Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

CNA vrea retragerea licențelor televiziunilor care își schimbă acționarii fără acordul instituției

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 phoenix76, on 16 ianuarie 2024 - 17:02, said:

Probabil conteaza in ideea in care una ca Sosoaca devine actionar la o televiziune. Automat programele vor fi orientate asa cum vrea noul actionar. In timpul campaniilor electorale cam conteaza in ce directie sunt orientati actionarii.
Nu stiu, la acordarea licentei, conteaza daca actionarul este implicat politic, sau este persoana publica ?

Nu sunt cu aur/simion/sosoaca sau mai stiu eu cine de la aur. Asa cum nu sunt nici cu psd/pnl/prm etc.

Dar cand am citit fraza bolduita mi-am adus de ce spunea Ratiu in anii '90: "chintesenta democratiei=voi lupta pana la ultima picatura de sange ca sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fIfDPmu5DC4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi mi-am adus aminte ce a spus si CristianTudorPopescu, recent, intr-un interviu/podcast. Cred ca intr-unul din episoadele de aici https://www.youtube.com/@recordertalks
CTP a criticat masura luata de guvernul Moldovei/Maia Sandu de a scoate in afara legii/a interzice candidatura partidului ȘOR (parca asa ii zice). Si l-a considerat un act nedemocratic.
Si daca si CTP e sustinator Sosoaca si AUR, atunci nu mai zic nimic.
Si eu sunt de aceiasi parere. Practic, le-a creat un precedent comunistilor. Fereasca sfantu' sa ajunga din nou comunistii la putere in Rep. Moldova. Vor face la fel cu partidele pro occident.

Unii poate isi mai aduc aminte de anii 2000, cand in finala a ajuns Iliescu si Vadim Tudor. Si Vadim, tuna si fulgera, ca dupa ce ajunge presedinte ii "mitraliaza" pe unguri, etc etc Si cu toate acestea, nu l-a interzis nimeni. Tinand cont de ce a spus Ratiu, eram oare atunci mai democrati decat astazi?

#56
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.01.2019
Trebuie să existe cineva care să îi cenzureze pe ăștia.
Toate firmele sunt controlate de ANAF.
Televiziunile sunt controlate de CNA.
Fiecare trebuie să se supună unor reguli.
Global News a încălcat multe reguli CNA (doar astăzi au fost discutate 19 nereguli și discuțiile continuă și mâine).
Cred că din acest motiv nu s-a publicat încă lista must-carry.
Aceleași probleme le are Melos TV (post al aceluiași acționar), LinkPress TV și Profi 24 TV (care au depus dosarul pentru a întra în must-carry).
Profi 24 TV a cerut o amânare de 2 săptămâni pentru a întra în legalitate.
În concluzie, pe 30-31 ianuarie vom afla lista must-carry.

#57
_Gaby_

_Gaby_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 15.11.2021
Anul trecut pe 31 ianuarie s-a publicat lipsa, iar operatorii au pus-o în aplicare în martie sau finalul lui februarie,  deci mai ai de așteptat.

#58
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Imi aduc aminte cand Realitatea TV era independenta, cand un mare jurnalist facea emisiunile de seara. O ardeau deontologic, puneau presiune sa nu se mai dea reclame la alte televiziuni.
Ca ulterior sa constate fraierii ca Rares Bogdan facea jocurile unui partid politic ce l-a rasplatit cu o functie de europarlamentar si una de vicepresedinte PNL
Putem sa ne mai aducem aminte si de deontologul Robert Turcescu si impatiala B1Tv.
Dar ce rost are? mai bine zicem ca 2 starvuri ar trebui inchise ca fac jocuri politice

#59
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Am si eu o curiozitate: cei care ati auzit de Melos si Global TV (ca sa pomenesc doar doua din chestiile astea exotice mentionate aici), lucrati in media sau domenii conexe, nu? RCSu' le difuzeaza? Sau trebuiesc sa invart antena de pe bloc? :)

#60
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 MarianG, on 16 ianuarie 2024 - 21:26, said:

Deţinătoarea licenţelor audiovizuale este societatea  SRL.
Cand se schimba actionarii, licenta ramane la societate.
De ce afirmati ca este nevoie de acordul CNA pentru chestia asta?

Pe lege oameni buni, explicati pe lege.


pe scurt, acum  Legea audiovizualului, spune ca
Articolul 44
(1) Pentru a proteja pluralismul de opinii și diversitatea culturală, concentrarea proprietății și extinderea cotei de audiență ĂŽn domeniul audiovizualului sunt limitate la dimensiuni care să asigure eficiența economică, dar care să nu genereze apariția de poziții preponderente ĂŽn formarea opiniei publice.
...
(6) Se consideră că o persoană fizică sau juridică deține o poziție preponderentă ĂŽn formarea opiniei publice ĂŽn cazul ĂŽn care cota de audiență ponderată a serviciilor de programe ce ĂŽi sunt atribuite depășește 30% din piața semnificativă.


Articolul 46
(1) În situația în care se constată că o persoană fizică sau juridică deține o poziție preponderentă în formarea opiniei publice depășind cota de audiență admisă la art. 44 alin. (6), Consiliul adresează radiodifuzorilor cu pondere majoră în formarea acesteia o somație vizând încadrarea în cota de audiență admisă și termenul în care aceasta trebuie realizată.
(2) La expirarea termenului din somație se va realiza o nouă evaluare, iar în situația în care depășirea cotei de audiență persistă, Consiliul dispune măsuri concrete privind diminuarea unora dintre cotele de participație ori a numărului de licențe deținute, la alegerea persoanei fizice sau juridice în cauză, într-un termen de 3 luni.
(3) Dacă și după expirarea acestui termen poziția preponderentă se menține, pentru licența în care persoana fizică sau juridică în cauză deține cota de participație cea mai mare, se consideră că sunt îndeplinite condițiile pentru aplicarea prevederilor art. 57 alin. (1) lit. c).

Articolul 57(1) Licența audiovizuală analogică se retrage de Consiliu în următoarele situații:
..
c) ca urmare a încălcării normelor privind regimul proprietății în audiovizual, prevăzute la art. 46, și a nerespectării dispozițiilor art. 56;


Prin proiectul de modificare a legii audiovizualului CNA vrea sa evite situatia in care este pus in fata faptului implinit (noi am cumparat firma, daca nu sunteti de acord, asta e, ne judecam vreo suta de ani) si cere sa fie implicat atunci cand cineva cumpara o firma din doemniu audiovizualului.
vezi ca in proiect, Regimul juridic al proprietăţii în domeniul audiovizualul incepe la art 58.

Quote

Nu pe valori obiective ca postul n-are valoare.
...
Vrea sa aprobe schimbarile.
Asta nu e transparenta este obedienta.
ca o parere personala, eu zic sa recitesti unele lucruri inainte de a le posta.
valorile obiective sunt cele care dau valoare unui post, nu cele subiective. cele subiective țin doar de părerea personală, necorespunzătoare realității, a cuiva
antonimul transparentei nu este obedienta, ci opacitatea!
dar, in cazul dat de tine, probabil nu te-ai gandit la opacitate ci la abuz.
nu sunt deloc vreun gramar nazi, pur si simplu iti spun ca este greu sa discuti cu cineva care arunca cu cuvinte.

#61
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.01.2019

 __Dan__, on 17 ianuarie 2024 - 06:36, said:

Am si eu o curiozitate: cei care ati auzit de Melos si Global TV (ca sa pomenesc doar doua din chestiile astea exotice mentionate aici), lucrati in media sau domenii conexe, nu? RCSu' le difuzeaza? Sau trebuiesc sa invart antena de pe bloc? :)
Doar dacă citești acest site sau te uiți pe lista must-carry 2023 auzeai și tu de aceste canale.
Dacă vrei să știi 2 dintre acestea sunt și în grila DIGI Cablu digital... Global News în Ardeal și Profi 24 TV în județul Argeș.

#62
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 09.03.2007
Profi24 nu se mai vede de mult în Pitești. Poate doar la Curtea de Argeș.

#63
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
Se poate inchide/muta la poiana?

Deja se bat campii...

#64
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
@strongsss pai cota de audienta e tot una cu cota de actiuni?

#65
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 MarianG, on 17 ianuarie 2024 - 13:25, said:

@strongsss pai cota de audienta e tot una cu cota de actiuni?

nu e tot una, sunt proportionale, dar nu sunt direct proportionale!

#66
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
bun, nu sunt proportionale.
cum se dovedeste

Quote

apariția de poziții preponderente in formarea opiniei publice.
?

Edited by MarianG, 17 January 2024 - 23:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate