Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Accident testicol

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Leonard

Leonard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2024
SALUT,
in urma cu 11ani am avut un accident,in care la unul din testicole,s-a intins atat de mult scrotul,incat am simtit o arsura de parca s-ar fi rup ceva.
  Dupa accident sta mult lasat in jos,iar cand sunt in erectie nu mai am senzivitate pe partea acea de p_nis,transpir un pic mai mult si il simt lipsa,nu reusesc sa il mai folosesc.Pare acolo,nu a pierdud din volum.
   DE frica nu am fost la doctor,imediat.
  Ma poate ajuta cineva cu un sfat ce s-a intamplat,se mai poate repara chirurgical ?
  Traiesc o depresie si sunt tanar,rog ajutor sa stiu de la ce sa ma astept.🙏


#2
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 04.12.2003

View PostLeonard, on 13 ianuarie 2024 - 23:17, said:


  Ma poate ajuta cineva cu un sfat .

Schimba doctorul si daca se poate financiar sa fie din DE,UK......

#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere la urologie.
Sau daca ai abonament la clinici private de la munca, fa-ti programare la medicul generalist ca sa te trimita la urologie.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLeonard, on 13 ianuarie 2024 - 23:17, said:

….
Trebuie făcute niște explorări imagistice (eco/RMN) și un consult la urolog.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLeonard, on 13 ianuarie 2024 - 23:17, said:

SALUT,
in urma cu 11ani am avut un accident,
   DE frica nu am fost la doctor,imediat.

Avand in vedere ca au trecut 11 ani cred ca ai scapat definitiv de frica. Asa ca ia du-te frumusel la medic, ca esti tanar, cum zici.

Edited by adisz, 14 January 2024 - 10:14.


#6
Leonard

Leonard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2024
Dar,credeti ,ca daca legaturile nervoase sunt rupte,dupa atata timp,se mai pot reface,multumesc tuturor care a-ti pierdut timp din viata pentru a ma sfatui.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006
In primul rand de unde stii tu ca "legaturile nervoase sunt rupte" daca pana acum n-ai fost la doctor sau la vreun consult?
In al doilea rand legaturile nervoase rupte se refac in timp. Nu toate.

#8
Leonard

Leonard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2024
Ai dreptate,nu vreau sa te supar,dar ce ar putea sa fie rupt ?,nu il mai simt,iar cand s-a intamplat nu s-a umflat,nimic.

#9
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Normal: Testiculele aceluiasi individ nu sunt perfect egale ca dimensiuni, nici ca "eficienta".

Normal: Testiculele nu sunt "aliniate", ci unul sta pozitionat anterior (in acest mod sunt mai putine sanse sa se loveasca/ striveasca intre picioare).

Normal: Zona se autoregleaza permanent, astfel incat temperatura sacului cu testicule sa fie cu circa 2 grade Celsius mai scazuta decat zona perineului. Asta se realizeaza prin coborare si transpiratie. Rezulta ce prostie este sa folosesti suspensor (nu vorbim de fotbal, box, balet), pantaloni stamti, sau sa stai mult timp picior peste picior, sau sa stai pe calorifer etc.

Normal: la frig, sacul se restrange, testiculele sunt ridicate.
La medic, cabinetul este suficient de incalzit, astfel ca, daca sacul atarna prea mult, medicul suspecteaza probleme in zona (varicocel, nodul etc.).

Poti avea mostenitori foarte bine si cu un singur testicul functional.

La inceput, ai multe rezerve de energie, te saruti o jumatate de ora cu prietena pe genunchi pe banca din parc... Mai trec anii - si trebuie sa accepti ca performantele descresc, tot normal... (asta, asa, ca un raspuns la partea  cu depresia). Sotia, prietena trebuie sa inteleaga, tine de educatie.

i

#10
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View PostLeonard, on 13 ianuarie 2024 - 23:17, said:

Dupa accident sta mult lasat in jos,iar cand sunt in erectie nu mai am senzivitate pe partea acea de p_nis,transpir un pic mai mult si il simt lipsa,nu reusesc sa il mai folosesc.Pare acolo,nu a pierdud din volum.
Cum sa-l folosesti?
Eu cred ca ai o leziune (sechelara) de nerv pudendal (în canalul Alcock) pe o parte (n-ai zis care, nici ce accident ai avut) cu tulburare senzoriala; testiculul e bine merci, nu trebuie operat, îsi face treaba, stai linistit

#11
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Testicolul ăla este mort dpdv funcțional. trebuie extirpat dacă te deranjează atât de tare că nu fucnționează, deși.... Du-te la doctor, este cel mai simplu mod de a rezolva asta!!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate