Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

RCS & RDS se pregateste sa faca concedieri in cadrul echipelor de Tehnicieni

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Cand am bagat "fibra" de la Orange a venit un singur baiat.
Din vorba in vorba am aflat ca era foarte suparat ca a ramas singur pe "echipaj".
La ce a avut de munca la mine nici nu era nevoie de doi oameni.
Asa o fi si la RCS, de ce trebuie doi oameni sa sertizeze o mufa rj45 sau una de tv (compresie)?

Mi-am adus aminte ca am sunat de cateva ori sa vina cineva sa urce la loc cutia lor care era cazuta de pe stalp.
Echipa de interventii venita pe strada la alta adresa nu a vrut sa intervina ca nu au voie, nu este interventia lor.

Edited by xymzar, 26 January 2024 - 09:24.


#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Username2020, on 25 ianuarie 2024 - 21:18, said:

Banii sunt redirectionati in afara tarii pentru achizitii.
Care achizitii ?
Ca luna trecuta au desfiintat tot departamentul de achizitii - i-au dat pe toti afara :D

Ptr interventii de ani de zile la ei venea doar o singura persoana.
Doar la instalari veneau doi.

#39
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
oricum oamenii au 2500 lei in mana la Tehnic si la Instalari 2500+30 de instalare de om... acuma ii aglomereaza tot 2500 iau...

Iar pentru colegul cu "prostia" ca au dat afara de la birouri, e bine, sa faca curat ca multi sunt pusi pe baza de neamuri (stiu ce vorbesc) in unele pozitii si nu numai.

Edited by StefanRO, 26 January 2024 - 10:13.


#40
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
In Romania, Digi si-a cam atins limitele, nu mai au unde sa se extinda semnificativ, astfel incat sa fie nevoie de foarte multi  tehnicieni. tineti ca cont ca echipele astea s-au format in perioada lor de exapansiune, cand cablau un oras intreg in cateva luni sau un sat intr-o saptamana sau doua.
perioada aceea a trecut, era clar ca or sa umble la personal.
Evident nu e bine pentru oamenii care raman fara un loc de munca si nici pentru cei care raman in firma si care or sa munceasca mai mult.

Quote

oricum oamenii au 2500 lei in mana la Tehnic si la Instalari 2500+30 de instalare de om... acuma ii aglomereaza tot 2500 iau...
2500 sunt bani putini, daca as fi angajatul Digi singura preocupare ar fi sa imi gasesc un alt loc de munca.

 eiffel, on 26 ianuarie 2024 - 09:45, said:

Care achizitii ?

Achizitii in Belgia, dezvoltare in Spania, in Romania si-au cam atins limitele

#41
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
2500 ?? nici la Lidl nu ti da atat ca sa bati la casa si sa stai in fund, dapai sa te urci pe stalpi.

#42
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Nu am avut des nevoie de ei, dar de cate ori au fost,  nu au plecat cu mana goala. Nu mi- am permis sa intreb ce salarii au, probabil nu cine stie ce.

#43
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006

 cipri2bau, on 25 ianuarie 2024 - 23:10, said:

Pai e clar, deranjamente sunt doar când niște tembeli taie cablurile cu picamerul sau excavatorul sau drujba sau cositoarea că nu știe ce sunt. Aia ar trebui puși la plata și să despăgubească firma de telefonie fixată și pe abonații ei.

In rest n-au ce defecțiuni sa fie că nu ploua in router, nu explodează switchul.
Nu e chiar asa.Mai sunt si alte defectiuni.De exemplu in cazul meu aveam intreruperi variabile de net desi semnal era.A trebuit sa-i conving sa vina la locatie ca ei sustineau ca e semnal pe fibra iada iada.Cand au venit au constatat ca fibra care vine din cutia de pe etajul meu catre apartament era dezlipita pt ca doreii care mi-au instalat-o initial n-au calculat bine lungimea fibrei pana la cutie si au sudat-o sub tensiune(fibra prea scurta).Chiar cei care au venit se mirau cum de a functionat atata timp.Si da...erau doi ca s-au chinuit sa prelungeasca fibra din rezerva de la apartament pana  la cutie.Unul impingea fibra si celalalt o dirija mai departe prin tubulatura de plastic pana la cutie ...Evident ca le-am dat si scaun ca doar o scara aveau si era folosita de unul din ei desi amandoi trebuiau sa lucreze la "inaltime".Asa ca ..daca ar fi fost doar unul i-ar fi fost greu si clar ar fi avut nevoie de ajutor.Deci difera situatiile de la caz la caz.

#44
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010

 xymzar, on 26 ianuarie 2024 - 09:21, said:

...
Mi-am adus aminte ca am sunat de cateva ori sa vina cineva sa urce la loc cutia lor care era cazuta de pe stalp.
Echipa de interventii venita pe strada la alta adresa nu a vrut sa intervina ca nu au voie, nu este interventia lor.

Asa...acum mai nou, i-am sunat si eu sa isi puna cutia la loc pe stalp de unde au coborat-o. Ce crezi ca mi-au spus? Ca stalpul de beton e putin inclinat si ca nu sunt obligati sa urce pe el...Nah, belea! Da cine mama naibii a coborat-o tot de pe acel stalp? Le-am mai impins o sesizare la relatii clienti...mama lor de puturosi!

#45
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 petrepescarul, on 26 ianuarie 2024 - 00:32, said:

Si de genul asta?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nO60F7UqGkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu.
In cazurile la care ma refer e totdeauna vina angajatului. Companiile sunt acoperite prin norme de siguranta pe care angajatii trebuie sa le respecte.
Presupun ca toata lume astie ca daca angajatii ar respecta acele norme nu ar mai avea cum sa indeplineasca si indicatorii de performanta, dar asta e o chestiune neimportanta.
Important e ca atunci cand se intampla nenorocirea e totdeauna vina angajatului.

#46
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

 ronuquet, on 26 ianuarie 2024 - 10:58, said:

2500 ?? nici la Lidl nu ti da atat ca sa bati la casa si sa stai in fund, dapai sa te urci pe stalpi.
da au sigur 2500 daca le-a marit sa zicem maxim 2800 maxim... da nu cred.

#47
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007

 Username2020, on 25 ianuarie 2024 - 21:18, said:

Sefii de departamente au primit o informare oficiala sau neoficiala, ca sa reduca personalul in cadrul echipelor tehnice.
Deja s-a renuntat la o parte dintre angajatii din contabilitate.

Acum daca la o interventie merg 2 angajati, unul tine scara,  celalat urca Posted Image, in viitorul foarte apropiat o sa ramana un singur angajat care primeste echipamentele adecvate, astfel incat sa urce singur pe scara.

Banii sunt redirectionati in afara tarii pentru achizitii.

Echipamente adecvate ca sa poti urca singur pe scara?

Fiecare tehnician este dotat cu tot ce trebuie pt lucrul la inaltime... Casca de protectie, centura de siguranta, creion de tensiune, manusi electroizolante..
Scara oricum trebuie sa o asiguri indiferent daca sta sau nu cineva la baza ei... plus conuri pt delimitare.
Ce echipamente poti avea in plus? Cei de la TK lucreaza de ani de zile singuri, mai nou si cei de la Orange, asa ca nu e ceva iesit din comun.

#48
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Ce-i drept TK si ORO nu au FO pe toate dealurile

Chiar asta va face cu banii care trebuie sa ii de-a pe salarii, vor investii in strainatate :)) e buna rau asta

Sunt zone unde nu este nevoie de doua persoane. Dar sunt si zone in tara unde nu  poate interveni un singur om, zonele de munte...
In caz ca se va ajunge la asa ceva, adica sa nu mai aiba nevoie de doua persoane in anumite zone din tara, mai degraba ii trimt in delegatii pe cei ramasi pe dinafara decat sa ii concedieze....

Edited by nelutu79, 26 January 2024 - 20:44.


#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 optimus prime, on 26 ianuarie 2024 - 12:15, said:

...Asa ca ..daca ar fi fost doar unul i-ar fi fost greu si clar ar fi avut nevoie de ajutor.Deci difera situatiile de la caz la caz.

...așa că timpul de depanare va crește:
-vine unul, vede ce-i de făcut și de e treabă de 2, va pleca și va reveni când face rost de un coleg... :(

#50
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Apropo,  sursa :
https://www.ejobs.ro...ASAAEgJICfD_BwE

Sau intrati pe site-ul Digi la cariere. Nu inteleg de ce aceasta campanie de denigrare si zvonuri aiurea.
Deci va puteti depune CV-urile

Attached Files


Edited by nelutu79, 27 January 2024 - 08:04.


#51
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

View Postgushpi, on 26 ianuarie 2024 - 21:11, said:


...așa că timpul de depanare va crește:
-vine unul, vede ce-i de făcut și de e treabă de 2, va pleca și va reveni când face rost de un coleg... Posted Image
Asa era la upc acum vreo 5-6 ani, si la service, si la instalari. Programat pentru o treaba, vine unul, nu se poate, reprogramare in urmatorul interval disponibil, de obicei cateva zile. Era mai nasol daca trebuia sa intervina infrastructura, o saptamana down :))

#52
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023

View Postnelutu79, on 27 ianuarie 2024 - 08:04, said:

va puteti depune CV-urile
Nu prea este afacere la 2500 de lei salariul.
Pe unul de asta l-am văzut pe 1 ianuarie la 9 dimineața că oprește aici pe strada, a venit de două ori, asta înseamnă că nici liber de sărbători ca să-ți tihneasca drobul nu dă RCS&RDS.

#53
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 30.11.2017
Pai ăla la 2500 lei ce școala are și cât produce?
Poate avea și facultate, dar munca e nivel de sc profesională hai sa zicem liceu.

Ce sa faci daca asistent manager are 5000 să facă cafele iar lucrătorul de teren are 2500?
Piata muncii ar trebui sa regleze astea.

Iar dacă statul te taxează dur ptr orice angajat in plus, ce sa faci decât să mai renunți la ei și să-i forjezi pe aia rămași.

Statul își permite luxul: pensii speciale, bugetari debutanți pe 4500 lei și 15 ore pe săptămână lucrate.

Edited by cipri2bau, 27 January 2024 - 21:04.


#54
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
Ăla la 2500 de lei are pe mână un echipament de sudură de fibră optică care costă mai mult decât multe mașini de pe stradă.
Plus că trebuie să se urce la înlțime.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate