de curiozitate pe internet banking. Tranzactie 25 de lei in asteptare! Nu 2,5 lei! Astazi ma duc la magazinul respectiv si le arat telefonul. Din pacate am aruncat bonurile de la POS cat si de la casa de marcat. Le spun ca au tastat gresit. Vanzatorul sus si tare ca nu. Ca el a tastat bine, si ca e vina bancii. Sa merg la banca. Trag o fuga si pana la BCR, acolo mi se spune ca magazinul a cerut 25 de lei. Le spun sa blocheze tranzactia - inca era in asteptare - nu pot face asta! Le explic ce s-a intamplat, cica sa merg la politie. Ei nu pot bloca plata!
Azi nu am mai avut timp sa merg la politie. Am avut colete de livrat, nu pot sa umblu aiurea in timpul programului.
Problema mea e ca am aruncat ambele bonuri. Atat cel de la POS cat si cel de la casa!
Am vreo sansa maine daca merg la politie? Fara bonuri doar cu telefonul? Sau bag banii la "pierderi"? Ma gandesc ca pentru 22.5 lei nu o sa isi bata capul nici un politist!
Sunt sigur ca cel de la casa a tastat gresit pe POS. Nu cred ca e de la banca. Oare magazinul nu o sa aiba probleme ca au incasari mai mari? Pe ei ii verifica careva de la ANAF sau stiu eu ce alta institutie de corelare valoare bon - valoare POS?
Data viitoare o sa cacsc bine ochii!

Trece banii aia la pierderi si nu le mai calca pragul.
Nu merita efortul pentru 20 de lei, 10 lei ii dai lui Kumar de la Tazz cand iti aduce mancarea.

Merita sa te zbati pentru sume mari.
Pentru firfirici timpul si energia pierdute dau cu virgula

Edited by Moinesti72, 07 February 2024 - 10:43.


#51
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
E clar ca vanzatorul a facut o greseala onesta, ca nu avea cum sa bage in buzunar bani inregistrati in POS si in casa de marcat.

Dar e bine ca i-ai dat la temelie chiaburului jegos cu minim pe economie.

View PostRobert_Kiran, on 07 februarie 2024 - 09:04, said:

Problema rezolvata acum 2 minute ... totusi am un gust amar!

Se rezolva cu inca o ciocolata.

#52
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E foarte ieftin timpul tău disponibil dacă pentru 22 de lei ai timp de umblat pe la ANAF și alte alea. Las-o așa, nu sunt bani pierduți, sunt bani plătiți pentru o lecție învățată.

#53
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Pai n-auzi ca a recuperat pana la ultimul ban? Ban adica fractiune de leu.

A fost totusi gentleman ca nu a cerut si daune interese de la acel angajat problema.

Edited by murdar, 07 February 2024 - 11:22.


#54
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Din cate stiu pe POS-urile alea suma este introdusa obligatoriu cu doua zecimale. Daca vrei sa incasezi 2,5 lei, introduci 250. In cazul de fata a introdus 2500.
Cert este ca nu poti sa stii nici daca a fost o greseala, nici daca a fost ceva cu intentie.
Eu cred ca vanzatorul isi va recupera banii sau poate deja i-a recuperat, in fiecare zi incasarile trebuie sa bata cu casa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate