Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Voi cat luati arenda per hectar ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
1000  lei per Ha or luat ai mei

#38
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Unde ? Am zis ca mut 2 ha Posted image..

#39
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

Vizualizare mesajmihaiC1, pe 02 februarie 2024 - 17:24, a scris:

Unde ? Am zis ca mut 2 ha Posted image..
In Giurgiu comuna Hotarele.

#40
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Poate daca aduc eu 2 ha si inca cativa vecini ne luam cadrilaterul inapoi Glumesc ! Pai in lunca Dunarii daca nu se face agricultura/ gradinarit ce sa mai comentez eu la arendas care nici apa de baut nu gaseste usor ?!

#41
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

Vizualizare mesajTheWarrior, pe 01 februarie 2024 - 15:03, a scris:


Depinde cum ai contractul facut, sunt situatii cand se convine sa plateasca arendasul impozitul pe teren, la fel cum se poate conveni sa iti platesti tu impozitul pe venit arenda (si bineinteles nu il mai opresc ei)
Nu se mai poate conveni sa plătească arendatorul impozitul pe venit. Se reține obligatoriu la sursa, arendasul il reține și îl virează la stat. E mai simplu pt. ANAF s-a pună gheara pe arendas decât să alerge după arendatori. A fost vreo doi ani așa cum zici tu și când și-au dat seama ca nimeni nu merge de bunăvoie să își declare veniturile din arendă au întors-o ca la Ploiești.

Vizualizare mesajechoshoworacle, pe 01 februarie 2024 - 18:58, a scris:

In vara lui 2022 am luat o sumă frumușică speculă posibilă pentru care ucrainenii au plătit cu sânge. Nu mai știu exact că i-am luat cash sore deosebire de anul asta când mi-au intrat în cont și au fost mai puțini. La noi la asociație se poartă numai mașini de lux/sport. Sunt mari șanse ca și fermierul la care am dat eu pământul, și el asistat social de subvenții naționale și UE, să fie printre nemulțumiți. In ce mă privește pe mine cerealele din Ucraina, de la data când vor armoniza și aplica cât de cât legislația cu cea a UE, NU mai trebuie considerate import ci schimb intracomunitar. Ăștora de se bazează pe  grâu, porumb, floarea soarelui și rapiță le-aș recomanda să muncească și cu mintea nu doar cu tractoarele; poate mai există și altceva decât culturile de mai sus. Eu am "boală pe ei" de multi ani; genul asta de culturi nu generează multe locuri de muncă, nu generează taxe și impozite multe și distrug solul. Eu as scoate din circuitul agricol câteva sute de mii de ha și le-aș reda silviculturii și refacerii zonelor umede.
Pari deștept, de ce nu cumperi sutele alea de mii de hectare sa le arăți ăstora cum se fac afacerile?

#42
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

Vizualizare mesajSidorin, pe 01 februarie 2024 - 12:32, a scris:


Uite că nu m-a dus mintea! Am crezut că-s legat de contractul ăla și să aștept încheierea lui, oricum sunt cam greu de găsit, au știut să ne caute acasă cu SUV-ul doar când a trebuit prelungit contractul, acum găsesți dor o secretară: "Veniți săptămâna viitoare", n-o las ca-mi fac eu timp, am crezut că-n toată țara sunt problemele ăstea...

"Credinta" e buna la biserica ... in lumea reala se pune valoare pe altceva.
Spor

#43
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011
1000 kg/ha Teleorman, neirigat
Seceta prelungita in ultimii 2 ani. Acum 3 ani 1.5 leix 1000 kg/ha = 1500 lei, anul asta 0.8 leix1000 kg/ha= 800 lei.

#44
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 01 februarie 2024 - 12:18, a scris:

Pai si de ce nu ai denuntat contractul?

Prin zona mea, pentru arenda  se practica sume intre 1200 si 1500 lei/ha.
Aia nu e sustenabil la preturile de acum.
Sau se fac 8-10 t de grau/porumb in fiecare an ?

#45
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
E sustenabil daca arendasul lucreaza sute de ha.

Edited by DanyHiker, 07 March 2024 - 15:36.


#46
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 07 martie 2024 - 15:34, a scris:

E sustenabil daca arendasul lucreaza sute de ha.

Nu e sustenabil.

Ai 8t grau la ha cu 700 RON = 5600 RON + subventie 850 = 6450 RON / ha.

Cheltuieli : aprox 4000 RON/ha.

Profit net = 2450 RON.

Dai arenda 1500 RON.

Ramai cu 950 RON.


Deci ala care face toata munca, ia toate riscurile ( si trebuie sa faca 8t de grau, daca a facut 6t e PA ) castiga 950 RON /ha, iar arendatorul care sta si se uita pe geam ia 1500 RON.
Chestia asta va merge 1 an, max 2 pana si cei mai prosti ajung sa traga o linie si anumite concluzii.

Pe termen mediu si lung graul si porumbul sunt in intervalul 600-800 RON/t. Nu ai cum sa mentii constant venituri de 5-6000 RON/ha. Iar seceta va fi mult mai probabila decat urmatorul efect Ucraina 2022.

#47
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Dupa cum ti-am spus, depinde de zona.
Pe la mine nu avem problema cu seceta, din contra.
Astfel ca renteaza sa punem porumb care are o productivitate mai mare decat graul. Deci aproape poti sa dublezi banii aia.
In concluzie....fix la preturile puse de tine, spui tu ca nu-i sustenabil 1000 lei/ha? Adica sa zicem un 20000 euro la /100 ha? Sau 200 000 euro/1000 ha? In conditiile in care nu ai probleme cu seceta?
In realitate, stii foarte bine ca profitul mediu e mai mare de 1000 de lei. Nu sta nimeni sa puna doar grau.
Acuma...eu stiu ca 300 de mii de euro inseamna mai mult decat 200 de mii. Sau altfel spus: de ce sa te multumesti cu ce ai cand poti sa castigi mai mult cu acelasi efort?

Intamplator...ma ocup si cu agricultura, dar la nivel entry level. Lucrez doar in jur de 100 ha, inclusiv terenuri arendate. Pentru mine profitul e suficient. Dorm bine noaptea si nici nu ma rup. Cand consider ca nu mai merge voi pune stop, nu-i principala sursa de bani in casa.
La fel si unul din consatenii mei care baga 2000 ha, cu  copii care-i conduc Lamborghini-ul. Si el se plange ca e greu si nu e rentabil, dar asta e. In viata nu le putem avea pe toate.

Sau crezi ca poti impune oamenilor ce e sustenabil sau nu?
Sustenabil sau nu, atata e arenda pe aici. Doar n-om fi toti nebuni sa mergem pe pierdere an de an.

Edited by DanyHiker, 21 March 2024 - 17:28.


#48
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 21 martie 2024 - 17:25, a scris:

Dupa cum ti-am spus, depinde de zona.
Pe la mine nu avem problema cu seceta, din contra.
Astfel ca renteaza sa punem porumb care are o productivitate mai mare decat graul. Deci aproape poti sa dublezi banii aia.
In concluzie....fix la preturile puse de tine, spui tu ca nu-i sustenabil 1000 lei/ha? Adica sa zicem un 20000 euro la /100 ha? Sau 200 000 euro/1000 ha? In conditiile in care nu ai probleme cu seceta?
In realitate, stii foarte bine ca profitul mediu e mai mare de 1000 de lei. Nu sta nimeni sa puna doar grau.
Acuma...eu stiu ca 300 de mii de euro inseamna mai mult decat 200 de mii. Sau altfel spus: de ce sa te multumesti cu ce ai cand poti sa castigi mai mult cu acelasi efort?

Intamplator...ma ocup si cu agricultura, dar la nivel entry level. Lucrez doar in jur de 100 ha, inclusiv terenuri arendate. Pentru mine profitul e suficient. Dorm bine noaptea si nici nu ma rup. Cand consider ca nu mai merge voi pune stop, nu-i principala sursa de bani in casa.
La fel si unul din consatenii mei care baga 2000 ha, cu  copii care-i conduc Lamborghini-ul. Si el se plange ca e greu si nu e rentabil, dar asta e. In viata nu le putem avea pe toate.

Sau crezi ca poti impune oamenilor ce e sustenabil sau nu?
Sustenabil sau nu, atata e arenda pe aici. Doar n-om fi toti nebuni sa mergem pe pierdere an de an.
Nivelul asta de arenda e de vreo 2 ani. Vorbesti de parca ar fi asa din 1990.
Dar discutam peste 3 ani, sa vezi profitabilitate medie.

#49
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Sigur ca e de 2 ani. Acum 3 ani era pe la 1200 maxim. Bineinteles ca nu e la fel pentru toata lumea. Sunt destui care nu trec de 700 de lei. Mai sunt si cu 500 de lei cu contracte de 5 ani.Depinde de ce teren pui la bataie, durata contractului etc.

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

 cipri2bau, on 01 februarie 2024 - 16:22, said:

Sa lase terenurile în paparagină dinaia și să se facă blocuri parcări magazine sau sa folosească habsburgii ca pădurile. De ce ar fi legea sa oblige la folosit solul la agricol? Eu daca am un teren poate vreau sa crească pe el un ecosistem natural cu scaieți brusturi măceși ciuperci plopi pălămidă păpădie ambrozie nu un ecosistem antropizat foarte dăunător mediului precum monoculturile.
Viitorul sunt fermierii de cryptomonezi și mâncatul de insecte.
pentru ambrozie poti fi amendat.
Dar ppti planta copaci, banuiesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate