Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Crazy Jokes - canalul meu cu clipuri satirice

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Doar de vreo doua saptamani am inceput ca hobby sa invat sa fac videoclipuri folosindu-ma si de AI.
Incet incet par sa iasa mai fain, personal, cel mai mult imi place cum a iesit asta:
https://www.youtube....rts/qhhV1clDzN8
De fapt si pe YT a avut cele mai multe vizionari.
Glumele sunt luate atat de pe forum cat si de pe net, le mai prelucrez, traduc in engleza, etc.

Parerile sunt binevenite ptr. ca nu prea am de unde lua feedback daca nu am comentarii, sfaturile unora cu experienta pe YT sunt de asemenea asteptate de un novice asa cum sunt eu.Posted Image

Edited by radumiki, 20 January 2024 - 14:18.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Pentru umorul meu este prea lung cu multe momente moarte, de liniste totala.

#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Drăguț!
Cât te-a costat versiunea Pro a ChatGPT-ului?

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ca sa captezi atentia tinerilor, fa-le mai scurte si mai rapide. Adica replicile alea sa nu aiba pauze asa mari intre ele. Iar, la final, taie clipul imediat dupa punch line.

N-ar strica sa te inspiri din filmuletele altora de pe tik tok, sa te prinzi de ce unele clipuri au milioane de vizualizari. Sunt scurte, pline de energie si culori, iar finalul nu trebuie neaparat sa fie cel asteptat.

#5
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

 Sef-chenko, on 20 ianuarie 2024 - 14:23, said:

Pentru umorul meu este prea lung cu multe momente moarte, de liniste totala.

 Puferiu_, on 20 ianuarie 2024 - 14:28, said:

Ca sa captezi atentia tinerilor, fa-le mai scurte si mai rapide. Adica replicile alea sa nu aiba pauze asa mari intre ele. Iar, la final, taie clipul imediat dupa punch line.

N-ar strica sa te inspiri din filmuletele altora de pe tik tok, sa te prinzi de ce unele clipuri au milioane de vizualizari. Sunt scurte, pline de energie si culori, iar finalul nu trebuie neaparat sa fie cel asteptat.

OK, am citit ceva (multe) tutoriale si sfaturi ptr. a face videoclipurile atractive si da, se pare ca mai ales tinerii care populeaza canalele media stau cateva secunde doar pe clip, nu au rabdare...
Acum, o sa incerc pe viitor unde se poate sa le fac mai scurte, daca va uitati pe canal ultimele puse (facute) sunt mai scurte,  insa cum spuneam in primul post, este un hobby ptr. mine si vreau sa fie fain in primul rand. Puteam evident si in clipul dat ca exemplu sa mai tai din secunde, sa restrang totul insa trebuie sa fie si ceva pe gustul meu. Posted Image

Sef-chenko - linistea nu e chiar totala, si melodia gasita mie mi s-a parut excelenta. Posted Image

 Rubin1977, on 20 ianuarie 2024 - 14:25, said:

Drăguț!
Cât te-a costat versiunea Pro a ChatGPT-ului?

Nu folosesc asta. Folosesc Gemno si Pictory.AI.
Le-am luat doar pe o luna, 10$+27 $ (sper sa nu gresesc), am zis ca na, e ok ptr. start apoi poate prelungesc sau incerc si alte programe de genul...

Edited by radumiki, 20 January 2024 - 14:39.


#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,546
  • Înscris: 16.03.2007

 Puferiu_, on 20 ianuarie 2024 - 14:28, said:

Ca sa captezi atentia tinerilor

nici bunica-mea nu cred ca s-ar uita la glumite din astea de pe vremea lu doru octavian dumitru...

#7
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Nu sunt critic, dar nu vad viitorul la asa ceva. Unele mi se par glume de unchi in slow motion cu annoying voice

Eu ti-as zice sa faci ceva povesti cu AI, dar NU copiate, si tot in engleza, sa ai public calumea.

 laffin, on 20 ianuarie 2024 - 15:23, said:


nici bunica-mea nu cred ca s-ar uita la glumite din astea de pe vremea lu doru octavian dumitru...

Pai a zis tineri, nu participani la motzul lui Cuza....

#8
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

 laffin, on 20 ianuarie 2024 - 15:23, said:

nici bunica-mea nu cred ca s-ar uita la glumite din astea de pe vremea lu doru octavian dumitru...

Auch, asta era cat pe ce sa doara! Posted Image
Ca si la orice altceva te gandestei (filme, muzica, glume, arta, etc) fiecare are preferintele sale.
Io chiar azi dand pe feed am urmarit un video cu Doru Octavian Dumitru si l-am gasit amuzant. Avea mult mai multe vizualizari si like-uri decat stupizeniile astea aiuristice care nu spun nimic.
Din ce am vazut eu pe retelele sociale in special la capitolul umor de calitate pe gustul meu oferta este destul de subtire. Sunt cativa comedianti buni in rest  predomina situatiile hilare, unele comice e drept iar la capitolul de creat content e jale...
Na, daca iti place sa razi ca pica unul in cap sau alearga unul dupa altul, glume de genul ,,camera ascunsa'' e OK, eventual acum animate.

Mi-am facut pe langa YT si TikTok si aseara am pus si pe Instagram.
Este interesant cand compar analizele lor, este la fel de interesant ptr. cum cum evolueaza vizionarile, like-urile si comentariile functie de platforma.
Repet sunt doua saptamani de cand am inceput, demarajul in asa ceva e anevoios.
Pe langa ca sunt peste tine sute de milioane de conturi care pun content divers, te concureaza fetele aproape dezbracate care danseaza sau spun prostioare si a glumelor prostesti care prind la prosti.
Si prostii sunt majoritari, pana la aparitia retelelor sociale se stia dar era mai greu de demonstrat, acum e clar, in fapt toate platformele astea majoritatea continutului este adresat unor astfel de oameni. Posted Image

Edited by radumiki, 20 January 2024 - 16:15.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

 radumiki, on 20 ianuarie 2024 - 14:15, said:

1. Pauzele dintre propozitii trebuie sa fie mult mai scurte
2. Trebuie sa mai dai la pila la fundul ala, ca e plat ca o scandura.

PS si eu am o idee din asta, dar nu stiu cand ma apuc. Poate ii fur din cota de piata a lui radumiki :D

Edited by Bursul, 20 January 2024 - 16:49.


#10
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
1. Problema e ca daca nu ,,tai'' bine iese muzica din fundal sacadata, dialogul poate sa fie afectat intre scene, insa da, primele scene pot fi mai scurte. Ultima scena am constatat ca e bine sa fie oleaca mai lunga, chiar daca ramane doar fondul muzical ca sa aiba vizitatorul timp sa dea un like. Daca se termina brusc si intra in alt clip nu mai revine doar ptr. asta.
2. Cel mai mult timp imi ia sa genereze AI-ul imagini cat de cat OK. Repet, chiar daca e doar un hobby ca orice alt lucru pe care-l fac il iau in serios, vreau sa iasa cat mai bine, sa ma perfectionez. Nu iau prima imagine generata, nici a doua, poate a noua....
Oricum, e distractiv macar ca citesc atatea glume pana gasesc una utilizabila si tot e un castig alimentandu-mi buna dispozitie. Posted Image

Edited by radumiki, 20 January 2024 - 16:52.


#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,148
  • Înscris: 04.02.2011
Folosește AI-ul strict pentru bază, apoi intră într-un editor serios gen Blender și faci montajul. Apoi scoți sunetul și îl editezi separat, astfel încât să aibe intonația corectă, tragi de fiecare silabă până sună cum trebuie. Sincronizează sunet pe imagine, poți adăuga un sunet de casă de marcat la fiecare imagine, tot videoclipul trebuie să aibe ritm susținut, alert.

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
My 2 cents:

- Clip-urile #short nu trebuie să aibă niciun fel de pauze. Am dat random pe un clip și avea pauză de 3 secunde minim, timp în care dau swipe-up de 20 de ori.
- Mișcările caracterelor sunt prea lente și mă îmbie la somn. I want some action, baby!
- Nu folosești un voiceover constant, ca să dai o ancoră conținutului. Plus că vocile nu au expresivitate și asta e crucial la un banc. Poate fi un banc mai prost, dar contează cum este livrat. Am încercat să urmăresc o glumă între soți, nu m-a prins.

Revin după ce mai dau un ochi.

#13
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Asa cum am spus, sunt doar doua saptamani de cand am inceput. Daca te referi la cel cu scandalul dintre soti, cred ca acela a fost primul videoclip facut de mine.
Inca invat, pana ma perfectionez cat de cat sigur va mai trece ceva timp.
Apreciez oricum toate sfaturile si parerrile voastre.:)

#14
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

 Sef-chenko, on 20 ianuarie 2024 - 14:23, said:

Pentru umorul meu este prea lung cu multe momente moarte, de liniste totala.

 Puferiu_, on 20 ianuarie 2024 - 14:28, said:

Ca sa captezi atentia tinerilor, fa-le mai scurte si mai rapide. Adica replicile alea sa nu aiba pauze asa mari intre ele. Iar, la final, taie clipul imediat dupa punch line.

 Bursul, on 20 ianuarie 2024 - 16:38, said:

1. Pauzele dintre propozitii trebuie sa fie mult mai scurte

 miki07, on 20 ianuarie 2024 - 18:05, said:

My 2 cents:

- Clip-urile #short nu trebuie să aibă niciun fel de pauze. Am dat random pe un clip și avea pauză de 3 secunde minim, timp în care dau swipe-up de 20 de ori.


Am pus azi trei clipuri scurte incercand sa va ascult sfaturile: fara pauze intre scene si am pastrat aceeasi voce care sa personalizeze practic canalul.
Pareri? Posted Image

https://www.youtube....zyJokes2/shorts

#15
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Am ras la aia cu pilotul, pentru ca mi-am adus aminte de ceva. Destul de bună gluma.

O idee, ai putea traduce bancuri cu Bulă în engleză.

#16
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Am facut in premiera un videoclip dupa un post de-al meu pus pe forum. Nu realizez foarte bine daca e reusit sau nu, cred ca in mare ideea se intelege.

Vizualizare mesajradumiki, pe 05 februarie 2024 - 22:25, a scris:

Multi se bucura sau iau in deradere suferinta altuia.
E rege, ce plm, sa vada cum e sa suferi!
Da, avem multe in comun toti oamenii care inca traim pe planeta: ne nastem, traim, murim. Uneori viata e condimentata cu suferinta. De cele mai multe ori mai exact.
Ce ne deosebeste?
Unii sunt atat de prosti incat se bucura de suferinta altora.
Fenomenul este cu atat mai des intalnit cu cat cei care se bucura sunt mai prosti iar cei pe care viata-i incearca cu suferinta sunt mai sus pozitionati social.
No vedeti, si Charles e ca noi! Il doare, moare...
Va zic io sigur ca trage si basini cand poate...
Si io trag la greu, recunosc...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SUQevsnXkNE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Dupa o luna de ,,content creator'' amator si de ocazie Posted image pot zice ca e destul de greu, ciudat si frustrant, plus multe alte sentimente pe care nu le mai amintesc acum... Posted image

Spre ex. YouTube: am peste 17 mii de vizualizari per total, aparent e bine dupa o luna incepand de la zero si nestiind nimic despre fenomen. Doar ca unele videoclipuri par intepenite de la inceput si nu primesc vizualizari orice as face (le sterg, schimb setari, titlu, taburi, etc) pe cand altele intre direct pe reel-ul YT si aduna vizualizari.
Alta problema e nr. mic de abonati. Au fost totusi cateva mii de unici si nu s-au abonat. Sigur, se poate ,,artificial'' insa prefer daca e sa cresc sa o fac ,,natural''.
Cat despre videoclipurile cela mai vizualizate, + 1000 de vizualizari, unde se poate face putina analiza,  am la majoritatea vizitatorilor  +80% SUA+UK+Canada si ceva indieni.

Mai e TikTok, Instagram si FB... in fine, peste tot este foarte multa superficialitate. Nu ma refer la continut, ar parea ca dau in ceilalti insa calitatea oamenilor care frecventeaza retelele astea este cel putin discutabila.

Nu, nu abandonez, cand am timp mai ,,produc'' mai ales ca acum deja parca merge mai repede productia. Satisfactia post productie este insa diminuata cand vezi ca doar max.  10% s-au uitat la intreaga ,,opera'' si doar un procent extrem de mic la tot videoclipul,  eventual iti baga un comment sau iti trimit un mesaj unde spun ca le-a placut,Posted image

Edited by radumiki, 06 February 2024 - 19:52.


#17
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Asta-i gluma:

Patru prietene tinere si frumoase si-au petrecut concediul impreuna la
mare, fara barbatii lor. La intoarcere, pe una din ele au apucat-o remuscarile:
- Fetelor, am sa-i povestesc lu' barbatu' meu de cate ori l-am inselat in concediu.
Bruneta: - Ce idioata!
Roscata: - Ce curajoasa!
Blonda: - Ce memorie!

Asta-i videoclipul. Pareri?

Edited by radumiki, 14 March 2024 - 13:29.


#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005
personal as intelege o imagine statica, o descriere cu vocea sumbra
iar in pauza "de robot" sa fie secventa video care sa complementeze descrierea

ce vrei tu sa faci nu este chiar atat de diferit fata de ce a reusit veteranul RWJ
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qRh_ogrmYPo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si varianta scurta
https://www.youtube....rts/j7OCrRLG31M

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate