Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Construit casa sau cumpărat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeorge_eu25, on 25 ianuarie 2024 - 08:38, said:

Depinde de zona,ca poti da aproape toata suma doar pe teren.
Intre luat la gata si construit tu, clar fa-o tu. O sa-ti ocupe cateva luni,dar o sa iesi mai ieftin (cel putin cu 30%),o sa stii exact pe unde vine absolut tot (electrice,tevi...etc) si in primul rand o sa bagi exact ce materiale vrei in ea.
Iti dau un singur exemplu: stiu casa construita pentru vanzare unde s-a bagat B150 in fundatie, pentru ca e cel mai ieftin,iar ca si armatura s-a bagat jumate din norma de calitate.Adica sa zicem in loc de fier beton de 14-16 s-a bagat de 8 sau maxim de 10. Cumparatorul nu are cum sa verifice si se trezeste ca la primul cutremur (chiar si cel mai mic) sau de la vibratii sau in timp ca s-a crapat toata placa.Mai departe prinde orbul,scoate-i ochii!
Legat de mana de lucru cel mai important e dirigintele de santier! El trebuie sa stea pe-acolo si sa supravegheze tot ce fac Doreii.Inginerul vine doar la sfarsitul etapelor sa dea cu subsemnatul,QC doar la sfarsit.....si care o mai fi!Dar dirigintele de santier acolo trebuie sa "moara"!Posted Image (ca Ana lu' Manole)
La materiale gasesti si tu ieftin,de utilitati se poate ocupa o firma (sunt firme care umbla peste tot,au si pile/relatii si te rezolva repede).
Acum tu stii ce vrei....Dar in primul rand ia terenul si vezi ce bani iti mai raman.Daca iei peste 700mp de teren te poti desfasura cu casa pe un singur nivel si iesi mai ieftin.Daca iei 500mp sau mai putin,o sa trebuiasca sa o faci cu etaj ca sa ai suprafata aia,nu de alta dar nu o sa iti ramana loc mult de curte,garaj,un foisor...etc.

Ideal ar fi sa gaseasca casa in care a stat cineva si care a facut-o pentru el, nu pentru a o vinde.
Cine face case pentru a le vinde pune cele mai ieftine materiale.

#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmaxb2000, on 24 ianuarie 2024 - 22:31, said:

Salut,

Cum ar fi mai bine acum ? Să construiesc o casă de la zero + luat teren sau să cumpăr direct gata făcută ?

Aș avea un buget de 150000-160000 de euro. Nu sunt deloc în temă ce aș avea nevoie să o fac de la zero: cat material, câți ingineri.

Ca și suprafață mă gândeam la 140 de mp

Ce pot să zic din start este ca zona pe care o caut este să aibă utilități până la teren/poarta.

Verifica preturile la teren in zonele de interes (vei avea maari surprize), concomitent cu o casa gata construita, tot asa , in zonele de interes.

View Postmaxb2000, on 25 ianuarie 2024 - 01:22, said:


Ma gandeam in Bucuresti la periferie sau langa....

View Postmaxb2000, on 24 ianuarie 2024 - 22:31, said:

...
Aș avea un buget de 150000-160000 de euro. ...

Sigur nu ai uitat un zero ?." Ca - cam " ai nevoie.

#21
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View PostMoinesti72, on 25 ianuarie 2024 - 08:48, said:


Ideal ar fi sa gaseasca casa in care a stat cineva si care a facut-o pentru el, nu pentru a o vinde.
Cine face case pentru a le vinde pune cele mai ieftine materiale.
Asa zic toti dezvoltatorii mai mici, ca au facut-o pentur ei, dar ceva nu le place, e prea mica/mare si lucreaza la alta.

#22
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Suma aia e mica pentru teren in Buc. si casa de construit, banuiesc ca e toata suma de care dispui si vrei casa la cheie si ai alti bani pentru electrocasnice si mobilier.

Daca nu te pricepi la constructii, o sa iei multe tepe, majoritatea meseriasilor sunt vai de ei, azi iti vin, maine e posibil sa nu iti mai vina.
Sunt putini meseriasi cu adevarat, majoritatea sunt lepre, trebuie sa ai un dirginte de santier mana de fier care sa stie echipe bune cu care a colaborat, chiar si asa, oamenii din breasla asta sunt dificili si greu de lucrat cu ei.
Am un frate diriginte de santier, altul coordonator pe santier si au par alb in cap de la cate probleme au cu echipele, de la faptul ca trebuie sa faca pe politistii si sa urmareasca meseriasii care ascund alcool si risca sa cada in cap de pe schele, sa urmareasca echipele care fura materialele aduse si asa mai departe, nu mai zic ca sunt extrem de multi Dorei in echipe.

Noi am bagat minim 35.000 euro doar sa amenajam un apt. de 4 camere la bloc, anul trecut, in conditiile in care am facut mediu, nimic luxos, in conditiile in care nu am avut nevoie de teren, avize sau oameni care sa construiasca de la zero, in conditiile in care noi am facut partea electrica si am zugravit, plus am facut multe lucruri singuri sau cu familia.
Daca ar fi sa o iau de la capat, cu cat am dat pe apartament si cu cat am bagat in el, plus milioanele de neuroni morti de la stres, as cumpara o casa noua, gata facuta.

Edited by -Diana-, 25 January 2024 - 10:45.


#23
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View Post-Diana-, on 25 ianuarie 2024 - 10:44, said:

Noi am bagat minim 35.000 euro doar sa amenajam un apt. de 4 camere la bloc......
Pinochio,mai taie din ei!Cu 35.000e il refaci de la zero complet,cu mobila si electrocasnice de calitate!

#24
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postgeorge_eu25, on 25 ianuarie 2024 - 10:50, said:

Pinochio,mai taie din ei!Cu 35.000e il refaci de la zero complet,cu mobila si electrocasnice de calitate!

L-am refacut de la zero complet.
Ce dracu, crezi ca am pus cifra sa te impresionez pe tine?

#25
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
La finisaje limita e cerul.

#26
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postrider_x, on 25 ianuarie 2024 - 11:13, said:

La finisaje limita e cerul.

Exact!
Cu materiale de calitate si mana de lucru platita corespunzator, cu refacere integrala pe instalatie electrica, sanitara si termica, nu ai cum sa iesi mai ieftin in 2023/2024 pe costuri la un apartament de 4 camere in Buc, atata timp cat faci pentru tine, nu esti samsar sa dai doar o spoiala si nici vreun taranus care se bucura cand vede un wc de 100 lei.

Edited by -Diana-, 25 January 2024 - 11:29.


#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmaxb2000, on 24 ianuarie 2024 - 22:31, said:

Salut,
Cum ar fi mai bine acum ? Să construiesc o casă de la zero + luat teren sau să cumpăr direct gata făcută ?
Prima optiune ar fi sa sa o construiesti de la zero dar daca esti silit sa cumperi o casa nu te lua dupa faptul ca e frumos zugravita verifica foarte bine totul inclusiv utilitatile ,de exemplu sa nu te pomenesti ca nu poti folosi  simultan MSR si plita electrica pt ca ai contract de doar 5kw si mai nasol ca nu exista solutie de spor de putere,

Edited by anaki, 25 January 2024 - 11:30.


#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postgeorge_eu25, on 25 ianuarie 2024 - 10:50, said:

Pinochio,mai taie din ei!Cu 35.000e il refaci de la zero complet,cu mobila si electrocasnice de calitate!

O prietena a sarit de 40 000 (PATRUZECIDEMII )DE EURO cu amenajarea unui apartament de 3 (TREI) camere. E adevarat ca e ... in Cluuj.

#29
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View PostY0samiteSam, on 24 ianuarie 2024 - 22:44, said:


Si totusi, daca esti dispus sa pulsezi mai mult (spre 250.000 euro) eu zic ca este mult mai bine sa construiesti de la 0 cu un diriginte de santier serios care sa isi faca treaba.


Diferenta dintre a pulsa si a plusa e ca dintre mancare si mancarime.  Posted Image  In rest, cam ai dreptate.

#30
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Construit categoric!!! Daca ai unde. Daca in schimb terenul este la mama dracului sau fara utilitati sau in zona proasta (zona proasta a orasului, vecini de nedorit, zona cu alunecari, panta mare, etc) sau combinatii din acestea trebuie sa pui totul in balanta.

Sa luam un exemplu o casa construita si un teren vacant langa ea. Sa presupunem casa se vinde la pretul din zona - nu este un chilipir si este decenta - nu grozava, doar acceptabila.
1. Tu nu stii cum a fost costruita casa aceea chiar daca pare OK. Caz concret - o angajata la firma la mine si-a facut o casa iar alta era cu ea in costructie. Cea cu casa in constructie se vaieta la un moment dat cat fier intra la plafon. Cea care a construit deja - i-a sugerat dupa ce inspecteaza dirigintele de santier sa scoata 2 fire din 6 ca asa a facut si ea cu sotul ei. Ce zici de asta?
Casele noi au stalpi de beton la colturi, centura de beton, un singur tip de caramida, cel putin la exterior. Am vazut cu ochii mei, cu gramada - nu 1`- 2, case facute din cel putin 3 sau chiar 4 feluri de caramizi si BCA in combinatie. Personal am fost sa vad o casa cu mult teren in zona OK la care tencuiala era prinsa cu trestie ca pe vremuri. Daca nu era picata intr-un loc nu as fi stiut.
Multi la interior au ziduri de chirpici sau caramida nearsa chiar daca la exterior au pus ceva mai de calitate.
O casa construita s-ar putea sa nu fie izolata la standardul de 15 cm sau chiar daca este izolata ulterior, izolatul fundatiei o sa iti dea- batai de cap.
2. Daca construiesti salvezi bani. Cel putin 2 dezvoltatori pe care ii stiu si care fac case, in jur de 120 mp semifinisate, opereaza la un profit de cca 50-60 mii euro pe casa - depinde cat teren ii aloca. Cei  care fac case si mai mari de 190 mp opereaza la un profit de 70-80 mii casa semifinisata.
Acum tu nu o sa reusesti chiar atat - ei refolosesc proiecte, primesc discounturi mai bune la materiale stiu smecherii ca sa ciupeasca dar oricum ar trebui si tu sa salvezi la o casa de 120 mp macar 40000 euro.

Edited by AztecWarrior, 25 January 2024 - 12:21.


#31
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Mare economie nu faci daca construiesti o casa ca beneficiar dar macar decizi tu daca scoti din fierul beton sau altii. De obicei pe noi insine ne iertam mai usor decat pe ceilalti.

La materiale poti sa iesi mai scump pentru ca nu ai discounturi de volum si nu bagi toate ieftiniturile.
La manopera orice mester se uita la valoarea de vanzare a casei desi el tie iti spune cat are pretul pe mp (scule, cheltuieli de regie, etc.), ideea e sa nu moara el de ciuda daca faci tu vre-un profit mai mare decat el la o ipotetica vanzare a casei.

#32
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postgeorge_eu25, on 25 ianuarie 2024 - 10:50, said:

Pinochio,mai taie din ei!Cu 35.000e il refaci de la zero complet,cu mobila si electrocasnice de calitate!

Si pe noi cam tot atat ne costat renovarea unui apartament de patru camere, in conditiile in care o parte din manopera am facut-o eu. Nimic deosebit, gama medie la toate. Deci, cam astea sunt preturile.

PS. Este adevarat, cu tot cu mobila ( la fel si aici, nimic deosebit, gama medie ).

#33
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Personal cred ca cea mai buna varianta e sa cumperi o casa facuta de cineva ca si cum ar urma sa locuiasca el acolo. Eu am avut sansa sa gasesc una pe placul meu, facuta de cineva care urma sa se mute acolo, intamplarea a facut sa urmeze un divort si pentru a simplifica partajul, au vandut casa. Astea sunt totusi cazuri rare, dar nu e imposibil sa gasesti asa ceva, mai am un amic care a cumparat o casa destul de noua (vreo 6-7 ani) unde proprietarii s-au mutat in Canada sa fie mai aproape de copii/nepoti si au vandut tot ce aveau in RO.
Totusi o casa bine facuta tinde sa fie sensibil mai scumpa decat una facuta de "dezvoltator" pentru vanzare. Materialele bune costa, finisajele peste medie la fel etc. Bugetul ala de 150-160k e destul de mic daca trebuie sa includa si terenul. Sigur, depinde de suprafata utila, nivel finisaje, o sa ai nevoie de mobilier, electrocasnice, o gramada de costuri care se aduna.

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Cand ti-o construiesti e mai ieftina doar pentru ca socotesti timpul tau ca fiind gratis. Ori daca ai primi aceeasi remuneratie la munca de zi cu zi ai fi foarte foarte nemultumit.

#35
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Când o faci tu și vrei să iasă bine și calitativ e mai scump. Pe care o iei de gata  în mare parte nu știi ce cumperi. În afară de finisaje nu prea știi cum a fost făcută. Cred ca foarte puțini merg cu specialiști să o verifice din temelie și să aibă totul la vedere.

#36
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Cumpara o casa gata facuta, nu stii cand ai nevoie de ceva PET-uri sa le duci la reciclare. Vezi aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate