Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Construit casa sau cumpărat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
dani_ell

dani_ell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMoinesti72, on 25 ianuarie 2024 - 08:48, said:


Ideal ar fi sa gaseasca casa in care a stat cineva si care a facut-o pentru el, nu pentru a o vinde.
Cine face case pentru a le vinde pune cele mai ieftine materiale.


Cel mai bun sfat in cazul in care vrei sa cumperi o casa gata construita!

#38
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Astea sunt cazuri foarte rare și șanse mici să găsești așa ceva.

#39
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
eu unul cand citesc "casa facuta pentru el""  ... poate sunt eu analfabet functional dar eu inteleg doar un gunoi care-i place doar vanzatorului

doar el a decis unde a facut rabat la calitate ... si crede-ma toti fac !

citesc jurnalele de constructii de ani de zile , e fascinant sa vezi ce finisaje de Burj al Arab sunt facute pe fundatii de stiksuri , unu isi face proiectul de arhitectura pe servetel si-l trimite pe whatsup celui mai sarac ""arhitect"", gasit in piata probabil si vrea sa-i spuna casa

#40
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostAWE, on 25 ianuarie 2024 - 15:08, said:

Personal cred ca cea mai buna varianta e sa cumperi o casa facuta de cineva ca si cum ar urma sa locuiasca el acolo.

Si aici sunt multe de discutat. Ce zici tu este corect daca:

1. familiile sunt asemanatoare ( ca si numar de membrii si varsta ), si au acelasi stil de viata. Ce te faci daca familia care a locuit acolo avea 6 membrii, si la tine in familie sunt doar 3 ? Platesti pentru un spatiu de care nu ai avea nevoie.

2. iti plac finisajele existente, si tu doar dai o lavabila pentru "improspatare". Ce rost are sa platesti un parchet si o gresie care nu iti plac, ca dupa aceea sa le scoti, si sa pui unele noi ?

3. casa nu este mai veche de 2012-2015. In general, pana in 2012-2015 nu se punea atat accent pe partea de termoizolatie ( nici macar beneficiarii care isi "faceau casa pentru ei" nu acordau importanta cuvenita acestui aspect ), ceea ce inseamna ca ai sanse mari sa dai peste o constructie care necesita niste lucrari mai ample decat pare la prima vedere. Gandeste-te ce inseamna sa cumperi ( fara sa sti ), o casa care nu are soclul si fundatia izolate, si care are peretii termoizolati cu 5 cm de polistiren.

#41
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
Construit

Daca vei construi tu si vei fi pe santier ... iti vei da seama cate magarii se fac, pentru ca altfel se toarna/tencuieste si nu se mai vede ce este sub aparente. esti sigur ca nu au pus apa in betonul de la statie? ca ai etrierii unde trebuie? ca ai pietris sub placa? etc
Poti sa ai mama firmei si a dirigintelui de santier ... daca nu esti tu pe santier ...

#42
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
o construiești tu, doar dacă ai timpul necesar să fii pe șantier în fiece zi.
dar, asta se aplică doar dacă vezi diferența-ntre fier de 8 și cel de 10...
ȘI dacă planșa din proiect cu detaliile de armare nu reprezintă, pt tine, prima  piatră cu cuneiforme descoperită... :(

dacă n-ai idee despre ce-i vorba, atunci doar munca de cercetare a pieței te poate ajuta...

#43
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
nu este chiar rocket science ... garantat poti fi peste cei care iti spun ... "am mai construit asa 100 de case si nu a cazut niciuna".

pentru ca beneficiarul vrea sa fie totul ca la carte, muncitorii vor sa scape cat mai repede si mai simplu de ziua de munca

in ziua de astazi poti gasi informatii corecte foarte usor, trebuie doar sa ai capacitatea de a le prelucra
si forumul este o sursa foarte utila Posted Image

#44
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006

View Postrazvan-softpedia, on 25 ianuarie 2024 - 12:52, said:


Si pe noi cam tot atat ne costat renovarea unui apartament de patru camere, in conditiile in care o parte din manopera am facut-o eu. Nimic deosebit, gama medie la toate. Deci, cam astea sunt preturile.

PS. Este adevarat, cu tot cu mobila ( la fel si aici, nimic deosebit, gama medie ).

Uite aici mobila de 9.800 Euro care sta sa cada...

#45
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postrinaldoparaipan, on 27 ianuarie 2024 - 09:53, said:

Uite aici mobila de 9.800 Euro care sta sa cada...

Posted Image  Deci, eu ar trebui sa il pup pe tipul cu mobila, chiar daca am avut si eu niste mici clinciuri cu angajatii lui.

Tocmai pentru a evita situatii ca cea prezentata de tine eu am trei "reguli" pe care incerc sa le respect mereu :

1. Sa lucrez cu firme recomandate de persoane cunoscute mie si pe care pun baza.
2. Sa citesc recenzii despre firma respectiva ( daca firma nu are recenzii pe google, in proportie de 90% spun pas ).
3. Sa fiu la locatia lucrarii atunci cand se face montajul. Cand am renovat apartamentul, i-am facut cu nervii pe cei cu mobila si pe cei cu usile de interior, iar pe cel cu usa de exterior mai aveam putin si il incalecam ( arogant, nesimtit, tupeist ).

Edited by razvan-softpedia, 27 January 2024 - 17:52.


#46
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postcristobob, on 25 ianuarie 2024 - 11:30, said:

O prietena a sarit de 40 000 (PATRUZECIDEMII )DE EURO cu amenajarea unui apartament de 3 (TREI) camere. E adevarat ca e ... in Cluuj.
Cu ma reusit performanta sa fie jecmanita asa?
Presupun ca apartamentul era in gri de vreo 70 mp.

#47
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Era apartament în care nu (prea) s-a făcut nimic,  a trebuit scos tot, a pus parchet, gresie, a schimbat inclusiv geamuri, instalatie si obiecte sanitare, cred ca și la instalatia electrica, mobila, electrocasnice, multe oricum. Plus ca nu se pricepe (e normal) la construcții.

Și, cum am scris, ... e Cluuj.

#48
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Intre cumparat versus construit, clar aleg construit.

Deci primul pas este cautarea terenului. Ce sa ai in vedere? PRIMUL PAS ESTE " CERTIFICAT DE INFORMARE". Primaria elibereaza acest act din care afli ce si cat poti construi pe acel teren.
Daca raspunsul te satisface, urmeaza pasul doi: Studiu Geo. Afli calitatea terenului si solutii de fundare. Nu costa mult si te scuteste de surprize ulterioare neplacute!

Spunea cineva mai inainte ca e mai ieftin parter decat etaj. Nu as fi de acord, constructia pe verticala este mai ieftina, fundatie mai mica, acoperis mai mic. Dar pina acolo, mai e...

Edited by talica, 30 January 2024 - 04:31.


#49
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
"Nu as fi de acord, constructia pe verticala este mai ieftina, fundatie mai mica, acoperis mai mic. Dar pina acolo, mai e..." - daca nu adaugi si "la aceeasi suprafata construita" la afirmatia ta, atunci ea e gresita.  Posted Image

Edited by Olteanul_sfios, 30 January 2024 - 09:37.


#50
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
nu e gresita deloc. ia calculeaza suprafata acoperisului la aceeasi suprafata construita pe unul sau 2 nivele.

#51
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Din experienta unuia care a avut noroc sa gaseasca un teren ieftin in Bucuresti, Sector 1 si si-a facut propria casa... nu recomand nici la cei mai nasoi dusmani. Efectiv multa 'paloma blanca' tuturor celor din Primarie Sector 1 & absolut tot ce e conex. Am avut mare noroc ca nu am albit dupa toata experienta asta, atat de nerve-wrecking este incat nu se poate descrie intr-o carte intreaga.

#52
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Lasand la o parte treaba cu birocratia de care a avut parte colegul de mai sus:Daca te tin nervii si ai timp, construit si supravegheat in paralel de un diriginte bun, cu recomandari.
Am lucrat pana acum 10 ani la o firma de lucrari speciale (injectii, torcretari, reparatii structurale).
Nu pot sa iti spun cate nebunii am gasit.Cele descoperite, mai mult sau mai putin intamplator.
Cele ascunse probabil de n-ori mai multe sunt.
Un singur dezvoltator serios am vazut, are niste case in Pantelimon.
Lucrat intr-adevar cu simt de raspundere, poze la fiecare lucrare ascunsa, etc.

#53
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

 Olteanul_sfios, on 30 ianuarie 2024 - 09:37, said:

"Nu as fi de acord, constructia pe verticala este mai ieftina, fundatie mai mica, acoperis mai mic. Dar pina acolo, mai e..." - daca nu adaugi si "la aceeasi suprafata construita" la afirmatia ta, atunci ea e gresita.  Posted Image

Cred ca cel mai corect ar fi: la suprafete construite comparabile, apropiate ca marime.

#54
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023

View PostMoinesti72, on 25 ianuarie 2024 - 08:48, said:

Ideal ar fi sa gaseasca casa in care a stat cineva si care a facut-o pentru el, nu pentru a o vinde.
Cine face case pentru a le vinde pune cele mai ieftine materiale.

e ca anuntul cu oferta execeptionala, unica ... o masina a unei pensionare din Germania, care o tine in garaj si iese cu ea doar la piata ... are 5.000 km

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate