Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cum pot renunta la asigurarea de sanatate obligatorie?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#145
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Iti ofera serviciul medical.

#146
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

View Postbograd, on 27 ianuarie 2024 - 22:42, said:

Platesti pentru servicii medicale. Intrebarea este, de fapt, ce face guvernul cu purcoiul de bani incasati de CNAS.
Sigur, intrebare retorica.
E adevărat că îți oferă servicii medicale, dar frustrarea mare e când peste 60-70% din buget se duce pe salarii.

Și dacă calitatea serviciilor e proastă, sau dotare proastă, atunci avem tendințe de tipul ăsta "cum pot să nu mai plătesc asigurarea de sănătate?".

#147
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007

View Postallhobby, on 27 ianuarie 2024 - 22:19, said:

troll sau nu uite un exemplu:  platesc CASS de 3 ori (angajat, contract, dividende) si cand ma duc sa fac o analiza mi se spune ca nu sunt fonduri Posted Image . Si atunci pentru ce platesc ?

Pentru asta mai mult de vină e lipsa de implicare civică din partea populației. De asta sunt de părere că taxele pe salarii ar fi mai bine, poate*, să fie achitate de angajat. Când o vedea Țața Floarea că ea primește 3300 de lei în mână din care 1291 tre' să-i dea statului, să vezi ce scandal ar face când află că nu știu ce ministru a dat un tun de milioane de euro cu banii ei. Așa cum e acum ea nu vede niciodată banii ăia, drept urmare nu le simte lipsa.

* - în realitate ar fi un dezastru, la cât de prost stau mulți cu educația financiară s-ar umple imediat țara de datornici la stat.

Edited by 0v1d1u, 02 February 2024 - 10:35.


#148
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 10.01.2023

View Postallhobby, on 27 ianuarie 2024 - 22:19, said:

troll sau nu uite un exemplu:  platesc CASS de 3 ori (angajat, contract, dividende) si cand ma duc sa fac o analiza mi se spune ca nu sunt fonduri Posted Image . Si atunci pentru ce platesc ?

sunt fonduri. dar se consumă.

nu sunt fonduri ACUM. tu vrei analiza acum. fă analiza peste 2-3 luni și o să vezi că sunt fonduri


românii așteaptă până horcăie să meargă la medic. normal că așa nu ai cum
du-te la analize din timp, preventiv

eu am făcut RMN gratis, deci mă rog, pe CASS..   sunt fonduri așadar.  sigur, nu de azi pe mâine ci te programezi în august sau când o fi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate