Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Construit casa sau cumpărat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Salut,

Cum ar fi mai bine acum ? Să construiesc o casă de la zero + luat teren sau să cumpăr direct gata făcută ?

Aș avea un buget de 150000-160000 de euro. Nu sunt deloc în temă ce aș avea nevoie să o fac de la zero: cat material, câți ingineri.

Ca și suprafață mă gândeam la 140 de mp

Ce pot să zic din start este ca zona pe care o caut este să aibă utilități până la teren/poarta.

Edited by maxb2000, 24 January 2024 - 22:33.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Problema nu e doar asa simpla.
Clar ca probabil iesi la 60% din pret vs cumparat, problema mare este sa gasesti terenul, nicidecum ridicarea casei.

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
problema si mai mare sa ai timp si rabdare sa o construiesti, ca implica o gramada de timp, batai de cap si alergatura cu actele

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Dupa felul in care ai pus intrebarile si dupa modul in care pui problema raspunsul este unul singur: nici o solutie propusa de tine, nu te avantajeaza.
Si totusi, daca esti dispus sa pulsezi mai mult (spre 250.000 euro) eu zic ca este mult mai bine sa construiesti de la 0 cu un diriginte de santier serios care sa isi faca treaba.
Am spus ca trebuie sa maresti suma pentru ca oamenii priceputi costa. Tu nu pari a avea inclinatie catre domeniul acesta si de aceea ai nevoie de constructor serios si dirigente bun.

Este strict parerea mea si imi cer scuze ca poate m-am inselat in privinta cunostintelor tale in domeniu dar asta rezulta dupa modul in care ai expus problema.

#5
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Daca  iti place santierul si te pricepi apuca te de construit )))

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Cat material iti poate spune doar un proiectant dupa ce este gata proiectul (binenteles +/- 15%)
Ingineri: depinde ce constructor alegi Posted Image   Poti sa ai numai "dorei" si doar un singur inginer.
Chiar daca ai utilitatile la poarta, tot tu alergi dupa acte si autorizatii. Sunt si firme care fac lucrul asta dar binenteles contra-cost.
Conteaza zona in care vrei sa construiesti: un teren de 500 mp la Cucuietii de sus costa 5000 euro si aceasi suprafata de teren intr-un cartier marginas dintr-un oras mare o sa coste 80.000 euro.

#7
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
conteaza zona. una e bucuresti una e comuna vadu-surpat sau cosoveni din deal
da ne mai multe informatii
eu zic daca gasesti pamantul construieste o tu


daca nu , cumpara

Edited by gogosaru100, 24 January 2024 - 23:38.


#8
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 gogosaru100, on 24 ianuarie 2024 - 23:37, said:

conteaza zona. una e bucuresti una e comuna vadu-surpat sau cosoveni din deal
da ne mai multe informatii
eu zic daca gasesti pamantul construieste o tu


daca nu , cumpara

Ma gandeam in Bucuresti la periferie sau langa..Teren tot cu casa vreo 300-400 mp.

#9
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Lăsând deoparte ca te pricepi sau nu, ca ai chef sau nu, ca bugetul e suficient sau nu, întotdeauna o casa făcută de tine e mai buna decât una cumpărată.
Sunt și excepții: dezvoltatorul ti-e ruda sau prieten apropiat ori găsești o casa gata făcută dar de la proprietar, nu de la dezvoltator. (adică unul care a facut-o pentru el, a și locuit in ea cativa ani, și din diverse motive o vinde. Motivele nefiind din cauza casei, ca a descoperit o fisura in fundatie sau ca au aparut niste tigani alaturi).
Dar strict între dezvoltator și construit, eu nu mi-aș lua casa de la dezvoltator decât dacă as ști clar ca în max. 10 ani oricum plec de acolo.

#10
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017
Ambele variante pot fi la fel de bune sau la fel de proaste, depinde.

#11
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postmaxb2000, on 25 ianuarie 2024 - 01:22, said:


Ma gandeam in Bucuresti la periferie sau langa..Teren tot cu casa vreo 300-400 mp.
tu pe un teren de 300 vrei sa faci o casa cu amprenta de 140 ?

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Parerea mea ar fi sa o construiesti tu de la zero. O faci cum vrei ( ma refer la compartimentare ), si ai ( cat de cat ) si un control asupra materialelor si manoperei, evitand in acest fel tot felul de vicii ascunse. Daca te uiti putin, o sa vezi ca este plin internetul de case cumparate de la dezvoltator, care au diverse probleme ( unele mai mari, altele mai mici ).

View Postal bundy ro, on 25 ianuarie 2024 - 07:11, said:

tu pe un teren de 300 vrei sa faci o casa cu amprenta de 140 ?

Nu a zis nimic de amprenta. Poate sa fie o casa pe doua nivele, cu amprenta de 70 mp ( nu a zis daca 140 mp construiti sau utili ). Si pot sa fie 400 mp. Posted Image

Teren 400 mp si 70 mp amprenta constructie nu este chiar rau ( sunt multe constructii asa ).

Edited by razvan-softpedia, 25 January 2024 - 07:19.


#13
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Cel mai bine ar fi sa o construiesti de la zero, ce vei lua, habar nu ai cat de bine au facut o.

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013
Personal, daca ar fi sa caut o casa si aia sa fie pentru familie, cu siguranta nu as cumpara una gata facuta ci as depune efort sa o fac eu de la zero. In Romania ai zero incredere cum au lucrat altii daca nu ai vazut cu ochii tai. Niciodata sa nu ai incredere. As prefera efortul vs teapa sigura.
Cum zicea cineva mai sus, problema e sa gasesti teren disponibil unde vrei sa faci casa.

Edited by jm2010, 25 January 2024 - 07:49.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
gasesti prin comuna berceni "vilutze" la 120.000E la gata ...
este adevarat ca din spatele casei "incepe porumbul" dar zona e in dezvoltare.

Edited by r_murphy, 25 January 2024 - 07:57.


#16
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postr_murphy, on 25 ianuarie 2024 - 07:56, said:

gasesti prin comuna berceni "vilutze" la 120.000E la gata ...
este adevarat ca din spatele casei "incepe porumbul" dar zona e in dezvoltare.

Ai vazut cum este traficul din/inspre com. Berceni la orele de varf ? Stai 30-40 min sa iesi de pe o straduta laturalnica, si dupa ce ai ajuns in principala mai faci 40-50 de min pana in Bucuresti.

#17
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmaxb2000, on 24 ianuarie 2024 - 22:31, said:

Salut,

Cum ar fi mai bine acum ? Să construiesc o casă de la zero + luat teren sau să cumpăr direct gata făcută ?

Aș avea un buget de 150000-160000 de euro. Nu sunt deloc în temă ce aș avea nevoie să o fac de la zero: cat material, câți ingineri.

Ca și suprafață mă gândeam la 140 de mp

Ce pot să zic din start este ca zona pe care o caut este să aibă utilități până la teren/poarta.

Fa o cautare pe site-urile de imobiliare, in zona in care vrei, sa vezi ce gasesti in bugetul avut.
Constructia unei case nu e ptr oricine

#18
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Depinde de zona,ca poti da aproape toata suma doar pe teren.
Intre luat la gata si construit tu, clar fa-o tu. O sa-ti ocupe cateva luni,dar o sa iesi mai ieftin (cel putin cu 30%),o sa stii exact pe unde vine absolut tot (electrice,tevi...etc) si in primul rand o sa bagi exact ce materiale vrei in ea.
Iti dau un singur exemplu: stiu casa construita pentru vanzare unde s-a bagat B150 in fundatie, pentru ca e cel mai ieftin,iar ca si armatura s-a bagat jumate din norma de calitate.Adica sa zicem in loc de fier beton de 14-16 s-a bagat de 8 sau maxim de 10. Cumparatorul nu are cum sa verifice si se trezeste ca la primul cutremur (chiar si cel mai mic) sau de la vibratii sau in timp ca s-a crapat toata placa.Mai departe prinde orbul,scoate-i ochii!
Legat de mana de lucru cel mai important e dirigintele de santier! El trebuie sa stea pe-acolo si sa supravegheze tot ce fac Doreii.Inginerul vine doar la sfarsitul etapelor sa dea cu subsemnatul,QC doar la sfarsit.....si care o mai fi!Dar dirigintele de santier acolo trebuie sa "moara"!Posted Image (ca Ana lu' Manole)
La materiale gasesti si tu ieftin,de utilitati se poate ocupa o firma (sunt firme care umbla peste tot,au si pile/relatii si te rezolva repede).
Acum tu stii ce vrei....Dar in primul rand ia terenul si vezi ce bani iti mai raman.Daca iei peste 700mp de teren te poti desfasura cu casa pe un singur nivel si iesi mai ieftin.Daca iei 500mp sau mai putin,o sa trebuiasca sa o faci cu etaj ca sa ai suprafata aia,nu de alta dar nu o sa iti ramana loc mult de curte,garaj,un foisor...etc.

Edited by george_eu25, 25 January 2024 - 08:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate