Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Tot mai multe persoane fara adapost, persoane care nu isi permit chiria.

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Cunosc pe cineva care a preferat sa cumpere un apartament decat sa plateasca chirie. Intre timp si-a gasit un job mai bine platit si traieste mai confortabil acum stiind ca plateste o rata pentru un bun care ii va ramane lui si care va costa triplu in 15 ani decat cu nimic. In Romania chiriile sunt mult mai scumpe decat in Italia, Spania sau Germania. Imi spunea cineva intors din Italia ca ii ajungea banii si de distractii dupa ce isi platea toate obligatiile, ceea ce in tara nu poate nici daca are apartament proprietate personala.

#20
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

View Postwaterman, on 14 ianuarie 2024 - 13:24, said:

Man, cand te uiti la astia "nevoiasi" au doua maini, doua picioare, ochii, sunt intregi, la multi le cam place primitul pe moka.

Am 4 joburi, da frate 4 joburi active, mi-am deschis firma, muncesc 12 h / zi ca sa stiu ca las ceva in urma mea.

Ii vad pe facebook "am 4 copilasi si avem o problema, avem nevoie de ajutor" - nu bro, ai nevoie de niste prezervative si de job.

Eu i-as ajuta doar sa munceasca, mai departe e fiecare pe burta lui.
Pomana naste pomanagii
Si multi  isi bat joc de ajutorul  tau.Daca  le oferi ceva  fac nazuri.Uite un  caz mai mediatizat.Cazul   "calaretului" ajutat  de Catalin Morosanu.L-a ajutat i-a luat casa,i-a  dat  serviciu,si el  ce  a facut a vandut casa,si-a luat masina,la serviciu nu s-a dus,si s-a intors in mahalaua  lui.Pt ca  nu ii place munca.Sa  te   duci    pe langa biserici,sa vezi acolo saci de paine aruncati de oamenii strazii.Stau  cand sunt zile de   pomeni,primesc  pomana  de la oameni  si arunca  ce nu le place.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai aia zic si eu, ca in afara vreunui ghinion teribil, si pierdutul casei etc, ghinion pe care il au unii, e o conjunctura nefasta in care ajung, majoritatea sunt niste putori ordinare care doar beau, fac copii, si cer pomana, sa le dea statul case, sa ii ajute lumea.

Daca le zici ceva de job te injura, ei vor direct bani.

#22
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postwaterman, on 14 ianuarie 2024 - 13:24, said:

Man, cand te uiti la astia "nevoiasi" au doua maini, doua picioare, ochii, sunt intregi, la multi le cam place primitul pe moka.

Am 4 joburi, da frate 4 joburi active, mi-am deschis firma, muncesc 12 h / zi ca sa stiu ca las ceva in urma mea.

Ii vad pe facebook "am 4 copilasi si avem o problema, avem nevoie de ajutor" - nu bro, ai nevoie de niste prezervative si de job.

Eu i-as ajuta doar sa munceasca, mai departe e fiecare pe burta lui.
Pomana naste pomanagii
da frate, daca ai baut cerneala, tragi in jug cite 12 ore pe zi. Desi, daca facem imparteala, 12 ore impartite la 4 joburi, rezulta cite 3 ore pe zi la fiecare! mare smecherie!

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Oricum discutia e sterila, nula si fara nici un rost.

"Am observat tot mai multe persoane fara adapost"

Asta e o opinie personala de-a initiatorului, nu e un caz cert, ceva clar bazat pe un studiu sau date certe.

Asa pot sa zic si eu ca am vazut tot mai multe Lamborghini in Craiova, masini noi de asemenea, electrice, chiar, e Craiova plina de Tesla deci o ducem bine.
AVEM BANI AVEM DE TOATE am trecut pe Tesla. Deci romanii au iesit din criza.

View Posttytysor, on 14 ianuarie 2024 - 13:50, said:

da frate, daca ai baut cerneala, tragi in jug cite 12 ore pe zi. Desi, daca facem imparteala, 12 ore impartite la 4 joburi, rezulta cite 3 ore pe zi la fiecare! mare smecherie!

Românu tipic, poartă grija altuia.
Dacă împarţi timpul la joburi, pare mai puţin, nu ?

E treaba mea cum le descurc, ce spuneam eu e că dacă vrei să munceşti se poate.
Iar dincolo de asta, tu mai ai mult de citit până să ai cum să îmi spui mie că am băut cerneala.
Am zis doar ca muncesc mult, asta nu înseamnă că sunt la săpat de vie sau genul.
Vezi tu mai bine de probleme tale, nu mai purta grija mie.

#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Citesc și ma minunez. Poate, totuși, "ne reparam" ca nație.
Cea mai mare parte a "postacilor" (chiar dacă pare un termen urat, eu îl folosesc pozitiv) îndeamnă: " la munca,  frate !" . Cred ca ar trebui sa se insiste la politicieni sa scoata "ajutorul social" aranjat si , cine e prins ca face "miș-mașuri" , sa fie "împușcat mortal" .
Sunt foooarte mulți,  fac facultăți pe banii părinților, apoi sunt cunasul pe sus și nu vor sa lucreze. Sunt atâtea meserii bănoase, nu neapărat usoard, însă nici care sa te omoare.

Asa ca: LA MUNCA.

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAutumn_Dream, on 14 ianuarie 2024 - 13:16, said:

Doar dacă nu te-ai născut milionar, în România este greu să obții o casă și o mașină. Pentru asta, trebuie să ai un loc muncă stabil și bine plătit.



Cum pixda mă-sii? Având în vedere că peste 90% sunt proprietari și există peste 10 milioane de mașini în România, e clar că jumătate din Români sunt milionari. Doar că în lei vechi.

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021

View PostLeo2006, on 14 ianuarie 2024 - 13:39, said:

Cunosc pe cineva care a preferat sa cumpere un apartament decat sa plateasca chirie. Intre timp si-a gasit un job mai bine platit si traieste mai confortabil acum stiind ca plateste o rata pentru un bun care ii va ramane lui si care va costa triplu in 15 ani decat cu nimic. In Romania chiriile sunt mult mai scumpe decat in Italia, Spania sau Germania. Imi spunea cineva intors din Italia ca ii ajungea banii si de distractii dupa ce isi platea toate obligatiile, ceea ce in tara nu poate nici daca are apartament proprietate personala.
Este bine ca s-a incadrat pentru imobiliare.

View Postcotizo_dacul, on 14 ianuarie 2024 - 13:44, said:

Si multi  isi bat joc de ajutorul  tau.Daca  le oferi ceva  fac nazuri.Uite un  caz mai mediatizat.Cazul   "calaretului" ajutat  de Catalin Morosanu.L-a ajutat i-a luat casa,i-a  dat  serviciu,si el  ce  a facut a vandut casa,si-a luat masina,la serviciu nu s-a dus,si s-a intors in mahalaua  lui.Pt ca  nu ii place munca.Sa  te   duci pe langa biserici,sa vezi acolo saci de paine aruncati de oamenii strazii.Stau  cand sunt zile de   pomeni,primesc  pomana  de la oameni  si arunca  ce nu le place.
Imi aduci aminte de o cunostinta, cand a inceput sa doneze, posta pe grupurile de facebook si se tot concentra pe "ete ce poze au pe facebook".

La Morosanu cu calaretul lui cred ca a fost ce am mai scris eu pe forum, este important sa faci si tu o analiza pe cine alegi sa ajuti.
Acolo era un copil, ce se astepta?
Cum zic eu... aleg sa ajut persoanele care doresc sa se ajute.
Cum este si copilul ala din filmuletul de pe youtube.

Asa daca discutam pe nesimtire? Pai era asociatia aia care le-a dat cartofi de samanta, le-au dat in cine stie ce sat vaca, si cand au verificat? Cartoful se gatise si vaca se vanduse sau mancase.

Te uiti si tu pe cine ajuti, cazurile.

Trebuie sa ai grija cand dai un pisicel spre adoptie sa nu nimereasca la tampiti care hranesc serpi cu ei.
Da atunci cand te hotarasti sa schimbi viata cuiva.

View Postwaterman, on 14 ianuarie 2024 - 13:56, said:

Asa pot sa zic si eu ca am vazut tot mai multe Lamborghini in Craiova, masini noi de asemenea, electrice, chiar, e Craiova plina de Tesla deci o ducem bine.
AVEM BANI AVEM DE TOATE am trecut pe Tesla. Deci romanii au iesit din criza.
In general daca ai observat un Lamorghini in oras stii cu ce se ocupa persoana respectiva, ca si cei care au Tesla.

Este o chestie romaneasca.
- Daca faci subiect pentru ajutorul unui ONG de protectie a cainilor? Or sa apara ca de ce nu strangi bani pentru batrani.
Daca faci subiect despre ajutorul batranilor? Or sa apara ca de ce nu strangi bani pentru copilasi?
Daca strangi pentru copilasi sunt care or sa zica ca de ce nu strangi bani pentru altceva. Sunt care troleaza/spameaza, care or sa inceapa ca de ce i-au facut parinti daca nu si-au permit sa-i tina.

Este o chestie romaneasca sa comentam dar nu ajutam. Din pacate.
Si pe facebook pe la grupurile respective se pomenesc care nu au vreo treaba.

Ex. Posteaza cineva fara situatie financiara, posteaza un caz, indiferent ca discutam de caine bolnav, pisic bolnav, cal, poate chiar vreun amarat. Pe langa raspunsurile la subiect, pe langa cei care doneaza, care ajuta, sunt si mesaje idioate "Da te-ai limitat la doar a face poze?"
Mesaje idioate, ca cei care sunt vechi pe subiectele astea inteleg ca persoanele care ajuta de obicei au deja pisici, caini, adoptati, posteaza cazurile alea ca sunt care ajuta, sunt care adopta si din alte orase.
Doar ca este gandirea asta superficiala si ticaloasa.

Si cand cei de pe grup, cei care sunt activi, incep sa discute cu cei care troleaza/spameaza, vomita mesaje "Da tu doar ai facut poze"... pai este ca si cand ai cauta piatra aruncata de prost. In loc sa faci ceva ajungi sa iti faci stres cu un nebun care oricum nu dorea sa ajute, doar trola.
Si sunt blocati.

Edited by MindArchitect, 14 January 2024 - 14:17.


#27
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostAutumn_Dream, on 14 ianuarie 2024 - 13:16, said:

Doar dacă nu te-ai născut milionar, în România este greu să obții o casă și o mașină. Pentru asta, trebuie să ai un loc muncă stabil și bine plătit.

Pe de altă parte, este foarte ușor să le pierzi dacă locul de muncă nu e stabil și bine plătit. Și milionarii pot pierde tot ce au dacă fac investiții proaste.

Nu e deloc greu daca esti muncitor si serios.
Dupa 1-2 de munca serioasa afara poti sa iti iei un apartament cu banii jos intr-un oras mare din Romania.
E greu pentru puturosi comozi.
Inca dinainte de 30 ani mi-am luat prima casa cu cash, dar am strans inca de la primul salariu primit.

Edited by Matrix40, 14 January 2024 - 14:15.


#28
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostMatrix40, on 14 ianuarie 2024 - 13:27, said:

AI-ul va distruge sectorul de "IT"

Nu cred.
Ce se pretinde acum a fi "AI" e departe de intelesul real al termenului. Sunt doar niste "compilatoare de informatie" performante si baze de date de informatii bine puse la punct. Aia nu e inteligenta. Nu cred ca se va pune problema vreodata sa proiectezi un pod sau un...avion cu asa-zisa "AI"...
In plus, daca te apuci sa dai pe toti afara, se va prabusi economia, cine mai cumpara produse si servicii, si cu ce? Robotii o sa cumpere produsele?!  Se duce totul la vale imediat.
Ma sunt sute de ani pana se va ajunge la inteligenta artificiala reala, adica sa iti faca un calculator o descoperire stiintifica/tehnologica reala, nu sa iti compileze niste informatii cunoscute si sa rezolve o sarcina cu ele...Asta DACA se ava ajunge vreodata la asa ceva, exista indoieli serioase.

View Postcristobob, on 14 ianuarie 2024 - 14:06, said:

Asa ca: LA MUNCA.

Exact...daca nu o sa evoluam prea mult ca tara, fix din cauza asta va fi: ptr ca nu ne place munca. Nu din cauza statului, scuza nr 1 comoda...

Edited by danigoleman, 14 January 2024 - 14:34.


#29
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Sa ramai pe drumuri nu e greu deloc! E chiar foarte usor sa ajungi in aceasta situatie fara iesire.
La cum s-a scumpit viata in ultimii 2 ani, nu e deloc de mirare.
De la alimentele de baza, la servicii medicale, de turism, asigurari, credite bancare, utilitati (curent, gaz, apa, etc), servicii de bona, ingrijitor varstnic, industria beauty, materiale de constructii, manopere constructii/finisaje toate calculate la mp, taxe si impozite, haine, rechizite, etc-etc pana la preturile imobiliarelor si chirii, spuneti ceva ce NU s-a scumpit dupa pandemie (in afara de salarii care s-au plafonat, obviously!)

Cateva exemple concrete pe care le-am vazut deja in jurul meu:
- te imbolnavesti si nu mai poti efectiv lucra sau nu mai faci fata si esti concediat. Nimeni nu mai angajeaza un om batran si bolnav. De unde sa mai platesti chiria sau ratele? De unde sa te mai intretii?
- te desparti de sot/sotie si ramai sa sustii frontul vietii singur si eventual, cu cativa copii minori de intretinut. Unde sunt doua venituri, mai poti imparti o chirie sau costurile de utilitati si mentenanta, dar singur e foarte greu. Multi raman "blocati" in relatii toxice, abuzive, pt ca nu-si permit sa se desparta, stiind ca 1/2 din vanzarea apartamentului nu-ti mai asigura un alt apartament doar pt tine. Vanzarea a 2 camere nu este echivalentul a doua garsoniere. Asta in cazul fericit in care e bun comun si ai ce imparti, dar daca ai stat tu in casa sotiei/sotului si acela te da afara, incotro te indrepti?!
- iti arde casa / explozie in care ai dauna totala si ai pierdut tot. Nu-ti mai revii niciodata din aceasta pierdere, va fi aproape imposibil sa o iei de la capat, de la lingura.

Si lista poate continua din pacate, sunt mult prea multe situatii care te aduc efectiv sa locuiesti pe strada/ sub un pod / intr-o casa dezafectata si parasita.

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Din discuţie observ că lumea se fereşte de un subiect, de chirie.

Românii nu au cultura chiriei pentru că nu au cultura afacerilor. Pentru ei închirierea nu este o afacere cu două părţi, este un mic jaf. Unul jefuieşte iar altul este jefuit.
Nu există principiul păstrării chiriaşului cât mai mult timp, astfel încât să nu fie nevoit să cumpere ceva şi să fie mulţumit cu flexibilitate oferită de chirie.
Ideile astea sunt valabile atât pentru trazacţii între persoane fizice cât şi între firme.

La persoane fizice proprietarul face presiuni pentru ca locatarul să nu poată aduna bani şi fugi.
Sunt foarte puţine cazuri în care proprietarul spaţiului nu stă cu ochii pe afacerea omului din spaţiul închiriat şi pe vânzările acestuia. El doreşte un procent din afacere.


S-a discutat despre fondurile de investiţii care cumpără cartiere întregi pentru închiriere. Este foarte rău iar asta se vede în Germania, acolo unde au monopol şi pot influenţa piaţa după bunul lor plac.

Capitalismul exarcerbat aduce la pasul următor comunismul, adică confiscări şi alte măsuri care lovesc în micii proprietari.

#31
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nene,ia vezi post 6. Cu ce zici matale-chiriile.Ps am ceva in chirie in Ro. Si da,am chiria modica pt zona respectiva-130 euro.  Zona merge de la 200 in sus la acelasi lucru. Dar mi-aam facut calculele si am aceasi familie de 5 ani. Si vor mai sta inca 5.  Nu merge cu rulat chiriasi anual semestrial,iesi dauna toatala.

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
droguri, droguri, droguri si lipsa de perspectiva, de cele mai multe ori tot din cauza drogurilor plus o serie cu probleme psihice care sunt asa de la mama natura, nu le mai trebuie droguri. primaria are adaposturi pt oamenii strazii, dar acolo nu-i primesc pe cei drogati sau cu probleme pshihice violenti.

https://www.hotnews....ta-problema.htm

#33
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Be happy, own nothing zice sarsaila de schwab

https://images.app.g...NhseAV3juTvz1w5

#34
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.07.2022
ar putea sa se duca la cotroceni etc...trebuie sa te observe si cei vinovati, cei de la putere...poate ii pica unuia ceasul, iti iei casa!

Edited by Punter, 14 January 2024 - 16:16.


#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 12:54, said:

Am observat ca a crescut numarul persoanelor fara adapost in toata tara.....

ia detaliaza, cum ai "observat" tu asta? ca ai mai deschis topicuri in care incepeai cu "am observat ca...", dar lasau impresia ca ai vazut un filmulet pe youtube de pe la americani si ti-ai inchipuit ca se intampla si la noi la fel :)


strict la subiect: n-am observat asa ceva pe unde m-am plimbat eu. la noi chiriile sunt foarte mici, sub salariul minim, si majoritatea sunt proprietari. pentru cei cu probleme existe diverse programe de ajutor, atat locale cat si nationale, care le ofera un adapost minimal.
cei pe care-i vezi ca dorm pe strada au si alte probleme, nu doar saracia.

#36
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,636
  • Înscris: 15.01.2017

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 13:11, said:


Daca statul se implica sa ajute inseamna ca sunt comunist?
Da.

De fapt nu daca se implica ci daca ast vrei tu sa faca statul.

Cu cat mai mutl ajutor din partea statului cu atat mai multi indivizi vor avea nevoie de ajutor.

Edited by Epdm, 14 January 2024 - 16:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate