Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Tot mai multe persoane fara adapost, persoane care nu isi permit chiria.

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,992
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 12:54, said:

Am observat ca a crescut numarul persoanelor fara adapost in toata tara.
Persoane care inainte erau persoane normale, persoane integrate in societate, acum au ajuns pe strada, sa locuiasca prin case parasite, sa se retraga la tara(care au posibilitatea) si sa traiasca in saracie.

Bai omule, statistica nu vad, dar nu stiu la ce-ar folosi
Cand ma vei pune prim ministru sau ministrul muncii, discut si la scara macro. Solutii am. AM multe.

Pana atunci, ia baga tu la sensei un caz particular sa-l rezolv.
Ai curaj s-o faci aici pe subiectul asta?
Ia.

Da sa nu te plangi ca e greu. Munca e grea, sa traiesti e greu, dar ai o viata, e pacat s-o irosesti
Hai la munca.
Vino cu un caz particular

#56
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Când văd atitudinea unora de pe aici, mi se face silă. Dacă ar fi ei într-o situaţia proastă, nu ar dori ceva ajutor? Eu ştiu cel puţin 2 oameni ai străzi. Adăposturi există, dar cine îi ajută să meargă acolo, cel puţin iarna?
Ăia care au luat-o pe droage, trebuie ajutaţi să revină pe cea bună.

#57
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Hai sa fim seriosi, nu costa chiar asa de mult sa locuiesti cu colegi de camera, nu ai de ce sa ajungi pe strazi cat timp gasesti ceva de munca pe salariul minim pe economie - si in marile orase gasesti destul de usor de munca pe salariul minim pe economie.

#58
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postdjl, on 15 ianuarie 2024 - 13:33, said:

Când văd atitudinea unora de pe aici, mi se face silă. Dacă ar fi ei într-o situaţia proastă, nu ar dori ceva ajutor? Eu ştiu cel puţin 2 oameni ai străzi. Adăposturi există, dar cine îi ajută să meargă acolo, cel puţin iarna?
Ăia care au luat-o pe droage, trebuie ajutaţi să revină pe cea bună.
Empatia si sufletul curat  prietene, nu sunt toti inzestrati cu asa ceva ca sa inteleaga ,e mai usor sa judece.

Edited by Un-ZeU, 15 January 2024 - 14:27.


#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,992
  • Înscris: 20.10.2015

View PostUn-ZeU, on 15 ianuarie 2024 - 14:26, said:

Empatia si sufletul curat  prietene, nu sunt toti inzestrati cu asa ceva ca sa inteleaga ,e mai usor sa judece.

N-am pic de empatie pentru cel care poate face ceva pentru el si n-o face.
Am sfaturi, am actiune

#60
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,786
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 12:54, said:


inseamna ca sunt mai multi oameni decat case..
Unii se plang de scaderea populatiei. Este inflatie de oameni. Adica suntem prea multi, valoarea individului scade.
Auzisem o teorie care zicea ca dupa ciuma neagra care a ras 1/3 din populatia Euopei, oamenii erai mai bine platiti pentru ca era cererea mare.  Precis ca erau si o gramada de locuinte vacante.

Edited by tfmercedez, 15 January 2024 - 14:52.


#61
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006

View PostFado, on 14 ianuarie 2024 - 20:35, said:

Totusi as vrea sa remarc un alt fenomen care mi s- a parut destul de raspandit. Traiul a 3 generatii intr-un apartament de 2 si chiar 1 dormitor, cu sufragerie de trecere. Cunosc cel putin 4 apartamente pe o scara numai,  in aceasta situatie.
Ce sa ii faci, unii prefera sa locuiasca cu familia extinsa/rude decat cu colegi de camera/apartament de varsta lor.

View Postmayte_22, on 14 ianuarie 2024 - 14:41, said:

Cateva exemple concrete pe care le-am vazut deja in jurul meu:
- te imbolnavesti si nu mai poti efectiv lucra sau nu mai faci fata si esti concediat. Nimeni nu mai angajeaza un om batran si bolnav. De unde sa mai platesti chiria sau ratele? De unde sa te mai intretii?
- te desparti de sot/sotie si ramai sa sustii frontul vietii singur si eventual, cu cativa copii minori de intretinut. Unde sunt doua venituri, mai poti imparti o chirie sau costurile de utilitati si mentenanta, dar singur e foarte greu. Multi raman "blocati" in relatii toxice, abuzive, pt ca nu-si permit sa se desparta, stiind ca 1/2 din vanzarea apartamentului nu-ti mai asigura un alt apartament doar pt tine. Vanzarea a 2 camere nu este echivalentul a doua garsoniere. Asta in cazul fericit in care e bun comun si ai ce imparti, dar daca ai stat tu in casa sotiei/sotului si acela te da afara, incotro te indrepti?!
- iti arde casa / explozie in care ai dauna totala si ai pierdut tot. Nu-ti mai revii niciodata din aceasta pierdere, va fi aproape imposibil sa o iei de la capat, de la lingura.

Si lista poate continua din pacate, sunt mult prea multe situatii care te aduc efectiv sa locuiesti pe strada/ sub un pod / intr-o casa dezafectata si parasita.
Pentru a prevenii astfel de situatii e bine sa fi proprietar pe ceva mic fie si in provincia saraca/rural, sa nu ai rate pe nimic ci chiar ceva rezerve, necasatorit(a) si desigur sa ai asigurare pe locuinta.

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 13:29, said:

Loc de munca stabil si bine platit cand nu ai pile, in Romania, asta este lucru rar.
Lidl, Kaufland, Dedeman si altele asemenea sunt destul de stabile cat timp te ti de munca.

View PostLeo2006, on 14 ianuarie 2024 - 13:39, said:

In Romania chiriile sunt mult mai scumpe decat in Italia, Spania sau Germania. Imi spunea cineva intors din Italia ca ii ajungea banii si de distractii dupa ce isi platea toate obligatiile, ceea ce in tara nu poate nici daca are apartament proprietate personala.
Vrei sa zici ca in tarile alea chiriile sunt mai ieftine decat 80-150 de euro cu colegi de camera/apartament cum e la noi? Sau 250-500 de euro singur(a)?

#62
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,617
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdjl, on 15 ianuarie 2024 - 13:33, said:

Adăposturi există, dar cine îi ajută să meargă acolo, cel puţin iarna?
Ăia care au luat-o pe droage, trebuie ajutaţi să revină pe cea bună.
Pot sa mearga si singuri, in multe cazuri nu vor:

Mai multe persoane fără adăpost ce trăiesc pe străzile municipiului Piatra Neamț au refuzat cazarea în adăpostul de la Speranța, preferând să-și petreacă noaptea în adăposturi improvizate, afară, la – 12 grade celsius.
Patru echipaje ale Poliției Locale Piatra Neamț, însoțite de reprezentanții Direcției de Asistență Socială au ”periat” toate punctele cunoscute din oraș, unde de obicei își petrec timpul oamenii străzii, marți, 10.01.2024, între ora 18.00 și 21.00.

La Lugoj, unele persoane fără adăpost refuză cazarea oferită de administrația locală, în ciuda temperaturilor extrem de mici de afară, deoarece în centrul pregătit de Primărie nu au voie cu alcool și animale, transmite Radio Timișoara.
Centrul pregătit de Primărie oferă oamenilor fără adăpost o masă caldă, posibilitatea de a face duș și un pat unde să doarmă.

11 oameni ai străzii au fost convinși să abandoneze trotuarele și să fie cazați în centre speciale din Capitală pentru a fi protejați de frig. De cealaltă parte, alte șapte persoane au refuzat ajutorul  în cea mai friguroasă noapte din acest an.
În ultimele două săptămâni, Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București a împărțit pături, haine, bocanci, alimente și ceai persoanelor fără adăpost care au refuzat cazarea în centrele speciale.


La Iaşi, peste 40 de oameni au ajuns la spital, după ce au alunecat pe gheaţă şi s-au rănit.
Cei mai afectați sunt oamenii fără adăpost, care, din nefericire, refuză orice ajutor și preferă să rămână pe străzi.
La Suceava, poliţiştii au căutat prin zecile de locuri în care ştiau că îşi petrec nopţile oamenii străzii şi au încercat să-i ducă la un adăpost.
Imediat după lăsarea întunericului, temperaturile au scăzut în Suceava până -10 grade Celsius.
Oamenii străzii își petrec nopțile friguroase între munți de gunoaie și spun că nu vor să meargă la un adăpost.
Mulți dintre ei s-au adunat, pentru a sta la căldură, în principala gară din Suceava.
Unii au acceptat să meargă la un centru de noapte, iar alții au refuzat categoric.

Edited by Bursul, 15 January 2024 - 17:33.


#63
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Aceeasi situatie de mai sus este peste tot in lume. Unii nu vor pur si simplu sa fie ajutati. Mai ales daca li se impune fara alcool, droguri, sau animalele lor de companie. Cea mai mica regula daca le este impusa ei refuza sa accepte. Cred ca au o deviere de gandire, ceva ce face ca creierul lor sa functioneze diferit. Insusi instinctul lor de supravietuire care ar trebui sa fie natural pare sa le fie afectat.

#64
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,073
  • Înscris: 24.02.2006
incearca sa te pui si in pielea lor. daca drogurile sau alcoolul te-au facut sa ajungi pe strada, atunci cu siguranta nu vei renunta usor la ele. daca ai fi putut renunta, ai fi facut-o inainte sa pierzi totul.
legat de animalele de companie, poate ar trebui sa existe o modalitate de a le adaposti si pe acelea. imi inchipui ca acesti oamenii nu prea mai au multe in viata, si nu cred ca sunt dispusi sa se desparta usor de o fiinta de care au avut grija si care (poate) e singura care le mai da un scop in viata.

#65
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,919
  • Înscris: 17.08.2022

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 18:53, said:

Si cei care stau in chirie si nu au economii sunt la 1-2 lefe de strada.


Te inseli....o familie cu 1 copil, au inchiriat o garsoniera de la fratele meu.Nu au nimic deoparte.
A muncit numai el, acum si ea jumatate norma , copilul la gradinita pana la 2
Oameni exceptionali, muncitori, buni platnici, ba de multe ori repara singuri una -alta .
Relatia e asa de buna ca dupa anul nou au venit singuri sa propuna o marire de chirie,
numai sa nu inchirieze la altcineva. Evident ca nu a fost cazul.
Sunt sute de mii in asemenea situatie, la tara si la oras.
si nici cu un picior in strada
Nu se numesc persoane fara adapost cum ii clasezi tu

Edited by vio69c, 16 January 2024 - 08:52.


#66
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Chiar asa,hai dati exemple personale de dat sau stat in chirie.     Pe mine personal ,,m-au ciuruit,un fleac,, la apa.   Chiria era 650 lei in 2015 toamna.   Dar traba cu apa a fost infecta rau,cu ridicari din buze a administratorului cladirii.    Plateam apa juma din chirie,fuck off cant!  Cu proprietarul a fost super oky,dar nu m-am adaptat la realitatea cotidiana Ro.  Lucra sotia la ceva firma de transport international. Nu cred ca vreti sa stiti comentariile  din birou si raspunsurile care le ptimeau soferii care pe unde erau in Ue.   Azi daca ii zic unui negru adevarul eu sant concediat.  Chiar daca e negru.  Si nu merg nici variatii. Atata timp cat vin de la un caucazian ----esti fuckup.   Asa ca veniti cu exemple nu ,,din auzite,,

#67
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostMatrix40, on 14 ianuarie 2024 - 13:27, said:

Se vor cere si mai multe de la tine ca individ, iar multi nu vor face fata, viata va fi din ce in ce mai scumpa.
Ti se pare normal ca viata e mai scumpa pe an ce trece ? Fara plus valoare, la asta ma refer. Doar ca sa-ti mentii nivelul de trai (cam acelasi), trebuie sa dai din ce in ce mai mult. Asta nu e de acceptat.

Bun, eu nu vreau mai mult. Eu consider ca 15 ani de munca sunt suficienti. Am cap pe umeri si pe mine nu ma indoctrineaza nimeni. Eu nu accept normalitatea de a munci 45 de ani pt o pensie de subzistenta.
Fuck off !!!

#68
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostMohombi, on 16 ianuarie 2024 - 11:06, said:


Ti se pare normal ca viata e mai scumpa pe an ce trece ? Fara plus valoare, la asta ma refer. Doar ca sa-ti mentii nivelul de trai (cam acelasi), trebuie sa dai din ce in ce mai mult. Asta nu e de acceptat.

Bun, eu nu vreau mai mult. Eu consider ca 15 ani de munca sunt suficienti. Am cap pe umeri si pe mine nu ma indoctrineaza nimeni. Eu nu accept normalitatea de a munci 45 de ani pt o pensie de subzistenta.
Fuck off !!!

Asa functioneaza capitalismul, pe inflatie si printare de bani.

#69
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,118
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMohombi, on 16 ianuarie 2024 - 11:06, said:

Eu consider ca 15 ani de munca sunt suficienti. Am cap pe umeri si pe mine nu ma indoctrineaza nimeni. Eu nu accept normalitatea de a munci 45 de ani pt o pensie de subzistenta.
Fuck off !!!

Good luck, ce poti face efectiv?

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,992
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMohombi, on 16 ianuarie 2024 - 11:06, said:

Bun, eu nu vreau mai mult. Eu consider ca 15 ani de munca sunt suficienti. Am cap pe umeri si pe mine nu ma indoctrineaza nimeni. Eu nu accept normalitatea de a munci 45 de ani pt o pensie de subzistenta.
Fuck off !!!

Ai putea sa incerci sa fi destept. SI in felul asta castigi.
Sau sa ramai sa te plangi in fiecare zi. Si in felul asta, pierzi.
Up to you

#71
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 17:02, said:

Din pacate ei se concentreaza pe cei care pierd imobilele la pacanele.
Nu realizeaza cate persoane pur si simplu implinesc varsta de 18 ani si parasesc orfelinatele.

Ma intreb oare de ce acestia nu-si cumpara case, apartamente? La munca, nu la intins mana, e vina lor ca nu muncesc - ar zice cei de pe acest forum / irony
Cum de altfel sunt si eu acuzata ca e vina mea in toate topicurile in care ma plang ca am fost in casa de copii si verisoara mi-a furat casa ;[
Ba chiar mai sunt luata si la misto ;[

View Postwaterman, on 14 ianuarie 2024 - 13:56, said:

Oricum discutia e sterila, nula si fara nici un rost.

"Am observat tot mai multe persoane fara adapost"

Asta e o opinie personala de-a initiatorului, nu e un caz cert, ceva clar bazat pe un studiu sau date certe.


Românu tipic, poartă grija altuia.
Dacă împarţi timpul la joburi, pare mai puţin, nu ?

E treaba mea cum le descurc, ce spuneam eu e că dacă vrei să munceşti se poate.
Iar dincolo de asta, tu mai ai mult de citit până să ai cum să îmi spui mie că am băut cerneala.
Am zis doar ca muncesc mult, asta nu înseamnă că sunt la săpat de vie sau genul.
Vezi tu mai bine de probleme tale, nu mai purta grija mie.

Ca si tine de altfel, om cu asa zis scaun la cap imi tii tu mie inventarul ce si cate topicuri am deschis pe topicul despre ikea si trollezi in absolut fiecare topic, nu ti-e rusine? Vezi-ti de treaba ta ca ai aproape 30 mii de replici, mare parte din ele trolling - cand ai timp sa mai si muncesti asa cum te lauzi?


Cat despre faptul ca tie discutia ti se pare "sterila, nula si fara nici un rost." o fi pentru tine, normal e greu sa te pui in locul cuiva care creste intr-o casa de copii si apoi este dat afara in strada !!
Peste 3.000 de copii abandonați și aflați în grija statului părăsesc anual sistemul de protecție din România, pentru că ating vârsta majoratului.
Autoritățile nu se implică în ce se întâmplă mai departe. Cei mai mulți dintre tinerii de 18 ani care pleacă din orfelinate se confruntă cu probleme legate de integrarea socială, continuarea educației și ocuparea unui loc de muncă.

Edited by Winc, 18 March 2024 - 08:57.


#72
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018

View PostMoinesti72, on 14 ianuarie 2024 - 16:34, said:

Creste pe dracu
Nu se naste nimeni homeless
ajungi asa de la bautura, droguri, pacanele
Cum nu? Ce zici de cei care se nasc direct din parinti homeless sau din parinti saraci si apoi abandonati in maternitati sau aiurea?
Sau de cei ce ies din casele de copii?

View PostFado, on 14 ianuarie 2024 - 20:35, said:

Nu am vazut pe nimeni dormind pe strada in Bucuresti. Poate ca exista dar eu personal nu am vazut.

Vezi prin zona metrou 1 Dec - Pallady - dorm pe langa canale din care iese abur , deci ce vorbesti? Sau pe la Unirii sau Gara de Nord - e plin de homelesi..
Acum cativa ani am intalnit pe strada o fosta colega care dormea la adapostul de la Pallady :[

Edited by Winc, 18 March 2024 - 09:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate