Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Recomandare inlocuire spliter TV

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2007
Dupa ce am urmarit cateva zile, pare ca Signal Quality se modifica cum se modifica si temperatura de afara:
- dimineata pe la ora 8-9 am Signal Quality variabil intre 50-60 cu caderi sub 50 pentru timp scurt (1-3 secunde)
- apoi, de la ora la ora creste cate putin pana ajunge ca pe la pranz, in jur de ora 13-14 sa fie intre 90=100
- apoi, de pe la ora 17-18 incepe sa scada progresiv, la fiecare ora
- pe la orele 23-01 ajunge iar pe la nivelul 50-60
- mai tarziu nu mai stiu pentru ca dorm :)
Macroblocurile apar in special cand Signal Strength este 50-60 cu caderi scurte spre 40.
Nu am urmarit cum evolueaza Signal Quality pe o frevventa pe care nu apar probleme.

In casa temperatura e relativ constanta, cu variatii mici, 1-2 grade.
Banuiesc ca vreun amplificator exterior de pe traseu, decalibrat genereaza problema.
Cred ca pot sa trag concluzia ca problema nu e de la ce am in casa si ca un amplificator nu ar rezolva problema. Din ce am inteles, amplificatorul creste doar Signal Strength si nu imbunatateste Signal Quality.

Poate scenariul meu e fantezie, ma gandesc ca asa le va parea si celor de la Vodafone mai ales ca in timpul zilei nu observ probleme. Ar trebui sa vina noaptea sa le pot dovedi. Sau poate vine gerul in februarie si e frig si in timpul zilei.

#20
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
De 2 sapt nu ai facut reclamatie pt semnal, dar stai si scrii pe forum si speri sa se rezolve in timp ce te plangi despre problema ?
Nu prea inteleg, esti emotiv, suferi de vre-o boala ceva ? Nu de alta dar ti s-a spus clar sa faci reclamatie ca nu e treaba ta sa rezolvi problema dar insisti sa ne explici ca exista problema ... si ti s-a spus ca e normal sa existe, ti s-a explicat si eventualele cauze, dar vad ca esti hambitios.
Ne scrii despre o gramada de dracii dar nu te-ai deranjat pana la un magazin de profil sa iei un splitter cu atenuare mai mica si ieftin, ca sigur costa mai putin decat un pachet de tigari, si in cateva ore aflai daca aia e problema dau alta.
Chiar sunt curios de ce tot insisti sa intrebi acelasi lucru formulat altfel asteptand alt raspuns fara sa faci efectiv NIMIC.
Mult sporT la rezolvarea problemei de la tastiera.
Apropo, poate nu am inteles eu, dar ai pus pe direct tv-u pe cablu care vine de afara si problema persista ? Daca nu ai facut testul asta ar fi cazul sa incerci si varianta asta, daca ai in continuare probleme faci reclamatie si le spui fix asta si ai eliminat un echipament din schema, daca se rezolva atunci inlocuiesti mizeria aia si vezi daca merge.
EDIT: din moment ce ai si net pe acelasi cablu iti pot monitoriza valorile semnalului de pe modem in momentul in care suni la ei si sa vada ca exista o problema sau nu.

Edited by bansh3, 02 February 2024 - 02:18.


#21
danel_danel

danel_danel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2007
La inceput stiam prea putine si suspectam ca distribuitorul e defect. In fine, pentru mine era spliter, nu stiam care e diferenta.
Intre timp, si cu ajutorul vostru, am invatat mai multe in acest domeniu si va multumesc pentru asta.
Am facut experimente si "investigatii" pentru a ma asigura ca problema nu este de la mine si ce raspunsuri am primit aici m-au ajutat.

Multumesc, se poate inchide.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate