Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

RCA - Play/Pause

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Nu faceti confuzia intre polita achizitionata cu card de cumparaturi care ofera optiunea platii in rate cu polita achizitionata direct in rate . In primul caz e grija bancii sa-si recupereze banii de la cumparator pt. ca asiguratorul/broker-ul primeste suma integrala pe cand in al doilea caz e grija broker-ului/asiguraorului .
Al doilea caz e motivul pt. care eMag-ul nu mai ofera aceasta optiune (sau cel putin a sistat o perioada varianta aceasta de plata) pt. ca multi abuzau de ea cat sa obtina polita si apoi incetau plata ratelor bazandu-se pe faptul ca la o verificare de rutina politistii nu vor verifica efectiv daca polita a fost suspendata .

#38
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Dacă se vor introduce plata în rate a polițelor și posibilitatea suspendării RCA va avea mult mai mult de lucru poliția rutieră. Eu unul nu aș accepta nici o „amiabilă” fără ca vinovatul să scrie cu mânuța lui pe formular „Declar că nu am asigurarea RCA suspendată sau întârzieri la plata RCA” și să semneze. Dacă are asigurarea suspendată sau nu și-a plătit rata (deci asigurarea nu e valabilă la momentul producerii accidentului) se alege direct cu dosar penal pentru fals în înscrisuri oficiale și uz de fals.

#39
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

 sirgoofy, on 19 ianuarie 2024 - 15:22, said:


Cum sa fie aceeasi paguba (materiala) intre 2 rable ce fac 2000eur (impreuna) vs 2 bolizi de 100k eur/buc ?
Caz 1. Tu cu rabla de 1k euro nu acorzi prioritate si nenorocesti un Urus, daune pe RCA-ul tau de 20-30k euro.
Caz 2. Cel cu Urus nu-ti acorda prioritate si-ti sparge bara. Dauna totala. RCA-ul lui te despagubeste cu vreo 800 euro.
Deci, cine spuneai ca trebuie să plătească RCA mai mare?!
Bine, cazurile sunt duse la extrem dar poate ai prins ideea. Asta dacă stii ce e RCA si la ce folosește. Hint: nu e CASCO.

 alin2pas, on 20 ianuarie 2024 - 14:19, said:

Eu unul nu aș accepta nici o „amiabilă” fără ca vinovatul să scrie cu mânuța lui pe formular „Declar că nu am asigurarea RCA suspendată sau întârzieri la plata RCA” și să semneze.
Dacă ai telefonul la tine, verifici pe loc dacă asigurarea e valabilă sau nu, cred că și verificarea online se va adapta la noua realitate, dacă va fi.

Edited by aladdin2k, 21 January 2024 - 17:48.


#40
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Pe internet pot apărea modificările după câteva zile. Probabil dacă nu plătește rata la asigurare nici nu va apărea vreo modificare. Dacă asigurarea nu are nici o problemă vinovatul pentru producerea accidentului nu ar avea nimic împotrivă să facă respectiva mențiune pe formularul de amiabilă.
În fine, amiabila oricum e doar opțională, oricând se poate rezolva direct la poliție. În urmă cu aproape 10 ani a avut soția un eveniment cu cineva care a plecat de pe loc fără să se asigure, iar firma unde avea RCA (defuncta Carpatica) avea pretenția ca vinovatul să-și recunoască în scris pe formularul de amiabilă vinovăția. Individul a refuzat să mai facă respectiva mențiune, iar toată afacerea s-a rezolvat 3 săptămâni mai târziu la poliție cu permisul suspendat 60 de zile + amendă pentru individ. Nici eu nici soția nu am primit amendă pentru declararea accidentului cu întârziere. Individul avea mașina pe numele mamei sale și era la al patrulea accident în ultimele 12 luni.

Edited by alin2pas, 22 January 2024 - 09:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate