Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Intrare in posesie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Buna ziua

În urma unei discuții cu una din verisoarele mele, și a adus aminte ca bunicul decedat în 1974 a avut ceva teren. Am cerut de la primărie înregistrări din registrul agricol și am gasit 6ha. Ce fac mai departe, aveti idei unde trebuie să mă adresez pentru a intra în posesie?

#2
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Intai succesiunile la notar, dupa bunicul, dupa parinti (intelegem ca si parintii va sunt decedati daca pretindeti posesia averii bunicului, altfel averea aceasta e a parintelui dumneavoastra urmas al bunicului, daca este in viata). Cautati un topograf bun, il cadastrati si apoi notarul se ocupa de demersuri pentru intabulare (dovada proprietatii).

Edited by paul_bh, 24 January 2024 - 08:33.


#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Poate aveti "norocul"  si e deja intabulat prin uzucapiune pe cel care-l foloseste si plateste impozit pe el.

#4
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
dupa 50 de ani... sigur e deja ocupat

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 07.11.2006
Io zic ca intai si intai sa verificati statusul acelui teren. Nu de alta, dar sa nu cheltuiti timp, energie si mai ales bani aiurea.
Vedeti daca nu-i cumva ocupat deja de vreun vajnic fermier-protestatar, de vreo persoana apropiata conducerii de partid din zona, etc. Asta ca sa nu va transformati in Don Quijote.
Totusi 50 de ani reprezinta foarte mult, in multe cazuri o viata de om chiar.

#6
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View Postadisz, on 24 ianuarie 2024 - 10:37, said:

Io zic ca intai si intai sa verificati statusul acelui teren. Nu de alta, dar sa nu cheltuiti timp, energie si mai ales bani aiurea.
Vedeti daca nu-i cumva ocupat deja de vreun vajnic fermier-protestatar, de vreo persoana apropiata conducerii de partid din zona, etc. Asta ca sa nu va transformati in Don Quijote.
Totusi 50 de ani reprezinta foarte mult, in multe cazuri o viata de om chiar.
1. si daca l-a ocupat, ce? a devenit proprietar pe el?
2. despre ce 50 de ani vorbesti? pamanturile s-au dat inapoi dupa 1990

#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Eu as incepe prin a ma documenta cat valoreaza acel teren si sa reconstitui arborele genealogic ca sa stiu cum se va imparti acel teren. As lua apoi legatura cu restul mostenitorilor ca sa stam impreuna sa vedem ce acte avem si as merge si la primarie sa verific ce datorii sunt (impozite neplatite).

Daca terenul era pe numele bunicului, trebuie facuta succesiunea dupa bunic apoi dupa toti mostenitorii lui care au decedat.

In final, din cele 6 ha cel mai probabil partea ta va fi mult mai mica.

Pune in balanta:
- costul refacerii actelor (drumuri pe la primarii, adrese si comisioane la arhiva statului etc)
- costul succesiunilor
- costul cadastrului si intabularilor
- costul impozitelor restarte
- valoarea partii care imi revine mie

Si, cel mai important. Daca terenul ala avea ceva valoare, cu siguranta parintii tai ar fi facut ceva pana acum.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLabargo, on 24 ianuarie 2024 - 12:19, said:

1. si daca l-a ocupat, ce? a devenit proprietar pe el?
2. despre ce 50 de ani vorbesti? pamanturile s-au dat inapoi dupa 1990

Calmeaza-te , Ferdinand Posted Image

1 Daca l-a lucrat de 50 de ani cam cum va fi, dupa parerea ta?
2 Daca scazi din 2024 pe 1974 da un rezultat. Te las pe tine sa calculezi cat este/

Si chiar daca am aplica matematica ta paguboasa, tot da 34. De ani.

#9
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Dupa atata timp e mare lucru daca iti mai recunoaste dreptul sau daca mai ai dreptul in plus daca ar fi sa ti l dea sa vzi dupa cum apar sacalii (alti mostenitori) ca vor si ei dreptul.
Teoretic 6 ha = 60 k Euro

#10
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
la tara 6 Ha nu fac 60.000 euro....

#11
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Problema nu mi se pare simpla

Prima data trebuie lamurit daca zona a fost cooperativizata
Nu stiu ce se intampla in caz ca nu, dar daca a fost cooperativizata, trebuie vazut daca nu cumva bunicul sau cine era pe atunci
nu a facut cerere de inscriere in colectiva si a adus cu el si cele 6Ha de pamant. Asa se proceda, faceai cerere si scrai ce aduci
Unii au adus si vite, atelaje, seceratori, batoze, etc
Cel mai probabil, terenurile au intrat in patrimoniul cooperativei, caz in care trebuia ceruta reconstituirea proprietatii in
baza legii funciare 18/1991
Termenul de solicitare a reconstituirii s-a prescris
Acuma trebuie consultat un avocat bun si priceput pentru ca se poate deschide o actiune civila de revendicare a
dreptului de proprietate in conformitate cu Codul Civil. S -a prescris dreptul la reconstituire, dar dreptul la proprietate NU.
Repet, trebuie avocat bun si priceput
Mai mult ca sigur nu veti obtine terenurile pe vechiul amplasament. Poate nu le veti obtine deloc daca Primaria va
demonstra ca nu mai are teren la dispozitie pentru compensare. Poate o despagubire financiara
Dar e proces lung, complicat, scump ....

Edited by n_priceputu, 25 January 2024 - 16:23.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmary_champ, on 24 ianuarie 2024 - 03:59, said:

am gasit 6ha.
te duci și vezi cine l-a ocupat și cine-l folosește sau dacă este cartier deja pe el.după asta vezi ce-i de făcut

View PostLabargo, on 24 ianuarie 2024 - 12:19, said:

1. si daca l-a ocupat, ce?
de regulă oamenii își foloseau pământurile.acest teren sigur a fost vândut de bunicul și nu l-a ,,uitat,, și acum nepoții și-au adus aminte că-l avea cândva.poate fi vândut și cu o hârtie de mână cu martori

View Postandrei_221, on 24 ianuarie 2024 - 21:06, said:

la tara 6 Ha nu fac 60.000 euro....
poate-i la țară în olanda

#13
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
of''''    https://stirileprotv...e-cumparat.html
nu mai vindeti pe  LUCRU DE NIMIC

#14
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Buna

Va multumesc pentru răspunsuri, cred ca renunț suntem 7 nepoți,  dar daca deschidem succesiunea, notar, avocat pana la urma nu raman decât cu timp pierdut. Asa cum spunea cineva de la primărie, daca terenul a fost bun, sigur a fost ocupat de un fermier , imi pare rau ca spun mai ales din cei care le merge rău (in fiecare an i se înnoiește parcul auto cu cate un 4 x 4 nou)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate