Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Recuperare recompensa

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Ce se intampla daca se ofera recompensa in cazul divulgarii unor detalii care conduc la prinderea unei persoane cautate/urmarite? Se va imputa recompensa persoanei cautate? Va trebui persoana data in urmarire sa suporte plata recompensei?

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,268
  • Înscris: 24.06.2006
da, ii iau boii de la bicicleta

recompensa o da cine o ofera

Edited by dan210, 12 January 2024 - 20:02.


#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ce-am crezut ca nu stii cum sa recuperezi o recompensa!

#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Ar trebui reglementata legal chestia asta cu vanatorii de recompense.
In US este clara - am avut personal de-a face cu ei in doua cazuri. Si nu erau din aia ce se ocupau cu vanarea celor care nu isi plateu cautiunea, gen "bail bondsman" ci "bounty hunters" adevarati.
Lucram "graveyard shift" - schimbul de noapte la o pizzerie intr-o zona nu tocmai buna - peste drum de noi era un striptease numai pentru negri, dar noi aveam acces la el ca le ducem pizza la clientii lor, ca ei nu serveau mancare.
Odata vin doi, ambii inarmati, unul arata ca generalul Custer asa cum il vedeti in poze, inclusiv palarie de genul ala. Cu acordul nostru ne arata niste poze cu cativa colorati si ne intreaba daca nu i-am vazut cumva si ne spun ca daca ii putem ajuta ne da o parte din recompensa. Nu a spus procentajul dar era trecut la fiecare poza recompensa - sume relativ mici 3000$, 10000$.
Alta data vine unul cu parul lung prins in coada sa fi fost de 45-50 de ani si ne intreba despre unul care locuia intr-o cladire peste drum. Ne arata si o poza. Pe asta il stia un alt anajat ca venea sa cumpere de la noi. Si ii spune ca nu mai vine la noi cam de 4 sapatamani. Ne intreaba daca stim unde a plecat si ne da un numar de telefon si ne spune daca il vedem sa il sunam la orice ora si ne promite bani - fara a preciza suma.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

 AztecWarrior, on 12 ianuarie 2024 - 20:26, said:

ne spun ca daca ii putem ajuta ne da o parte din recompensa. Nu a spus procentajul dar era trecut la fiecare poza recompensa - sume relativ mici 3000$, 10000$.
....
Si ne spune daca il vedem sa il sunam la orice ora si ne promite bani - fara a preciza suma.
Ceva de genul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nTh9qpzhunE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

 Puferiu_, on 12 ianuarie 2024 - 20:13, said:

Ce-am crezut ca nu stii cum sa recuperezi o recompensa!
el acum doar visează la comori

#7
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

 habanero, on 12 ianuarie 2024 - 19:54, said:

Ce se intampla daca se ofera recompensa in cazul divulgarii unor detalii care conduc la prinderea unei persoane cautate/urmarite? Se va imputa recompensa persoanei cautate? Va trebui persoana data in urmarire sa suporte plata recompensei?
In primul rand vei plati impozit la stat, doar ai lucrat in slujba statului, deci esti un cetatean model.
L-ai prins si iar il urmaresti? Evident ca primesti banii (desi nu cred) dupa ce va fi prins.
Asa informatii...e doar chestie de imaginatie. Vorbele nu se platesc decat daca au urmari.
Industrial vorbind, produsul finit conteaza.

 AztecWarrior, on 12 ianuarie 2024 - 20:26, said:


Alta data vine unul cu parul lung prins in coada sa fi fost de 45-50 de ani si ne intreba despre unul care locuia intr-o cladire peste drum. Ne arata si o poza.
Ai cerut autograf? Ala era Segal! Autograful valora mai mult decat recompensa.

Edited by rixthina, 13 January 2024 - 07:52.


#8
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
rixthina,  cred ca nu ai inteles ce am intrebat eu.

#9
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

 habanero, on 13 ianuarie 2024 - 09:13, said:

rixthina,  cred ca nu ai inteles ce am intrebat eu.
Ok, uite cum sta treaba: Cineva a comis o infractiune, foarte rau din partea lui.
Mai departe e problema organelor competente sa il prinda, si aici cred ca sunteti de acord cu mine.
Iarasi sper ca veti fi de acord ca vor fi cheltuieli cu prinderea tuturor infractorilor.
Acum e problema autoritatilor sa decida cat anume sunt dispuse sa cheltuiasca pentru prinderea fiecarui infractor in parte.
Ok, unii sunt mai usor de prins decat altii. In opinia mea, daca imputam restituirea cheltuielilor, atunci sa o facem cu toti infractorii.
Nu e problema infractorului ca e mai greu de prins. Asa, punem o stacheta, cine sare peste suma x, plateste cheltuiala.
Nu e problema infractorului ca se pune pe capul lui pretul x. Cine a fixat pretul?

Cumva am putea face o paralela cu sistemul de sanatate, unii pacienti vor necesita costuri mai mari.Dar acolo se stie costul e altceva. Daca nu e asigurat....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate