Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Mai pot recupera banii? Sau ii bag la pierderi?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postantic, on 06 februarie 2024 - 21:48, said:

Atunci când faci o plată cu cardul  este echivalentul cu a da portofelul și a-i spune ”ia cât trebuie”.  Fără să te uiți.
Ba chiar e recomandat să te uiți. Pe ecranul POS-ului, pe ecranul telefonului.

Trust is good, verify is better...   Posted Image

#20
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View PostFreeThinker, on 06 februarie 2024 - 21:58, said:

Ba chiar e recomandat să te uiți. Pe ecranul POS-ului, pe ecranul telefonului.

Trust is good, verify is better...   Posted Image

N am avut incidente asa,unori la cash am patit dar rar :)

#21
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View PostEMPP, on 06 februarie 2024 - 21:50, said:

Eu as angaja un avocat.sau mai bine o casa de avocatura

Pe Cuculis. Sau pe Piperea. Mai bine pe Paula Iacob. Sau pe Cerva!

#22
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
A gresit cand a tastat, tu n-ai observat, aia e !

Pe viitor sa ai 10-50 lei in portofel .
E cam de porc sa platesti sume mici cu cardul, in special la magazine mici (comerciantii au taxa pe tranzactie)

Nu vor avea aia probleme pt 20lei, nu-si bate nimeni capul pt maruntis, deci considera-i pierduti.
Oricum daca asta e suma mare pierduta de tine esti FOARTE norocos. Posted Image, faci si thread pt asa nimic.
Cat am pierdut ... n-are sens sa ma gandesc.

Edited by sirgoofy, 06 February 2024 - 22:22.


#23
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017

Chifteluta said:

1707250053[/url]' post='30589355']
Pe Cuculis. Sau pe Piperea. Mai bine pe Paula Iacob. Sau pe Cerva!
Doamna Iacob nu mai e demult  printre noi...Stiu ca faci bascalie, dar e urât sa te folosesti de numele unor persoane decedate!

Edited by SharonCollins, 06 February 2024 - 22:29.


#24
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
baga si tu in buzunar 9 ciocolate si scoate-ti parleala....
..
.
.
.
si alte glume....

#25
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Boys, pe lumea asta există ceva vechi, clasic dar foarte funcţional: Cash-ul.
Se ţin bani în portofel pentru diverse urgenţe, pentru un plin de carburant, pentru o masă la restaurant, pentru cheltuieli mărunte, pentru ciubuc şi multe altele.

Isteria folosirii cardului şi bucuria de a plăti un intermediar trebuie cumva plătite, nu doar prin comisioane.

@OP, data viitoare când mai vrei dulciuri mergi cu o bancnotă de 5 lei. Poate te serveşte o vânzătoare amabilă şi-i poţi lăsa ei restul pentru aceeaşi ciocolată pe care ai luat-o tu.

#26
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2024 - 21:30, said:

La faza cu camera video nu m-am gandit. Poate o sa incerc maine!

Pe bonul de casa au batut 2,5 lei. Mi-am facut un reflex si de fiecare data cand fac cumparaturi ma uit pe bon. Si era 2,5 lei. Nu m-am mai uitat pe chitanta de la POS - greseala mea! Am verificat doar bonul si le-am aruncat la cos. Deci exista un plus daca verifica cineva. O sa merg maine le zic de camera, si daca tot refuza, merg la ANPC!
2,5 lei pe casa, 25 lei pe POS...
Daca te tii, probabil recuperezi suma dar nu stiu daca merita bataia de cap. Timpul pe care il vei pierde si nervii tociti pot valora mai mult.
Am mai intalnit si eu magazine care fie nu dau bonurile, fie nu intorc POS-ul sa vezi suma pe care o platesti. la fel, ma ajuta aplicatia.
Ultima oara la o farmacie, trei dudui dintre care una m-a servit, nu mi-a dat niciun bon.
- Mai doriti ceva? intreaba alta.
- Da, bonul!
Nu pot sa va descriu dezgustul de pe fetele lor...

#27
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postterratec, on 06 februarie 2024 - 22:43, said:

Boys, pe lumea asta există ceva vechi, clasic dar foarte funcţional: Cash-ul.
Se ţin bani în portofel pentru diverse urgenţe, pentru un plin de carburant, pentru o masă la restaurant, pentru cheltuieli mărunte, pentru ciubuc şi multe altele.

Isteria folosirii cardului şi bucuria de a plăti un intermediar trebuie cumva plătite, nu doar prin comisioane.

@OP, data viitoare când mai vrei dulciuri mergi cu o bancnotă de 5 lei. Poate te serveşte o vânzătoare amabilă şi-i poţi lăsa ei restul pentru aceeaşi ciocolată pe care ai luat-o tu.
De cate ori mi-a disparut ”cash-ul” de prin geanta sau portofel am ramas cu paguba. Cand au disparut bani de pe card i-am recuperat in cateva zile. Asa ca raman la card.

Pentru initiator: mie mi-a batut in casa la benzinarie in loc de 100 lei 1000 (pe vremea cand 100 era un plin de benzina). Nu am vazut pe POS un 0 in plus si am bagat pin-ul. Dar am vazut pe bon imediat - si oricum doar cu tirul puteai lua benzina de 1000 de lei atunci. Am mai platit 100 (tot eu!) si am dat refuz la plata la suma mare. Am recuperat de la banca. Pentru 25 lei nu merita sa-ti bati capul si sa pierzi timp - care sigur costa mai mult de atat!

#28
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
ia partea buna, ai fi putut manca 10 ciocolate de banii aia, dar ar fi fost rau pentru sanatate :)

#29
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostT Irina, on 06 februarie 2024 - 23:23, said:

Pentru 25 lei nu merita sa-ti bati capul si sa pierzi timp - care sigur costa mai mult de atat!

Pentru tine n-o merita, dar pentru el clar merita.

#30
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Singurul mod in care mai poti recupera banii, e sa recunoasca magazinul ca a gresit.In rest, nu ai ce face nici la politie, nici la anpc si niciunde, deoarece era obligatia ta sa verifici suma cand ai pus cardul.

#31
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
ca nu merita efortul, e una, ca nu se poate, e alta.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2024 - 21:11, said:

Tranzactie 25 de lei in asteptare! Nu 2,5 lei!
Poate era vreo ciocolata premium care atata costa... pretul pus gresit la raft :P

#33
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Cu totul off-topic:

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2024 - 21:11, said:

… ieri. Ieri in timpul programului … Cumpar o ciocolata cu rom … Am avut colete de livrat, nu pot sa umblu aiurea in timpul programului. …
Vezi ca Rom Autentic contine rom si alcool etilic, nu [doar] aroma de rom. Si eu am in casa ciocolate din acelea dar daca nu sunt 100% sigur ca nu voi fi nevoit sa plec cu masina ma abtin. Cel mai probabil cantitatea de alcool e mult prea mica sa iasa la analize de sange, dar daca tocmai ai mancat si ai inca vaporii de alcool in gura s-ar putea sa iasa pozitiv la etilotest.

#34
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2024 - 21:11, said:

La plata cu cardul se pot pierde bani. Eu am patit ieri. Ieri in timpul programului mi se face o pofta de o ciocolata mai ceva ca la gravide. Vad un magazin de cartier (ii zicea minimarket) si opresc. Cumpar o ciocolata cu rom si imi fac pofta. O platesc rapid cu cardul a costat 2,5 lei. Seara ma uit de curiozitate pe internet banking. Tranzactie 25 de lei in asteptare! Nu 2,5 lei! Astazi ma duc la magazinul respectiv si le arat telefonul. Din pacate am aruncat bonurile de la POS cat si de la casa de marcat. Le spun ca au tastat gresit. Vanzatorul sus si tare ca nu. Ca el a tastat bine, si ca e vina bancii. Sa merg la banca. Trag o fuga si pana la BCR, acolo mi se spune ca magazinul a cerut 25 de lei. Le spun sa blocheze tranzactia - inca era in asteptare - nu pot face asta! Le explic ce s-a intamplat, cica sa merg la politie. Ei nu pot bloca plata!
Azi nu am mai avut timp sa merg la politie. Am avut colete de livrat, nu pot sa umblu aiurea in timpul programului.
Problema mea e ca am aruncat ambele bonuri. Atat cel de la POS cat si cel de la casa!
Am vreo sansa maine daca merg la politie? Fara bonuri doar cu telefonul? Sau bag banii la "pierderi"? Ma gandesc ca pentru 22.5 lei nu o sa isi bata capul nici un politist!
Sunt sigur ca cel de la casa a tastat gresit pe POS. Nu cred ca e de la banca. Oare magazinul nu o sa aiba probleme ca au incasari mai mari? Pe ei ii verifica careva de la ANAF sau stiu eu ce alta institutie de corelare valoare bon - valoare POS?
Data viitoare o sa cacsc bine ochii!

Cand se va constata eroarea, vei primi diferenta de bani platita. O vei primi sigur dar nu imediat. Eu am patit asa ceva. In 2 saptamani maxim am primit banii  inapoi. Eroare de tastare pe POS a vanzatorului.

Nu mai consuma alimente pe baza de alcool cand conduci. Evita-le!

Edited by Autumn_Dream, 07 February 2024 - 04:13.


#35
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Nu le iese casa la sfarsitul zilei. Le va aparea o diferenta de bani. Am patit-o si eu cu sume mult mai mari dar nu la magazinase de cartier. Anunta-i de acea diferenta si da-le numarul de telefon. Cam asta mai poti face.
Intr-o zi, ma pomenesc cu un telefon de la banca ca sa revin la ei sa-mi dea inapoi un leu ca nu le ies banii de la sfarsitul zilei. Am instalat un pos si am uitat sa anulez tranzactia de 1 leu.

Edited by Leo2006, 07 February 2024 - 05:37.


#36
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View PostLeo2006, on 07 februarie 2024 - 05:36, said:

Nu le iese casa la sfarsitul zilei. Le va aparea o diferenta de bani.

Le iese dacă fata de la casă s-a 'prins' de eroare și a băgat 22,5 lei în buzunar.  Posted Image . Ce, e mare lucru să vezi că e unul mai căscat și să-l încarci la plată? Dacă se prinde bagi repede o scuză "ah, scuze, am greșit". Dacă vine a doua zi, îl trimiți la plimbare.  Am văzut destule magazinașe de cartier unde nu scrie precis pe bon "ciocolată cu rom" ci "produse alimentare". S-a desființat dubla contabilitate?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate