Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Voi cat luati arenda per hectar ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

Vizualizare mesajliviu_np, pe 01 februarie 2024 - 14:31, a scris:

Anul asta am luat 1300 lei/ha.
E bine.
Acum depinde si de zona, Baraganul e "fruncea".

Tu platesti impozitul pe teren sau ei?

#20
mihai85x

mihai85x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.08.2013
Nu impozitul pe teren, ci impozitul pe venitul din arendă se reține la sursă.

#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007
Dar pot sa plateasca si impozitul pe teren, in functie de intelegere.

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

Vizualizare mesajmihai85x, pe 01 februarie 2024 - 14:56, a scris:

Nu impozitul pe teren, ci impozitul pe venitul din arendă se reține la sursă.
Depinde cum ai contractul facut, sunt situatii cand se convine sa plateasca arendasul impozitul pe teren, la fel cum se poate conveni sa iti platesti tu impozitul pe venit arenda (si bineinteles nu il mai opresc ei)

#23
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca pe agricultor il costa 5000 si plateste 1000 inseamna ca plateste 6000 numai lucrarile si arenda.
Intrebarea este daca el mai ramane cu ceva, chiar daca primeste subventie. Merita pentru 1000 de lei pe hecar profit efortul?

Edited by PlatonX, 01 February 2024 - 15:16.


#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007
Ramane cu mai mult. Iar daca baga 300 de hectare....calculezi tu

#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Eu stiu unu care are lucrate 3000 Ha (asta era acum cativa ani) si pe altul care are 25000 Ha.
La fel stiu si pe cineva care lucra 100 Ha si a inchis pravalia si s-a dus la serviciu.
Dupa cum vad si pe la stiri (vezi ce e cu demonstratiile de tractoare de la Bruxelles) nu prea le merge bine.

Nu cred ca exista fermier fara credite.

Edited by TheWarrior, 01 February 2024 - 15:27.


#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajTheWarrior, pe 01 februarie 2024 - 15:27, a scris:

...
Nu cred ca exista fermier fara credite.

Eu stiu un singur fermier si acum e fara credite. Zice ca o sa mai ia credite ca ar avea ceva avantaje de la stat. Si-a facut un calcul si e mai bine cand e cu crdit, mai ales ca , cateodata, mai acopera statul cate o teapa a unuia ("care este") si profita mai multi.

#27
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

Vizualizare mesajcristobob, pe 01 februarie 2024 - 15:47, a scris:

Eu stiu un singur fermier si acum e fara credite. Zice ca o sa mai ia credite ca ar avea ceva avantaje de la stat.
Fara utilaje de top nu faci fata concurentei. Sau poate sa nu mai fie nici un fermier in zona, dar chiar si asa ai nevoie de randamente bune ale utilajelor pe langa implementare noilor tehnologii moderne.

#28
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Daca are un pamant BUN, irigat.. parca merita un 1 000 euro/ an la 1 ha beneficiul lui si tie poate sa iti dea peste 300 euro, dar cum 3/4 din pamanturile din RO sunt vai de capul lor cam zic pas, numai un tractor nou costa 300 000 euro si la 1 000 ha cam iti trebuie ceva tractoare ( un tractor bun ara cam 12 ha/zi! condus de unu care stie cum, nu de Dorel ! ca in majoritatea cazurilor ), combine, camioane, mana de lucru non-stop in campanii... E si normal ca arendasul sa aiba Jeep Posted image
PS stiu un "tractorist" care castiga peste 1 500 euro/ luna , cazare , masa, transport gratuit.. dar cand e campanie doarme 9h/zi si adauga ceva substantial la venit, are un tractor pe mana mai ceva decat dotarea din masina mea mica Posted image

Edited by mihaiC1, 01 February 2024 - 16:10.


#29
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Sa lase terenurile în paparagină dinaia și să se facă blocuri parcări magazine sau sa folosească habsburgii ca pădurile. De ce ar fi legea sa oblige la folosit solul la agricol? Eu daca am un teren poate vreau sa crească pe el un ecosistem natural cu scaieți brusturi măceși ciuperci plopi pălămidă păpădie ambrozie nu un ecosistem antropizat foarte dăunător mediului precum monoculturile.
Viitorul sunt fermierii de cryptomonezi și mâncatul de insecte.

#30
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Tzaranul nostrui ara si in nisip sa nu fie paragina pamantul mostenit, eu am "mostenit" 28 000 mp din care doar 18 000 e arabil cat de cat , restul "ecosistem" scaieti si salcami , trebuie sa fiu tampit sa ii zic arendasului sa bage tractorul pe alea 1 ha, usor usor tai eu salcamii si pun paulownia Posted image mai rentabil zic eu  !! Pamantul e pe niste vagauni, dar asa a vrut socrul meu, numai actele notariale te costa triplu decat valoarea pamantului respectiv, daca era zona viticola sau pomicola sigur valora de 5 ori mai mult, de parcare si mol pe vagauni la 50 km de muncipiu ai auzit ?! Doar palas mall IS e pe o rapa Posted image

#31
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

Vizualizare mesajPlatonX, pe 01 februarie 2024 - 15:16, a scris:

Daca pe agricultor il costa 5000 si plateste 1000 inseamna ca plateste 6000 numai lucrarile si arenda.
Intrebarea este daca el mai ramane cu ceva, chiar daca primeste subventie. Merita pentru 1000 de lei pe hecar profit efortul?
Absolut deloc.


#32
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Daca devine intravilan cu bloc și zgârie nori cu birouri mall hotel e beton. Nu contează face 50 kg până la oraș, devine el oraș de fapt, așa a fost și cu Dubai.
Dar și dacă faci ecosistem natural cu ceva bun e rentabil, nuferi sălcii graminee betulaceea mac in cânepă alune stuf menta afin cartuși primole. Din unele se fac suplimente dalea scumpe de sunt în reclame revotuasin forte macrotusin extensive bilamag forte sadahepatic recirculatii suparmax articulații prostavol rex macrovit max c urenal genius bulzadin trazbouf

Edited by cipri2bau, 01 February 2024 - 17:27.


#33
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Ma faci sa rad , intravilan cu zgarie nori la 50 km de un oras in care se darama si blocurile de 4 nivele la primul seism mai zdravan.. Nu mersi! mac si canepa planteaza tu Posted image.

#34
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
In vara lui 2022 am luat o sumă frumușică speculă posibilă pentru care ucrainenii au plătit cu sânge. Nu mai știu exact că i-am luat cash sore deosebire de anul asta când mi-au intrat în cont și au fost mai puțini. La noi la asociație se poartă numai mașini de lux/sport. Sunt mari șanse ca și fermierul la care am dat eu pământul, și el asistat social de subvenții naționale și UE, să fie printre nemulțumiți. In ce mă privește pe mine cerealele din Ucraina, de la data când vor armoniza și aplica cât de cât legislația cu cea a UE, NU mai trebuie considerate import ci schimb intracomunitar. Ăștora de se bazează pe  grâu, porumb, floarea soarelui și rapiță le-aș recomanda să muncească și cu mintea nu doar cu tractoarele; poate mai există și altceva decât culturile de mai sus. Eu am "boală pe ei" de multi ani; genul asta de culturi nu generează multe locuri de muncă, nu generează taxe și impozite multe și distrug solul. Eu as scoate din circuitul agricol câteva sute de mii de ha și le-aș reda silviculturii și refacerii zonelor umede.

Edited by echoshoworacle, 01 February 2024 - 19:08.


#35
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
La 0,39 ha am luat 39 litri ulei gatit, o fi putin nu stiu, Galati, langa Schela.

#36
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
La mine e 30% din productie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate