Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Fundare in teren nisipos

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Va salut.

Deschid acest topic pentru a afla opinii avizate de la ingineri contructori despre fundarea in teren nisipos in cazul unei constructii parter fara planseu de beton si invelitoare usoara. Opinia/solutia structuristului cu care colaboreaza arhitectul nu o cunosc inca (se pare ca nu s-a ajuns la structurist)

atasez cateva pagini din studiul Geo.Attached File  STUDIU-GEO-1.PNG   82.77K   42 downloadsAttached File  STUDIU-GEO-2.PNG   85.99K   43 downloadsAttached File  STUDIU-GEO-3.PNG   219.92K   41 downloadsAttached File  STUDIU-GEO-4.PNG   221.92K   41 downloads

Din ce inteleg eu, important la aceste fundatii este latime a de fundare. Sincer sa fiu, ar fi bine sa fie o fundare fara fier (sub CNT), daca nu se poate, asta e!

Multumec anticipat pt ideile impartasite.

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,351
  • Înscris: 29.07.2013
Ar trebui sa ai rabdare sa ajunga proiectul pe mana structuristului. El cunoaste din calcul presiunea transmisa de constructie la teren si astfel poate stabili metoda de fundare, in functie de presiunea admisibila comunicata de geotehnician.

Atentia mare trebuie acordata distrugerii structurii macroporice sub talpa de fundare, prin compactare.
De asemenea va fi nevoie de foarte mare atentie legata de eventuala petrundere a apelor accidentale la fundatie, terenul fiind sensibil la umezire poate duce la tasari diferentiate daca fundatia nu este suficient rigidizata.
Din acest motiv cred ca nu vei scapa de armatura la fundatie.
Sfatul meu personal este sa asisti personal pe teren, in momentul in care constructorul incepe sistematizarea verticala, plecand de la umplutura pe contur a gropii de fundare, acolo unde va veni la final trotuarul de contur.
Majoritatea "mesterilor" arunca pamantul si resturile aflate acolo cu lopata, daca catadicsesc mai baga si-un dorel cu un mai de mana si gata, se poate turna beton.
Normal, avand in vedere terenul macroporic sensibil la umezire, umplutura trebuie bine umezita si compactata in straturi de 20-25 cm grosime, folosind material fara gunoaie sau sol vegetal, in asa fel incat trotuarul turnat la final sa permita hidroizolarea perfecta a fundatiei pe tot conturul constructiei, fara tasari, panta de scurgere spre exterior, santuri de preluare a apei pluviale, etc.

#3
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Multumesc pt raspuns Argonaut. Bineinteles ca voi astepta solutia inginereasca dar nu stiu daca arhitectul imi va inlesni contactul cu structuristul.
Eu am habar despre constructii, dar terenul nisipos este ceva nou. Vreau sa execut fundarea cat de mult pot in regie proprie iar armarea talpii si a grinzii de fundare, deja e cam mult, mai ales ca tb sa te misti repede (sa nu te prinda ploile cu santuri neastupate). Am mai urmatit pe youtube tutoriale despre fundatii, unde zice ca talpa este intre 60-80 cm, talpa care poate fi si nearmata. Nearmarea talpii ar fi un mare avantaj pt mine dpdv al timpului alocat lucrarii. Vb de talpa, nu de grinda de fundare. Mentionez ca fundarea eu o vad facuta in sant sapat si nu sapatura extinsa pt acces pe laterale.

Toate aceste intrebari vin pt ca bugetul nu este foarte mare si caut sa gasesc solutia optima dpdv financiar.

Influenteaza per total cu mult tipul zidariei cand vb de fundatie? BCA versus caramida celulara. Vb de casa parter fara tavan de beton cu invelitoare de tip usor.

Edited by talica, 08 February 2024 - 09:32.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Planifica de acum sapatura generala si cofraje laterale. In sol nisipos nu o sa tina malul, tot la sprijiniri ajungi. Si logistic e mai usor sa platesti o sapatura mecanizata la cota de fundare decat sa gestionezi dorei la lopata. Dar, daca iti da adancimea de fundare 2m nici nu mai conteaza. Mai bine reproiectezi cu demisol si amprenta mai redusa sau fundatii izolate.

BCA e mult mai usor decat caramida, ajungi la presiuni mai mici pe cuzinet.

#5
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

 sebulbus, on 08 februarie 2024 - 11:04, said:

In sol nisipos nu o sa tina malul, tot la sprijiniri ajungi.
E terenul nisipos, dar de tinut, tine malul la sapatura, e verificat!

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Daca o sa iti dea ca in studiul geo adancimea de fundare 2m si cuzineti lati de 1m, fundatii contiinue sub ziduri asta inseamna ca in camerele mari vei mai avea o fasie nesapata pe mijloc iar in cele mici/inguste/holuri samd aproape se intalnesc si e deja sapatura generala. De aici sugestia cu reconfigurare iin demisol plus suprastructura. Chiar si fara, volumul de sapatura la 1m latime si minim adancimea de fundare 110cm, ca sa depasesti adancimea de inghet inseamna niste camioane de pamant care trebuie aruncate afara din groapa cu lopata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate