Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Sunt anvelopele dedicate "obsolete"?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

Poll: Sunt anvelopele dedicate obsolite? (70 member(s) have cast votes)

Sunt anvelopele dedicate obsolite?

  1. Da (17 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  2. Nu (53 votes [75.71%] - View)

    Percentage of vote: 75.71%

Vote Guests cannot vote

#55
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.05.2022

View PostRedDev, on 21 ianuarie 2024 - 11:20, said:

Anvelopa de iarna vs anvelope All Season, conform expertilor.
Nu stiam ca acel Hankook e de referinta si nici n-am idee in ce conditii a fost efectuat acel test, sper doar ca tu, sotia, copilul, parintii sau altcineva drag sa nu va aflati pe trecerea de pietoni in diferenta aceea din tabel.

View Postalin2pas, on 21 ianuarie 2024 - 12:02, said:

La un stil de conducere mai relaxat nici nu e nevoie de anvelope foarte performante.
Din pacate nu asa functioneaza. Indiferent de stilul de condus poti fi surprins sau pus in situatia de a frana brusc sau face o manevra de ocolire.
Conduc de ceva ani si pana acum n-am avut nevoie nici de airbag si nici de ESP. Inseamna ca nu am nevoie de ele?

#56
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 24.07.2022
nu are cum sa fie in diferenta aia de 1 metru pe trecerea de pietoni daca nu se arunca pe trecere. si asta doar in zilele cu zapada..sau poate soferul de allseason se duce la sala/e mai atent si apasa mai fortos/repede frana si recupereaza mai mult de 1 metru. :)

#57
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Contează si cat conduci si pe unde.

La aia de oras pe care o fâțâie restul lumii prin jurul casei nici 1000 de km pe luna, am all season.

La a mea, care depășește 3000 de km pe lună am anvelope dedicate, nu risc să nu ajung unde am treabă pt 2 schimburi anual la vulcanizare.

Sunt diferențe, le vad la condus, nu dau 2 bani pe testele lor.

#58
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 29.01.2008
Poate pe zăpadă sau gheață să fie mai bună o anvelopă de iarnă. Ce facem pe uscat? Dar pe umed la 0 grade? Dar la 10-15 grade? Schimbăm anvelopele de două ori pe zi pentru a fi adaptate tuturor condițiilor?
Dacă iau piciorul de pe accelerație și îl pun deasupra frânei când mă apropii de o trecere de pietoni deja recuperez cu vârf și îndesat diferența la distanța de frânare față de cel mai performant cauciuc.
Mai e un aspect: marea majoritate a testelor sunt făcute cu anvelope noi. Când apar uzura și vechimea situația se poate schimba dramatic. Un test făcut de ADAC arată cum se pot schimba performanțele anvelopelor când se uzează:
https://www.adac.de/...fahrene-reifen/
O anvelopă premium de sezon uzată poate fi mai periculoasă decât una AS aproape nouă.

#59
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postalin2pas, on 22 ianuarie 2024 - 00:11, said:

Schimbăm anvelopele de două ori pe zi pentru a fi adaptate tuturor condițiilor?


Am pus anvelopele de iarna acum 4 zile. Astazi le-am dat jos si le-am pus pe cele de vara. In 4 zile am trecut de la ~20-25cm de zapada la asfalt negru doar prin cresterea temperatarii, -5C -> +10C

#60
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.09.2005
.

Edited by serginho, 22 January 2024 - 02:06.


#61
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 29.01.2008
Păi atunci în zilele când dimineața sunt -2 grade și e mâzgă pe jos, iar la amiază sunt 10-15 grade cum ar trebui procedat? Ținem un set de roți în portbagaj și le schimbăm după necesități? În plus, dacă pe drum e strat compact de zăpadă bătătorită poate ar trebui și un set de roți cu anvelope nordice.

#62
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,753
  • Înscris: 30.10.2003
Fiecare face ce vrea cu timpul sau liber. Daca aveti hobby schimbatul rotilor, nu va strica nimeni placerea :D

#63
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Am constatat ca 40 de minute de miscare fizica si economia a 100 de lei nu chiar asa un capat de tara !

Daca as gasi d-astia comozi as face un ban gramada !

#64
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 29.01.2008
Și eu îmi schimb singur roțile, dar de două ori pe an, nu de două ori pe zi sau pe săptămână. În rest, adaptez stilul de conducere la condițiile de drum.

Edited by alin2pas, 22 January 2024 - 12:06.


#65
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
De curiozitate, cei care schimbati singuri rotile de 2->n ori pe an, de echilibrat cand le echilibrati? Ca presupun ca circulati si voi pe strazile noastre minunate ... dupa 6 luni de dat in gropile noastre 99% sigur rotile alea au nevoie de echilibrare.

#66
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,062
  • Înscris: 03.12.2005
De ce? Zboara plumbii de pe ele?

#67
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 29.01.2008
Până acum doar de două ori am avut nevoie să reechilibrez roțile (s-au dezlipit plumbii). Atât timp cât o dată la cel mult câteva luni testez mașina la viteze de 150+ și nu trepidează, înseamnă că nu sunt probleme de echilibrare. În plus, după un timp ar apărea și uzură neuniformă a anvelopelor.

#68
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 11.07.2006
Eu am un set de vara cu care a venit suv-ul michelin primacy 4 pe 19" si un set de iarna cu jante de aliaj special pentru sezonul rece (cica au un strat de lac proctector pentru solutiile de dezapezire) cu anvelope hankook.La fel le schimb acasa in curte lejer fara stres.Eu is mai de moda veche asa ca merg iarna cu cele dedicate,dupa parerea mea cele as e un compromis care nu exceleaza la nici un sezon,dar daca soferul nu e un schumi si lipsa de spatiu,bani chef what ever atunci as e perfect.Problema atunci incepe cand vezi ditamai jipanu cu niste cauciucuri de 2 lei dar avem masina de 10 de mii de euroi.

#69
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,364
  • Înscris: 08.01.2021

View PostLuvRaluK, on 22 ianuarie 2024 - 12:08, said:

De curiozitate, cei care schimbati singuri rotile de 2->n ori pe an, de echilibrat cand le echilibrati? Ca presupun ca circulati si voi pe strazile noastre minunate ... dupa 6 luni de dat in gropile noastre 99% sigur rotile alea au nevoie de echilibrare.
Cand e nevoie. In ceea ce ma privește pe mine, in 12 ani de când am seturi dedicate, niciodată :)

#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005

View PostValy_User, on 20 ianuarie 2024 - 11:32, said:

....
depinde de stilul si conditiile de condus.
prefer sa merg si vara cu alea de iarna....

#71
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 26.07.2023

View PostPhonyx, on 22 ianuarie 2024 - 16:47, said:

Eu am un set de vara cu care a venit suv-ul michelin primacy 4 pe 19" si un set de iarna cu jante de aliaj special pentru sezonul rece (cica au un strat de lac proctector pentru solutiile de dezapezire) cu anvelope hankook.La fel le schimb acasa in curte lejer fara stres.Eu is mai de moda veche asa ca merg iarna cu cele dedicate,dupa parerea mea cele as e un compromis care nu exceleaza la nici un sezon,dar daca soferul nu e un schumi si lipsa de spatiu,bani chef what ever atunci as e perfect.Problema atunci incepe cand vezi ditamai jipanu cu niste cauciucuri de 2 lei dar avem masina de 10 de mii de euroi.
Pai la 10 mii de epuroi iei un Logan la mana a doua, normal ca-i pui si gume expirate ;)

#72
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 29.01.2008

View PostPhonyx, on 22 ianuarie 2024 - 16:47, said:

Eu am un set de vara cu care a venit suv-ul michelin primacy 4 pe 19" si un set de iarna cu jante de aliaj special pentru sezonul rece (cica au un strat de lac proctector pentru solutiile de dezapezire) cu anvelope hankook.La fel le schimb acasa in curte lejer fara stres.Eu is mai de moda veche asa ca merg iarna cu cele dedicate,dupa parerea mea cele as e un compromis care nu exceleaza la nici un sezon,dar daca soferul nu e un schumi si lipsa de spatiu,bani chef what ever atunci as e perfect.Problema atunci incepe cand vezi ditamai jipanu cu niste cauciucuri de 2 lei dar avem masina de 10 de mii de euroi.
Ca fapt divers, în parcare la Polus Center din Cluj Napoca am văzut un BMW X5 cu sigla Motorsport și anvelope de iarnă Royal Black. Avea totuși anvelope dedicate de sezon, nu AS 😂

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate