Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Confuzie sinuzita

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Simptome: Durere ascutita in partea dreapta a fetei, care radiaza cateodata si spre dintii daca presiunea e prea mare.
Durata: De la cateva minute pana la cateva ore (2-3).
Frecventa: Zilnic dupa raceala sau daca stau putin in praf, saptamanal sau bi-lunar in conditii normale. In trecut a fost frecventa zilnica chiar si daca nu erau pre-conditii speciale.
De cand a inceput? Dupa o raceala, intr-o iarna, acum 3-4 ani.

Observatii:
- deviatie de sept, aparuta pe la 13-14 ani. Simptomele au inceput cam 10 ani mai tarziu.
- parasinus e cel mai eficient, de obicei cand simt ca incepe un episod, iau un parasinus si cronometrez --> dupa 15-20 de minute (de obicei) trece. Dar pana in momentul in care dispare durerea, devine tot mai intensa, si instant dispare, cu un mic tiuit ce se aud din nas Posted Image) . Daca nu trece in 20 de minute, nu mai trece deloc si e nevoie de o a doua tableta. La a doua tot timpul trecea.

Consult ORL 1:
Mi s-a spus ca e probabil sinuzita, am fost trimis la radiografie. M-am intors cu radiografia, mi s-a spus ca de fapt nu am nimic. Prescris parasinus, biorinil si sinupret tablete.
Biorinilul a inrautatit situatia de 10 ori, in 2-3 zile aveam tot nasul uscat, nu mai puteam respira si dureri constante. Am renuntat la tratament, cu greu m-am pus pe picioare. Problema era ca nu puteam sa dorm, oboseala si-a spus cuvantul, si am luat o pauza sa nu ma trezesc cu alte medicamente la fel de rele.

Consult ORL 2:
Alt medic. Primit recomandari:
- spray nazal cu capsaicina --> efect foarte slab.
- spray nazal cu acid hialuronic --> rar avea efect.
- spray nazal cu apa de mare (normarin allergy) --> Surprinzator, pentru preventie, chiar functiona. La momentul acela frecventa episoadelor a fost zilnica, iar folosind acest spray pentru o saptamana - doua constant, de 3 ori/zi, s-a redus la o frecventa saptamanala si mult mai usoara. L-am folosit aproximativ un an si chiar a imbunatatit lucrurile destul de mult, dar tot nu am reusit sa scap complet de problema.

Consult ORL 3:
Acelasi medic ca la consultul precedent, recomanda analize. Se face un exudat din nas si gat, pentru ceva bacterii/streptococi. Nu s-a gasit nimic.

Consult ORL 4:
Acelasi medic. Recomanda un CT sinusuri. Ma duc la CT si ma intorc la consult, imi zice ca nu se vede mare lucru si ca nu am nimic (deja incep sa ma enervez).

Consult ORL5:
Acelasi medic. Imi baga ceva camera pe nas, si imi zice ca asta e posibil sa fie de la alergii. Ma trimite la alergolog.

Consult Alergolog:
Ma intreaba cum e posibil sa ma trimita la alergolog fara nici o analiza de sange, cu ceva indicator ca ar fi ceva. Imi zice ca sansele de alergie sunt minime, si ca el nu crede ca e alergie, dar daca vreau imi face o recomandare pentru analize. Am zis, hai sa facem totusi.
Am mers la recoltarea de sange, mi-au luat sange ca si cum as avea nelimitat, au venit rezultatele. Totul negativ, si totul era in parametrii.

Episoadele au inceput sa se tot rareasca si aici m-am cam oprit cu investigatiile, nu mai aveam chef sa prea merg la ghici sau sa imi fie prescrise medicamente care sa re-aduca situatia de la inceput. Acum chiar si cand mai apar episoade, sunt controlabile. Am observat ca aburii ajuta, ca spray nazal Puressential sau Dexpanthenol (nu vreau sa folosesc nici unul care e posibil sa dea dependenta), iar daca situatia devina mai grava, una sau doua tablete de parasinus rezolva. (nu am mai ajuns de 2 ani sa iau 2 tablete de parasinus in aceeasi zi).

Acum, dupa o raceala, am inceput iar cu episoade zilnice. A durat cam 6-7 zile si au disparut. Dar m-am hotarat sa rezolv problema definitiv, si nu stiu cum sa incep. Am primit diverse recomandari de medici ORL-isti, dar as dori sa citesc mai multe pareri/recomandari, si sa vad cam ce/unde as putea sa fac.

Ca si locatie ma aflu in TM, dar nu exclud deplasarile daca stiu ca ajung la cineva care stie ce face. Mie mi s-a parut ciudat ca ORL-istii au cam ignorat deviatia de sept, chiar i-am si intrebat si au cam evitat sa dea un raspuns concis, au zis ceva acolo, si au schimbat subiectul.
Consultatiile au fost facute in clinici private.

Apreciez orice recomandare/sfat.

Edited by AIVV, 04 February 2024 - 16:54.


#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Sinusurile nu pre au traba cu nasul. Cauta si vei descoperi minuni.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
poate sa fie inclusiv de la dinti.

cu toate astea, eu am fost diagnosticat cu sinuzita cronica, nu se umfla nu doare, pentru ca dreneaza fara probleme.
problemele apar ca tusesc in disperare si ma sufoc. cauauza fiind ca scurgerile se duc spre plamani.
cand apare? dupa o raceala, la un anumit tip de praf si in anumite conditii cand ceva irita zona.

#4
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Mergi la Bucuresti la Hociota, recent am aflat pe pielea mea ca toti ORL-istii sunt praf.

In loc de parasinus, incearca ACC+ 200, o tableta /pliculet seara si dimineata.

Spray-ul cu apa de mare te-a ajutat, incearca spray cu apa de mare + mentol+ propolis ( daca nu ai alergie la produsele aplicole)

Mergi si la dentist si fa o radiografie, sa nu fie o infectie la dinti

Edited by unknown_35, 05 February 2024 - 07:56.


#5
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
@arg da, eu nu am alte simptome in afara de dureri. La cauze de aparitii cred ca e cam la fel.

@unknown_35 Din pacate asa e cu medicii de la noi, am avut experiente proaste in mai multe domenii, nu doar la ORL :( . O sa incerc ACC si caut si un spray.

La dentist aveam programat sa merg pt un control, dar acum o sa ii zic si de chestia asta.

Multumesc pt. raspunsuri!

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Ar putea fi si de la nervul trigemen

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

Durere ascutita in partea dreapta a fetei, care radiaza cateodata si spre dintii daca presiunea e prea mare.

Nu prea seamana a sinuzita. Am sinuzita cronica de vreo 35 de ani. Culmea, insa e ca nu ma deranjeaza. Mai ales duap ce am avut Covid nu m-a mai deranjat deloc - am bagat ceva spray cu apa de mare atunci o perioada lunga de timp,ca am vazut ca ma ajuta.

Posibil asa cum s-a zis mai sus - nevralgie de trigemen - am avut acum un an, m-a deranjat vreo 4 luni - partea stanga ma deranja - am avut candva o otita si au ramas niste probleme acolo.. Am rezolvat dupa ce mi-am adus aminte ce mi-a prescris un medic ORL-ist acum vreo 20 de ani. Am luat Flamexin 10 zile si a trecut. N-a mai revenit.

#8
Aylari

Aylari

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2019
Medicii ORL sunt praf majoritatea. La mine a trecut doar cu corticosteroizi, anume dexametazona. Este cu prescripție. Doctorul ORL unde am fost eu a cerut control alergologie, exudat nazal si CT sinusuri pentru diagnostic. Am avut exact acelasi simptome si am fost la CF2.

#9
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011

View PostAylari, on 05 martie 2024 - 06:34, said:

Medicii ORL sunt praf majoritatea. La mine a trecut doar cu corticosteroizi, anume dexametazona. Este cu prescripție. Doctorul ORL unde am fost eu a cerut control alergologie, exudat nazal si CT sinusuri pentru diagnostic. Am avut exact acelasi simptome si am fost la CF2.

Si mie mi-au cerut control alergologie (medicul alergolog a zis ca nu are rost, dar am facut totusi analizele, totul negativ), la exudat nazal iar negativ, de pe CT sinusuri mi-a zis ca nu se vede mare lucru.
Tu ai reusit sa rezolvi cumva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate