Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Lucruri inutile propulsate de marketing

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Postborhot, on 28 ianuarie 2024 - 16:41, said:

  • Epilarea definitiva care in realitate e temporara


Ai incercat?
Chiar nu e temporara, iti spun din experienta directa.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
poze! Posted Image

Edited by Fane, 28 January 2024 - 16:52.


#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Cu picioarele epilate? Nu am 'before'.

#22
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
Ulei floarea soarelui, promovat ca avand 0% colesterol.
Uleiul de floarea soarelui nu are colesterol decat stropit sau amestecat cu colesterol.

Edited by Masutatsu-Oyama, 28 January 2024 - 16:58.


#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View PostRaz0rblade, on 28 ianuarie 2024 - 16:44, said:

aplic prima regula a cumparaturilor obsesiv-compulsive: analiza sincera/ma gandesc sincer, pot trai fara chestia aia? Daca raspunsul e da, la loc comanda cardul/portofelul. Ca nu reusesc 100%, e dovada ca mai am chestii prin sertare de care nu m-am atins de ceva timp...

Mi se oare un pic drastic. Sunt multe lucruri fara care as putea trai dar nu inseamna ca nu imi fac viata mai usoara sau mai confortabila sau mai frumoasa.
A, ca vrei sa iei cea mai noua versiune de <consola de jocuri> chiar atunci cand apare in conditiile in care mai ai inca 2 care merg foarte bine, sunt de acord ca ar fi o cheltuiala impulsiva si inutila. Fiecare poate inlocui <consola de jocuri> cu lucruri pe care da banii aiurea.
Dar strict principiul 'pot sau nu sa traiesc fara' nu il aplic decat daca vorbim despre un pret mai mare de cateva sute de lei.

#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

View PostMasutatsu-Oyama, on 28 ianuarie 2024 - 16:58, said:

Ulei floarea soarelui, promovat ca avand 0% colesterol.
Asta n-o știam.

Eu le știu pe alea cu pui vegetarian. Posted Image

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Aia e o prostie, gainile sunt omnivore, dar nu da bine la marketing sa scrii asa ceva pe ambalaj.

Inainte sa imi sariti in cap, stiu ca vor sa scoata in evidenta ca nu e hranit cu concentrate si alte chestii nenaturale.

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Nu cred că dă nimeni carne la găini.
Dar dacă dau de o râmă cu siguranță o să o înfulece. Bine, alea crescute în baterii sau cum or mai fi crescute nu prea au ocazia asta.

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postkolfleading, on 28 ianuarie 2024 - 16:51, said:

Autoturismele personale, pentru persoane care le folosesc mai putin de 6 ore pe zi, mai mult stau degeaba si ocupa degeaba un loc de parcare.

Te-ai gândit mult până să scrii asta?

#28
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostValy_User, on 28 ianuarie 2024 - 14:34, said:

Iar, apele de la orașe în general nu sunt foarte dure.


In Romania, nu, nu sint dure.


#29
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009
In mare sunt de acord cu aceasta lista, mai putin cu punctele 3, 6 si 7. Nu zic ca toti carburantii premium sunt mai buni dar cel putin cu motorina premium de la OMV, motorul meu 1,9TDI cu putin soft, trage mai tare decat cu restul "motorinelor"! Asa de tare m-am obisnuit cu aceasta motorina ca acum daca fac un plin cu cea standard am impresia ca merg cu un diesel aspirat! Am facut odata un plin si cu cea premium de la Rompetrol dar n-am simtit diferente si un plin cu cea premium de la Petrom, cu asta parca au fost ceva diferente dar nu asa mari ca la OMV.

La telefoane, ultimul midrange a fost un Samsung Galaxy Ace acum mai bine de 10 ani, primul meu telefon cu android si nu prea stiam care e treaba cu ele, o porcarie, avea un ecran cu rezolutie proasta, un procesor slab de ajunsese la un moment dat sa aiba un lag imens, apasam butonul de apelare si raspundea la comanda dupa 3 secunde. Pe vremea aia flagship era Samsung S2. Urmatoarele telefoane pe care le-am cumparat au fost doar flagshipuri, Samsung S3, Iphone 6S, Huawei P30 Pro, Iphone 11 Pro, Xiaomi 12 Pro, Samsung S23+! Nu am mai avut parte de ecrane cu rezolutii proaste si lag decat putin la S3. Poate s-a mai schimbat situatia intre timp dar am mai butonat telefoane midrange pe la rude sau colegi de serviciu, si am vazut ca inca se pastreaza ecranele mai proaste si lagul. Imi amintesc de Samsung-urile din seria J care la fel erau pline de lag.

La suplimente alimentare mai cumparam uneori cate o cutie de Vitamax, si pot sa spun ca aveam mai multa energie atata vreme cat luam o pastila din aia dimineata. De altele nu pot sa ma pronunt ca nu am folosit.

Edited by florynsv, 28 January 2024 - 17:34.


#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View PostValy_User, on 28 ianuarie 2024 - 17:07, said:

Nu cred că dă nimeni carne la găini.
Dar dacă dau de o râmă cu siguranță o să o înfulece.

Mananca orice gainile. Faptul ca mananca rame/insecte le face omnivore.
Nu e vorba de mancat pulpa de porc.

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
de fapt ouale sunt mai gustoase cand traiesc libere si se hranesc cu fel de fel de insecte si rame...

#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDany_Darke, on 28 ianuarie 2024 - 17:13, said:

Te-ai gândit mult până să scrii asta?
De vreo 2 - 3 ani am studiat mai in detaliu domeniul Auto dpdv al sustenabilitatii si al resurselor consumate vs. rezultate obtinute.
Exista metode mult mai eficiente atat dpdv economic / financiar cat si dpdv al consumului de resurse limitate pentru a obtine rezultate aproape la fel de bune.
Este o mare prostie faptul ca ne-am construit societatea in jurul unui model de mobilitate personala extrem de ineficient si nesustenabil iar generatiile viitoare vor plati pentru asta. Marketingul a avut un rol esential in treaba asta.

Reclamele ne arata un cuplu tanar, sot si sotie, sanatosi si frumosi, cu 2 copii pe bancheta spate, zambind in timp ce gliseaza fericiti spre urmatoarea aventura in viata...singuri pe drum...iar in realitate stam zi de zi ore in sir blocati in trafic la intrarea in Bucuresti dinspre zonele periferice rezidentiale sau pe Valea Prahovei...

Edited by kolfleading, 28 January 2024 - 18:17.


#33
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,035
  • Înscris: 30.11.2021

View PostValy_User, on 28 ianuarie 2024 - 14:34, said:

1. Carvertical, promovat agresiv de toți influencerii. Datele nu sunt cele mai exacte, baza de date are de multe ori erori. Un serviciu scump care nu este neapărat necesar. Poate fi util doar după o verificare temeinică în viața reală, a mașinii.
6. Telefoanele scumpe. În realitate un average user nu va folosi nici jumate din capabilitățile lui, astfel că plătește degeaba diferența mare de bani între un telefon mid range și un flagship. Dar reclama, e cool să ai ultimul iPhone/ Samsung Galaxy S.
Puteți completa voi lista, sau să discutați despre lucrurile pe care le-am scris deja.
Societatea are nevoie de fraieri! Nu o gluma, este o realitate matematica.
Our system needs fools.
Daca am economisi, daca am face toti doar cea ce trebuie, societatea s-ar schimba.

Tu vorbesti serios? Sunt care se zgarcesc si la carevertical si tu vorbesti de o verificare la mecanic? Pai majoritatea cumpara cazane SH de pe olx.

Telefoane scumpe? Un telefon flagship este net superior unui telefon A52, A53, A54. Cine te pune sa cumperi S24 ultra cand poti cumpara S22/S23 ultra?

Sunt destul de multe produse care poate sunt inutile pentru mine dar utile pentru altul.
Masina personala, inutila, consuma, scumpa.

Scriam mai sus. Our system needs fools! Inseamna ca nu putem sa iesim toti din Rat Race ca atunci s-ar schimba sistemul.
Asa ca sunt care trebuie sa cumpere detergent de rufe scump, sa isi cumpere cazane SH, sa bea coca cola.

Tu alegi ce doresti? Cumperi actiuni la Coca Cola pentru dividende sau bei coca cola si ajungi client la vreo clinica sanitara.

#34
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 06.07.2023

View Postkolfleading, on 28 ianuarie 2024 - 18:16, said:

Reclamele ne arata un cuplu tanar, sot si sotie, sanatosi si frumosi, cu 2 copii pe bancheta spate, zambind in timp ce gliseaza fericiti spre urmatoarea aventura in viata...singuri pe drum...iar in realitate stam zi de zi ore in sir blocati in trafic la intrarea in Bucuresti dinspre zonele periferice rezidentiale sau pe Valea Prahovei...

Pai, io as minti sa spun ca nu-i adevarat. Am batut toata Europa fie in masina mea, fie intr-una inchiriata. Si ce sa vezi, tot cu masina am facut si ruta 66, o mare parte din Asia, aproape toata Australia, Noua Zeelanda...Bine, o mare parte din toate astea necesita zboruri, dar mai departe am bagat sute de mii de km cu vreun cazan oarecare. Apropo, in UK am fost baeat cuminte, n-am condus io niciodata Posted Image

Aici e o chestie care trebuie inteleasa in detaliu. Situatia din Bucuresti plus Valea Prahovei este una speciala care nu este relevanta pentru o concluzie generala

Edited by Zuckerwatte, 28 January 2024 - 18:36.


#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postkolfleading, on 28 ianuarie 2024 - 18:16, said:



pai eu cand am spus ca romanii sunt fuduli si nu inteleg ca pana la coltul blocului nu ai nevoie de masina, ori pana la magazinul de la blocul de langa, au sarit unii ca sunt nebuna. in afara se merge pe bicicleta fie ca e femeia de serviciu, fie ca e patronache, doar noi suntem cu coada pe sus

doar cu asta sunt de acord in cele scrise de tine, insa la faza ca minim 6 ore pe drum, deci sa te trezesti la 4 dimineata, sa poti ajunge la 8 la munca, apoi inca vreo 9-10 ore la munca, plus alte 3-4 ore pe drum si sa ajungi la ora 22 acasa, ti se pare o viata fericita si targetul pt a justifica detinerea unui auto, cred ca e deja delir

ai zis de venitul de pe valea prahovei, probabil tu crezi ca sunt oameni ce fac zilnic naveta, ori ca ar trebui sa o faca pana la bucicuresti ca sa nu mai ai probleme de trafic acolo

zici de sustenabilitate si costuri, pai ce promovezi tu daca prin asta tu vezi viabil ca cineva sa arda gazul minim 6 ore pe zi pt a merge la munca, in loc sa mearga doar o ora, fie chiar si in trafic in acelasi oras?

nu stiu ce ai studiat, dar cred ca ai pierdut timpul degeaba

#36
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
lajumate punct ro
Promovare la greu dar nu dã nimeni pe acolo

Edited by sandel1, 28 January 2024 - 18:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate