Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Lucruri inutile propulsate de marketing

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Îmi doresc în principal să vorbim despre lucrurile promovate agresiv, care au o oarecare funcționalitate. Nu despre țepe gen Fuel Shark Saver.
1. Carvertical, promovat agresiv de toți influencerii. Datele nu sunt cele mai exacte, baza de date are de multe ori erori. Un serviciu scump care nu este neapărat necesar. Poate fi util doar după o verificare temeinică în viața reală, a mașinii.
2. Aditivii pentru motorină/benzină.Nu spun că ar fi inutili, dar mi se par destul de incorect promovați. Pot fi utili în anumite situații atunci când există o problemă, însă folosiți rar și cu precauție. Excesele dăunează.
3. Carburanții premium. Promovați de mulți influenceri din zona auto ca fiind lumina, calea și adevărul. Însă, o mașină normală nu are nevoie de acei carburanți de performanță, se descurcă foarte bine cu cei standard. Îmi place că în afară youtuberi ca Scotty Kilmer sunt total împotriva lor.
4. Calgonul. Un produs scump, care utilizat pe toată durata de viață a mașinii de spălat ajunge să se apropie de valoarea unei mașini de spălat automate ieftine. Iar, apele de la orașe în general nu sunt foarte dure. Și dacă aș sta într-o zonă cu apă dură, mai degrabă aș investi într-o stație de dedurizare cu rășină schimbătoare de ioni. Apropo, el doar previne depunerea calcarului atunci când îl folosești și nu poate dizolva calcarul deja depus.
5. Balsamul de rufe. Foarte multă reclamă la el în trecut. Folosesc foarte rar. E afurisit, se depune foarte ușor pe sertar și pe garnitura hubloului.
5. Dezinfectantul de mâini. Eu unul nu suport zămârca aia pe mâini. Prefer să merg să spăl la chiuvetă cu apă și săpun. Oricum, dezinfectantul doar dezinfectează, nu și curăță jegul de pe mâini.
6. Telefoanele scumpe. În realitate un average user nu va folosi nici jumate din capabilitățile lui, astfel că plătește degeaba diferența mare de bani între un telefon mid range și un flagship. Dar reclama, e cool să ai ultimul iPhone/ Samsung Galaxy S.
7. Suplimentele alimentare. Au vânzări la farmacii de așa ceva de te sperii. Luate în neștire. Nu spun că nu sunt utile în anumite cazuri, dar sunt promovate ca și cum ar fi utile oricând și pentru toată lumea. Nu mai spun că excesul de vitamina C de exemplu va duce la pietre la rinichi.
8. Imumostimulatoarele. Le-aș categorisi cam tot pe la 7. Faci un supliment de zinc, și gata imuno...
9. Ochelarii cu protecție la lumina albastră. Îi văd peste tot, aproape că majoritatea ochelarilor sunt așa. Chiar am văzut un documentar pe youtube făcut de CBC news despre ei: Why you don't need blue light lenses: Hidden camera investigation (Marketplace)

Puteți completa voi lista, sau să discutați despre lucrurile pe care le-am scris deja.

Edited by Valy_User, 28 January 2024 - 14:45.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Ai descoperit consumerismul. Bravo!

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Jocurile de noroc

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostValy_User, on 28 ianuarie 2024 - 14:34, said:

5. Dezinfectantul de mâini. Eu unul nu suport zămârca aia pe mâini. Prefer să merg să spăl la chiuvetă cu apă și săpun. Oricum, dezinfectantul doar dezinfectează, nu și curăță jegul de pe mâini.

Ia-ti unul mai bun, nu ramane nimic pe maini, intra in piele. Nu scrie nicaieri ca ti-ar curata jegul de pe maini. Daca ai mainile pline de jeg banuiesc ca e evident ca oricum nu ar ajunge la piele dezinfectantul.
Daca ai chiuveta cu apa si sapun oricand, oricum, bravo tie.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Deci esti nemultumit ca marketing-ul isi face treaba?

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View PostAlexEn, on 28 ianuarie 2024 - 14:49, said:

Daca ai chiuveta cu apa si sapun oricand, oricum, bravo tie.
Dacă n-am, am un bidon de apă în mașină pentru asta la nevoie.

Edited by Valy_User, 28 January 2024 - 14:50.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Si masina o ai tot timpul cu tine? :)
Exemplul asta cu dezinfectantul de maini chiar nu e bun printre toate celelalte.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Eu am impresia ca influencerii sunt promovati (de restul mediei, de prietenii lor?). Nu consum, asadar nu stiu daca sunt utili. Evident ca neurmarindu-i, n-am auzit nici de Carvertical. Cand eram mai prost neinformat, recunosc ca alimentam din an in paste cu benzina "premium". Nu mai halesc mezeluri (decat in situatii de exceptie), asadar as putea spune ca sunt puternic impinse de marketing. Posted Image

Edited by __Dan__, 28 January 2024 - 15:09.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
aparatele de ras cu x lame. de la Gillette incoace nu s-a inventat nica revolutionar in domeniul barbieritului. dar ca sa nu concureze pe pret, firmele producatoare de lame si aparate de ras fac hype pe marketing cu tipi musculosi, stropiti de un val de apa apoi imbratisati sexy de o tipa...

#10
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Inutile nu sint, dau publicitate in media si si creste PIB-ul daca se vind (chiar si la telefoanele alea noi, TVA-ul se plateste IN Romania).

Daca lumea e proaata si le cumpara chiar daca n-au nevoie, n-o sa stau sa-i pling eu.

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
chilotii
N-ai nevoie.

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Listele, de orice fel? :)

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Topicurile despre lucruri inutile :icecream:

Medicamentele homeopate.

Edited by george_alexandru, 28 January 2024 - 15:27.


#14
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 06.07.2023

Quote

Lucruri inutile propulsate de marketing
Apropo de lucruri inutile...ai de gind sa dai lectii importante? Posted Image

View PostValy_User, on 27 ianuarie 2024 - 13:00, said:

Foamea mare.
Și mulți pun botul că nu cunosc.
Sau mai sunt și unii ca mine care au nevoie câteodată de ceva urgent.
E mare șmecherie la noi sămsăreala. Sunt tone de produse luate de pe alibaba și vândute la preț triplu, cvadruplu, chiar și mai rău.
Eu dacă mai am nevoie de câte o chinezărie prefer să iau de pe aliexpress.

Edited by Zuckerwatte, 28 January 2024 - 15:50.


#15
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Apropos de chestii inutile, mai stiți ceva de Klaus?   Posted Image

#16
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
  • Epilarea definitiva care in realitate e temporara
  • Apa plata pentru bebelusi


#17
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
@initiator
Asta e societatea consummer. Daca nu ai nevoie de ceva, iar un lant de magazine/retail/farmacii are ceva in stoc, apare influencer-ul care te lucreaza la psiho-pupu si te face sa crezi ca ai maaare nevoie de gunoiul ala. QED.
PS Recunosc ca ma ambalez si eu la unele chestii, dar inainte sa bag mana dupa card/portofel, aplic prima regula a cumparaturilor obsesiv-compulsive: analiza sincera/ma gandesc sincer, pot trai fara chestia aia? Daca raspunsul e da, la loc comanda cardul/portofelul. Ca nu reusesc 100%, e dovada ca mai am chestii prin sertare de care nu m-am atins de ceva timp...

#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Autoturismele personale, pentru persoane care le folosesc mai putin de 6 ore pe zi, mai mult stau degeaba si ocupa degeaba un loc de parcare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate