Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Cum reziliez contractul de cablu RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 SharonCollins, on 25 ianuarie 2024 - 19:09, said:

A scris omul ca  trebuie sa mearga sa semneze titularul  de contract!  A vorbit la serviciul clienti. Deci nu merge cum scrii tu. Alta companie, alte reguli.
A scris ce i-a spus unul la CC. Daca suna de 3 ori, ii spun aia 3 variate diferite.

Eu i-am spus ce să facă. Asta am făcut eu la 3 operatori
Pt că toate magazinele îs la 40 km de mine.

#20
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
Asa sunt toți, îți fac contracte si online, când sa reziliezi ai de lucru cu ei.

#21
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Intra pe sectiunea telecomunicatii si trimite un PM lui DIGI_Helper, poate gaseste o rezolvare convenabila.

#22
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
tocmai am reziliat contract la rds tv-internet. din 2016 am platit 90 lei lunar la un apartament in care nu locuieste nimeni. nici acum nu-l reziliam daca nu aveam de pierdut 30 minute undeva pana intram la banca Posted Image

am rezilat in 15 minute , azi am fost sa predau echipamentele(1 receiver hd + 2 smart-carduri). am fost refuzat , receiverul nu avea "cabluri" ,  maine o sa le dau un euroscart Posted Image  apoi au verificat in PC si mai aveam un telefon fix si un modem. telefonul il platisem vreo 50 lei acum vreo cativa ani iar modemul il am acasa . mi-au spus ca o sa verifice seriile cand revin !

la mine in oras, echipamentele se predau la un sediu dedicat.

Edited by csi1, 25 January 2024 - 21:23.


#23
maratona

maratona

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.12.2022
La DIGI au agenti de teren pentru persoane nedeplasabile
Cel putin cand e vorba de incheiere a unui nou contract :)
Faci cont DIGI online si inchei contractul pe internet

@
TERMINI contractul
Predarea echipamentelor se poate face de oricine
Ai grija sa primesti inscris de confirmare a predarii

#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,544
  • Înscris: 30.07.2007
Sunt absolut convins că puteți face notificare de reziliere din contul de client. Vor telefona pentru confirmare, dacă omul e in toate mințile nu vor fi probleme.
Echipamentele le predtați la cel mai apropiat punct de lucru cu publicul.


#25
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Tipic Digi(bine, nu numai ei fac mizeriile astea, dar nu mi s-a intamplat sa nu iau teapa de fiecare data cand am avut treaba cu contractul digi), cand vor sa inchei abonamente la ei, e suficient sa iti dai acordul verbal, la telefon, dar cand ceri rezilierea, nu domne! prezenta personala, ca alfel nu merge.
Ar trebui ANPC sa intre serios in ei, cu amenzi mari, altfel nu rezolvam nimic.
Si cei de la ghiseele digi , foarte nesimtiti. Am schimbat zilele astea adresa, am cerut transferul contractului la noua adresa, ma pune sa semnez pe tableta, dar nu stiu ce semnez. Cand ajung acasa, verific mailul, constat ca tocmai am prelungit contractul pe 24 luni. Fara sa fiu intrebat daca vreau asa ceva.

RDS face mizeriile astea pentru ca isi permite, e urat monopolul cablu tv/internet ( stiu ca mai sunt cateva firme micute prin tara, dar sunt nesemnificative).

#26
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 arab, on 25 ianuarie 2024 - 18:44, said:

De la relatii cu clientii au spus ca trebuie sa vina neaparat titularul de contract, sa si semneze, mi se pare abuziv si inuman totodata. Chiar nu poate veni cineva acasa si ia si echipamentul?

Aşa mi-au făcut şi mie, nici nu au vrut să audă altfel.
Certificatul de deces în original pe numele titularului, pe care îl prezentam, nu conta... trebuie să vină titularul şi nu se poate altfel...

 lex2010, on 25 ianuarie 2024 - 22:38, said:

cand vor sa inchei abonamente la ei, e suficient sa iti dai acordul verbal, la telefon, dar cand ceri rezilierea, nu domne! prezenta personala, ca alfel nu merge.

Eu nu am avut problema asta cu Digi, ci cu un alt operator... nu conta că titularul este în groapă, trebuie neapărat să vină să semneze cererea de reziliere...

#27
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 crocko.dilul, on 25 ianuarie 2024 - 22:36, said:

Sunt absolut convins că puteți face notificare de reziliere din contul de client. Vor telefona pentru confirmare, dacă omul e in toate mințile nu vor fi probleme.
Echipamentele le predtați la cel mai apropiat punct de lucru cu publicul.
Nu are mobil persoana respectiva, nu poate avea deci cont digi. Suna discriminator si asta, dar e real.

#28
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007
Reziliere online contract DIGI sau RDS & RCS

https://www.digicont...gi-sau-rds-rcs/

#29
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu pare ceva oficial! Am vazut-o.

#30
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
am si eu o intrebare asemanatoare: o persoana in varsta are abonament fix+tv+internet la Orange
persoana respectiva a decedat in decembrie 2023. intre timp s-au mai emis 2 facturi care nu au fost platitite de nimeni
persoana respectiva nu are mostenitori, casa a lasat-o la o ruda, a facut act de vanzare cumparare cu cativa ani in urma
casa e goala, ruda care a preluat casa trece uneori pe acolo sa mai verifice daca totul e in regula

cum se poate face rezilierea contractului cu orange?
are in chirie un modem si 2 receivere tv. ultimele 2 facturi (cea emisa in decembrie si cea emisa acum in ianuarie) nu au fost platite
ce se intampla daca nu le mai plateste nimeni, avand in vedere ca nici casa nu mai e pe numele persoanei respective? practic nici in justitie nu ar avea ce sa mai ia de pe urma pers decedate

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Trimite cumva o copie certificat de deces pe mail. E suficient.
Și dacă vrei să faci treaba până la capăt: duci și echipamentele.
Sau daca nu ai nicio treabă cu decedatul: lași așa. Că oricum dezactivează receiverele când vor suspenda abonamentul pt neplata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate