Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Tot mai multe persoane fara adapost, persoane care nu isi permit chiria.

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Am observat în jurul meu sau am citit pe internet, a căpătat valoare de adevăr general valabil sau tine și loc de statistică.
De când se minte atât de mult în online este necesar sa venim cu dovezi solide daca vrem sa fim credibili.
O persoană fără adăpost este o persoana cu probleme psihice, ori ce înseamnă asta, automat nu mai ai loc de muncă pentru că nu te mai primește șeful mirosind urat. Ori tu daca nu îți mai permiți chiria treci prin niște pași înainte să ajungi în stradă, prieteni, familie, instituții și apoi cortul din carton.
Ca să ajungi în stradă trebuie sa fii dărâmat total și să nu mai dea nimeni doi bani pe tine, un salt cam mare de la a nu-ti mai permite chiria la om al străzii, exceptie fiind cazurile sociale și alcoolul/drogurile/păcănelele.

#38
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,069
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMatrix40, on 14 ianuarie 2024 - 13:27, said:

Cu cat Romania va creste economic, cu atat vor fi mai multi oameni ai strazii.
De ce? Pai se va ridica stacheta sociala si tot mai multi romani nu vor reusi sa o sara. Se vor cere si mai multe de la tine ca individ, iar multi nu vor face fata, viata va fi din ce in ce mai scumpa.

Creste pe dracu
Nu se naste nimeni homeless
ajungi asa de la bautura, droguri, pacanele

#39
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021

View Postmayte_22, on 14 ianuarie 2024 - 14:41, said:

Sa ramai pe drumuri nu e greu deloc! E chiar foarte usor sa ajungi in aceasta situatie fara iesire.
La cum s-a scumpit viata in ultimii 2 ani, nu e deloc de mirare.

Cateva exemple concrete pe care le-am vazut deja in jurul meu:
- te imbolnavesti si nu mai poti efectiv lucra sau nu mai faci fata si esti concediat. Nimeni nu mai angajeaza un om batran si bolnav. De unde sa mai platesti chiria sau ratele? De unde sa te mai intretii?
- te desparti de sot/sotie si ramai sa sustii frontul vietii singur si eventual, cu cativa copii minori de intretinut. Unde sunt doua venituri, mai poti imparti o chirie sau costurile de utilitati si mentenanta, dar singur e foarte greu. Multi raman "blocati" in relatii toxice, abuzive, pt ca nu-si permit sa se desparta, stiind ca 1/2 din vanzarea apartamentului nu-ti mai asigura un alt apartament doar pt tine. Vanzarea a 2 camere nu este echivalentul a doua garsoniere. Asta in cazul fericit in care e bun comun si ai ce imparti, dar daca ai stat tu in casa sotiei/sotului si acela te da afara, incotro te indrepti?!
- iti arde casa / explozie in care ai dauna totala si ai pierdut tot. Nu-ti mai revii niciodata din aceasta pierdere, va fi aproape imposibil sa o iei de la capat, de la lingura.

Si lista poate continua din pacate, sunt mult prea multe situatii care te aduc efectiv sa locuiesti pe strada/ sub un pod / intr-o casa dezafectata si parasita.

Din pacate ei se concentreaza pe cei care pierd imobilele la pacanele.
Nu realizeaza cate persoane pur si simplu implinesc varsta de 18 ani si parasesc orfelinatele.
Sau cum ziceai, cei care pur si simplu in urma unor accidente se pomenesc cu o pensie de nimic.

Una este sa gandesti treburile la rece si alta este sa gandesti treburile la cald, cand treci prin ele.

Cate mame nu sunt nevoite sa praseasca imobilele cu tot cu copilasi.
Cati copilasi nu fug de acasa din cauza diferitelor probleme.

View Postterratec, on 14 ianuarie 2024 - 14:59, said:

Din discuţie observ că lumea se fereşte de un subiect, de chirie.

Românii nu au cultura chiriei pentru că nu au cultura afacerilor. Pentru ei închirierea nu este o afacere cu două părţi, este un mic jaf. Unul jefuieşte iar altul este jefuit.
Nu există principiul păstrării chiriaşului cât mai mult timp, astfel încât să nu fie nevoit să cumpere ceva şi să fie mulţumit cu flexibilitate oferită de chirie.

S-a discutat despre fondurile de investiţii care cumpără cartiere întregi pentru închiriere. Este foarte rău iar asta se vede în Germania, acolo unde au monopol şi pot influenţa piaţa după bunul lor plac.

Capitalismul exarcerbat aduce la pasul următor comunismul, adică confiscări şi alte măsuri care lovesc în micii proprietari.
Chiria este un subiect sensibil.
O scriu ca cineva care care am locuit in chirie, incercam sa gasesc lucruri pozitive, ma gandeam cat de fain este ca daca se strica ceva repara proprietarul, ca ma pot muta oricand si cam aici se termina "avantajele".

Chiar discutam cu cineva si au casa la tara si in oras stau cu chirie, discutam cu ei si cat au platit la chirie, isi cumparau o camera de camin, o garsoniera.
Dar romanul nu prea joaca conservator. Sa zici cuiva sa cumpere o camera de camin sau garsoniera cand majoritatea se gandesc la apartamente cu 2-3 camere este de porc dar sa vezi ce bine este cand termini de achitat garsoniera si apoi faci rate la apartament, macar sa ai ceva al tau.

Cat despre fondurile respective? Este dragut cand investesti in RIF-uri si dau dividende lunare. Naspa este cand folosesc profitul sa cumpere cartiere intregi.

Din pacate noi nu avem educatia asta financiara, nu avem nici pregatirea asta emotionala. Ba, daca vedem pe cineva la greu, hai sa-l ajuta, hai sa nu-i bagam un cuisor in sicriu si sa pregatim coliva.
Din pacate in Romania cum simte careva ca iti este rau, se ingramadeste sa te sape, sa recupereze bani, sa se fereasca, sa se distanteze.
Avem spiritul asta comunist care ne circula prin sange, care zice... aia sunt saraci ca vor sa fie saraci.
Aia stau pe strada ca asa aleg ei.

View Post_Smiley_, on 14 ianuarie 2024 - 16:18, said:

strict la subiect: n-am observat asa ceva pe unde m-am plimbat eu. la noi chiriile sunt foarte mici, sub salariul minim, si majoritatea sunt proprietari. pentru cei cu probleme existe diverse programe de ajutor, atat locale cat si nationale, care le ofera un adapost minimal.
cei pe care-i vezi ca dorm pe strada au si alte probleme, nu doar saracia.
Ti-am citit mesajul si mi-am adus aminte de un subiect de pe forum, posteaza un coleg de forum, coleg pe care nu-l cunosc, nu ne leaga vreo prietenie, posteaza un subiect despre tipul ala care are cont onlyfans si canal de youtube: https://forum.softpe...6#entry30515955
Deja stiut, cauti pe google filmuletele.
Si se pomeneste un alt utilizator sa scrie mesaje, stalker2142, ca el vrea sa vada dovada? Ma gandeam? Ba? Nu este deja stiut, descrierea canalelor de youtube se poate edita, care naiba este logica?
Si daca se uita vedea in descriere ca trimite catre contul onlyfans, doar ca el din cine stie ce motive nu dorea sa caute, nu ca nu credea... dar el avea impresia ca a descoperit gaura din gogoasa si o tinea pe a lui, ca nu lasa ala link.
Si initiatorul lasa link. Dispare stalker2142 in neat.

Cam asta este cu subiectele astea.

Ca sunt si pe youtube care locuiesc in masina, in Romania. Asa este frumos sa zici, ba, castigi 1000 de lei, 500 de lei este chiria, mananci si tu de 500 de lei.
Frumos. Dar cine te angajeaza fara imobil? De unde faci rost de chirie, avans etc...
Ajutorul social in Romania? 200-400 de lei.

Cum sunt aia care se duc si se trec pe listele de ANL si locuinte, nu sunt, nu s-au mai construit.

Numarul proprietarilor este unul mult mai mic, statistica aia este cum lucram si eu in tinerete la stat. Ne cerea sefa sa facem o situatie, ce crezi ca faceam? Interogam baza de date, nu conta cat de veche este, ca doar nu facea careva o analiza pe bune, costa, dura.
Si scoteam o hartie la imprimanta.

Cum aveam si eu in bloc, apartamente de 3 camere, 5 proprietari.
Intelegeti cum se formeaza statistica.

Asa si eu eram proprietar de 2 imobile, apartament in oras si casa la tara. Cand am vandut tot nu s-a gandit careva sa ma treaca careva ca sunt homeless.
Cei care se chinuie prin chirie nu sunt homeless, sunt posibili homeless. Cateva luni fara job si tot ce au agonisit ajunge pe la rude sau rampa de gunoi.
Cate nu cumparam si eu inainte.
Acum cumpar scumpe, haine, strictul necesar, restul investit.

Pierd tot? Cumpar o camera de camin, cumpar o locuinta modulara, nu mai construiesc eu alta casa la varsta mea.
Asta ca sunt trecut prin ele.

Cand ma uitam cum toate lucrurile cumparate in toata viata au incaput in cat sa zic? 2 dubite si cateva masini mici.
De atunci minimalismul.

Si cum se distantau toate cunostintele, cum se fereau ca o sa le cerem bani sau eu mai stiu.
Voi vorbiti de treburi mai complicate, eu locuiam in chirie si nu gaseam pe cineva sa imi faca si mie un abonament la RDS de 2 euro sau dolari.
Pur si simplu stiau cunostintele ca am pierdut apartamentul si nu credeau ca mai recupereaza vreun ban.

Oameni amarati sunt peste tot, trebuie doar ceva rabdare sa-i ascultati putin.

Edited by MindArchitect, 14 January 2024 - 17:06.


#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Esti tu ghinionist!

#41
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 17:02, said:

Avem spiritul asta comunist care ne circula prin sange, care zice... aia sunt saraci ca vor sa fie saraci.
Aia stau pe strada ca asa aleg ei.


Le incurci, nu e un sprit comunist e cat se poate de capitalist.

Prea multa pseudo-filosofie in ce ne spui.

Nu mai bine ajuti de fiecare data cand poti si cum poti in stanga si in dreapta? e calea cea mai buna.

#42
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Fiecare ajuta cum poate si cum simte el.

Sa vezi cum arata un Live de la o asociatie de protectie a animalelor.
Cum scriu mesaje anapoda ca ajutati animalele astea si oameni mor de foame.

Asa si cu ajutorul asta, trebuie stearsa idea aia ca binele se face in liniste. Binele se face cand suntem uniti.
Poate eu am o anumita idee, poate altul doreste sa doneze un frigider, altul panouri solare etc...
Asa sigur ce faci? Te duci tu tacut, in liniste, sa nu te vada, sa nu te auda careva, ca o sa te judece ca ajuti pe cineva?
Asta este mentalitatea comunista.

Ma uit si pe grupurile alea de Donat, era o tipa care ceruse sau primise ajutor pentru copilasi ei. Si observa cineva de pe grup ca avea la vanzare ceva corp de mobilier.
Iti dai seama ce ciudat era ca cineva sarac incerca sa vanda ceva mobilier din casa.
Si posteaza cineva un prin screen.

Oameni, romani in general, au impresia ca persoana care primeste ajutor trebuie sa fie "bottom of the barrel".
Nu inteleg ca poate tu ai mai multa experienta ca persoana respectiva, poate ai mai multe cunostinte.
Exemplu? Cineva ca mine poate sa zica "Ba, daca observ un tanar de perspectiva, care imi place mie, a carui parcurs prin viata nu a fost tocmai cel mai ok dar care da semne ca are ambitie, ceva ce imi place. Ba, ete eu sunt dispus ca financiar, emotional, eu sunt dispus sa-i platesc un curs, sa-l ajut sa isi gaseasca un job in Romania. Sa-i platesc chiria si cazarea cateva luni in ce tara doreste sa emigreze".

Stii ce se scrie la orice proiect de construit case pentru vreo familie amarata? Ca cunosc ei pe cineva cu 5 copilasi, ca tatal are job, ca nu sunt asa de saraci.
Oameni nu pricep ca in priectele astea nu numarul copiilor este factorul principal.
Sau daca doreste careva? Sa zica? Ba? Ete doresc sa fac un ONG si o sa incep sa construiesc imobile pentru mamicile sau familia care are cei mai multi copilasi.

Fiecare face ce poate, important este sa ajuti. Sunt care strang bani pentru spitale si citesti mesaje "Da de ce cheltuiti bani? Statul ce face?" Pentru ca motive sa nu te implici sunt, este simplu.
Daca vreau scriu si eu motive superficiale sa ma duc sa cumpar 1 sticla de bere in loc sa ajut pe cineva.

#43
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Sa ne intelegem cine a deschis subiectul: acum ceva timp domnul in cauza (fost Argent) facea misto de mine tot pe Dezbateri ca a inteles de pe undeva de pe forum ca nu-mi mai permit sa platesc ratele la creditul ipotecar (daca nu ma insel a luat si un avertisment pe partea asta). Acum, brusc, l-a apucat grija pentru cei care au ajuns in o astfel de situatie Posted Image Posted Image Posted Image

Ce sa zic, tu nu-ti mai revii din troleala Posted Image

#44
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 17:02, said:

Avem spiritul asta comunist care ne circula prin sange, care zice... aia sunt saraci ca vor sa fie saraci.
Aia stau pe strada ca asa aleg ei.
Saracia lucie are la baza saracia mentala, bolile psihice. Un om sanatos nu ajunge in strada sau sa moara de foame.
Suntem fii de invingatori - timp de sute de mii de ani, stramosii nostri vanau, faceau focul, gateau, gaseau un adapost in care sa locuiasca si sa isi creasca copiii. Si asta in conditii mult mai grele decat ce traim noi astazi. Asadar orice individ cu toate tiglele pe casa, detine echipamentul cognitiv pentru a supravietui cu succes.

Uită-te si tu la ăsta; si-a bagat o parte din sandrama pe foc si a ramas cu cosmelia aia mică. Unde mai vezi astfel de cotețe caraghioase? Exact; la indivizii ăia care sunt dati la tv pentru a se arata, chipurile, cat de nașpa e in Ro.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MOHPQjXydfo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
Sa inteleg.
Fara casa proprietate personala ?
Fara casa chiar cu chirie?
Sau fara casa deloc, dormit in gara sau in parc?

Sunt multi oameni care din varii motive au fost nevoiti sa vanda casa si sa treaca la chirie -nu se cheama "fara casa"
Nici cei ce pleaca sa traiasca in casa de la tara nu se numesc "fara casa"
Sunt  persoane care au pierdut posibilitatea de a se angaja si a avea salariu macar pentru chirie.
Sunt.
Nu multe, unele au ajutoare sociale, altii sunt ajutati de primarii, altii nu. Sunt si ajutati cumva de comunitate sau de familie.
Altii lucreaza la negru. Exista o infinitate de situatii si o varietate de rezolvari....
Dar faptul ca din motive personale, criza economica, sau proasta administrare pierzi casa,
este prostie sau ghinion

Asa ca delimiteaza mai bine ce inseamna "persoane fara adapost"

Edited by vio69c, 14 January 2024 - 18:02.


#46
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 17:28, said:



Asa si cu ajutorul asta, trebuie stearsa idea aia ca binele se face in liniste. Binele se face cand suntem uniti.
Poate eu am o anumita idee, poate altul doreste sa doneze un frigider, altul panouri solare etc...
Asa sigur ce faci? Te duci tu tacut, in liniste, sa nu te vada, sa nu te auda careva, ca o sa te judece ca ajuti pe cineva?
Asta este mentalitatea comunista.


La tine orice este comunist.  Da, binele se face de multe ori in liniste, vezi prin biblie.

#47
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021

View PostCristi_E, on 14 ianuarie 2024 - 17:58, said:

Suntem fii de invingatori - timp de sute de mii de ani, stramosii nostri vanau, faceau focul, gateau, gaseau un adapost in care sa locuiasca si sa isi creasca copiii. Si asta in conditii mult mai grele decat ce traim noi astazi. Asadar orice individ cu toate tiglele pe casa, detine echipamentul cognitiv pentru a supravietui cu succes.

Uită-te si tu la ăsta; si-a bagat o parte din sandrama pe foc si a ramas cu cosmelia aia mică. Unde mai vezi astfel de cotețe caraghioase? Exact; la indivizii ăia care sunt dati la tv pentru a se arata, chipurile, cat de nașpa e in Ro.
Uneori nu depinde de ei.

Ai lasat link-ul ala si este cam ce ziceam. Au fost youtuberi care au prezentat cazul tipului respectiv, el cam face pentru vizualizari.
A fost un youtuber care a incercat sa-l ajute si povestea ca el nu prea avea vreun interes sa termine casa respectiva.
Este cam ce ziceam eu, fiecare este liber sa ajute. Tipul ala de nici nu stiu cati ani tot construieste si tot darama la casa aia.

View Postvio69c, on 14 ianuarie 2024 - 17:59, said:

Sunt  persoane care au pierdut posibilitatea de a se angaja si a avea salariu macar pentru chirie.
Sunt.
Nu multe, unele au ajutoare sociale, altii sunt ajutati de primarii, altii nu. Sunt si ajutati cumva de comunitate sau de familie.
Altii lucreaza la negru. Exista o infinitate de situatii si o varietate de rezolvari....
Dar faptul ca din motive personale, criza economica, sau proasta administrare pierzi casa,
este prostie sau ghinion
Si cei care stau in chirie si nu au economii sunt la 1-2 lefe de strada.

View Postionutzitaly, on 14 ianuarie 2024 - 18:24, said:

La tine orice este comunist.  Da, binele se face de multe ori in liniste, vezi prin biblie.
Sunt numit dupa un Sfant care lasa noaptea monede de aur la fereastra, inteleg bine ce zici cu binele facut in liniste.
Doar ca in lumea moderna sunt foarte putine persoane ca Gigi Becali si mai numeste tu alt bogat care isi permit sa faca bine de unul singur.

Majoritatea facem bine in grup. Ca donam, ca redirectionam sumele respective, ajutam.

In Romania exemplele astea raman, tipul ala cu calul de care uitasem si nebunul care si-a daramat casa si traia intr-o gaura in pamant.

Pe langa astia? Sunt ONG-urile care construiesc case la persoane calumea, sunt asociatiile care zilnic hranesc sute de animale, construiesc spitale private.
Doar ca etalonul ramane la nivel de copilul ala de ii facuse Morosanu/cateva firme o casa si tipul care face episoade pe youtube. Ca daca si-ar face casa nu ar mai avea continut pentru youtube.

Edited by MindArchitect, 14 January 2024 - 18:54.


#48
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 18:53, said:

Tipul ala de nici nu stiu cati ani tot construieste si tot darama la casa aia.

Pai e nebun. Toti indivizii care traiesc in conditii asemanatoare sunt nebuni. Ce pregatire au ăia de zici tu ca au ajuns in strada?

#49
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Nu mai plangeti de mila toti ratatii... singura problema cu adevarat reala care te limiteaza financiar este atunci cand ai probleme de sanatate care te impiedica sa faci lucruri, in rest, daca esti sanatos si tanar si dormi in boscheti o faci pentru ca esti bou.

Sfat pentru OP: la cat de multe cunostinte aparent ai care stau pe strazi eu zic ca te invarti in anturajul gresit si de acolo n-ai ce invata, asteptam ca in curand sa deschizi un nou topic cu cu cat de multi prieteni ai care muncesc cosntant si isi urmaresc scopurile in viata si au grija de familie.

Sanatate.

#50
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 18:53, said:

Tipul ala de nici nu stiu cati ani tot construieste si tot darama la casa aia.

Il stiu. Il cheama Manole.
Il va ajuta nevasta-sa si va reusi sa termine.

#51
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Nu am vazut pe nimeni dormind pe strada in Bucuresti. Poate ca exista dar eu personal nu am vazut.
Totusi as vrea sa remarc un alt fenomen care mi s- a parut destul de raspandit. Traiul a 3 generatii intr-un apartament de 2 si chiar 1 dormitor, cu sufragerie de trecere. Cunosc cel putin 4 apartamente pe o scara numai,  in aceasta situatie.

#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Oamenii fara adapost au probleme psihice, eventual o depresie babana. Orice om normal, cand vede ca-i ajunge cutitul a os, face pe dracu in patru sa treaca peste greutati. In orasele mari exista adaposturi pentru cei fara casa, exista programe de formare profesionala, exista de toate. Doar sa se vrea. Numai ca atunci cand esti in depresie nu prea mai vrei nimic, doar sa treacatimpul, eventual sa mori.

Strategia naţională privind incluziunea socială a persoanelor fără adăpost pentru perioada 2022-2027

https://mmuncii.ro/j...apost-2022-2027

Edited by Bursul, 14 January 2024 - 21:04.


#53
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 13:29, said:

am fost cu un amic la banca lui, avea nevoie de o descoperire de salariu sa plateasca ratele la scoala.
Nu au vrut sa-i acorde descoperire de salariu.
Nu înțeleg, care rate la școală?
Dubioasa relatarea. Îmi pare o minciuna.

#54
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Eu traiesc intr-o realitate in care daca vrei sa muncesti, orice, agricultura, invartit marfa intr-un depozit, ajutor in constructii la 45 ore pe sapt salariul minim, dar chiar minim adica un 1200 euro ii faci. O camera un 200 eur plus un 50-100 euro intretinerea. In Romania proportional 3 cam aceiasi situatie cred.

Pare simplu si e simplu dar totusi exista o categorie de persoane pentru care a pasta un loc de munca si a creste e greu: probleme psihice fie genetice fie acumulate,  droguri, alcool, lume bolnava, iesiti din puscarie, iesiti din casele de copii cu x traume.  Lume care trebuie ajutata si scossa de acolo. Readusi in societate, pe toti nu ai cum, dar cu cat readuci mai mult cu atat e mai bine pentru o societate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate