Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Costuri Proiectare/Arhitect

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postarg, on 21 februarie 2024 - 23:59, said:

atunci da la un "mester" 120e si las' ca vezi tu cum faci cand deschizi santieru....
dupa ce platesti de 3 ori casa constati ca ai o movila de compromisuri si carpeli.

Din pacate, faptul ca platesti multi bani pentru un proiect nu este o garantie a faptului ca primesti si cea mai buna solutie. Si pe un proiect poti sa platesti 10.000 euro, si sa te trezesti cu "o movila de compromisuri si carpeli". Posted Image  In primul rand tine de experienta si seriozitatea omului cu care colaborezi, nu de meseria pe care o are. Am cunoscut arhitecti care erau ( sunt ) niste lepre de oameni ( spagari, mincinosi, imbarligatori, slab pregatiti, etc. ), si am cunoscut instalatori care sunt oameni super ok.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sunt de acord cu tine, normal ca poti gasi carpaci pe bani multi. invers este mult mai greu.
cu recandari si un pic de noroc poti gasi la suma potrivita pe cineva ok.

proiectul comlet ar trebui sa fie undeva la 30e/mp
sfatul meu e sa discuti direct proiect dtac + pt + de.
interesul "arhitectului" e sa-ti dea dtac-ul pe bani cat mai multi si de-ul sa-l faci cu altii sau cu "mesteru". un de bine facut te scuteste de cheltuieli inutile in santier (care depasesc cu mult cei 30e/mp)


#39
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
La mine pe meleag arhitecților costa 10-15% din valoarea proiectului. Însă serviciile lui includ destul de multe chestii, e un fel de șef proiect/interlocutor aproape unic.

Proiectul în sine, inclusiv partea subcontractata la inginerul structurist
Se ocupa de dosarul pentru urbanism.
Face caietul de sarcini pentru constructor.
Analizează ofertele primite de la constructori și te ajută să o alegi pe cea mai buna, care include tot și nu are chestii scrise cu litere mici.
Face munca dirigintelui de șantier, urmărește lucrările și le recepționează. Nu plătești factura pentru o lucrare pana nu-ți confirma arhitectul că s-a făcut conform specificațiilor, iar constructorii știu asta.
În caz că apar probleme neprevazute îți face un proces verbal și cauta solutii. Procesul ala verbal are oarece valoarea juridica, în caz de litigiu ulterior cu primăria, cu vreun vecin etc.

Mie mi se pare un serviciu util, mai ales pentru cineva care nu-i de meserie și e ușor de fraierit.

Edited by KiloW, 22 February 2024 - 08:52.


#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
in principiu arhitectul este managerul de proiect si trebuie sa-ti livreze proiectul complet care sa contina toate specialitatile.

#41
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postarg, on 22 februarie 2024 - 08:52, said:

in principiu arhitectul este managerul de proiect si trebuie sa-ti livreze proiectul complet care sa contina toate specialitatile.

Asa ar trebui, dar... chestia asta este foarte de greu de realizat ( adica proiectul sa fie foarte bine facut pe toate specialitatile ). Sunt atat de multe detalii pe care trebuie sa le ai in vedere, incat este dificil sa ai un proiect fara scapari.

Personal, pentru proiectele de instalatii voi alege sa colaborez cu firme diferite, pentru fiecare specializare in parte.

#42
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Un structurist pentru framing știți? Nu Șoflete. N-am bani pt el. Am de definitivat un proiect. Structuristul, căruia i-am achitat integral suma, conform contractului, este de negăsit la tel, mail sau WhatsApp. Nu pot să merg la cabinetul lui. Ne despart *decât* 450 de km.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu la case din bete de chibrit nu ma bag

#44
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Eu sunt interesat de cei care se bagă. Știu suficienți care nu se bagă.

#45
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015

View Postradu103, on 23 ianuarie 2024 - 22:14, said:

In perioada interbelica pretul arhitecturii cu design interior inclus (c-asa se facea pe-atunci) era aprox 20% din investitia finala.
(nu zic eu, mi-a zis-o un membru de marca OAR)

Nu-i adevărat.

[ https://i.imgur.com/5YnSeXq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajsacos, pe 22 februarie 2024 - 22:17, a scris:

........ Structuristul, căruia i-am achitat integral suma, conform contractului, este de negăsit la tel, mail sau WhatsApp. Nu pot să merg la cabinetul lui. Ne despart *decât* 450 de km.

Spune-ne cine este, poate este mai aproape de unul dintre noi. :)

#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

Vizualizare mesajKiloW, pe 22 februarie 2024 - 08:49, a scris:

La mine pe meleag arhitecților costa 10-15% din valoarea proiectului. Însă serviciile lui includ destul de multe chestii, e un fel de șef proiect/interlocutor aproape unic.

Proiectul în sine, inclusiv partea subcontractata la inginerul structurist
Se ocupa de dosarul pentru urbanism.
Face caietul de sarcini pentru constructor.
Analizează ofertele primite de la constructori și te ajută să o alegi pe cea mai buna, care include tot și nu are chestii scrise cu litere mici.
Face munca dirigintelui de șantier, urmărește lucrările și le recepționează. Nu plătești factura pentru o lucrare pana nu-ți confirma arhitectul că s-a făcut conform specificațiilor, iar constructorii știu asta.
În caz că apar probleme neprevazute îți face un proces verbal și cauta solutii. Procesul ala verbal are oarece valoarea juridica, în caz de litigiu ulterior cu primăria, cu vreun vecin etc.
Asemenea oameni sunt rari si valorosi ,scutesc beneficiarul de multe batai de cap .

#48
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008

 mircea812, on 24 februarie 2024 - 08:27, said:


Spune-ne cine este, poate este mai aproape de unul dintre noi. :)
Alexandru Vazianu. Este din Suceava.
Mai trebuie planșele peste planșee, șarpantă, elementele de prindere dintre parter și etaj, casa scării, scara.
Distanțele de trasare, pentru talpă, le voi calcula eu

#49
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Sunt din Bucuresti. Poate avem vreun coleg din Suceava care sa-i bata la usa.

#50
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
I-am bătut eu destul. Zeci de telefoane, mail-uri sau mesaje pe WhatsApp. Telefonul este deschis.
Așadar, dacă știți un structurist pe lemn, vă rog să-mi scrieți!

#51
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Daca ai avut contract, ai platit si nu ti-a livrat, mergi pe ANPC, ISC si Ordinul Arhitectilor.
Daca i-ai virat banii si nu ti-a facut factura pa in 15 a lunii urmatoare, dai si la ANAF, pe articolul 319.

Am avut o problemam cu unul din asta acum vreo 5 ani la tara, pentru o anexa.
I-am trimis pana si ITM-ul pe cap, ca aveam inregistrarile din camere unde ajutorul lui ii zicea "sefu', imi dai si mie banii la sfarsitul saptamanii sa iau rechizite la copii?" si nu figura angajatul firmei din contract.

Edited by kretzu77, 24 February 2024 - 20:13.


#52
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Merci!
Să verific dacă mi-a dat toate facturile. Eu am extrasele de cont, cu viramentele bancare.
Aș fi vrut să nu ajung aici...

Bănuiesc rebuie să depun sesizarea la Suceava, nu?

#53
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Cred ca merge online la toti

#54
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
La recepție nu trebuie să participe și structuristul? (În contract scrie că trebuie să participe la 3 faze determinante. Contracost, evident. Acelea încă nu le-am plătit. Ar fi urmat să le plătesc în momentul fiecărei participări) Trebuie structurist? Că habar nu am!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate