Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Cum scapam de aditivii din alimente?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 22.01.2008
Exista vreo posibilitate sa reusim, noi ca oameni normali, sa scapam de alimentele de e-uri? Ce se urmareste cu aceste introduceri subtile in alimente a acestor chimicale? Nu se doreste o populatie sanatoasa? Apta sa mearga la lucru, sa dea tarii, carbune?

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
FYI, si sarea e un "E". La fel alti aditivi complet inofensivi si care se folosesc de sute sau mii de ani. Dar deh, marketingul e puternic...

#3
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 22.01.2008
E471 Mono si digliceride acizilor grasi.

Asta e foarte periculos. In timp, provoaca cancer de colon. Cine e responsabil de introducerea e-urilor periculoase in alimente? Exista vreo tara ca lupta contra lor?

#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015
nu mai cumperi din market
desi e greu partea asta
nu poti sa scapi de aditivi. noi ne cultivam legumele, carnea de pui o parte din ea, ouale . inainte si carnea de porc, dar acum e mai greu cu ea.
dar tot cumparam alte produse cu aditivi. branza o am naturala de la rude . am facut si ulei dar nu l-am putut manca. prea gras este
dar nu exista productie organica 100%
chiar daca tu nu stropesti, pamantul ala tot are ramasite de ingrasaminte, pesticide, apa de ploaie poate sa aibe. nu stropesti tu , stropeste vecinul care pesticide ajung in pamant si in cultura ta dupa ... o parte redusa desigur dar pot sa ajunga . bine asta e o paranteza ca nu exista organic in magazin.

incepe si fa-ti in casa ce poti-chestii de baza-paine, mancare etc dupa daca poti si ai pamant creste legume fructe -creste animale
daca nu poti gaseste un furnizor sigur in zona.
edit-populatie sanatoasa = educata= nu depinde de alte popoare= prospera

noi suntem tinuti colonie ca forta de munca ieftina, disponibila mereu pt popoare ca Jermania, italia etc . experimentele pe noi se fac, aditivii noi in prostimea de Romania ajung . doar nu risca neamtul sa-si testeze aditivii pe ai lor, nu ? se starpeste rasa cu ochii albastrii .
tin tara la subsistenta cu mancare de calitate inferioara, dependent de altul-colonie .
acum depindem de spania, ungaria polonia pentru carnea de porc, lapte ca deh, laptele si carnea de porc a noastra pute. carnea de porc are trichineloza .

Edited by gogosaru100, 01 February 2024 - 22:02.


#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
Da, exista cat de cat dar cu anumite restrictii, sacrificii si mai consumator de timp
Poti cumpara doar ingrediente simple carne, legume, oua, fructe, malai, orez si sa le gatesti. Eventual daca trebuie sa iei ceva procesat cercetezi sa nu aiba nimic adaugat, cum ar fi bulionul cirio.
Iar de baut doar apa, ceai, cafea, suc de lamai, grepfruit stoarse fara zahar

#6
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015
si inca ceva, copiii mai mananca pui de curte? nu, ca e tare si n-are gustul aluia cumparat .
daca comparam doar puiul, oasele lui o sa vezi bomba chimica . il prajesti mai bine, il mananci cu os cu tot de moi ce sunt, din cauza ritmului foarte acc de crestere . pe cand ala de curte... iti rupi dintii in oasele lui

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
simplu: cumperi ingredientele de baza si gatesti acasa.

#8
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Nu ai cum să scapi de ele. E-urile sunt responsabile să aibă gust, culoare plăcută, să nu se strice și așa mai departe. Acuma zi că atunci când mergi la cumpărături nu alegi produsele.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Nu poti scapa cu totul, dar poti reduce cantitatea pe care o ingerezi. Citind etichetele de pe spatele pungilor, mancand mai putin spre deloc alimente hiperprocesate. Pufonel, sarea e departe de a fi inofensiva, atunci cand depasesti cantitatea/zi maxim recomandata. OMS admite 6g/zi (o lingurita rasa) ca maxim, dar altii recomanda s-o tii sub 1.5-2g/zi  https://healthmatch....-blood-pressure, https://healthmatch....-blood-pressure etc. Altfel hipertensiune, risc de accidente vasulare, probleme rinichi. Atentie, aia e cantitatea totala: e in toate alimentele procesate (0.1g in 100 g iaurt).

Edited by __Dan__, 01 February 2024 - 22:24.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Primul pas, revii la traditii: faci mancare in casa.
Apoi, incerci sa evaluezi sursele de materie prima.
Daca poti, folosesti surse sigure sau produci tu. Vara umpli congelatoril de legume.
Eu vad o problema mare in legumele pe care le cumparam iarna din market.  Unele par de cauciuc, altele de smoala.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,451
  • Înscris: 10.08.2005

Vizualizare mesajfavoritul, pe 01 februarie 2024 - 21:47, a scris:

Exista vreo posibilitate sa reusim, noi ca oameni normali, sa scapam de alimentele de e-uri? Ce se urmareste cu aceste introduceri subtile in alimente a acestor chimicale? Nu se doreste o populatie sanatoasa? Apta sa mearga la lucru, sa dea tarii, carbune?
Ai ferma in spatele blocului sa poti cumpara mancare proaspata ?
Nu?
Trebuie conservanti, sa tina la raft.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajfavoritul, pe 01 februarie 2024 - 21:47, a scris:

Exista vreo posibilitate sa reusim, noi ca oameni normali, sa scapam de alimentele de e-uri?
Nu si nici nu trebuie, sunt necesare.

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
@Dan, stiu ca sarea in exces e daunbatoare, dar e folosita de mii de ani pentru conservarea alimentelor. Cred ca @OP se referea la aditivii care au aparut in ultimele decenii. Si care sunt aproape imposibul de evitat, chiar daca cumperi de la tarani sau le prepariu acasa.

Apropo, ca vroiam sa scriu asta de mult timp si nu gasiserm locul potrivit> Cumisia europeana vrea sa interzica grasimile trans din alimentatie. Asta inseamna ca sunt transfobici? Fiti tenti cae raspundeti, sa nu va ia politia gandirii la intrebari :w00t:

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postfavoritul, on 01 februarie 2024 - 21:56, said:

E471 Mono si digliceride acizilor grasi.
ce-i asa greu sa eviti alimentele care contin e471? citesti eticheta si gata.

#15
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Pana la aditivii din mancare, mai bine si mai simplu (dar nu neaparat usor) facem cu totii cateva chestii:
* mancat echilibrat si variat atat legume/fructe cat si carne/peste
* limitat aportul de kcal zilnic
* miscare suficienta
* mentinerea greutatii rezonabile
* alcool moderat, fara tigari si droguri
* eliminat pe cat posibil sursele de stres

Daca am face toti cele mai de sus, eu cred ca am scapa de 90% din problemele ce nu tin de genetica si am fi mult mai sanatosi, cu toate E-urile pe care le-am absorbi.

Edited by ForsakenTotal, 01 February 2024 - 23:18.


#16
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
Daca nu erau atatea chimicale in mancare nu erau 8 miliarde de oameni pe pamant
Cand producea mancare bio (pana in 1900)  si erau doar 1 miliard de oameni  si aia mai faceau foamea din cand in cand.
In viitor nu e exclus sa ne hranim intravenos sau cu vreo pasta care contine toti nutrientii de care ai nevoie.

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017

View PostForsakenTotal, on 01 februarie 2024 - 23:17, said:

* alcool moderat, fara tigari

De ce alcool da si tigari nu? Pe considerente sociale 'trebuie sa bei, macar un paharel' ..sau pe considerentul apar drogul care il consum eu, atac drogurile care nu le consum :)
Alcool-ul e deja dovedit ca ataca majoritatea organelor inclusiv creierul in orice cantitate.
Alcool-ul este un drog la fel ca marijuana, cocaina si altele...doar prin niste circumstante de acceptanta sociala, de incadrare legislativa nu este clasat ca drog dar in fapt asta e in realitate.
'Vinul contine antioxidanti','un pahar pe zi tine doctorul departe' sunt sintagme lansate de carteluri de producatori/distribuitori de bautura ca sa incurajeze consumul

#18
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View PostFane, on 01 februarie 2024 - 22:16, said:

simplu: cumperi ingredientele de baza si gatesti acasa.

Cred ca majoritatea oamenilor fac asta. Doar ca una e sa faci paste cu carne si alta e sa faci paste cu carnati, de exemplu.

Nu spun ca nu exista mezeluri fara E-uri si fara nitriti, doar ca se gasesc mai rar si la un pret mult prea mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate