Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Mai pot recupera banii? Sau ii bag la pierderi?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
La plata cu cardul se pot pierde bani. Eu am patit ieri. Ieri in timpul programului mi se face o pofta de o ciocolata mai ceva ca la gravide. Vad un magazin de cartier (ii zicea minimarket) si opresc. Cumpar o ciocolata cu rom si imi fac pofta. O platesc rapid cu cardul a costat 2,5 lei. Seara ma uit de curiozitate pe internet banking. Tranzactie 25 de lei in asteptare! Nu 2,5 lei! Astazi ma duc la magazinul respectiv si le arat telefonul. Din pacate am aruncat bonurile de la POS cat si de la casa de marcat. Le spun ca au tastat gresit. Vanzatorul sus si tare ca nu. Ca el a tastat bine, si ca e vina bancii. Sa merg la banca. Trag o fuga si pana la BCR, acolo mi se spune ca magazinul a cerut 25 de lei. Le spun sa blocheze tranzactia - inca era in asteptare - nu pot face asta! Le explic ce s-a intamplat, cica sa merg la politie. Ei nu pot bloca plata!
Azi nu am mai avut timp sa merg la politie. Am avut colete de livrat, nu pot sa umblu aiurea in timpul programului.
Problema mea e ca am aruncat ambele bonuri. Atat cel de la POS cat si cel de la casa!
Am vreo sansa maine daca merg la politie? Fara bonuri doar cu telefonul? Sau bag banii la "pierderi"? Ma gandesc ca pentru 22.5 lei nu o sa isi bata capul nici un politist!
Sunt sigur ca cel de la casa a tastat gresit pe POS. Nu cred ca e de la banca. Oare magazinul nu o sa aiba probleme ca au incasari mai mari? Pe ei ii verifica careva de la ANAF sau stiu eu ce alta institutie de corelare valoare bon - valoare POS?
Data viitoare o sa cacsc bine ochii!

#2
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
"Problema mea e ca am aruncat ambele bonuri. Atat cel de la POS cat si cel de la casa!"
Cum ai spus , problema ta
BTW , avertizare pe telefon nu ai? Eu nici nu apuc sa ies din magazin ca telefonul imi trimite notificare despre tranzactie

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2024 - 21:11, said:

La plata cu cardul se pot pierde bani. Eu am patit ieri. Ieri in timpul programului mi se face o pofta de o ciocolata mai ceva ca la gravide. Vad un magazin de cartier (ii zicea minimarket) si opresc. Cumpar o ciocolata cu rom si imi fac pofta. O platesc rapid cu cardul a costat 2,5 lei. Seara ma uit de curiozitate pe internet banking. Tranzactie 25 de lei in asteptare! Nu 2,5 lei! Astazi ma duc la magazinul respectiv si le arat telefonul. Din pacate am aruncat bonurile de la POS cat si de la casa de marcat. Le spun ca au tastat gresit. Vanzatorul sus si tare ca nu. Ca el a tastat bine, si ca e vina bancii. Sa merg la banca. Trag o fuga si pana la BCR, acolo mi se spune ca magazinul a cerut 25 de lei. Le spun sa blocheze tranzactia - inca era in asteptare - nu pot face asta! Le explic ce s-a intamplat, cica sa merg la politie. Ei nu pot bloca plata!
Azi nu am mai avut timp sa merg la politie. Am avut colete de livrat, nu pot sa umblu aiurea in timpul programului.
Problema mea e ca am aruncat ambele bonuri. Atat cel de la POS cat si cel de la casa!
Am vreo sansa maine daca merg la politie? Fara bonuri doar cu telefonul? Sau bag banii la "pierderi"? Ma gandesc ca pentru 22.5 lei nu o sa isi bata capul nici un politist!
Sunt sigur ca cel de la casa a tastat gresit pe POS. Nu cred ca e de la banca. Oare magazinul nu o sa aiba probleme ca au incasari mai mari? Pe ei ii verifica careva de la ANAF sau stiu eu ce alta institutie de corelare valoare bon - valoare POS?
Data viitoare o sa cacsc bine ochii!

Magazinele mai pricopsite au camere video care bat pe casa ... pana sa te duci la politie cere de la magazin sa vezi inregistrarea .... chiar daca nu se vede clar ce tasteaza ar trebui sa se vada ca ai luat doar ciocolata ... filmarea + extrasul de la banca ar trebui sa fie lamutitor ptr toata lumea .... daca dupa asta nu recuperezi banutii atunci la politie.

#4
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Fă o reclamație la ANPC.
Scoate din internet banking data și ora tranzacției. Și trimite la ANPC să facă verificări.
Ei oricum sunt obligați să aiba jurnalul la casa de marcat. Acolo se va vedea că la data/ora tranzacției bancare au avut 2,5.
Plus merită (dacă ai chef) să treci pe la magazin și să ceri condica de reclamații. Scri acolo ce și cum, faci poză și zici că aștepți răspuns.
Ar trebui să vadă și magazinul când scot z-ul și fac casa la sfârșit de zi că au plus..

Edited by mrfe, 06 February 2024 - 21:22.


#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Trece- i la taxa de vicii. Prea mult dulce strică. Data viitoare când ai pofte de gravide te gândești la întâmplare și  îți trece.

#6
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Acum casele nu mai au jurnal fizic, trimit datele direct la ANAF. Dar asta e cea mai bună variantă, cunoşti ora la care ai fost, le spui să se uite pe camere de unde o să reiasă că tu ai luat doar un produs de 2.5 lei. Si se poate scoate si o copie a bonului din sistem, trebuie doar să îşi dea interesul.

Edited by driftking91, 06 February 2024 - 21:24.


#7
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
La faza cu camera video nu m-am gandit. Poate o sa incerc maine!

Pe bonul de casa au batut 2,5 lei. Mi-am facut un reflex si de fiecare data cand fac cumparaturi ma uit pe bon. Si era 2,5 lei. Nu m-am mai uitat pe chitanta de la POS - greseala mea! Am verificat doar bonul si le-am aruncat la cos. Deci exista un plus daca verifica cineva. O sa merg maine le zic de camera, si daca tot refuza, merg la ANPC!

#8
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,072
  • Înscris: 30.11.2017
Cam eftina 2,5 lei. Sigur atât costă?

Trebuie sa aibă bon de comerciant păstrat daca tu l-ai aruncat. De ce ai aruncat bonurile exemplar de client așa repede?
Oricum vor putea modifica prețul la 25 sau oricum militea nu se va complica la așa suma, nici măcar nu e înșelăciune in forma continuata că sa zici că secmisca sa ancheteze.


#9
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Cipri2bau sigur 2,5 lei. Nu te gandi caam luat o ciocolata mare, am luat o ciocolata mica cu rom. Din aceea ce ii face reclama la tv, cred ca are undeva la 30 de grame. Bonul l-am verificat apoi l-am aruncat. Asa fac mereu cand iau alimente ... numai la electronice pastrez bonul!

Le asa arata ciocolata:
Attached File  a3n004203.jpg   40.65K   3 downloads

Edited by Robert_Kiran, 06 February 2024 - 21:38.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
POS 25 lei. Chitanța de casa 2,5 lei.
Poți recupera dar ai de "muncit".
A fost greșeala vânzătorului.

#11
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Poti sa faci cum au zis colegii.Eu stiu ca romul e 2 lei acum nu stiu ce sortiment ai luat.Poate au gresit ,dar sigur trebuia sa primesti notificare cati bani s-au luat la tranzactie.Du-te si la ANPC politie, acum .... Eu pt 20 de lei nu m as obosi farte mult.

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajRobert_Kiran, pe 06 februarie 2024 - 21:11, a scris:

Ca el a tastat bine, si ca e vina bancii.
Minciuna are picioare scurte. Posted image
De poliție nu e, dar poate fi de ANPC.
Cel mai bine o treci la pierderi, și te uiți mult mai atent data viitoare pe display-ul POS-ului la sumă înainte să apropii cardul.

Edited by Valy_User, 06 February 2024 - 21:40.


#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Cel mai bine e să verifici notificarea de la aplicația băncii dacă e la fel cu cumpărătura făcută, PE LOC, nu a doua zi ca apoi să stai la mila înregistrării LOR video. Îți doresc succes... dar e cam greu.


Eu am pățit la Carrefour, am dat 100 de lei și casierița mi-a dat rest de la 50 de lei. Am făcut câțiva pași și m-am întors la ea și i-am zis, m-a trimis la plimbare, că nu, că i-am dat 50. M-am dus direct la gardian și i-am zis că au niște camere video în tavan, să verifice înregistrarea. După asta mi-au dat înapoi cei 50 de lei pe loc. NICI MĂCAR NU AU VERIFICAT ÎNREGISTRAREA! Dar asta s-a întâmplat acum câțiva ani, când suta de lei mai însemna ceva...   Posted image

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 06 februarie 2024 - 21:31, a scris:

Cam eftina 2,5 lei. Sigur atât costă?

Nici n-am văzut ciocolată rom la 25 de lei... că doar nu o fi vreun Toblerone.

#14
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Nu cred că suma este problema ci principiul..

#15
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Acum toata lumea a pierdut bani mai mult sau mai putin voit/nevoit .Nu stiu cat s-a aplicat principiul dreptatii cand am pierdut portofelul si am pierdut 100 lei ,sau cand vanzatoarea a vrut sa ma faca de 10 lei  :D
Just saying.Peace

#16
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Atunci când faci o plată cu cardul  este echivalentul cu a da portofelul și a-i spune ”ia cât trebuie”.  Fără să te uiți.
De aceea,  pentru plățile de valoare mică,  sub 50 lei, cash is king.

Edited by antic, 06 February 2024 - 21:49.


#17
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

Vizualizare mesajRobert_Kiran, pe 06 februarie 2024 - 21:11, a scris:

La plata cu cardul se pot pierde bani. Eu am patit ieri. Ieri in timpul programului mi se face o pofta de o ciocolata mai ceva ca la gravide. Vad un magazin de cartier (ii zicea minimarket) si opresc. Cumpar o ciocolata cu rom si imi fac pofta. O platesc rapid cu cardul a costat 2,5 lei. Seara ma uit de curiozitate pe internet banking. Tranzactie 25 de lei in asteptare! Nu 2,5 lei! Astazi ma duc la magazinul respectiv si le arat telefonul. Din pacate am aruncat bonurile de la POS cat si de la casa de marcat. Le spun ca au tastat gresit. Vanzatorul sus si tare ca nu. Ca el a tastat bine, si ca e vina bancii. Sa merg la banca. Trag o fuga si pana la BCR, acolo mi se spune ca magazinul a cerut 25 de lei. Le spun sa blocheze tranzactia - inca era in asteptare - nu pot face asta! Le explic ce s-a intamplat, cica sa merg la politie. Ei nu pot bloca plata!
Azi nu am mai avut timp sa merg la politie. Am avut colete de livrat, nu pot sa umblu aiurea in timpul programului.
Problema mea e ca am aruncat ambele bonuri. Atat cel de la POS cat si cel de la casa!
Am vreo sansa maine daca merg la politie? Fara bonuri doar cu telefonul? Sau bag banii la "pierderi"? Ma gandesc ca pentru 22.5 lei nu o sa isi bata capul nici un politist!
Sunt sigur ca cel de la casa a tastat gresit pe POS. Nu cred ca e de la banca. Oare magazinul nu o sa aiba probleme ca au incasari mai mari? Pe ei ii verifica careva de la ANAF sau stiu eu ce alta institutie de corelare valoare bon - valoare POS?
Data viitoare o sa cacsc bine ochii!


Reclamatie la ANPC si speranta moare ultima.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
Eu as angaja un avocat.sau mai bine o casa de avocatura

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate