Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma
 

Sunt anvelopele dedicate "obsolete"?

* - - - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
136 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Sunt anvelopele dedicate obsolite? (70 membri au votat)

Sunt anvelopele dedicate obsolite?

  1. Da (17 voturi [24.29%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 24.29%

  2. Nu (53 voturi [75.71%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 75.71%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#19
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 340
  • Înscris: 09.09.2005

View PostValy_User, on 20 ianuarie 2024 - 11:40, said:

Obsolite înseamnă învechite (dpdv moral).

dar "depasite" - ce are?

ON: am Michelin allseason. f. multumit.

Editat de serginho, 20 ianuarie 2024 - 13:40.


#20
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 620
  • Înscris: 23.12.2023
Nu stie nimeni ca dupa ce rulezi cativa km, cauciucurile sa incalzesc? deci alea de vara care se intaresc la frig, se inmoaie cand rulezi cu ele.
Mergeti fratilor cu ce vreti, fetisizati caucicurile de iarna, e treaba voastra
Dar sunt teste care arata ca pe carosabil uscat sau umed, cauciucurile de vara au performante mai bune decat cele de iarna, manevrabilitate si franare.
Nu-mi bat capul sa le caut, nu am nici un motiv, nu ma intereseaza sa conving pe cineva sau sa-mi dea dreptate cineva. Mi-am expus parerea, in rest...

Editat de Labargo, 20 ianuarie 2024 - 13:53.


#21
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.364
  • Înscris: 08.01.2021
Eu sunt în situația ăluia cu 3 zile de zăpadă pe an. Pneurile de iarna le am pentru ca merg la munte anual (uneori de mai multe ori) nu pentru utilizare zilnica.

Dacă n-aș merge la munte și as renunța la doua seturi de pneuri as rămâne la cele DE VARA. În 360 zile pe an sunt sensibil peste allseanson la absolut toate capitolele.

Iar in alea 5 zile ramase în care pneurile de vara sunt periculoase exista uber.

Editat de KiloW, 20 ianuarie 2024 - 13:53.


#22
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Am set complet iarna/vara. Da' fac naveta zilnic(40km pe DN) si ma duc si pe la munte-n drumetii. Daca m-as fatai doar prin oras mi-as pune all season ca popa. La ce ierni mai avem prin Romania..

#23
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Gentile ca gentile ca a scos vuiton modelul sanvish acum dar jantele cu anvelope dedicate sunt din punctul meu de vedere mai bune.
Cand cumpar masina vine gata echipata cu cauciucuri foarte bune , nu trebuie decat sa cumperi niste jante de tabla cu anvelope .
Eu am luat unidirectionale Goodyear UG9 pe 15’ si 3 jante ca una o aveam din fabrica drept rezerva , distractia a costat pe la 1000 de lei, au 6 ani si sunt ca noi iar cele de vara mai duc 1-2 ani.
Consider ca allseason sunt proaste atat vara cat si iarna !

#24
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.582
  • Înscris: 27.09.2006

View PostLabargo, on 20 ianuarie 2024 - 13:52, said:

Dar sunt teste care arata ca pe carosabil uscat sau umed, cauciucurile de vara au performante mai bune decat cele de iarna, manevrabilitate si franare.
Ai partial dreptate, daca te referi la temperaturi de minim 10 grade celsius ... dar cand scazi la temperaturi "normale" de iarna (sub 5 grade Celsius), cauciucurile de vara franeaza mult mai prost. La fel nu-mi bat capul sa iti caut testele, le gasesti tu daca vrei cu adevarat.

#25
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.911
  • Înscris: 08.02.2022
Pe threadul cu si despre anvelope spuneam cum ca zilele trecute am pus anvelopele de iarna, sa merg sa cumpar paine.
Si dupa cum se “potrivesc ploile”: in cazul meu este vorba de un gradient de ~8%/~120m, ~20cm zapada proaspata.

Nu vreau sa starnesc un uragan: anvelopele “bune” merg pe “spate”, obligatoriu.


#26
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.026
  • Înscris: 24.04.2008
Allseason vredestein quatrac pro (la mare, la munte, la ski, peste tot)...n-as mai trece pe dedicate ever..le schimb mai des ca se uzeaza mai repede dar mult mai ok decat cu schimbat dedicate...

#27
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 24.09.2017
asta e discutie veche de cand lumea. iar raspunsul pe softpedia o sa fie ca e bine sa fie dedicate, fiindca sunt in general oameni mai batrani care posteaza si astia sunt mereu cu 2 perechi de anvelope, asta nu se vrea o generalizare, e ceva ce am observat eu in timp.

michelin cross climate 2 se comporta pe zapada mai bine decat multe anvelope dedicate de zapada si aproape asemanator cu hankook, care-s cam referinta in domeniu pentru iarna. bine, acum pot veni unii si altii ca rezultatele sunt trucate, s.a.m.d.

problema cauciucurilor all season, este caldura foarte/foarte mare, cum e vara. eu am de 8 ani si nu m-am mai uitat in spate. acum, depinde ce brand iei si alte multe alte lucruri.

Editat de bobitad, 20 ianuarie 2024 - 14:55.


#28
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 15.11.2005
seturi diferite iarna/vara, nici nu vreau sa aud de allseason.

#29
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.584
  • Înscris: 11.06.2010
Eu sunt la nivelul urmator. Am masini dedicate.

#30
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.653
  • Înscris: 26.03.2009
Allseason  sunt ptr climă blândă și ptr circulat bătrânește. Și cum zicea un coleg mai devreme, deja în al treilea an nu mai sunt sigure. Pe tyrereviews la testul anvelopelor allseason sunt folosite și o anvelopă de vară și una de iarnă medii ca performanță, ptr comparație.  ADAC chiar face acele teste pe aceeași mașină ( poate mai diferă culoarea) . Am mers și cu allseason dar nu le-aș mai pune decât pe o mașină de oraș.
https://www.tyrerevi...n-Tyre-Test.htm

#31
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.359
  • Înscris: 24.07.2022

View Postbobitad, on 20 ianuarie 2024 - 14:53, said:

asta e discutie veche de cand lumea. iar raspunsul pe softpedia o sa fie ca e bine sa fie dedicate, fiindca sunt in general oameni mai batrani care posteaza si astia sunt mereu cu 2 perechi de anvelope, asta nu se vrea o generalizare, e ceva ce am observat eu in timp.

ce inseamna batrani? teoretic cei "batrani" au mers deja cu anvelope de vara no name, pe masini poate nici cu abs si ierni adevarate. daca acum tin la 2 seturi o fac doar ca au anchilozat sau n-au pe ce da banii aiurea. :D

deja sunt "obsolete" cele de iarna. oricum majoritatea tarilor de pe planeta nici nu stiu ca exista.

#32
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Batrani (40+) sunt cei care au mers cu anvelope Montana pe Dacia 1310 indiferent de sezon cand iernile se traduceau prin temperaturi de -25 de grade 😉.
Si erau in stare sa mearga cu ele si pe zapada si pe polei si la munte si la mare, acum nu se mai poate, generatia pufulet e …speciala !
Anvelopele allseason sunt un fel de n-am bani sa imi cumpar anvelope calumea asa ca sunt cele mai bune astea !


#33
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.300
  • Înscris: 02.08.2021
Așa, și vrei să ne întoarcem la anvelopele Montana de pe Dacia 1310? Eventual cu cameră dacă se poate.
Se întâmplau multe accidente atunci din cauza anvelopelor.

Editat de Valy_User, 20 ianuarie 2024 - 16:48.


#34
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Si astazi ? Se intampla si mai multe ca tot neconforme conditiilor sunt anvelopele , daca te uiti cu ce opinci merg calaretii de 150-200 cp cu turbine fluieratoare te crucesti !
Ca orice alegerea depinde de nevoi , allseason poate fi o alegere pentru pensionari si navetistii de oras , pentru drumuri lungi eu consider ca cele dedicate sunt si mai ieftine dar mai ales mai corespunzatoare conditiilor de utilizare !

#35
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.026
  • Înscris: 24.04.2008

View Postq_p, on 20 ianuarie 2024 - 16:51, said:

Si astazi ? Se intampla si mai multe ca tot neconforme conditiilor sunt anvelopele , daca te uiti cu ce opinci merg calaretii de 150-200 cp cu turbine fluieratoare te crucesti !
Ca orice alegerea depinde de nevoi , allseason poate fi o alegere pentru pensionari si navetistii de oras , pentru drumuri lungi eu consider ca cele dedicate sunt si mai ieftine dar mai ales mai corespunzatoare conditiilor de utilizare !

Man, sunt departe, departe de a fi pensionar. Prefer sa dau si 1000E+ pentru anvelope all season de calitate. Cu astea actuale fac naveta din 2 in 2 saptamani permanent Buc-TM, pe orice timp. Bineinteles ca atunci cand drumurile sunt blocate stau potolit. Atunci nici Hummer-ele nu ies din garaj cu anvelopele dedicate.
  - Nu stiu  de ce le bagi intr-o categorie, asa aiurea. Si pe alea de calitate si pe alea no name. Nici nu stii pe unde am umblat cu ele (Muntele mic, Garana, Valiug, Semenic, etc). Te invit pe Semenic sa vezi cum e drumul..si la Straja pana la gondola...dar presupun ca vorbesti din auzite de all season (calitative).
  - Pur si simplu nu am timp sa le tot schimb de 2 ori pe an, le schimb odata la 3 ani si gata, altele noi. Si daca ai 2 seturi, mai mult de 3-4 ani, nu merita sa le tii.

View Postq_p, on 20 ianuarie 2024 - 16:51, said:

Anvelopele allseason sunt un fel de n-am bani

PS: Vad ca le ai de 6 ani si de alealalte mai tragi 2 ani. E clar cat ai dat pe ele si ce calitative mai mai sunt ele..

Editat de lost2209, 20 ianuarie 2024 - 17:35.


#36
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.031
  • Înscris: 17.02.2020

View PostValy_User, on 20 ianuarie 2024 - 11:32, said:

Dar mă uit acum la ce ninsori sunt în Brașov, și trebuie ținut cont că Primăria nu deszăpezește în dreptul locurilor de parcare dintre blocuri.
Dar, de ce nu văd un test: Zăpadă de 15 cm urcat o rampă de 8%?
Eu ma uit ca anul trecut in Salaj, Cluj si Bihor nu am vazut zapada de loc. Ba mai mult in Salaj nu am vazut zapada nicaieri si am umblat tot judetul toata iarna intre cele 4 orase.
Anul asta a nins inclusiv ieri, s-a depus vreo 4 cm dar nu si pe drum - si nu ca au curatat drumul, asfaltul inchis la culoare care absorbe radiatia IR combinat cu traficul a topit ce cadea de la sine. Si acum sunt negative dar drumurile sunt uscate.
Nu am vazut zapada de 15 cm de 20 de ani.
Daca ar cadea asa ceva as sta acasa pana se topeste sau curata, nu ma manca in fund asa de tare de nu pot astepta 2-4 ore. A mai nins in 2022 sa fi fost de 10 cm. Drumurile au devenit accesibile aproape imediat, apoi s-a topit de la sine cam in 6-8 zile.
Si daca prin absurd nu se curata imediat si nici nu se topeste ma duc pe jos sau cu mijloc de transport in comun, nu sunt asa pretentios.
Apropo cu SUV cu All Season, tractiune numai pe fata - cei drept am functia Snow Grip Control am mers odata de pe drumul Zalau-Baia Mare numai deal si vale in Salaj - o gramada de pante si coborari. Ningea de rupea - si deja era pe drum poate nu 15 dar 13 era. Daca am redus viteza am ajuns OK. Nu am mers cu 80-120 cum merg de obicei pe drumul asta, ci cu 50-75. Si nu din cauza ca nu urca, sunt atatea curbe ca imi era frica sa nu alunec de pe drum.
Concluzie: de ce sa cumpar anvelope de iarna? Pentru cateva ore in care drumurile nu sunt curate? Si daca prin absurd nu se curata / nu se topeste daca ai decenta sa reduci viteza si nu te manca in fund sa mergi cu 100 Km pe ora ca pe uscat, ajungi cu bine.

Editat de AztecWarrior, 20 ianuarie 2024 - 17:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate