Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

RCA - Play/Pause

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

 WarpS, on 19 ianuarie 2024 - 10:20, said:

Facem numere de inmatriculare digitale, sa fie mai usor. Te urci in masina, te loghezi la sistem, dai sincronizare si daca ai RCA, ai numar de inmatriculare afisat. Astfel e usor sa pui play / pause la RCA.

Ai pus pauza la asigurare? In loc de nr de inmatriculare scrie PIUA
N-ai RCA? In loc de nr de inmatriculare scrie N-am...
N-ai semnal sa poti face sincronizarea? Eh, se mai intampla, te bazezi pe cache local.

Chiar is curios ce gaselnita gasesc ei.
Asta-mi aduce aminte de o faza de acum vreo20+ ani,
Vedeam in troleibuzele alea lungi calatori care se duceau in spate unde nu era nimeni, stateau infasurati in jurul stalpului si cu biletul in mana infipt in compostor, daca urcau controlorii doar sa ii faca clack-ul.
Sau ulterior cu telefonul si mesajul in drafts cu send-ul sub deget pt o calatorie.
Cam asa si cu tractorul, stai cu rca-ul dezactivat si daca te opreste garda, apesi repede butonul pana ajunge agentul la geam cu "actele la control".

Edited by AdrianHH, 19 January 2024 - 11:01.


#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

 danaciu, on 19 ianuarie 2024 - 09:56, said:

Da care-i problema, e prea mult sau e prea putin?
Sau mai bine le lua 100 de euro?
Sau doar pentru ca e masura Ciolacu/psd/pnl e din start gresita?
Am observat din comentariile de aici de pe SP (si nu numai) ca de cand sunt la guvernare pnl/psd n-au luat nici o masura buna, nici macar una buna.
Nici macar din greseala. Din mii de initiative si masuri nici macar una nu e buna.  Toate sunt gresite. Orice au facut trebuia de fapt facut exact invers!

Aia cu "romanii pun botul la 100 euro" e o remarca de toata jena. Iti garantez eu ca si nemtii si francezii si belgienii si americanii (mai ales ei) se uita la 100 de euro.
Si vrei sa zici ca tu daca vezi 100 de euro pe strada nu te apleci sa-i iei?
Ca sa-i predai la politie, binenteles:)))!

Si da, in anumite tari si in anumite conditii se poate suspenda temporar asigurarea auto.
https://myurbanjungl...before you buy.

In rest protestul astora cu camioane si agricultura e penibil, mai ales faza cu blocarea soselelor.
Era o protestara la tv pe multe programe care baga textul ala cu "vrem o tara ca afara" dar modificat la situatia ei particulara si anume ca vor subventii ca afara. Dar sa lucreze la standarde si sa plateasca impozite ca in Romania, adica prost si la negru.
Dar cea mai aberanta si dezgustatore faza e aia cu cei care si-au cumparat utilaje cu fonduri UE nerambursabile si acum urlau isteric ca sunt furati de europa si sa iesim din UE!
Ce grad ai ? Sigur ca astia din PSD si PNL au facut si lucruri bune....pentru ei. Cand esti in cardasie cu aia pe care incerci sa ii sustii si ai la fel ca ei burta plina, e normal ca orice protest ti se pare penibil !

#21
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

 Adm, on 19 ianuarie 2024 - 10:54, said:

E clar ca sistemul actual de asigurari, pausal, e depasit.
4.Nu ai dauna, esti la B8 de ani buni, teoretic un sofer cu B8 de 1 an ar trebui sa aibe tarif diferit de unul cu B8 de 10 ani. Dar oricum la anul creste cu 20% rca-ul. Nah problema.

#22
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

 ioppo, on 19 ianuarie 2024 - 10:12, said:

Adica esti de acord ca nea Nicu a luat o masura buna cu cei 100 lei? Masura luata la balcon, la indemnul Elenei Ceausescu?
Asta ca sa stabilim din start nivelul.

Pe urma discutam de ce a da 100 euro (ca la curve) cand le iei 5000 e o mizerie.

Si, ulterior, putem discuta de ce a avea un prim ministru despre care nu stim daca si cand a luat Bacalaureatul, e o rusine nationala, barem sa mai si consideri ca poate lua vreo masura buna pentru tara.

Pe nea nicu tu l-ai bagat in discutie nu eu.
Si e o comparatie penibila oricum. E ca si cum ai spune ca il copiem pe Hitler pentru ca facem autostrazi!

In problema platii la c.. ma scuzi dar eu nu am experienta ta si nu stiu cat se da.

Prim ministrul nostru putea sa aiba si 4 clase si tot tor ar fi cu cateva clase peste Trump de exemplu.
Incercati sa depasiti totusi traumele trecutului, asta cu scoala e chiar penibila.

In rest, pt ceilalti colegi, am spus mai sus ca suspendarea temporara a asigurarii se face in animite tari si in anumite conditii deci e foarte simplu de implementat (chiar si prin copy paste:))
Si mai pun odata un link:
https://myurbanjungl...before you buy.

Dar revenind la protestatari si la cerintele lor ridicole e de subliniat ca au cerinte din partea statului care afecteaza afacerile unor companii private.
Deci ei care se revendica ca privati vor ca statul sa intervina in afacerile altor privati pentru ca ei sa castige in propriile lor afaceri private!
Asta e nivelul discutiei. Si apoi mai vorbim de scoala?

#23
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

asta cu scoala e chiar penibila
Asta cu scoala nu e deloc penibila, e cea mai importanta.

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

 AdrianHH, on 19 ianuarie 2024 - 10:58, said:

Cam asa si cu tractorul, stai cu rca-ul dezactivat si daca te opreste garda, apesi repede butonul pana ajunge agentul la geam cu "actele la control".

O, nu. Ai inventat apa calda.

Daca la incheierea unei polite ai termen de 24-48 ore, cat o mai fi, sa intre in valabilitate cam asa se va adopta si pentru reactivarea politei suspendate. Nu le pasa asiguratorilor de controlul tau ci de vreo dauna pe care ar avea-o de decontat cauzata in perioada cand asigurarea e, de fapt, suspendata.

#25
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

 crocko.dilul, on 19 ianuarie 2024 - 11:19, said:

Asta cu scoala nu e deloc penibila, e cea mai importanta.
Pai nu vezi ca lor li se pare normal sa aibe in capul statului oameni fara scoala? Lor le pare normal. De aia educatia  si invatamantul in Romania e la nivelul asta. Tinut de PSD.

 danaciu, on 19 ianuarie 2024 - 11:04, said:

Pe nea nicu tu l-ai bagat in discutie nu eu.
Si e o comparatie penibila oricum.

E o comparatie buna ca sa isi dea seama orice retardat ca daca ii dai 100 lei in timp ce ii iai 5000 e o mizerie pesedista-comunista.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 florin1008, on 19 ianuarie 2024 - 10:51, said:

La produse pe care esti obligat sa le cumperi? E o diferenta intre zeci de magazine/banci care se bat intre ele sa te convinga sa cumperi de la ei un telefon si asiguratori care ofera contra cost un produs obligatoriu. Apropo, cum e treaba cu RCA-ul facut pe mai putin de 1 an? Ce se vorbea la implementare si cum e acum?  Visati in continuare.

Tu ai vorbit de RCA, eu ti-am raspuns strict despre RCA si acum o iei la vale cu "produse"?
Sa ramanem la RCA care, repet, se poate achita in rate, fara dobanda, pe 12 luni de ani buni.

#27
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

 adisz, on 19 ianuarie 2024 - 11:54, said:

Tu ai vorbit de RCA, eu ti-am raspuns strict despre RCA si acum o iei la vale cu "produse"?
Sa ramanem la RCA care, repet, se poate achita in rate, fara dobanda, pe 12 luni de ani buni.
Eu nu stiam. Pai de ce nu le spui si protestatarilor cum sa faca. Nu mai pierd vremea prin frig si nu mai ingreuneaza traficul. Si daca se poate, de ce mai promit astia ca baga ceva ce deja exista? Presupun ca vorbesti de rate direct la asigurator sau banca agreata de asigurator, nu artificii gen card de credit, imprumut la rude/prieteni, bani dati de parinti sau mai stiu eu ce povesti.

Edited by florin1008, 19 January 2024 - 12:16.


#28
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

 Adm, on 19 ianuarie 2024 - 10:54, said:

E clar ca sistemul actual de asigurari, pausal, e depasit.
...
2. Se aplica pe unitatea de timp, nu perioada de folosire.
Cum ai implementa asa ceva ?
Chiar mi-ar place, sunt unul din cei care utilizeaza masina ocazional
Din pacate nu se poate, desi ar fi superb sa se poata Posted Image

Treaba cu pretul la rca imo are legatura si cu preturile la masini, ar trebui sa fie diferenta la costuri intre unu cu masina de 80k euro si cel cu tabla de 3k euro.

Edited by sirgoofy, 19 January 2024 - 12:21.


#29
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
S-ar putea sa fie ca-n Vest, ai placute cu luna la care incepe asigurarea si luna la care se sfarseste.
Foarte buna pentru bogatii care au mai multe masini si isi scot cabrioletele doar vara, din luna 3 pana in luna 9.

Attached File  saisonkennzeichen-1024x389.png   23.11K   18 downloads

Tinand cont ca nu merge nimeni cu combina prin ianuarie - februarie, poate asa o sa fie si la noi.

Edited by December, 19 January 2024 - 12:50.


#30
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
@sirgoofy
Nu are legatura cu pretul masinii.
Aceeasi paguba o faci cu un cazan de 1000 eur sau cu unum de 100 000 eur.
Se iau in considerare caii putere.

#31
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006

 florin1008, on 19 ianuarie 2024 - 12:15, said:

Presupun ca vorbesti de rate direct la asigurator
Vrei să te învăț un secret? :D Presupun că ai RCA, așa că ți-l poți citi singur. Acolo în partea de jos a paginii vei găsi informații despre prețul poliței, prețul decontării directe, total, număr rate, valoarea ratei și momentul plății primei rate și scadența ratelor.

Poate nu s-o putea pentru PJ, nu știu.

Dacă tot sunt scumpe asigurările astea, măcar să citim ce scrie pe ele, zic :lol:

#32
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

 alexcrist, on 19 ianuarie 2024 - 13:24, said:

Vrei să te învăț un secret? Posted Image Presupun că ai RCA, așa că ți-l poți citi singur. Acolo în partea de jos a paginii vei găsi informații despre prețul poliței, prețul decontării directe, total, număr rate, valoarea ratei și momentul plății primei rate și scadența ratelor.

Poate nu s-o putea pentru PJ, nu știu.

Dacă tot sunt scumpe asigurările astea, măcar să citim ce scrie pe ele, zic Posted Image

Multumesc pentru informatii. La mine e trecut "1" la numar de rate. Poate poti sa faci pomana pana la capat si sa imi spui cum fac "12" in loc de "1". Am facut-o la pint.ro. Am intrat acum pe site-ul ala si nu am vazut nimic legat de plata in rate. Poate m-am uitat eu gresit.

Nu inteleg de ce discutati subiectul asta intr-un mod ambiguu. Spuneti clar unde dai click sa platesti in 12 rate fara dobanda, fara artificii.

#33
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Niciun broker nu-ti propune plata in rate, direct catre el.
Fa asigurare pe pagina de internet a companiei de asigurari si vei gasi acolo optiunea de plata in rate.

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Nu mai sunt pe lume carduri de-alea de rate? Nu exista descoperit de cont?

#35
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

 Adm, on 19 ianuarie 2024 - 13:04, said:

...
Aceeasi paguba o faci cu un cazan de 1000 eur sau cu unum de 100 000 eur.
Se iau in considerare caii putere.
Cum sa fie aceeasi paguba (materiala) intre 2 rable ce fac 2000eur (impreuna) vs 2 bolizi de 100k eur/buc ?

Edited by sirgoofy, 19 January 2024 - 15:23.


#36
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

 crocko.dilul, on 19 ianuarie 2024 - 14:34, said:

Niciun broker nu-ti propune plata in rate, direct catre el.
Fa asigurare pe pagina de internet a companiei de asigurari si vei gasi acolo optiunea de plata in rate.
La persoane fizice exista la toate bancile carduri de cumparaturi . In lista de magazine partenere gasesti un broker(nu stiu daca la toti). De exemplu Raiffeisenul avea 2 pana acum un an, acum are doar un singur broker. Practic, te poti duce sa faci rate la ei fara dobanda. Nu toate au 12 luni. In exemplul prezentat de mine, brokerul actual are maxim 3 rate.
Utilajele sunt multe pe persoana juridica, acolo e alta poveste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate