Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Recomandare inlocuire spliter TV

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2007
Salut,

Am abonament TV Digital + Internet de la Vodafone. De aproximativ jumatate de an am observat ca semanlul TV pe digital e in continua scadere. Sunt canale pe care apar macroblocuri si sunt chiar macro, in special pe canale transmise pe o frecventa mai mica, de genul 178MHz unde TV-ul imi raporteaza Signal Strength 30. Nu-mi este clar ce inseamna valoarea de 30, banuiesc ca e vorba de decibeli.
Am facut urmatorul experiment:
- am un soliter vechi, WELL, cu 2 iesiri,  a fost inlocuit acum vreo 10-15 ani (poate  mai demult, nu-mi amintesc) cu cel actual de catre cei de la UPC,
- l-am pus in locul celui pe care il am in functiune impreuna cu iesirea pentru internet si surpriza, pe respectivul canal imi raporteaza TV-ul un Signal Strength de 70
Deci, de aici am tras concluzia ca spliterul meu trage sa moara si ar trebui ingropat.
Spliterul bolnav este un FLOMATIK IT3W-16 cu 4 iesir, una marcata doar cu OUT la care e legat cablul pentru internet si 3 cu TAP-16dB. https://soleron.ro/s...u-interior.html
La spliterul FLOMATIK sunt conectaet cablul pentru internet si 3 TV-uri.

Nu ma pricep in domeniul asta, sau mai bine spus, cum toti romanii sunt antrenori de fotbal asa ma pricep si eu la domeniul CATV. Dupa o cautare de vreo 2 ore am gasit Spliter Toner XGVS-4D31 care mi se pare potrivit, mai putin ca nu are acea iesire OUT, care din ce am inteles ar fi cu cea mai mica atenuare si e cea mai potrivita pentru internet.
Mi-ar fi utila o recomandare: sa incerc sa inlocuiesc spliterul tot cu FLOMATIK, sa iau Spliter Toner XGVS-4D31 ( https://www.antech.r...&cod=XGVS-XXD31 ), sau poate altceva? Posted Image
Multumesc anticipat.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdanel_danel, on 13 ianuarie 2024 - 01:19, said:

banuiesc ca e vorba de decibeli.
Nu, e procent, ceva intre 0 si 100%. 65-70dB ar trebui sa fie 100%.

View Postdanel_danel, on 13 ianuarie 2024 - 01:19, said:

Spliterul bolnav este un FLOMATIK IT3W-16 cu 4 iesir, una marcata doar cu OUT la care e legat cablul pentru internet si 3 cu TAP-16dB.
TAP-urile sunt iesiri atenuate, nu ai nevie de asa ceva. Ala e distribuitor nu splitter... intre in si out e simetric si bidirectional.
Iti trebuie ceva fara tapuri sau cu tap minim. Eu nu stiu de ce mai folosesti coaxial la internet, e aiurea rau. Pune fibra direct. Un splitter bun e asa (dopar CATV, fara internet).

[ https://emea.technetix.com/wp-content/uploads/sites/2/2023/04/19002620_ESI-04N-G_PRFL_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 13 January 2024 - 03:03.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Flomatik-ul ala e foarte bun, dar e distribuitor si nu splitter.
Prin inlocuirea lui cu un spliter cu 2 iesiri ptr proba ai castigat cam 4 dB.- de-asta s-a imbunatatit semnalul. Un FV 2 are 3,5dB atenuare pe iesire.

Problema este insa in alta parte - folosesti un sistem antic, de-acum peste 20 de ani. Din pacate UPC-ul a preferat sa mearga pe astfek de solutii ptr ca avea in stoc in Olanda cablu si modemuri de cablu, pe vremea cand toti treceau pe fibra, iar Vodafone a mostenit sistemul cand i-a cumparat.

Cel mai simplu - faci o reclamatie la Vodafone sa vina sa regleze amplificatorul de unde iti dau semnal. Acolo e buva si nu in splitter/distribuitor. La spliter in cel mai rau caz se oxideaza contactul al mufa F de pe cablu - se rezolva usor taind 1 cm de cablu si punand mufa la loc.
Insa amplificatoarele alea antice necesitau o reglare la fiecare 6 luni, sau chiar mai des daca sunt variatii mari de temperatura - de obicei vara si iarna sunt probleme cu ele.
Cel mai probabil n-a mai venit nimeni sa regleze in cazul tau.

Asa ca suna-i si zi-le de problema si cere sa o rezolve. E de la ei si sunt obligati sa te rezolve, nu costa nimic.

;

 andreic, on 13 ianuarie 2024 - 03:00, said:

Eu nu stiu de ce mai folosesti coaxial la internet, e aiurea rau. Pune fibra direct. Un splitter bun e asa (dopar CATV, fara internet).
Ptr ca asa ii da net Vodafone. N-au fibra in zona.
O sa razi, dar sunt inca zone mari si in Bucuresti unde inca se merge pe cablu. Si la mine pe strada inca au QR540 bagat in canalul ptr fibra si vin cu amplificatoare si TAP-uri de exterior pe peretii blocurilor. Nu stiu daca au vreun client ca e si RDS-ul cu fibra si cel putin la mine in bloc sunt toti pe RDS, Am pe holul bloculuil spliter de la Vodafone, nu e nimic conectat la el.)

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Exact. Suni și deschizi un tichet. Vine unul de la tehnic cu aparat profesional și identifica unde e problema. Poate fi de la rețeaua externa sau de la a ta interna
Au echipe diferite în aceste cazuri.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si legat de Flomatik - acum se cheama Nextra.

#6
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Cu reclamatie si sa vina sa rezolve pare simplu, dar nu e chiar simplu pentru ca e un "paradox" aici:
- ca sa pot plati serviciile firmei de cablu (ma refer in general, nu depanarea de care am nevoie acum), trebuie sa muncesc si sunt sclav pe o plantatie cu program obisnuit, incep dimineata si termin seara
- echipa care depaneaza, sunt si ei ca mine, tot sclavi pe plantatie si muncesc ca si mine in acelasi interval orar
=> ca trebuie sa gasim o zi si o ora potrivita pentru mine si pentru ei.
Ultima data cand am vorbit la Vodafone sa-i anunt ca nu am semnal deloc (au avut o problema in zona), le-am explicat si problema cu semnalul TV si solutia din partea Vodafone a fost de genul "saptamana viitoare, joi, la ora 14 sunteti disponibil sa vina o echipa sa investigheze problema?". Am refuzat pentru ca nu am stiut sa dau un raspuns, oare as putea sa fiu disponibil? Sau cand as putea sa fiu disponibil? Mi se pare aiurea sa-mi folosesc zile de concediu pentru asa ceva.
Sa inlocuiesc un spliter e simplu, imi ia 5 minute si pot sa o fac oricand, la orice ora, fara programare. De aia speram ca am descoperit problema si ca o pot rezolva mai usor.

Macar sa mai invat si eu ceva daca tot intreb si ma documentez.
Din raspunsuri am inteles ca Signal Strength raportat de TV, la 100 ar insemna cam 70dB.
Daca TV raporteaza 30 cu distribuitorul FLOMATIK asta ar insemna cam 21dB in TV (daca 100 reprezinta 70dB atunci 30 reprezinta 21dB). Nu e cam putin? Imi amintesc ca am citit pe undeva ca sub 30dB nu ar merge TV digital, nu sunt sigur ca imi amintesc corect. Deci, la intrarea in FLOMATIK ar fi cam 21+16=37dB + pierderea pe cablu pana la TV.
Cu spliterul FV2, atenuare de 4dB si Signal Strength la TV de 70 => in TV ar ajunge cam 49dB (daca 100 reprezinta 70dB atunci 70 reprezinta 49dB) => la intrarea in spliter as avea cam 53dB + pierdera pe cablu pana la TV.
=> o diferenta la intrare in cele 2 splitere de 53dB - 37dB = 16dB. Hm, ma asteptam ca diferenta sa fie apropiata de 0. Nu ar putea sa fie un semn ca FLOMATIK atenueaza mai mult decat cei 16dB declarati? Pare ca ar fi vreo 32dB atenuati.

Oare, din pagina de administrare a modemului de cablu pot sa aflu puterea semnalului care ajunge la modem? Poate fi un indiciu util pentru problema de la TV?
Am o pagina Network Status care imi da urmatoarele valori cu distribuitorul FLOMATIK (nu am verificat cu spliterul FV2):
Downstream Channels si sunt 20 de canale cu ID de la 1 la 20, cu Frequency incepand de la 482MHz pt channel 1, ..., 642MHz pt channel 20, diferenta intre channels e de 8MHz. Power au majoritatea 15dBmv, sunt 3 channels cu 14dBmv. SNR au majoritatea 37dB, sunt 2 cu 38dB. RxMER majoritatea sunt 37.636dB, cateva exceptii, doua canale cu 37.356dB si doua canale cu 38.605dB.
Upstream Channels sunt 4 canalecu ID 5, 6, 7, 8 si frecvente 44.4MHz, 35.4MHz, 56.6MHz, 61.4MHz. Power 39dB, 40dB, 40dB, 41dB.

M-am uitat un pic pe specificatii pe mondoplast la Nextra si nu sunt sigur ca le inteleg:
- un spliter, sa zicem nextraCOM - FV4 (https://www.mondopla...-FV4-pg_ft-2168) ar avea o atenuare medie pe oricare iesire de vreo 7.5dB => daca bag in el semnal de 80dB atunci pe fiecare iesire as avea cam 72db si la TV ajunge mai putin in functie de cat se pierde pe cablul pana la TV
- un distribuitor, sa zicem nextraCOM - FA 3 (https://www.mondopla...FA-3-pg_ft-2173) aici e un pic mai complicat tabelul cu specificatii. Inteleg ca sunt disponibile mai multe variante, FA 3-xx, unde xx poate fi 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24. In tabel, la Insertion loss ar fi atenuarea pe iesirea OUT? Pentru un FA 3-16 pe OUT ar fi o atenuare medie de vreo 2dB si pe iesirile TAP o atenuare de 16 dB?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
TAP sunt iesiri atenuate sau mai exact iesiri care prinesc putin semnal din magistrala, de aia loss-ul e mic intre in si out ca nu se splitereste in toata regula prin impartire.
Iar ca idee o splitereala in 4 de calitate are cam 7.6dB atenuare iesiri, una in 2 are 3.3-3.5dB atenuare iesiri. E matematica, un semnal cand se imparte la 2, jumatate merge pe o ramura si jumatete pe cealalta asta inseamna 3dB reducere teoretica, mai pui pierderi care mai apar si ajungi la valoarea corecta. Deci nu exista sa faci o splitereala mare si sa nu ai pierderi... nu e posibil. E ca si cum ai imparti paini la cineva, daca ai 4 si imparti la 4 evident ca ramane una la fiecare Posted Image
Iar legat de valorile in dB/m in general ONT-urile care moduleaza pe coaxial semnalul video folosesc un nivel de aprox 70dB, nu mai mult. Asta e suficient pentru 1-2-3 tv-uri. In analogic ca sa ai imagine perfecta fara pic de purici admitand ca tunerul e bun de ceva, trebuie sa ai in VHF cel putin 60dB iar in UHF cel putin 65dB. Odata ce ai aceste valori semnalul poate fi considerat 100%. Ce este sub este semnal slab.
Ce e peste e bonus dar cand e prea mult semnal apar alte probleme, de aia cand se face distributia tv pe scara mara se folosesc distribuitoare cu tapuri cascadate pe etaje in asa fel incat semnalul mare dat de amplif sa ajunga la cat mai multe tv-uri in zona ideala de 60-65dB. Daca esti langa amplif si nu ai tap o sa injecteze foarte tare in tv si se face praf pe fecventele intermediare. La ultimele etaje de pun tapuri de 30, dupa aia mai jos de 25, de 20, 15, de 10 samd. Amplifurile CATV de volum dau cam 100dB iar cele de magistrale 120dB, folosesc puteri mari ca sa compenseze pentru pierderi la distanta.

Edited by andreic, 13 January 2024 - 12:14.


#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006
Inlocuieste distribuitorul respectiv, un -16 este prea mult in cazul dv.

Pt. Maestru: -nivelurile de semnal sint retelele catv scrise de dv. sint teoretice, in practica se lucreaza cu niveluri mai mici chiar cu 10-15 dB!
-la un distribuitor inversarea intrarii cu iesirea duce la o functionare necorespunzatoare a acestuia!

 eiffel, on 13 ianuarie 2024 - 08:10, said:

Flomatik-ul ala e foarte bun, dar e distribuitor si nu splitter.
Prin inlocuirea lui cu un spliter cu 2 iesiri ptr proba ai castigat cam 4 dB.- de-asta s-a imbunatatit semnalul. Un FV 2 are 3,5dB atenuare pe iesire.
...................
zici tu ca  la inlocuirea unui -16 cu un splitter cu doua iesiri, doar 4dB se cistiga?

#9
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Nu ar fi totusi mai simplu sa treci la un provider cu fibra optica pana in casa(FTTH) cum ar fi DIGI/Orange?
Scapi asa de toate problemele o data pentru totodeauna, fara mufe oxidate, amplificatoare defecte, probleme de semnal, etc, iti vine providerul cu fibra pana in casa, dupa echipamentul lui iti pui jucariile tale, pana la tine in casa vin serviciile perfect, pierderi 0, fibra e imuna la interferente, temperaturi, nu oxideaza, etc, atata timp cat nu baga Dorel lopata/cupa excavatorului in ea, merge perfect, chiar si la pana de curent, daca ai UPS si alimentezi ONT-ul ai in continuare serviciile functionale, nu depinzi de noduri optice sau alte echipamente, totul e pasiv intre tine si provider Posted Image

Edited by Rares95, 13 January 2024 - 13:21.


#10
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2007
Schimbarea providerului este in plan, dar o mai aman pentru ca am in plan sa schimb adresa mai intai, poate anul asta sau la anul. Sper ca la adresa noua voi putea sa aleg providerul cu fibra optica.
Intre timp, sunt aproape hotarat sa incerc acest splier, Toner XGVS-4D31, din specificatii pare a fi peste nextraCOM FV 4.
Adevarat ca e considerabil mai scump, dar Toner pot sa-l comand cu 11RON cost transport si nextraCOM cu vreo 40RON transport (transportul e de 4 ori mai scump decat spliterul).
Sper sa nu se supere modemul ca va primi semnal mai slab cu vreo 5 dB.

Edited by danel_danel, 13 January 2024 - 14:41.


#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Doar de dragul discutiei.
Unde stai ai acces la provideri cu retea de secol XX-XXI adica cu "fibra"?
Digi sau Orange?
Daca da atunci de ce te chinui cu Vodafone si nu te muti la ei, cand te muti la alta adresa inchizi si gata. Ce este asa mare problema?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 tytysor, on 13 ianuarie 2024 - 13:07, said:

zici tu ca  la inlocuirea unui -16 cu un splitter cu doua iesiri, doar 4dB se cistiga?

Acu am vazut ca e 16dB. Abia ma trezisem cand am raspuns.
Poate lua unul mai mic. cu doar 10dB. - FA3-10 - castiga 6dB.

Acum sincer nu stiu de ce i-au pus de 16, exceptand ca se mai castiga un pic pe OUT-ul "neatenuat" folosit la internet.

Dar problema tot la amplificator ramane. Flomatik-ul ala isi va face treaba si pest 50 de ani. Nu are ce sa se strice in el

 danel_danel, on 13 ianuarie 2024 - 14:33, said:

Intre timp, sunt aproape hotarat sa incerc acest splier, Toner XGVS-4D31, din specificatii pare a fi peste nextraCOM FV 4.
Adevarat ca e considerabil mai scump, dar Toner pot sa-l comand cu 11RON cost transport si nextraCOM cu vreo 40RON transport (transportul e de 4 ori mai scump decat spliterul).
1. Poti pune un link catre splitterul ala "Toner" ? Sunt tare curios sa vad speciicatiile alea. Pana acum n-am vazut nimic peste Nextra - mai ales ca nu prea au cum sa fie foarte diferite, date fiind componentele.
2. Unde ai gasit cu 40 de lei transport ptr Nextra ?

3. Daca insisti cu splitter in loc de distribuitor cu atenuare mai redusa, e foarte posibil sa nu poti folosi internetul.

#13
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2007
Toner https://www.antech.r...&cod=XGVS-XXD31 -nu cred ca poate fi cumparat de aici, dar antech il vinde pe emag

nextraCOM FA3 https://soleron.ro/s...u-interior.html
l-am bagat in cos si imi spune
Total produse 4,61 Lei
Total transport(cu TVA) 40,36 Lei
TVA 7,17 Lei
Total 44,97 Lei
In descriere spune: "Distribuitor de interior 3 TAP cu mufe F, 5-1000 MHz, atenuari pe TAP = 10dB / 12dB / 16dB / 20dB / 24dB"
Dar nu am vreo optiune sa-l aleg pe cel cu TAP 10dB
Nu-l gasesc online la cautare pe google

Edited by danel_danel, 13 January 2024 - 20:13.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De ce nu incerci la mondoplast direct ? Sunt importatorii si e brandul lor. Da un telefon si vezi daca il au in stoc si cum pot livra.
Ai datele de contact pe mondoplast.ro

https://www.mondopla...FA-3-pg_ft-2173

#15
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2007
Am fost prins cu alte treburi, in fine, azi am sunat la mondo plast.
Au TAP 12, TAP 10 nu au. Eram hotarat sa comand un TAP 12 si un TAP 16 (sa am si unul la fel ca cel montat, sa verific situatia).
Problema este ca au comanda minima, 100RON si TAP-urile sunt prea ieftine :) si livrarea costa pe la 40 RON (nu e magazin mare sa aiba contract preferential cu firmele de curierat). Nu am ce sa iau de la ei sa ajung la o comanda de 100RON.
Se pare ca nu am de unde sa cumpar un distribuitor potrivit.

Acum ma gandesc daca nu ar merge sa bag un amplificator pe traseu:
1. nextraCOM - LH-8630RA ( https://www.mondopla...30RA-pg_ft-2155 ) si sa pun dupa el un spliter cu 4 out pentru 3 TV + internet, un nextraCOM - FV4
2. o chinezarie de genul JMA ( https://www.emag.ro/...2/pd/DYF8MZBBM/ ) si sa pun inaintea lui un spliter cu 2 iesiti, una o bag i amplificator si una pentru internet. Banuiesc ca nu e potrivit TAP inainte de amplificator pentru ca atenueaza prea mult.

#16
Shotbb

Shotbb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.12.2023

 danel_danel, on 24 ianuarie 2024 - 00:13, said:

Am fost prins cu alte treburi, in fine, azi am sunat la mondo plast.
Au TAP 12, TAP 10 nu au. Eram hotarat sa comand un TAP 12 si un TAP 16 (sa am si unul la fel ca cel montat, sa verific situatia).
Problema este ca au comanda minima, 100RON si TAP-urile sunt prea ieftine :) si livrarea costa pe la 40 RON (nu e magazin mare sa aiba contract preferential cu firmele de curierat). Nu am ce sa iau de la ei sa ajung la o comanda de 100RON.
Se pare ca nu am de unde sa cumpar un distribuitor potrivit.

Acum ma gandesc daca nu ar merge sa bag un amplificator pe traseu:
1. nextraCOM - LH-8630RA ( https://www.mondopla...30RA-pg_ft-2155 ) si sa pun dupa el un spliter cu 4 out pentru 3 TV + internet, un nextraCOM - FV4
2. o chinezarie de genul JMA ( https://www.emag.ro/...2/pd/DYF8MZBBM/ ) si sa pun inaintea lui un spliter cu 2 iesiti, una o bag i amplificator si una pentru internet. Banuiesc ca nu e potrivit TAP inainte de amplificator pentru ca atenueaza prea mult.

Te complici foarte mult.
Eu recomand să chemi pe cei de la deranjamente, sau caută poate găsești în zona ta o firmă care se ocupa cu chestii de genul.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai toti au recomandat sa cheme deranjamentele, ca e clar de la furnizor, dar cica nu poate sa-si ia liber.

 danel_danel, on 24 ianuarie 2024 - 00:13, said:

Au TAP 12, TAP 10 nu au. Eram hotarat sa comand un TAP 12 si un TAP 16 (sa am si unul la fel ca cel montat, sa verific situatia).
Problema este ca au comanda minima, 100RON si TAP-urile sunt prea ieftine Posted Image si livrarea costa pe la 40 RON (nu e magazin mare sa aiba contract preferential cu firmele de curierat). Nu am ce sa
....
Acum ma gandesc daca nu ar merge sa bag un amplificator pe traseu:
1. nextraCOM - LH-8630RA
2. o chinezarie de genul JMA
Comanda minima stiu ca aveau, nu mai stiam cat este. Cu transportul... ma cam indoiesc. Doar daca stai undeva in varf de munte si vine curierul special ptr tine de la cien stie ce distanta.

Legat de amplificatoare, Nextra-ul este excelent ( celalalt e chiar o chienzarie ), dar... NU AI NEVOIE DE ASA CEVA.

Problema e de la furnizor - ei trebuei sa-si regleze amplificatorul lor. Altfel degeaba pui amplificator, ca va amplifica un semnal cu o calitate slaba a semnalului, puternic atenuat. Deci va amplifica si problemele acestuia.

#18
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2007
Posted Image Nu stau chiar in varf de munte, sunt din Bucuresti, sector 6. Nu stau in centru si nici la periferie.
Ieri a fost o pana scurta mai de dimineata, am observat ca nu a mers internetul vreo 5-10 minute. Nu am verificat si TV-ul atunci.
Am verificat mai pe dupa amiaza si seara si este mai bine pe canalul care l-am ales ca etalon, History HD 178MHz. Pe acest canal ma uit cel mai mult, in special la Asii amanetului.
Nu prea folosesc TV-ul in timpul zilei, mai mulr seara si nu am urmarit cum se comporta ziua.
Ieri si azi am observat ca in timpul zilei am Signal Quality 90-100 si mai cade pt timp scurt spre 80%. Aseara, dupa ora 22 Signal quality era cam in intervalul 55-70. Acum. la 18:30 este 80-90 si pentru perioade scurte sare de 90 sau scade spre 70. Mai urmaresc in weekend, dar pare ca am deja un pattern: in timpul zilei e ok, seara se strica. Aseara a fost mai ok, au  mai fost niste macroblocuri, mai rar si mai mici. Zilele trecute trecusem pe History SD (346MHz), era feranjat de urmarit pe HD.
E greu de urmarit, dar am senzatia ca puterea/calitatea semnalului primit nu este uniform in intervalul 100-500MHz in care au canalele TV. Pare ca e o scadere pe intervalul 170-225MHz. Am citit pe undeva ca sunt amplificatoare CATV profi la care poti regla amplificarea separat pe intervale de frecventa. Probabil ca au un amplificator dereglat pe intervalul 170-225.

O alta chestie care mi se pare de cacao pt firme de calibrul Samsung si LG:
- ambele imi raporteaza Signal strength si quality
- niciuna nu spune unitatea de masura
- verificat pe acelasi cablu, pe aceeasi frecventa, Samsung raporteaza 30-35, LG raporteaza 70-80 Mi s-a parut ciudat de ce pe Samsung am o valoare mica si pe LG o valoare cam dubla pt signal strength, si atunci am mutat un TV sa masor pe acelasi cablu Posted Image Banuiam ca am un cablu cu probleme, dar nu e asta, fiecare raporteaza dupa propria unutate de masura. In fine, cand sunt probleme pe unul dintre TV-uri, problemele se vad si pe celalalt TV.

Legat de chemat service-ul de la Vodafone. Am mai avut un meci acum ceva mai multi ani cu UPC pe vremea aia: erau momente cand internetul mergea sub orice critica, se incarcau paginile greu in browser. Nu-mi amintesc, dar cred ca pe atunci aveam legat doar un TV si modemul de cablu si la TV nu aveam canale HD si nu se observa vreo problema pe SD-uri. I-am chemat si cand au venit, nu se reproducea problema. Au dat din umeri si au plecat. Probabil ca nu m-au crezut. Problema s-a rezolvat silent, la scurt timp. Banuiesc ca au inlocuit vreo componenta pe traseu care dadea rate-uri.
Daca e paternul ca ziua TV-ul e ok si seara o ia razna atunci probabil ca ii chem degeaba, aceeasi poveste. Mai urmaresc cum evolueaza.

LE 19:30: hm, se comporta ca aseara:
- a crescut Strength-ul putin de la 35 a ajuns la 42
- a scazut Quality, acum variaza intre 60-80

Edited by danel_danel, 26 January 2024 - 19:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate