Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Costuri Proiectare/Arhitect

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdanpromfx, on 18 ianuarie 2024 - 09:51, said:

Am vazut ca ai scris ca e din Brasov arhitectul, iar dupa modelul de oferta e posibil sa fie acelasi cu care am "colaborat" si eu. Cateva detalii din experienta mea:
  • Au fost multe neconcordante intre planse. S-au rezolvat, dar partea aia de "verificare" e acolo sa dea bine, nu se intampla in realitate.
  • Au fost probleme si cu plansele de structura, mai lipsea o armatura pentru care era definit un cofraj. Dimensiunile unor elemente nu coincideau cu plansele de arhitectura... Din nou, s-au rezolvat, dar clar n-au verificat nimic
  • Detalii de executie proiectate prost. Un exemplu ar fi invelitoarea, unde firma (tot din Brasov, foarte multumit de ei) care a facut montajul a pus la dispozitie documentatia de la producator ca sa demonstreze deficientele de proiectare.
  • Proiectele de instalatii facute dupa ureche sau de vreun stagiar. Recomand sa iti gasesti firmele care vor pune lucrurile in practica si sa faca ei proiectele, asta ca sa nu le platesti de doua ori, la "arhitect" si la firma care se ocupa si de executie. P.S. Si eu am colaborat cu Sibotherm... foarte OK
  • Atitudinea generala de Dumnezeu care se accentua pe masura ce inaintam cu proiectul. Am prins o scarba pentru meseria asta de arhitect dupa experienta asta... oamenii astia tind sa cred ca nu prea inteleg ca ei sunt doar niste furnizori de servicii.
Incearca mai multe birouri, chiar daca nu sunt locale, se poate discuta si online. Cere portofoliul. Explica cat mai clar ce iti doresti. Daca arhitectul pare inflexibil sau are atitudinea aia de care am pomenit, cauta altul... evident aici trebuie sa citesti tu omul.

Din partea mea, ai un mare LIKE ! Posted Image

#20
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View Postdanpromfx, on 18 ianuarie 2024 - 09:51, said:

  • Au fost multe neconcordante intre planse. S-au rezolvat, dar partea aia de "verificare" e acolo sa dea bine, nu se intampla in realitate.
  • Au fost probleme si cu plansele de structura, mai lipsea o armatura pentru care era definit un cofraj. Dimensiunile unor elemente nu coincideau cu plansele de arhitectura... Din nou, s-au rezolvat, dar clar n-au verificat nimic
  • Detalii de executie proiectate prost. Un exemplu ar fi invelitoarea, unde firma (tot din Brasov, foarte multumit de ei) care a facut montajul a pus la dispozitie documentatia de la producator ca sa demonstreze deficientele de proiectare.
  • Atitudinea generala de Dumnezeu care se accentua pe masura ce inaintam cu proiectul. Am prins o scarba pentru meseria asta de arhitect dupa experienta asta... oamenii astia tind sa cred ca nu prea inteleg ca ei sunt doar niste furnizori de servicii.
Incearca mai multe birouri, chiar daca nu sunt locale, se poate discuta si online. Cere portofoliul. Explica cat mai clar ce iti doresti. Daca arhitectul pare inflexibil sau are atitudinea aia de care am pomenit, cauta altul... evident aici trebuie sa citesti tu omul.

In mare parte ai dreptate, cu unele mici corecturi..
Pe partea de arhitectura verificarile de proiect (sunt mai multe exigente, fiecare cu domeniul si litera ei, de la B la F, fara I, care e de instalatii) reprezinta verificarile facute pentru incadrarea in normativele de proiectare , nu corelarea elemetelor structurale cu cele de arhitectura si instalatii, si sunt facute de o terta persoana, verificator atestat pe cerinta respectiva, care nu poate fi arhitectul sef de proiect. Corelarea solutiei structurale si a celei de instalatii cade in sarcina arhitectului, el este cel care trebuie sa faca asta.
In cei peste 20 ani de cand fac meseria asta, nu am intalnit/facut un proiect perfect.
Intotdeauna exista mici scapari sau lucruri omise (poate lipsi o marca la fier pe o plansa, poate fi uitata o cota undeva, poate lipsi un text/nota in alta parte, poate fi gresita denumirea plansei in cartus si lucruri de genul acesta.
Important e sa fie sesizate inainte de a fi puse in opera,ca sa poata fi remediate/completate la timp, iar asta depinde foarte mult si de constructor.
In egala masura, poti face un proiect complet, in proportie de 99% perfect, si constructorul sa nu se uite peste documentatie, sa nu stie ca plansele de arhitectura se citesc/interpreteaza impreuna cu plansele de structura si instalatii.
Si uite asa, cand face casa, se uita doar pe plansele de arhitectura, unde sa zicem ca nu e figurat golul de la ghena de instalatii, care se regaseste pe plansa de structura, si uita sa il faca. Sau se uita doar pe plansele de fundatii, fara sa se uite pe plansele de intalatii sa vada pe unde iese canalizarea din casa. Si tot asa..
Ce nu inteleg eu din oferta postata este acel procent de 15% pt seful de proiect,nu inteleg la ce face referire.Cat despre pret, .. e o piata reglata de cerere-oferta/ timp alocat. Fiecare are libertatea de a  isi stabili pretul pentru care isi vinde timpul,unii mai ieftin, altii mai scump.
Pana la urma timpul personal este singurul lucru(in opinia mea) pe care nu ai de unde sa-l cumperi..
P.S. Imi pare rau de experienta ta, dar cred n-ar trebui sa generalizezi o breasla luand in calcul interactiunea cu un numar relativ mic de reprezetanti ai acesteia. Singura "meserie" despre care cred ca poate fi generalizata la modul asta e cea de politician.. Posted Image

Edited by un_arhitect, 19 January 2024 - 18:55.


#21
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postun_arhitect, on 19 ianuarie 2024 - 18:48, said:

In mare parte ai dreptate, cu unele mici corecturi..
Pe partea de arhitectura verificarile de proiect (sunt mai multe exigente, fiecare cu domeniul si litera ei, de la B la F, fara I, care e de instalatii) reprezinta verificarile facute pentru incadrarea in normativele de proiectare , nu corelarea elemetelor structurale cu cele de arhitectura si instalatii, si sunt facute de o terta persoana, verificator atestat pe cerinta respectiva, care nu poate fi arhitectul sef de proiect. Corelarea solutiei structurale si a celei de instalatii cade in sarcina arhitectului, el este cel care trebuie sa faca asta.
In cei peste 20 ani de cand fac meseria asta, nu am intalnit/facut un proiect perfect.
Intotdeauna exista mici scapari sau lucruri omise (poate lipsi o marca la fier pe o plansa, poate fi uitata o cota undeva, poate lipsi un text/nota in alta parte, poate fi gresita denumirea plansei in cartus si lucruri de genul acesta.
Important e sa fie sesizate inainte de a fi puse in opera,ca sa poata fi remediate/completate la timp, iar asta depinde foarte mult si de constructor.
In egala masura, poti face un proiect complet, in proportie de 99% perfect, si constructorul sa nu se uite peste documentatie, sa nu stie ca plansele de arhitectura se citesc/interpreteaza impreuna cu plansele de structura si instalatii.
Si uite asa, cand face casa, se uita doar pe plansele de arhitectura, unde sa zicem ca nu e figurat golul de la ghena de instalatii, care se regaseste pe plansa de structura, si uita sa il faca. Sau se uita doar pe plansele de fundatii, fara sa se uite pe plansele de intalatii sa vada pe unde iese canalizarea din casa. Si tot asa..
Ce nu inteleg eu din oferta postata este acel procent de 15% pt seful de proiect,nu inteleg la ce face referire.Cat despre pret, .. e o piata reglata de cerere-oferta/ timp alocat. Fiecare are libertatea de a  isi stabili pretul pentru care isi vinde timpul,unii mai ieftin, altii mai scump.
Pana la urma timpul personal este singurul lucru(in opinia mea) pe care nu ai de unde sa-l cumperi..
P.S. Imi pare rau de experienta ta, dar cred n-ar trebui sa generalizezi o breasla luand in calcul interactiunea cu un numar relativ mic de reprezetanti ai acesteia. Singura "meserie" despre care cred ca poate fi generalizata la modul asta e cea de politician.. Posted Image

Si tu ai un mare LIKE ! Posted Image

Dpmdv amandoi aveti dreptate, intrebarea este cum iti dai seama ca ai dat peste arhitectul bun ( sau rau ) ? Posted Image

Cand incep firmele "specializate" ( instalatii, tamplarie, acoperisuri, etc. ) sa iti spuna ca ai o problema, deja este tarziu. Problema nu inseamna neaparat ca nu se poate face, problema inseamna si ca se poate face, dar cu costuri mult mai mari decat in mod normal. Posted Image

De aceea, cred ca cea mai sigura varianta pentru a avea un proiect de succes este sa alegi arhitectul in functie de recomandarile primite de la persoane cunoscute, care au construit o casa in ultimii ani. Cu cat proiectul este mai bun, cu atat vor aparea mai putine probleme in santier.

Si ar mai fi un aspect, dar asta tine de beneficiar. Cand te duci la arhitect, sa sti foarte bine ce vrei, si sa nu il "freci" la cap cu tot felul de modificari, ca se satura si ala. Posted Image Iar pentru asta, trebuie sa te documentezi foarte bine ( forum-uri, youtube, google, facebook, site-uri de prezentare, etc. ).

#22
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Intr-adevar, cred ca recomandarile sunt esentiale. Nu numai in ceea ce priveste arhitectul, ci in tot. De la constructor, materiale, televizorul pe care il cumperi, masina de spalat, etc.
Deciziile pe care le luam in viata de zi cu zi ne sunt influentate de recomandari (sau review-uri :D)
Cum iti dai seama? Asta depinde de la persoana la persoana, atat ca beneficiar cat si ca prestator. Eu, de exemplu, am refuzat multi beneficiari pt ca nu am avut "chimie" cu ei, mi-am dat seama ca o sa fie probleme la un moment dat. Cred ca tine de prima impresie pe care o lasi/ ti-o formezi.
Mai mult de atat.. doar experienta de viata a fiecaruia poate avea un cuvant de spus.

#23
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018

View Postun_arhitect, on 20 ianuarie 2024 - 12:47, said:

Intr-adevar, cred ca recomandarile sunt esentiale. Nu numai in ceea ce priveste arhitectul, ci in tot. De la constructor, materiale, televizorul pe care il cumperi, masina de spalat, etc.
Deciziile pe care le luam in viata de zi cu zi ne sunt influentate de recomandari (sau review-uri :D)
Cum iti dai seama? Asta depinde de la persoana la persoana, atat ca beneficiar cat si ca prestator. Eu, de exemplu, am refuzat multi beneficiari pt ca nu am avut "chimie" cu ei, mi-am dat seama ca o sa fie probleme la un moment dat. Cred ca tine de prima impresie pe care o lasi/ ti-o formezi.
Mai mult de atat.. doar experienta de viata a fiecaruia poate avea un cuvant de spus.

De asta ziceam ca Dna arhitect mi-a lãsat o impresie buna, deși nu promisesem ca o sa colaboram, a stat o ora aproape cu mine la telefon sa îmi explice diverse nelãmuriri.

In privința prețului o sa ma mai gândesc.

#24
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Bine cã ai zis cã e o doamnã... în cazul meu a fost un "domn". Cum am spus, modelul de ofertã era foarte asemãnãtor, o fi vreun șablon.

În ceea ce privește proiectele de instalații, îmi mențin pãrerea. Echipele care au refãcut proiectele și le-au pus și în practicã au oferit consultanțã specializatã și detaliatã la puțin peste prețurile pe care le-a perceput arhitectul pentru proiectele de instalații.

Oricum, sper sã ai o experiențã cât mai bunã în procesul ãsta și sã vii aici sã recomanzi altora niște buni profesioniști!

#25
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View PostVanBasten, on 17 ianuarie 2024 - 11:55, said:

Adica daca ai 200 de mp construiti, iti iese 10.000 de euro proiectul? E enorm!
In perioada interbelica pretul arhitecturii cu design interior inclus (c-asa se facea pe-atunci) era aprox 20% din investitia finala.
(nu zic eu, mi-a zis-o un membru de marca OAR)
De aceea se construiesc gunoaie acum si constructiile vechi au ceva prestanta pe langa gheretele actuale

View Postdanpromfx, on 18 ianuarie 2024 - 09:51, said:

Atitudinea generala de Dumnezeu care se accentua pe masura ce inaintam cu proiectul. Am prins o scarba pentru meseria asta de arhitect dupa experienta asta... oamenii astia tind sa cred ca nu prea inteleg ca ei sunt doar niste furnizori de servicii
Tot acelasi arhitect mi-a zis si cele mai vechi meserii din lume incepand cu lumea antica civilizata : arhitect/constructor si prostituata

Edited by radu103, 23 January 2024 - 22:06.


#26
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postradu103, on 23 ianuarie 2024 - 22:14, said:

Tot acelasi arhitect mi-a zis si cele mai vechi meserii din lume incepand cu lumea antica civilizata : arhitect/constructor si prostituata

I-a placut sa se dea mare ! Posted Image Posted Image Posted Image

#27
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postrazvan-softpedia, on 25 ianuarie 2024 - 07:06, said:

I-a placut sa se dea mare ! Posted Image Posted Image Posted Image
Toti profesorii au defectul asta profesional, mai ales universitarii

#28
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Mare caracter, s-a asociat prostituției...

E plină lumea de increzuti, domeniul construcțiilor ii are din abundenta. Păcat ca sunt șmecheri pe banii și nervii altora. Așa-i ușor. Când sunt prinși cu mâța-n sac schelălăie și se gudură ca Grivei, jură precum copiii ca nu mai fac niciodata (măcar copii mai cred în ce spun...).

Cei mai multi sunt actori desăvâșiți, pot da chiar unele lecții de autenticitate celor de profesie. Până și patronii râd cu angajații de beneficiari dupa ce au jucat în piesa în care îi ceartă de față cu beneficiarul că au greșit. Tot ce contează e ca ei să termine repede și eventual beneficiarii sa aibe iluzia ca li s-a facut dreptate și să accepte lucrarea prost facută. Aproape ai putea spune ca pot daca lecții despre tipologia manipulatorului machiavelic până și psihologilor.

#29
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postradu103, on 23 ianuarie 2024 - 22:14, said:

Tot acelasi arhitect mi-a zis si cele mai vechi meserii din lume incepand cu lumea antica civilizata : arhitect/constructor si prostituata
A mancat rahat.
Pictorul este cea mai veche.
Ca nu exista nici arhitect, nici prostituata cand desenau pe peretii pesterilor.

#30
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postkretzu77, on 26 ianuarie 2024 - 09:39, said:

A mancat rahat.
Pictorul este cea mai veche.
Ca nu exista nici arhitect, nici prostituata cand desenau pe peretii pesterilor.

ce manca pictorul ala? era vegan? :)

#31
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postrider_x, on 25 ianuarie 2024 - 11:01, said:

Mare caracter, s-a asociat prostituției...
Tocmai invers : A-ncercat sa scuze cumva elementele negative pe care le desconsidera si el

View Postsuperbec, on 26 ianuarie 2024 - 10:57, said:

ce manca pictorul ala? era vegan? Posted Image
Picta sub cerul liber, nu-ntr-o pestera adaptata locuirii de-o maimulta talentata-n constructii

Edited by radu103, 26 January 2024 - 12:19.


#32
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postsuperbec, on 26 ianuarie 2024 - 10:57, said:


ce manca pictorul ala? era vegan? Posted Image
Eu m-am referit strict la arhitect si prostituata, ca asa a fost afirmatia mai sus.

#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View Postsuperbec, on 26 ianuarie 2024 - 10:57, said:

ce manca pictorul ala? era vegan? Posted Image
Normal, logic si "crestin": vopsea manca!

#34
semix

semix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.05.2012

View Postbookute, on 17 ianuarie 2024 - 11:38, said:

Salutare! Am primit o oferta de la arhitect pentru proiectare și instalații într-un oraș mic din provincie pentru a construi p+m cam de 50€mp

Proiect de arhitectura+proiect tehnic 25€mp
Proiect rezistența + verificare 15€mp
Proiect instalații 10€mp

Ce părere aveți ?
Merita având in vedere ca este o faza importantă proiectarea corecta ?

Salut,

Pot sa te ajut eu cu proiectul pentru casa, arh+rezistenta+instalatii. De obicei pentru case 20E/mp doar proiectarea+verificarea mdlpa (DTAC+ Proiect tehnic), este un pret echilibrat pt. munca depusa. Cam 50 de ore consumam la o casa doar pt. consultanta, adica discutii cu propietarul si raspundem la intrebari, asta inainte sa inceapa proiectul. De aceea sunt costurile asa mari, iar toata proiectarea este 3D (cu exceptia instalatiilor), un proiect de genul dureaza cam 2 luni de realizat. Noi suntem din Bucuresti, avem si acum proiecte in tara, dar e mai rentabil sa faci blocuri pentru ca nu intervin asa multe modificari si suprafata este mai mare. Daca vrei sa discutam, poti sa-mi lasi pm si te ajut cu oferta sau cu ce ar trebui sa ceri. Din pacate in Ro, nivelul de calitate in constructii este foarte scazut, lipsa corelari, materiale puse doar de dragul de a pune, nu mai sta nimeni sa-si bata capul. Arate frumos pe exterior, ca ce este sub finisaje si la detalii e jale. Succes.

#35
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Arhitectul proiecteaza case dar nu locuieste niciodata in ele.
In principal trebuie sa l aduci la fata locului si sa inteleaga ce ai in minte. Cam ce ai vrea sa faci..
Iti recomand sa cauti un arhitect cu experienta si sa te uiti exact si sa stii cam cum vrei sa arate casa la final .
Ce fel de casa vrei sa iti faci ?? Ce stil?
Ce fel de geamuri vrei sa ai si tot asa ...ce model .
Deci trebuie cumva sa fi destul de hotarat parerea mea.
Vezi stiluri de case ..neoromanesti..case stil Tudor...stil traditional romanesc sunt foarte multe.

Vezi arhitecturi case vechi usi..fereste acoperis...vezi care iti plac cel mai mult ..poate ai vreun stil anume ..poate te plimbi prin ora si vezi o casa frumoasa ij faci poze si daca stilul forma aia ti se pare cea mai ok incepi discutiile cu un arhitect cu experienta.
Nimic nu este la intamplare.
Trebuie sa tina cont de clima de orientare sunt multe discutii iar un arhitect bun te ajuta foarte multa.
Forme ..acoperis..ferestre..intrare usi.

Edited by Livia2021, 21 February 2024 - 23:43.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 VanBasten, on 17 ianuarie 2024 - 11:55, said:

Adica daca ai 200 de mp construiti, iti iese 10.000 de euro proiectul? E enorm!
atunci da la un "mester" 120e si las' ca vezi tu cum faci cand deschizi santieru....
dupa ce platesti de 3 ori casa constati ca ai o movila de compromisuri si carpeli.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate